Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο για 120 λ


Dr_SerZ

Recommended Posts

Εξωτερικό φίλτρο για 120 λ

Τι να πάρω;

Έχω ένα ενυδρειακι 120λ το οποίο θα ξεστήσω και θα φτιάξω reefακι. Έχοντας μετά από πολύ σκέψη (κυρίως για οικονομικούς λόγους) απορρίψει το sump αναρωτιέμαι τι φίλτρο εξωτερικό να βάλω.

Σε κάποιο από τα γνωστά καταστήματα μου πρότειναν το 2217 αλλά έχουν και μια καλή προσφορά στο 2226 της Eheim.

Σκοπεύω το φίλτρο να το χρησιμοποιήσω ως μηχανικό μόνο. Το 2226 έρχεται και με substrate pro.

Ας προχωρήσουμε στις ερωτήσεις:

  • Ποιο φίλτρο να πάρω;
  • να χρησιμοποιήσω extra βιολογία (έκτος από το Βράχο)
  • έχετε κάποιες άλλες παρατηρήσεις;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

[*]Ποιο φίλτρο να πάρω;προτίμησε το πιο απλό με στρογγυλό κάδο και βανάκια για να το καθαρίζεις εύκολα

[*]να χρησιμοποιήσω extra βιολογία (έκτος από το Βράχο)ναι και την βιολογία που θα σου προσφέρει η ζωντανή άμμος

[*]έχετε κάποιες άλλες παρατηρήσεις;με φωτισμό τι σκέφτεσαι να κάνεις?

Ευχαριστώ

με το καλό και με ένα όμορφο reef … :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Από skimmer πως τα πάμε?????

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αλλά πιο Από τα δυο να προτιμήσω, το eheim 2217 ή το 2226

Τι σκέφτομαι να κάνω με φωτισμό....Έχω δυο λύσεις που επεξεργάζομαι. Η Πρώτη είναι να αφαιρέσω το καπάκι που υπάρχει και να κατασκευάσω ένα hang on φωτιστικό, αλλά ακόμα ψάχνω να δω πως θα το κάνω. Η Δεύτερη λύση είναι να κόψω το καπάκι, εκεί που είναι τώρα ο μετασχηματισθείς ώστε να χωρέσουν όλες οι λάμπες.

Από λάμπες τώρα. Θα τοποθετήσω 2 marine White και 1 ακτινική (όλες Τ5). Το ηλεκτρικό σύστημα θα το «κατασκευάσω» μόνος μου καθώς πιστεύω πως 170 ευρω για ένα ηλεκτρονικό ballast της Arcadia είναι λίγο τσιμπημένο. Λοιπόν θα αγοραστούν δυο ηλεκτρονικά dimmable ballast της Οσραμ (ένα μονό και ένα διπλό) και θα συνδεθούν ακροφυσια της Arcadia. Στο διπλό Ballast θα μπουν οι Marine White και στο μονό η ακτινική. Από πλευράς Watt οι λάμπες θα είναι στα 39W εάν δεν κάνω λάθος είναι περίπου στα 90 εκατοστά ώστε να καλύπτω το μεγαλύτερο δυνατό μήκος του ενυδρείου.

Αυτά για την ώρα...

Υ.Γ: το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100*29*39

Link to comment
Share on other sites

Απο σκιμμερ εχω ενα V2skim 400 μια καλη ληση ωστε καποια στιγμη σχετικα συντομα να περασουμε σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...