Jump to content

Bumble Bee Gobies


mary74

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου Ασία
Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 47 Χ 26 Χ 27 εκ.
Συνολικά Λίτρα: 30 λίτρα (καθαρά)
Sump (λίτρα): -

Οργανισμοί
Φυτά: Μικροσόριουμ, εχινόδορος, (τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω...)
Ψάρια: 6 Bumble Bee Gobies
Άλλα είδη: Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες...

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: μπλε χαρτόνι
Πέτρες: λάβας
Ξύλα: mopani, mangroove (νομίζω)
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: όχι
Βυθός: ψιλό χαλίκι σε φυσικούς χρωματισμούς

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 Λάμπες Τ5 8W (σύνολο 16W) μία 6500 & μια 4000.
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες (τώρα 7 ώρες λόγω αυξημένης θερμοκρασίας νερού)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: εσωτερικό φίλτρο hailea 200lt/h
Θέρμανση/ Ψύξη: Fluval 50w / Ανεμιστιράκι υπολογιστή (ένα ή δύο όσα χρειάζονται....)
Λίπανση: Που και πού flourish seachem
Παροχή CO2: όχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: (Εδώ σας θέλω.....) Για αρχή κατεψυγμένη


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH): 7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 2
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27,5

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 9 λίτρα ανά εβδομάδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: prime στο δοχείο προετοιμασίας
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:
post-55151-0-59802400-1401811265_thumb.jpg post-55151-0-21514700-1401811273_thumb.jpg post-55151-0-59693900-1401811279_thumb.jpg post-55151-0-61689300-1401811289_thumb.jpg

post-55151-0-66150200-1401811294_thumb.jpg post-55151-0-63712200-1401811301_thumb.jpg post-55151-0-23859200-1401811306_thumb.jpg

Το ενυδρείο τρέχει από τον Οκτώβριο. Ο πρώτος κάτοικος ήταν ένας μονομάχος. Όταν ο μονομάχος πέθανε έμεινε μόνο με τους λαθρεπιβάτες για 2 - 2,5 εβδομαδες. Έγινε ολική αλλαγή νερού στις 01/06/14 και τα ψαράκια μπήκαν μέσα στο ενυδρείο εχτές το βράδυ (02/06/14). Για την υποστήριξη της βιολογίας γίνεται η προσθήκη βακτηριδίων (stability) σύμφωνα με τις οδηγίες της εταιρείας. Το πρώτο τάισμα θα γίνει αύριο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λίγες φωτογραφίες ακόμα

post-55151-0-94480800-1401811723_thumb.jpg post-55151-0-84411400-1401811729_thumb.jpg

post-55151-0-49488100-1401811733_thumb.jpg post-55151-0-12947700-1401811737_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα ένα κουίζ. Βρείτε το ψάρι....

post-55151-0-23825600-1401811930_thumb.jpg post-55151-0-73621500-1401811953_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

και τα ψαρακια φοβερα

Τα ψαρακια αυτα ομως , δεν θελουν υφαλμιρο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο

και τα ψαρακια φοβερα

Τα ψαρακια αυτα ομως , δεν θελουν υφαλμιρο νερο?

Απ' ότι διάβασα και σε ένα άρθρο αυτα τα ψαράκια ζουν καλά καλά και σε γλυκό νερό. Σε υφάλμηρο νερό ζουν τα golden.

Απο εκεί που τα πήραμε μας είπαν να μη τους βάλω αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φάτσες ! Περιμένουμε την συνέχεια και τις εντυπώσεις Μαίρη . :)

Link to comment
Share on other sites

Νέα Αύριο που θα κάνω την πρώτη απόπειρα ταίσματος......

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε το βρηκα το βρηκα ειναι πανω στο βραχο κατω απο το φυλλο!

Καλα ειναι απιστευτες φατσες! Επρεπε να παρεις και τα αλλα δυο ( ενταξει το καταλαβες οτι ειμαι κατενθουσιασμενος αλλα ας μη το παρακανουμε) !

Ταισε σημερα! Με την τσιμπιδα δινε την τροφη απο πανω τους κουνωντας την ελαφρα!

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτες φατσουλες!!!!!! :D

Να τα χαιρεστε Μαιρη!!!!

Περιμενουμε εντυπωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχε το βρηκα το βρηκα ειναι πανω στο βραχο κατω απο το φυλλο!

Καλα ειναι απιστευτες φατσες! Επρεπε να παρεις και τα αλλα δυο ( ενταξει το καταλαβες οτι ειμαι κατενθουσιασμενος αλλα ας μη το παρακανουμε) !

