Jump to content

Ερώτηση σχετικά με Cladophora aegagropila


Recommended Posts

Ρε παιδιά πήγα σήμερα σε ένα Pet shop ενός φίλου και μου έκανε δώρο ένα Cladophora aegagropila Αυτό μεγαλώνει καθόλου θέλει κάποια ειδική φροντίδα εκτός αυτό που λέει στο tropica για την διατίρηση του σχήματος;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φυτό είναι ένα είδος αλγης και μεγαλώνει πολλή πολλή αργά περίπου 3-4 mm το χρόνο.

Εάν θέλεις να διατήρηση το σχήμα του πρέπει να το γυρνάς ανά διαστήματα. Άλλη πάλη το ανοίγουνε και το τοποθετούνε πάνω σε κάποια πέτρα ή άλλο διακοσμητικό. Μπορεί να φτάσει σε μια διάμετρο τον 20 cm αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό θα πάρει χρόνια. Επίσης κάνει και για ενυδρείο κρύου νερού αφού αντέχει σε θερμοκρασίες από 5-30 c. Και τέλος είναι πολλή καλός καταναλωτής νιτρικών.

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο φυτό είναι ένα είδος αλγης και μεγαλώνει πολλή πολλή αργά περίπου 3-4 mm το χρόνο.

Εάν θέλεις να διατήρηση το σχήμα του πρέπει να το γυρνάς ανά διαστήματα. Άλλη πάλη το ανοίγουνε και το τοποθετούνε πάνω σε κάποια πέτρα ή άλλο διακοσμητικό. Μπορεί να φτάσει σε μια διάμετρο τον 20 cm αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτό θα πάρει χρόνια. Επίσης κάνει και για ενυδρείο κρύου νερού αφού αντέχει σε θερμοκρασίες από 5-30 c. Και τέλος είναι πολλή καλός καταναλωτής νιτρικών.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση. Το να καταναλώνει νιτρικά είναι η καλύτερή μου έχω πρόβλημα με τα νιτρικά. Πρόσφατα ξέφυγαν από τον έλεγχο μου. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

H cladophora δεν ενδείκνυται για έλεγχο νιτρικών. Πολλοί τη θεωρούν όχι διακοσμητική αλλά κακή και επιθετική άλγη. Αν έχεις πρόβλημα νιτρικών κάνε καμιά αλλαγή νερού ή βάλε κάποιο γρήγορο φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο είδα μέσα σε ένα ενυδρείο με φυτά ένα ψάρι το οποίο είχε σχεδόν αποσυντεθεί του έλειπε η μισή ουρά κλπ από ότι ξέρω ανήκει σε βακτηριδιακές ασθένειες. Δεν είναι επικίνδυνο να πάρει κάποιος φυτά από εκεί μην κολλήσουν και τα ψάρια του ενυδρείου που θα τοποθετηθούν τα φυτά;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

H cladophora δεν ενδείκνυται για έλεγχο νιτρικών. Πολλοί τη θεωρούν όχι διακοσμητική αλλά κακή και επιθετική άλγη. Αν έχεις πρόβλημα νιτρικών κάνε καμιά αλλαγή νερού ή βάλε κάποιο γρήγορο φυτό.

Έχω 3 αλλά δεν θυμάμαι όνομα....Περιμένουνε και τα 2 μαγαζιά που ψωνίζω φυτά μόλις φέρουνε θα πάρω κι άλλα. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι ευπρόσδεκτο :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Έχω 3 αλλά δεν θυμάμαι όνομα....Περιμένουνε και τα 2 μαγαζιά που ψωνίζω φυτά μόλις φέρουνε θα πάρω κι άλλα. Αν έχεις να μου προτείνεις κάτι ευπρόσδεκτο :thaman:

Το θυμήθηκα 3 ανούμπιες έχω.... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

?????

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...ost&p=13842

Τα περισσότερα που αναφέρονται εδώ είναι μια χαρά φτάνει να τα βρεις στα μαγαζιά

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο είδα μέσα σε ένα ενυδρείο με φυτά ένα ψάρι το οποίο είχε σχεδόν αποσυντεθεί του έλειπε η μισή ουρά κλπ από ότι ξέρω ανήκει σε βακτηριδιακές ασθένειες. Δεν είναι επικίνδυνο να πάρει κάποιος φυτά από εκεί μην κολλήσουν και τα ψάρια του ενυδρείου που θα τοποθετηθούν τα φυτά;;;;;;

Εκεί είναι η απορία που με καίει εμένα τώρα. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ πιθανό.

Παίζει ρόλο βέβαια και τι ασθένεια είχε το ψάρι και πως μεταδίδεται.

Είναι η γνωστή που λείπει από το ψάρι μέρος τις ουράς λέπια μάτια κ ιστορίες. Και αφού γίνετε από βακτηρίδια ίσως έχουν κολλήσει και τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...