Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Γκάπυ


giannismour

Recommended Posts

Μόλις πήρα ένα ενυδρείο 54 λίτρα με σκοπό να βάλω μέσα περίπου 15 γκάπυ που έχω σε ένα μικρότερο 25 λίτρων. Μια που το μικρότερο ενυδρείο είχε τιγκάρει από φυτά, πήρα αρκετά από αυτά και τα μεταφύτευσα στο νέο ενυδρείο, το οποίο έχω γεμίσει μέχρι την μέση με νερό και τα διάφορα υγρά. Σκεφτόμουν το υπόλοιπο μισό του νέου ενυδρείου να το γεμίσω σιγά σιγά με νερό από το παλιό και μετά να βάλω επίσης σταδιακά μέσα τα γκάπυ από το παλιό. Έχετε κάποια άλλη ιδέα τι πρέπει να κάνω για να μην έχω απώλειες στην μεταφορά; Κάπου διάβασα ότι στα γκάπυ κάνει καλό και λίγο αλάτι στο νερό, είναι αλήθεια; αν ναι πρέπει να βάλω κάποιο ειδικό αλάτι και σε τι ποσότητα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις μέσα σε τι ηλικία είναι ;

Τα 54 λίτρα τα θεωρώ λίγα για τόσα πολλά ψάρια που λες.

Καλό είναι να πάρεις και βιολογικό υλικό από το παλιό ενυδρείο και να μπολιάσεις το καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις καλη προσαρμογη δεν προκειται να εχεις απωλειες! Αλλα θα συμφωνησω και θα επαυξησω πως τοσα πολλα ψαρια σε τοσο μικρο ενυδρειο μονο προβλημα μπορει να σου προκαλεσει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλώς σας βρήκα στην ωραία παρέα σας.. μπαίνω και διαβάζω που και που το φόρουμ, χαίρομαι ιδιαίτερα για τις ωραίες δραστηριότητες σας (διαγωνισμούς, συναντήσεις κλπ) και έχω πάθει πλάκα με την τεχνογνωσία που υπάρχει!

Τα γκάπυ μου είναι 3 σχεδόν ενήλικα, 4 έφηβοι και τα υπόλοιπα μωρά. Αυτή την στιγμή τα έχω μαζί με άλλα 4 νέον σε ένα ενυδρείο 25 λίτρα... δε φταίω εγώ απλά εδώ γεννήθηκαν και μάλιστα όλα από την ίδια μητέρα που μας άφησε χρόνους τον προηγούμενο μήνα. Υποθέτω επιβιώνουν γιατί έχω πολλά φυτά, αλλά είχα και μερικές απώλειες. Φανταστείτε ότι ήδη δώρισα άλλα 10, όμως η κοπέλα που τα έδινα κι αυτή έχει μικρό ενυδρείο 40lt.

Ο λόγος που πήρα το νέο ενυδρείο είναι για να βάλω εκεί μόνο τα γκάπυ και να κρατήσω τα νέον στο παλιό, με 1-2 προσθήκες γιατί από ότι διάβασα τα νέον θέλουν να είναι τουλάχιστον 5-6 για να είναι καλά.

Ελπίζω ότι στο νέο ενυδρείο εφόσον έχω επίσης πλούσια φύτευση και αφού είναι μόνο από ένα είδος θα είναι εντάξει τα γκάπυ. Τώρα τα καινούρια που θα γεννιούνται λογικά κάπου να τα δίνω. Δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο.

Τι εννοείτε βιολογικό υλικό; πως θα το πάρω από το παλιό ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Τα νεον καλα διαβασες οτι θελουν κοπαδι αλλα επισης θελουν και περισσοτερα λιτρα και μηκος ενυδρειου!

Το οτι τα ειχες ολα μαζι σε 25 λιτρα, δεν θελω να σε τρομαξω, αλλα ειναι θαυμα που εχουν επιβιωσει μεχρι τωρα!

