Jump to content

Γέννα Γκαπι Χωρίς Κερατοφυλλα


jajo

Recommended Posts

Γεια χαρά,

Έλειπα το Σάββατο από το σπίτι. Την Κυριακή που γύρισα η μια η θηλύκια είχε γεννήσει και είχε πεθάνει. Είδα περίπου 3 μικρά. Μετά στο ενυδρείο έχω και ένα χαρέμι πλατάκια. Εάν και δεν έχω κερατόφυλλα έχω 2 ανούπιες αρκετές κρυπτοκορίνες και αρκετά egerius densa. Επίσης, έχω αρκετές πέτρες (που στην μια μπορούν να μπουν/περάσουν από κάτω) και 3 ρίζες (από τις οποίες η μια έχει κουφάλα). Όλα αυτά μέσα σε 140 λίτρα. Πριν μερικές μέρες πέθανε και ακόμα ένα θηλυκό αφήνοντας τώρα μόνο ακόμα ένα. Δηλαδή τώρα έχω έναν αρσενικό με ένα θηλυκό. Οι μετρήσεις δείχνουν κανονικές. Έχω βάλει τούλι στο φίλτρο και άρχισα να θρυμματίζω και να μουλιάζω την τροφή.

Ερώτηση 1: Πρέπει να βάλω και άλλα θηλυκά; Θα μου την ψοφήσει ο αρσενικός;

Ερώτηση 2: Δεν έχω κανένα φυτό επιφανείας; Λέτε να επιβιώσει κανένα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε άλλα 2 θηλυκά guppies. Καλό θα ήταν να είχες και λίγο κερατόφυλλο , αλλά και έτσι μπορεί να επιβιώσουν κάποια μικρά.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λύθηκε το πρόβλημα: απόγευμα που γύρισα σπίτι είχε πεθάνει και ο αρσενικός :death:

Δεν ξέρω τι τα έπιασε. Δεν έδειξαν καμιά περίεργη συμπεριφορά. Μέχρι χθες κολυμπούσαν κανονικά και έτρωγαν σαν τρελά.

Άρχισα Mellafix από χθες και θα βάλω για 7 μέρες.

Έχω κανονίσει να πάρω και κερατόφυλλα απόψε.

Έγινε επεξεργασία - jajo
Link to comment
Share on other sites

Για να χάνεις έτσι ψαράκια , κάτι πρέπει να συμβαίνει. Κάνεις τακτικά μετρήσεις ; Μπορείς να μας περιγράψεις λίγο τις ρουτίνες σου ;

Link to comment
Share on other sites

Κάνω μετρήσεις κάθε 15 μέρες. Αλλάζω 30% του νερού κάθε βδομάδα το οποίο το παίρνω από το φίλτρο της οικιακής βρύσης που έχει μια UV λάμπα και ένα φίλτρο άνθρακα. Επίσης, του βάζω και αντιχλώριο. Το φέρνω σε θερμοκρασία ανακατεύοντας ζεστό/κρύο. Το νερό το βγάζω με σκούπα βυθού. Μετά από 2-3 μέρες ρίχνω λίπασμα. Ταϊζω 1 φορά την ημέρα (όταν δεν είχα τα μικρά). Φως 8 ώρες.

Τα ψαράκια ήρθαν πρόσφατα από πετσοπ. Μπορεί να ήταν άρρωστα. Αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν έδειξαν σημάδια αρρώστιας.

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο;

Οι μετρησεις αμμωνιας και νιτρωδων και νιτρικων τι λενε;

Με τι μετρας;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Σκληροτητες? ph,gh,kh....

Link to comment
Share on other sites

26C, NO2 : 0, NO3: 10, ph 7,6 αυτά μετράω με στικακια aqua quick test τις esha. Αμμωνία στο 0 με υγρό τεστ τις sera.

Sent from my RM-821_eu_greece_487 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι έχουν στίγματα άσπρα και μετά διάβασα για το ικ. Πήγα λοιπόν και πήρα esha exit αλλα διαβάζω τις οδηγίες και λέει ότι δεν γίνεται να το συνδιασεις με άλλες θεραπείες (εκτός του esha 2000).οπότε δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω ακόμα αφού ρίχνω mellafix

Sent from my RM-821_eu_greece_487 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για το ικ εγώ θα σου πρότεινα την θεραπεία με την αύξηση της θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Mην βιάζεσαι με τα φάρμακα.Συνέχισε κανονικά την θεραπεία με το melafix και μπορεί να τους περάσει.

Link to comment
Share on other sites

Την Κυριακή τέλειωσα την θεραπεία mellafix. Το μοναδικό γκαπάκι που έχει μείνει έχει βγάλει κάτι περίεργα fungus στα μάτια (δείτε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/topic/74327-dhniaecia-iaa-iaoea-oaa-guppy/?p=942062). Δεν ξέρω εάν είναι pop eye ή εάν είναι μύκητας.

Χθες του έκανα ντουζάκι με ΕΚΤΟΖΟΝ μαζί μ' ένα πλατάκι που δεν είναι καλά. Το πλατάκι πρέπει να έχει ικ άλλα δεν είμαι σίγουρος. Επίσης, έριξα και μέσα στο ενυδρείο σύμφωνα με τις οδηγίες για πρόληψη. Σήμερα λέω να τους κάνω ένα δεύτερο ντουζάκι (αφού η οδηγίες αναφέρουν οτι πρέπει να το κάνεις 2 φορές).

Έχω και esha exit άλλα επειδή δεν είχα άνθρακα δεν το έριξα.

Εσείς τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται στο άλλο θέμα. Κάνε έναν κόπο και άνοιξε ένα δικό σου θέμα συμπληρώνοντας την φόρμα διάγνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...