Jump to content

2227 ή 2026


samyb

Recommended Posts

Εχω ενα ενυδρείο περιπου 370 λιτρα...

εχο εσωτερικο φιλτρο που το εφτιαξα μονος.

δοθλευει πολύ καλά αλλα για λογουσ αισθητικής λέω να

παρω εξωτερικο.

2227 Ή 2026

τι προτείνεται? ποιες οι διαφορες? και τα δυο τα βρήκα απο 200 euro. Καλά ειναι?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..

δες στο water inn.

2026 (με τα υλικα) περιπου 170Ε :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να μου προτείνει ένα από τα δύο φίλτρα???

κάποιος που να τα γνωρίζει???

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Φίλε samyb πιστεύω ότι και τα δύο φίλτρα που σκέφτεσαι, είτε το 2227 είτε το 2026 είναι "μικρά" για τα λίτρα σου έτσι και μπουν μόνα τους. Προσωπικά δουλεύω το 2229 (όχι μόνο του) που είναι παρόμοιο με το 2227 με λίγο καλύτερες αποδόσεις. Είναι φίτρα wet/dry, δηλαδή αναπτύσονται μέσα σε αυτά αερόβια και αναερόβια βακτηρίδια. Για περισσότερες πληροφορίες δες στο www.eheim.com. Είναι εύκολο στη χρήση όπως όλα τα eheim και προσωπικά θα το προτιμούσα σε σχέση με το 2026 καθώς είναι πιο προηγμένης τεχνολογίας. Ξανασκέψου το φίλτρο που πάς να αγοράσεις. Επίσης δες και την διαθεσιμότητα χώρου που έχεις, για εκεί που είναι να τοποθετήσεις το φίλτρο. Η επιλογή δική σου. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις πολλά φυτά μην πάρεις wet/dry γιατί διώχνει αρκετό co2.

Εγώ έχω το 2327 σε 120 λιτρα και αν δεν είχα την μπουκάλα δεν θα έβγαζα άκρη. Εχω βέβαια full-planted.

Από την άλλη το φίλτρο κάνει ΑΡΙΣΤΗ φίλτρανση και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με έλλειψη οξυγόνου, παρόλο που η ανατάραξη στην επιφάνεια του ενυδρείου είναι από περιορισμένη ως ανύπαρκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βάλεις πολλά φυτά μην πάρεις wet/dry γιατί διώχνει αρκετό co2.

Εγώ έχω το 2327 σε 120 λιτρα και αν δεν είχα την μπουκάλα δεν θα έβγαζα άκρη. Εχω βέβαια full-planted.

Από την άλλη το φίλτρο κάνει ΑΡΙΣΤΗ φίλτρανση και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με έλλειψη οξυγόνου, παρόλο που η ανατάραξη στην επιφάνεια του ενυδρείου είναι από περιορισμένη ως ανύπαρκτη.

Συμφωνώ με το Γιώργο σχετικά με το wet/dry σε φυτεμένο.

Για τα λίτρα σου όπως ανέφερε ο Giatrope το 2026 δεν επαρκεί.

Να πάρεις το 2028 όχι το 2026. Έχω το 2028, δουλεύει άψογα σε 350 λίτρα

(χωρίς να έχω αφαιρέσει το εσωτερικό φίλτρο του κατασκευαστή - Juwel).

Δες τιμές από τις προσφορές των ενυδρειακών καταστημάτων, νομίζω ότι είναι αρκετά καλύτερες στις τελευταίες προσφορές ειδικά στα προϊόντα EHEIM.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...