Jump to content

νεο ενυδρειο


Recommended Posts

Γεια σας θελω να ρωτησω ποσα λιτρα ειναι 1 ενυδρειο με διαστασεις 80 μηκος , 40 υψος και 33 πλατος . Χτες το πηρα το ενυδρειο και σκεφτομαι να βαλω 20 ψαρια.Γι αυτο σας ρωταω ποσα λιτρα ειναι για να δω αν χωρανε (μεσα να εχει molly,platy,γκαπι,γλυφτες,γατοψαρα,plecο 1 και ξιφοφορους) χωρανε;

Link to comment
Share on other sites

Περιπου 90 λιτρα καθαρα.

Για μενα ειναι πολλα,καποιος που ασχολειτε με τα συγκεκριμενα ειδη θα στα πει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου είναι 80χ40χ35 και είναι καθαρό 92lt πιστεύω πως είναι πολλά τα 20 ψάρια για αυτά τα λίτρα.Καλή συνέχεια!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα ενυδρείο με εξωτερικές διαστάσεις 80x40x33 είναι 105,6 λίτρα όγκος.

Εάν υποθέσουμε ότι είναι φτιαγμένο με 5άρι τζάμι και αφαιρώντας τα πάχη αυτά από τον όγκο του, η εσωτερική του χωρητικότητα (γεμάτο μέχρι το χείλος) είναι 100 λίτρα (79x39x32,5).

Επειδή δεν το γεμίζουμε μέχρι επάνω και επειδή βάζουμε μέσα διάφορα αντικείμενα που καταλαμβάνουν κάποιο χώρο, ο καθαρός όγκος νερού μειώνεται ακόμα περισσότερο. Εάν βάλουμε βυθό ύψους 5 cm, εσωτερικό φίλτρο, κάποιο μέτριο ξύλο, το θερμαντήρα, το θερμόμετρο, λίγες πέτρες, κάμποσα φυτά και αν υποθέσουμε ότι αφήνουμε και 4 cm ελεύθερο χώρο επάνω, το καθαρό νερό που μπαίνει μέσα είναι γύρω στα 75 λίτρα... (καμιά φορά και λιγότερο). Αυτά για να ξέρετε πόσο νερό έχετε μέσα στα ενυδρεία σας (θα χρειαστείτε ακρίβεια ειδικά σε περίπτωση θεραπείας, όπου οι υπολογισμοί θα πρέπει να είναι σχετικά απόλυτοι για τη σωστή χρήση των ποσοτήτων των φαρμάκων).

Τώρα, 20 ψάρια των ειδών που περιγράφονται παραπάνω είναι από ΠΟΛΛΑ έως ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, αναλόγως του τι ψάρια είναι οι αναφερόμενοι γλύφτες, τα γατόψαρα καθώς και ο πλέκο. Και με την προϋπόθεση ότι μιλάμε το τελικό αποτέλεσμα να είναι ενυδρείο και όχι ένα διαφανές δοχείο παρατήρησης συμπεριφοράς ιχθύων σε κατάσταση σαρδελοποίησης...

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Οι γλυφτες θα ειναι 4 εκ. ο καθενας, τα γκαπυ 2-3 εκ. , οι ξιφοφοροι 4-5 , τα γατοψαρα 3 εκ. , τα platy 3-4 εκ.,τα molly 5 εκ. και ο pleco 4 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψα "ΤΙ ψάρια είναι" και όχι πόσο μέγεθος έχουν... Η διαφορά είναι τεράστια...

Link to comment
Share on other sites

Οι γλυφτες θα ειναι 4 εκ. ο καθενας, τα γκαπυ 2-3 εκ. , οι ξιφοφοροι 4-5 , τα γατοψαρα 3 εκ. , τα platy 3-4 εκ.,τα molly 5 εκ. και ο pleco 4 εκ.

Και όταν μεγαλώσουν που θα τα βάλεις;

Link to comment
Share on other sites

Και όταν μεγαλώσουν που θα τα βάλεις;

Συμφωνώ με τον φίλο Χρήστο.

Κανένα γατόψαρο δεν μένει τόσο μικρό. Βλέπε πολλά-πολλά λίτρα.

Παρομοίως και για μερικούς πλεκο.