Βιολογικο υλικο ειναι αυτο και αυτο και αυτο και αυτο! Εχεις κατι απο ολα αυτα στο φιλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Στα 25 λίτρα δυστυχώς δεν μπορείς να κρατήσεις τα νέον. Χρειάζονται όπως λες κοπάδι και μήκος ενυδρείου 80 εκατοστά. :)

Βιολογικό υλικό , εννοούμε είτε αυτά τα κεραμικά δαχτυλίδια είτε μικρές κεραμικές μπίλιες. Εσύ στο μικρό ενυδρείο τι φίλτρο έχεις και τι υλικά έχει μέσα ;

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο ενυδρεία μου έχουν το φίλτρο με το οποίο τα αγόρασα, δηλαδή ένα σφουγγαράκι! νέον είχα πάρει εξαρχής 5 και μετά άλλα 2, με εγκατέλειψαν τα 3.. δλδ έχω μέσα 2 νέον που έχουν ήδη κλείσει χρόνο στο ενυδρείο και μάλιστα επιβίωσαν σε "δύσκολες" περιόδους. Ίσως βοήθησε ότι τους κάνω μικρές και συχνές (κάθε βδομάδα) αλλαγές νερού και επίσης καθαρίζω το φιλτράκι συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το φιλτρακι σου δεν εχει βιολογικο υλικο! Ωραια, μπορεις να μας βαλεις ενα λινκ απο το φιλτρο σου ή το μοντελο! Αυτη τη στιγμη οτι βιολογια εχει το ενυδρειο σου την εχει στο σφουγγαρι και στον βυθο! Λιγα πραγματα δηλαδη! Θα πρεπει να προμηθευτεις βιολογικο υλικο!

Το οτι επιβιωσαν τα ψαρια δεν σημαινει οτι περνουν και καλα! Ηδη ανεφερες μονος σου πως ειχες απωλειες πανω απο τα μισα!

Το φιλτρο το καθαριζουμε μονο με νερου ενυδρειου και οχι νερο βρυσης και αυτο γιατι το νερο της βρυσης περιεχει χλωριο το οποιο σκοτωνει τα βακτηρια ωφελιμα και μη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακι μου καλως ηρθες!!! 
Επιδη στα pet shop το βιολογικο  υλικο ειναι πανακριβω περιπου (20 ευρο) θα σου προτινα να παρεις χιμα κανει την ακριβος ειδια δουλια με αυτο απο το pet shop!!.
υπαρχουν πολα ειδι βιολογικου υλικου αν το ψαξεις....
το συγκεκριμενο ειναι το Siporax
Αυτο ειναι 2 λιτρα οποτε πανω κατω μπορεις να βαλεις και στα δυο η μπορεις να παρεις 1 λιτρο

Καλη συνεχεια!!! και αν θελεις βοηθεια ολοι εδω ειναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το φιλτρακι σου δεν εχει βιολογικο υλικο! Ωραια, μπορεις να μας βαλεις ενα λινκ απο το φιλτρο σου ή το μοντελο! Αυτη τη στιγμη οτι βιολογια εχει το ενυδρειο σου την εχει στο σφουγγαρι και στον βυθο! Λιγα πραγματα δηλαδη! Θα πρεπει να προμηθευτεις βιολογικο υλικο!

Το οτι επιβιωσαν τα ψαρια δεν σημαινει οτι περνουν και καλα! Ηδη ανεφερες μονος σου πως ειχες απωλειες πανω απο τα μισα!

Το φιλτρο το καθαριζουμε μονο με νερου ενυδρειου και οχι νερο βρυσης και αυτο γιατι το νερο της βρυσης περιεχει χλωριο το οποιο σκοτωνει τα βακτηρια ωφελιμα και μη!

AQUA - SZUT είναι η μάρκα και το μοντέλο pat - mini και του παλιού και του νέου ενυδρείου, παρότι εμφανισιακά τα σφουγγαράκια μου φαίνονται λίγο διαφορετικά. Λέει έχει Qmax 400λτ/ώρα...

Για να καταλάβω, το βιολογικό υλικό που λέτε δεν είναι το υγρό για την ανάπτυξη βακτηριδίων που βάζω, έτσι; πως "μπαίνει" αυτό δλδ στο φιλτράκι μου; στο σφουγγάρι; πως συγκρατείται;

Το σφουγγάρι το πλένω μόνο με νερό του ενυδρείου. Αν πάρω δλδ και καθαρίσω το παλιό φιλτράκι μου μπορώ να κρατήσω το βρώμικο νερό να το βάλω στο νέο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν το εχω ξαναδει αυτο το φιλτρο αλλα μου φαινεται σαν αεροφιλτρο που χρησιμοποιουν σε γεννηστρες!

Χρειαζεσαι βιολογικο υλικο για να αναπτυχθουν ικανες αποικιες βακτηριων ωστε να διασπουν την αμμωνια και τα νιτρωδη!

Μπορεις ναι. Αρκει να μην εχει περασει το παλιο ενυδρειο αρρωστια και φαρμακευτικη αγωγη!

