Jump to content

Αποστείρωση ξύλινων ριζών


Kanetidis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πει πως γίνεται η αποστείρωση στις ξύλινες ρίζες για να μπορέσουν στην συνέχεια να χρησιμοποιηθούν σε ενυδρεία. Το μόνο που κατάφερα να βρω ψάχνοντας είναι ότι αρχικά τις βράζεις και στην συνέχεια τις τοποθετείς αμέσως σε κρύο νερό. Τις αφήνεις να ξεραθούν και μετά είναι έτοιμες. Ισχύει αυτό ή όχι γιατί δεν θα ήθελα να κάνω καμιά χαζομάρα. Όποιος ξέρει ας απαντήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβός ξέρω και έχω κάνει με τα δικά μου ξύλα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβός ξέρω και έχω κάνει με τα δικά μου ξύλα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

:thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις και την γρήγορη ανταπόκριση σας. :thaman::thaman: Αφού δεν υπάρχει πρόβλημα ξεκινάω αύριο το βράσιμο. :wootwoot:;)

Link to comment
Share on other sites

Πάντα μιλάμε για ξύλα και ρίζες που είναι αγορασμένα από ενυδρειακό μαγαζί και όχι από κάποιο δέντρο της αυλής μας.

Εκεί πρέπει να γίνει ειδική διαδικασία απεντόμωσης και καθαρισμού τους.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να τα αφήσεις να ξεραθούν μετά το βράσιμο, απλά ξέβγαλε τα. θα πρέπει πάλι να τα ξαναμουλιάσεις έτσι ώστε να μην επιπλέουν.

Link to comment
Share on other sites

Με το βράσιμο κάνεις την απολύμανση. Ούτε ξέραμα θέλουν μετά ούτε κρύο νερό αμέσως...

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να τα αφήσεις μέσα σε λεκάνη ή κουβά μερικές ώρες με διπλή δόση αντιχλώριου (για να γίνει καλή αποχλωρίωση) εάν είναι να τα βάλεις σε στρωμένο ενυδρείο. Σε περίπτωση που δεν βυθίζονται ή βγάζουν χρώμα που δεν το θέλεις στο ενυδρείο, θα πρέπει να τα κρατήσεις εκεί για 2-4 εβδομάδες, ώστε και να ποτίσουν καλά για να "βαρύνουν" και να βυθίζονται, αλλά και για να βγάλουν τη μεγαλύτερη ποσότητα χρώματος (με πολλές αλλαγές όμως του νερού στο κουβά).

Αλλη λύση για να αντιμετωπίσεις τα δύο τελευταία είναι να τα βάλεις στο ενυδρείο και να τα κρατήσεις στον πυθμένα με κάποιες βαριές πέτρες μέχρι να ποτίσουν καλά. Και για το χρώμα, να βάλεις ενεργό άνθρακα στο φίλτρο σου να το τραβήξει (εάν δεν το θέλεις).

Υ.Σ.: Αν σου παρουσιάσουν άσπρη "μούχλα" στην αρχή μη φοβηθείς, δεν είναι τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες. Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Μπορεί να ανεβάσω και καμιά φωτογραφία. Και πάλι ευχαριστώ. :thaman::thaman::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...