Jump to content

Recommended Posts

Επειδή κάποιες φορές από το πολύ ψάξιμο αντί να βρεις βοήθεια το μόνο που καταφέρνεις είναι να μπερδευτείς περισσότερο (αυτό έχω πάθει εγώ τώρα), μπορεί κάποιος να μου πει για ένα σύστημα CO2 εκτός από φιάλη τι άλλο χρειάζομαι και από πού το παίρνω? Αν γνωρίζει και τιμές ακόμα καλύτερα για να κάνω και ένα γρήγορο προϋπολογισμό.

Ph controller δεν χρειάζομαι ακόμα, εκτός και βρεθεί κάτι σε πολύ καλή ευκαιρία. Το ενυδρείο μου είναι 100 λίτρα αλλά η όλη εγκατάσταση θέλω να εξυπηρετεί τουλάχιστον 500 (για μελλοντική χρήση). :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την φιάλη χρειάζεσαι μανόμετρο για CO2 που μπαίνει στην φιάλη έαν δεν έχει ήδη, βελονοειδή βαλβίδα για ρύθμιση της ροής (Needle Valve), σωλινάκι αεραντλίας για να μεταφερθεί στο ενυδρείο και κάποιο σύστημα διάσπαση του CO2 μέσα στο νερό. Επίσης μπορείς να προσθέσεις και bubble counter για να μετράς τις φυσαλίδες που καταλήγουν στο ενυδρείο και να μετράς πόσες βγαίνουν το δευτερόλεπτο.

Για όλα τα παραπάνω εκτός του συστήματος διάσπασης (διαχυτήρα) μπορεί να σου στείλει ο istella ένα πμ να σε ενημερώσει από που μπορείς να τα βρείς όλα κομπλέ και σε λογική τιμή. Τον διαχυτήρα μπορείς να τον βρείς σε όλα σχεδόν τα ενυδρειακά μαγαζιά.

To σύστημα μπορεί να είναι με μονό ή διπλό μανόμετρο. Εδώ μπορείς να δείς πως είναι το δικό μου σύστημα με την μπουκάλα, το διπλό μανόμεντρο και την βελονοειδή στην έξοδο(το μικρό τετράγωνο ασημί κουτί με τον ρυθμιστή).

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλησπέρα,

τα υλικά που χρειάζεσαι είναι:

1 μπουκάλα CO2 (πιστεύω 4κιλη για 500lt)

1 ρυθμιστή πίεσης με μανόμετρο/α

1 βελονοειδής ρυθμιστή ροής όπου θα μπορείς να ρυθμίζεις με ακρίβεια τη ροή του CO2.

1 bubble counter (μπορείς να φτιάξεις και DIY)

1 αντιδραστήρα διάλυσης CO2 (μπορείς να φτιάξεις και DIY ή να διώξεις την παροχή CO2 στο φίλτρο ή σκάλα της Hagen για το ενυδρείο που χεις τώρα)

Mελλοντικά με pH controller θα χρειαστείς και μια ηλεκτροβάνα (x Volt ανάλογα με την τάση που θα βγάζει ο pH contr)

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις με τα 3 πρώτα και μια σκάλα Hagen και στην πορεία βλέπεις για pH contr, bubble counter (χρειάζεται μόνο αν δεν βλέπεις τις φυσσαλίδες που βγαίνουν)

Η μία λύση είναι να ρωτήσεις και να βρεις τα υλικά χώρια και να τα ενώσεις (δεν ξέρω τιμή γι αυτή τη λύση). Η άλλη λύση είναι να κάνεις ότι έκανα εγώ. Μια μπουκάλα με ενσωματωμένη το ρυθμιστή πίεσης και να συνδέσεις πάνω του τη βελονοειδή ροής. Μπορείς να δεις φωτο από την κατασκευή μου και στο site μου.

Η δική μου μπουκάλα (1.5κιλό καθαρό CO2) μαζί με το μανόμετρο και ρυθμιστή πίεσης μου βγήκε γύρω στα 135 ευρώ. Επίσης η βελονοειδής κόστισε γύρω στα 25 ευρώ αν θυμάμαι καλά (λίγο ακριβή αλλά SUPER!!!, μέχρι και μικρόμετρο έχει πάνω).