Ναι 20 ψάρια μπορείς να βάλεις. Δες neon tetra, guppies, mollies καθώς και άλλα κοπαδόψαρα. (Τα πλήστα ζωότοκα). ...και μην τα υποτιμάς τα μικρά γιατί πολλές φορές με καλο συνδυασμό φυτών μπορεί να γίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν μεγαλώσουν που θα τα βάλεις;

Συμφωνώ με τον φίλο Χρήστο.

Κανένα γατόψαρο δεν μένει τόσο μικρό. Βλέπε πολλά-πολλά λίτρα.

Παρομοίως και για μερικούς πλεκο.

Ναι 20 ψάρια μπορείς να βάλεις. Δες neon tetra, guppies, mollies καθώς και άλλα κοπαδόψαρα. (Τα πλήστα ζωότοκα). ...και μην τα υποτιμάς τα μικρά γιατί πολλές φορές με καλο συνδυασμό φυτών μπορεί να γίνει εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

...και άλλα κοπαδόψαρα. (Τα πλήστα ζωότοκα)....

Τα ζωοτόκα δεν είναι κοπαδόψαρα...

Οσο για τα τέτρα, νέον κλπ, δεν νομίζω ότι προσφέρονται για νεοστημένα ενυδρεία, καθ΄ ότι αρκετά ευαίσθητα. Επίσης δεν ταιριάζουν με τα ζωοτόκα, που απ' ότι λέει θα είναι η βάση του πληθυσμού.

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτόκα δεν είναι κοπαδόψαρα...

Φίλε filoxene δεν εννοώ βέβαια να τα βάλει όλα μαζί!!! :thaman: απλά λέμε επιλογές profile ψαριών για να δει και να διαλέξει. Γνωρίζω ότι άλλο ζωότοκα και άλλο κοπαδόψαρα.

Όταν επίσης λέμε ότι μπορεί να βάλει 20 ψάρια δεν εννοούμε βέβαια άμεσα, αλλά σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

βεβαιος ειναι ΠΟΛΑ για αυτο το ενυδρειο εκτος αν βαλεις νεον ή γκαπι μαζι με 2 γατοψαρα ΜΟΝΟ.δηλαδη συνολο 12 ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

12 ψαρια ειναι λιγα κι εγω θα βαλω μονο ζοοτοκα κλαι τα καθαριστικα.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα νομιζω ειναι 96 ε;

Link to comment
Share on other sites

τι εναι τα καθαρηστικα ενα πραμα σαν χλωρινη

οργανισμου ειναι ψαρια ζωα οκ καθαριστες

Link to comment
Share on other sites

τι εναι τα καθαρηστικα ενα πραμα σαν χλωρινη

οργανισμοι ειναι ψαρια ζωα οχι καθαριστες

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΒΥΘΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;

Υ.Γ:ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕς ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ.

Link to comment
Share on other sites

Με βαση αυτα που με ειπατε τα λιτρα του ενυδρειου μου ειναι 96.Ακομα ομως δε λυσατε την απορια μου για τα ψαρια. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου αλλά τι εννοείς ότι δεν σου λύσαμε την απορία για τα ψάρια; :thaman: Αν δεν κάνω λάθος η απορία σου ήταν αν χωράνε.

Για μενα ειναι πολλα
Το δικό μου είναι 80χ40χ35 και είναι καθαρό 92lt πιστεύω πως είναι πολλά τα 20 ψάρια για αυτά τα λίτρα.
Τώρα, 20 ψάρια των ειδών που περιγράφονται παραπάνω είναι από ΠΟΛΛΑ έως ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ

Και όταν μεγαλώσουν που θα τα βάλεις;

Κανένα γατόψαρο δεν μένει τόσο μικρό. Βλέπε πολλά-πολλά λίτρα.

Παρομοίως και για μερικούς πλεκο.

Ναι 20 ψάρια μπορείς να βάλεις. Δες neon tetra, guppies, mollies καθώς και άλλα κοπαδόψαρα.

βεβαιος ειναι ΠΟΛΑ για αυτο το ενυδρειο εκτος αν βαλεις νεον ή γκαπι μαζι με 2 γατοψαρα ΜΟΝΟ.δηλαδη συνολο 12 ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι χωρανε αυτα τα ψαρια ισα ισα αλλα θα μπορουσες να βαλεις και κανα-δυο λιγοτερα αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι χωρανε αυτα τα ψαρια ισα ισα αλλα θα μπορουσες να βαλεις και κανα-δυο λιγοτερα αν θες.

Και εγω νομιζω οτι χωρανε,μαλιστα εαν τα συμπιεσει μπορει να βαλει αλα δεκα:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...