Link to comment
Share on other sites

το βιολογικό υλικό δεν μου είπε κανείς πως τοποθετείται; ή δεν προβλέπεται για τέτοιου είδους φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό μπαίνει σε διχτάκι μέσα στο κουτί του φίλτρου είτε αφαιρόντας κάποιο σφουγγάρι είτε κόβοντας το.

Το φίλτρο σου είναι αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό μπαίνει σε διχτάκι μέσα στο κουτί του φίλτρου είτε αφαιρόντας κάποιο σφουγγάρι είτε κόβοντας το.

Το φίλτρο σου είναι αυτό??

ναι αυτό είναι. δλδ να βάλω ένα δίχτυ γύρω από το σφουγγάρι και μέσα να έχω και το βιολογικό υλικό;

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι!!

Αν και νομίζω πως την ξέρω την απάντηση. . .

Δεν έχει κάποιο κουτάκι πίσω από αυτό το σφουγγάρι ή γενικότερα κάτι σαν θήκη??

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι!!

Αν και νομίζω πως την ξέρω την απάντηση. . .

Δεν έχει κάποιο κουτάκι πίσω από αυτό το σφουγγάρι ή γενικότερα κάτι σαν θήκη??

αυτό που μου έστειλες στο Link είναι όπως στις φωτογραφίες... τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει χωρο για να βαλεις το βιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο :bigemo_harabe_net-88: μηπος οπως αν ειπες δεν ξερω αν γινεται αλλα να εδενες το διχτακι καπως με το σφουγκαρι και το σφουγκαρι να ειναι απο μεσα????

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια πατεντα.

Παρε σιποραξ μινι, κοφτο απο το δυχτακι και στις εγκοπες που κανει το ειδη υπαρχον σφουγκαρι βαλε το σιποραξ.

Μετα παρε ενα αλλο δυχτακι μεγαλυτερο και σφιξετα μαζι, ωστε να το κανεις ενα.

Αυτη τη λυση βλεπω με το υπαρχων φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι! η το πολυ πολυ να παρι ενα αλλο με 20-30 ευρο

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια πατεντα.

Παρε σιποραξ μινι, κοφτο απο το δυχτακι και στις εγκοπες που κανει το ειδη υπαρχον σφουγκαρι βαλε το σιποραξ.

Μετα παρε ενα αλλο δυχτακι μεγαλυτερο και σφιξετα μαζι, ωστε να το κανεις ενα.

Αυτη τη λυση βλεπω με το υπαρχων φιλτρο.

Mήπως το "πνίξει" έτσι το φίλτρο και δεν αναπνέει σωστα ??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν θελω να απογοητευσω τον φιλο αλλα μαλλον θα χρειαστει αλλο φιλτρακι ετσι οπως το βλεπω!

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο ειπα πιο πανω μπωρι να παρει ενα αλλο εσωτερικο οικονομικο 20-30 ευρω ησος να ειναι αρκετα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γεια σας και πάλι! εν τέλει δεν έχω πάρει ακόμη άλλο φίλτρο (και θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο μικρό - φθηνό που να παίρνει βιολογικό υλικό).

Για την ώρα περίπου ένα μήνα μετά από το ξεκίνημα του ενυδρείου, έβαλα σταδιακά ένα μεγάλο γκάπυ και δύο μικρά μέσα. Έχει 10 μέρες, τα ταίζω με μέτρο και φαίνονται μια χαρά. Κατά τα άλλα το ενυδρείο είχε αρχίσει να γεμίζει καταπράσινη άλγη αλλά τις τελευταίες μέρες εμφανίστηκαν 2 σαλιγκάρια και εξαφάνισαν την περισσότερη! Ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι κάποια φυτά επιφάνειας που είχε βάλει, καθημερινά λοιώνουν και δημιουργούν μία πράσινη βιοχλαπάτσα στην επιφάνεια του ενυδρείου (και προφανώς μέρος αυτής και στο υπόλοιπο). Τα καθαρίζω όσο μπορώ αλλά...

Επίσης χθες έκανα την πρώτη μέτρηση με τα τεστ που πήρα. Σας παραθέτω τα αποτελέσματα να μου πείτε την γνώμη σας:

ΝΟ3: 70

NO2: <1

CH: 12

KH: 6

ph:7.8

Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι στους 27,5 και ο όγκος του 54lt.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω πως βάζω μέσα περισσότερο σκληρό ή μαλακό νερό για να αλλάω το ph?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...