Jump to content

Τι Να Κανω Με Τα Σκαλαρια


Recommended Posts

γεια σασ, εχω ενα φυτεμενο ενυδρειο γλυκου νερου 100 lt επτα μηνεσ με εσωτερικο φιλτρο που περιεχει υαλοβαμβακα, σφουγγαρι, κατι πετρουλεσ καφε για τα νιτρικα και καποιο αλλο υλικο κεραμικο λευκο για αποικιεσ! καθε τοσο κανω μετρησεισ που δειχνουν καλεσ και αλλαγεσ 25% του νερουυ καθε δεκα μερεσ το πολυ και πιο αραια χρησιμοποιω και σκουπα βυθου.τα ψαρακια που φιλοξενω ειναι ενα black ghost, 2 albino sharks 4 γκαπυσ και 2 πλεκοστομουσ.απο συζητησεισ που εχω διαβασει γνωριζω οτι ρωτατε πολλεσ πληροφοριεσ για αυτο και σασ ανακοινωνω οσεσ περισσοτερεσ μπορω.τα υλικα του φιλτρου τα αλλαζω καθε 3 μηνεσ και τα πλενω σε απαχλωριομενο νερακι καθε μηνα.απο τροφη δινω νιφαδεσ και καμια φορα αποφλοιωμενο αρακα και βραστο κολοκυθακι.απο μετρησεισ δεν θυμαμαι τωρα αλλα ωσ επι τω πλειστων ειναι καλεσ με βαση τισ ενδυξεισ των τεστ.το προβλημα μου ειναι το εξησ : πριν δυο εβδομαδεσ ο αντρασ μου εφερε αναπαντεχα 2 σκαλαρια ωσ δωρο και ο πετσοπασ του ειπε οτι πανε με οσα εχουμε ηδη ομωσ εχασα τα τρια απο τα τεσσερα γκαπυσ και μου εχει μεινει ενα θυληκο που ειναι και εγκυοσ, τι να κανω? το πετσοπ δεν δεχεται επιστροφη των δολοφονων, και ειμαι σιγουρη οτι και οι ιδιοι δεν τη παλευουν σε 100 lt.οντασ φιλοζωη λυπαμαι να τα απομακρυνω απο το ενυδρειο αλλα λυπαμαι και τα ψαρακια που χανω!υπαρχει κατι που μπορω να κανω ωστε να μην την πεφτουν στην εγκυμονουσα? για παραδειγμα καποια τροφη που να τα κραταει ικανοποιημενα ή κατι τετοιο? α ξεχασα να σασ πω οτι και στουσ πλεκοστομουσ ειναι φαγωμενεσ οι ουρεσ τουσ και τα πτερυγια....μαλλον θα πεθανουν και αυτοι...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στο φορουμ μας.

Καταρχην να σου πω,πως τα ψαρια που εχεις ειναι ακαταλληλα για το ενυδρειο σου,οχι ολα αλλα τα περισσοτερα.

Τα υλικα του φιλτρου δεν τα αλλαζουμε παρα μονο μετα απο πολυ καιρο και εφοσον φθαρουν.

Το φιλτρο το πλενεις μονο οταν πεσει αρκετα η ροη του και παντα με νερο απο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην παρεα!

Θα συμφωνησω με τον Κωστα πως τα περισσοτερα ψαρια που εχεις δεν κανουν για το ενυδρειο σου οπως οι πλεκο ( εκτος κι αν ειναι καποιο μικροσωμο ειδος οπως ancistrus ), το black ghost και πιθανον τα albino sharks! Τα γκαπυ κανουν αν τα κρατησεις σε χαρεμι 1 αρσενικου και 3 θηλυκων αλλα δεν ταιριαζουν με τα υπολοιπα ψαρια μιας και τα γκαπυ θελουν σκληρο νερο ενω τα υπολοιπα μαλακο! Οποτε μαλλον θα σου προτεινα να κρατησεις την θηλυκια γκαπυ μονο ωστε να γεννησει και να ξεκινησεις την αποικια σου!

Τωρα οσον αφορα τα σκαλαρια οπωσδηποτε δεν κανουν για το ενυδρειο σου! Θελουν πολυ μεγαλυτερο! Βαλτα λοιπον μια αγγελια να τα δωσεις. Ειτε να τα χαρισεις ειτε να τα πουλησεις! Αληθεια τι χρωματα εχουν;

Τα βιολογικα υλικα του φιλτρου οπως σου ανεφερε κι ο Κωστας απο πανω δεν τα αλλαζομε γιατι ετσι χανουμε τις αποικιες των ωφελιμων βακτηριων! Απλα τα ανανεωνουμε με καινουρια μετα απο καποιο διαστημα και τα παλια αν θες τα κρατας αφου τα πλυνεις ή τα δινεις σε καποιον συγχομπιστα ωστε να μπολιασει το ενυδρειο του!