Πάρε τιμές για την πρώτη λύση και αν δεις ότι σε συμφέρει η δεύτερη πες μου να σου πω από τα πήρα και τα μοντέλα ακριβώς.

Καλό ψάξιμο :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστεύω Γιάννη, μαζί γράφαμε :blush::hysterical::blush:

Link to comment
Share on other sites

Για φιάλη σκεπτόμουν την Πρόνοια αλλά για τα υπόλοιπα δεν ξέρω που να ρωτήσω. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

Απορία: η ηλεκτροβάνα λειτουργεί μόνο με Ph Controller ή μπορώ να την χρησιμοποιήσω και χωρίς αυτόν (για να κλίνει το σύστημα την νύχτα)?

Istella σίγουρα θέλω να μου πεις από πού πήρες την μεταλλική ανεπίστροφη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδιαφέρουν καταστήματα με εξοπλισμό για βιομηχανικά αέρια. Ρίξε μια ματιά στα καταστήματα.

Επίσης που και που υπάρχουν κάποιες ενδιαφέρουσες προσφορές από κάποια e-shop του εξωτερικού σε πιο "συμμαζεμένα" μεγέθη καθώς τα βιομηχανικά είναι πιο ογκώδη.

Εγώ έχω πάρει αυτόν τον εξοπλισμό από την Technopneumatic στην Σ.Πάτση.

Ηλεκτροβάνα μπορείς να προσθέσεις μετά τα μανόμετρα στην έξοδο και να την λειτουργείς με ένα χρονοδιακόπτη προκειμένου να κόβει το CO2 το βράδυ. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις χωρίς ph controller, αλλά αν κάποια στιγμή αγοράσεις τέτοια συσκευή, θα σου χρειαστεί (εάν δε πάρεις πακέτο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτόν τον εξοπλισμό από την Technopneumatic στην Σ.Πάτση.

Ηλεκτροβάνα μπορείς να προσθέσεις μετά τα μανόμετρα στην έξοδο και να την λειτουργείς με ένα χρονοδιακόπτη προκειμένου να κόβει το CO2 το βράδυ. Μπορείς να την χρησιμοποιήσεις χωρίς ph controller, αλλά αν κάποια στιγμή αγοράσεις τέτοια συσκευή, θα σου χρειαστεί (εάν δε πάρεις πακέτο).

4270[/snapback]

Συμφωνώ με το Μιχάλη, με μια παρατήρηση.

Οι pH controllers ανάλογα τη μάρκα τους, άλλοι δίνουν έξοδο τάσης 220V ΑC, και άλλοι 12V DC. Aν πάρεις ηλεκτροβάνα πριν πάρεις pH controller, αυτή θα είναι υποχρεωτικά 220V AC για να τη συνδέσεις στο χρονοδιακόπτη.

Ο δικός μου pH Controller της Hanna, έχει έξοδο 12V DC. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει μετά να πας είτε σε αντίστοιχη τάση στον pH contr., είτε αν είναι διαφορετικά σε AC->DC converter ή DC->AC converter. Αυτό σημαίνει επιπλέον έξοδα.

Tα υλικά μου εγώ τα πήρα τα μισά από Hydropneumatic (μεταλλική ανεπίστροφη) και τα άλλα μισά από Technopneumatic (την ηλεκτροβάνα και το βελονοειδή ρυθμιστή ροής). Τα μαγαζιά αυτά είναι δίπλα-δίπλα.

Η ανεπίστροφη αν θυμάμαι καλά έκανε περίπου 5 ευρώ με τα ακροφύσια.

Link to comment
Share on other sites

Μια κι αρχίζω και το σκέφτομαι μια ερώτηση. Που και πως ξαναγεμίζετε τις μπουκάλες;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αλλάξει αργότερα το μόνο πηνίο της ηλεκτροβάνας από 12v σε 220v ή αντίστροφα (έχει μόνο 7-10 ευρώ). :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να αλλάξει αργότερα το μόνο πηνίο της ηλεκτροβάνας από 12v σε 220v ή αντίστροφα (έχει μόνο 7-10 ευρώ).  :blush:

4279[/snapback]

Σωστό κι αυτό :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...