Ποιο φιλτρο εχεις και τι ακριβως ειναι αυτα τα υλικα που αναφερεις πως εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σασ ευχαριστω για τισ φιλικεσ απαντησεισ γιατι εχω διαπιστωσει οτι οι απαντησεισ σε νεουσ χομπιστεσ που κανουν λαθη ειναι λιγο επιθετικεσ λοιπον δεν ειμαι σπιτι και δεν θυμαμαι το τυπο του φιλτρου αλλα ειναι εσωτερικο και καλυπτει εωσ 250 lt επισησ τα υλικα τα αλλαξα μια φορα αφου εχω επτα μηνεσ μονο το ενυδρειο και εβαλα μεσα λιγα υλικα απο τα παλια γιατι ειχα διαβασει οτι πρεπει να εχεισ υλικα απο στρωμενο φιλτρο αλλιωσ ειναι σα να μην εχεισ. τισ ονομασιεσ των υλικων επισησ πρεπει να τισ δω κια να σασ απαντησω. οσο για το χαρεμι το γνωριζα αλλα τα σκαλαρια καταφεραν να ξεπαστρεψουν τα 3 αρσενικα. το ενα ειναι ζεμπρε και το αλλο μαυρο με λευκο..ειναι ομορφα αλλα επιθετικα πολυ. οι πλεκο ειναι μικρουλιδεσ χρυσοκιτρινοι οχι σα γατοψαρα ( δε ξερω και τισ ονομασιεσ..) θα βγαλω φωτο το σκ και θα σασ στειλω καθωσ επισησ και μετρησεισ και στοιχεια φιλτρου και υλικων

Link to comment
Share on other sites

α ξεχασα να σασ πω οτι το φαντασμα και τα καρχαριακια τοσουσ μηνεσ δεν παρουσιασαν καποιο προβλημα φαινομενικα βεβαια..

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 τελευταια ψαρια που αναφερεις γινονται πολυ μεγαλα,ειδικα τα καραχαριακια δεν κανουν καν για ενυδρειο.

Εγω στη θεση σου θα κρατουσα τα γκαπυ και θα εδινα ολα τα αλλα πισω η σε συνχιμπιστες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια!

Αν το φαντασμα που λες και τα καρχαριακια ειναι αυτα που φανταζομαι, το ενα θα μεγαλωσει αρκετα για το ενυδρειο σου και τα αλλα δυο αν θυμαμαι καλα δεν ανεχονται την παρουσια μελων του ειδους τους!

Οπως και να χει θα πρεπει να αποφασισεις ποια θελεις να κρατησεις απο ολα! Εγω προτεινω τα γκαπυ! Θα δεις και γεννες! Και τα υπολοιπα να φυγουν ωστε να ευχαριστηθεις το ενυδρειο σου!

Τα υλικα δεν τα αλλαζουμε! Για τα βιολογικα λεω παντα! Υαολοβαμβακες, τυρφες, ανθρακες κτλ τα αλλαζουμε και πιο συχνα μαλιστα! Βαλε τις ονομασιες για να σου πουμε τι ειναι τι! Αν μπορεις πες και τη μαρκα και μοντελο του φιλτρου!

Τελος θα ηθελα να σου προτεινω, αν δεν το εχεις πραξει ηδη, να ριξεις μια ματια εδω. Θα σου λυθουν πολλες απορειες!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην σασ ευχαριστω για τισ φιλικεσ απαντησεισ γιατι εχω διαπιστωσει οτι οι απαντησεισ σε νεουσ χομπιστεσ που κανουν λαθη ειναι λιγο επιθετικεσ λοιπον δεν ειμαι σπιτι και δεν θυμαμαι το τυπο του φιλτρου αλλα ειναι εσωτερικο και καλυπτει εωσ 250 lt επισησ τα υλικα τα αλλαξα μια φορα αφου εχω επτα μηνεσ μονο το ενυδρειο και εβαλα μεσα λιγα υλικα απο τα παλια γιατι ειχα διαβασει οτι πρεπει να εχεισ υλικα απο στρωμενο φιλτρο αλλιωσ ειναι σα να μην εχεισ. τισ ονομασιεσ των υλικων επισησ πρεπει να τισ δω κια να σασ απαντησω. οσο για το χαρεμι το γνωριζα αλλα τα σκαλαρια καταφεραν να ξεπαστρεψουν τα 3 αρσενικα. το ενα ειναι ζεμπρε και το αλλο μαυρο με λευκο..ειναι ομορφα αλλα επιθετικα πολυ. οι πλεκο ειναι μικρουλιδεσ χρυσοκιτρινοι οχι σα γατοψαρα ( δε ξερω και τισ ονομασιεσ..) θα βγαλω φωτο το σκ και θα σασ στειλω καθωσ επισησ και μετρησεισ και στοιχεια φιλτρου και υλικων

Δεν θα συμφωνησω με το "επιθετικες απαντησεις σε νεους χομπιστες"...Ανοιξα θεμα πριν απο τρεις μερες, εθεσα δεκαδες ερωτηματα ως ασχετος χομπιστας και εγω,και δεν διεκρινα το παραμικρο ειδος επιθετικης απαντησης απο κανεναν..ισα ισα που ενιωσα ενεργο μελος του συνολου και πηρα απαντησεις και αμεση βοηθεια ακομη και για τα πιο απλα ερωτηματα μου.Εκτος κι αν εννοεις αλλο forum;....Δεν το διασαφηνιζεις παραπανω...Αν μπερδευτηκα ζητω συγγνωμη προκαταβολικα..

Link to comment
Share on other sites

Α σορρυ,σορρυ ,ξαναδιαβασα πιο προσεκτικα και ειδα οτι μαλλον δεν αναφερεσαι στα μελη του εδω forum....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...