Ταισε σημερα! Με την τσιμπιδα δινε την τροφη απο πανω τους κουνωντας την ελαφρα!

Που να μας δείς 4 άτομα να βλέπουμε συνήθως 4 και να ψάχνουμε 2!!! Άσε που τα γλαστράκια είχαν σουξέ τελικά....

Θοδωρή με το ζόρι κρατήθηκα να μην τα πάρω... Ακόμα σκέφτομαι αυτά που αφήσαμε πίσω μοναχούλια τους....

Σήμερα το μεσημέρι που θα ανάψουν τα φώτα θα δοκιμάσω όπως λές με την τσιμπίδα να τους δώσω φλέικς για αρχή. Μου φαίνεται ένας θα ταίζει και οι αλλοι θα ψάχνουν τα δύο που συνήθως κρύβονται....

Ευχαριστούμε Γιώργο!!

Πάντως όταν κολυμπάνε και ανεβαίνουν προς την επιφάνεια του νερού είναι λες και έχουν πέσει στο νερό μέλισσες και προσπαθούν να βγούν!!

Link to comment
Share on other sites

Ταϊσατε? :)

Link to comment
Share on other sites

Ταίσαμε σήμερα!! Πήρα την τσιμπίδα όπως προτεινε ο Θοδωρής έβαλα φλέικς και τους το έβαλα μπροστά στο στόμα τους...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα χρειάζεται να τα ψάχνω... έρχονται μόνα τους!! Δύο - τρία φάγανε φλέικς μιά χαρά, κάνα δυό τσιμπίσανε λίγο και έφυγαν και ένα ήρθε είδε και μου γύρισε την πλάτη!!!

Δεν θα τους δώσω ακόμα κατεψυγμένη τροφή, θα δοκιμάσω και αύριο πρώτα φλέικς και μετά... Πάντως ζουζουνίζουν σαν μέλισσες!!!

Τεό θα σου ανεβάσω μετά βίντεο... Τώρα πρέπει να ταίσω και τον υιό...

Link to comment
Share on other sites

Ααααα τοτε ενταξει

δεν το ηξερα οτι

υπαρχουν και αλλα που

ειναι και για γλυκο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα Μαιρη, να τα χαιρεσαι!

μετρησες αμμωνια? πολλα μαζεμενα εβαλες νομιζω.. κανε μετρηση να δεις.. και μην ταιζεις πολυ στην αρχη..

δεν ειναι goby γλυκου νερου.. δεν νομιζω και να υπαρχουν καθαρα γλυκου νερου..

το συγκεκριμενο απ οτι εψαξα ζει σε υφαλμυρο αλλα και σε γλυκο νερο.. πολλες φορες απανταται και σε οξινα νερα με τυρφη και ριζες.. παρ΄το αυγο και κουρευτο δηλαδη..

παντως το seriously προτεινει να ριχεις αλατι (αυτο των θαλλασινων) 2 γρ. / λιτρο..

ψαξτο λιγο.. νομιζω πως το εχουν αναγκη τα ψαρακια σου ... και μην ζητας την αποψη των πετσοπαδων

Link to comment
Share on other sites

Το έχω υπ' όψιν ότι ζουν και στους δύο τύπους νερών και γι' αυτό ίσως τους βάλω λίγο αλάτι αργότερα και να το αφήνω να μειώνεται με τις αλλαγές..

Ο "πετ σοπάς" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο TAN (νομίζω συντονιστής στο φόρουμ) γι' αυτό και τον άκουσα. Έχω μετρήσει αμμωνία προς το παρον μηδέν και τάισα πρώτη φορά σήμερα απο την Δευτέρα που τα βάλαμε. Για αρχή λίγο και μετά όταν μπούμε σε σειρά θα ταίζουμε περισσότερες...

Βλέποντας και κάνοντας...

Link to comment
Share on other sites

Nα τα χαίρεσαι.

Οπωσδήποτε κατεψυγμενη τουλαχιστον 4 φορες την εβδομαδα.

Η ξηρη τροφη απλα θα τους κοψει την πεινα,μακροπροθεσμα θα τα κανει αδυναμα εως που θα καταληξουν.

Η αγαπημενη τους ειναι η αρτεμια και τα bloodworms,θα τιμησουν επισης τις λαβρες κουνουπιων.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω υπ' όψιν ότι ζουν και στους δύο τύπους νερών και γι' αυτό ίσως τους βάλω λίγο αλάτι αργότερα και να το αφήνω να μειώνεται με τις αλλαγές..

Ο "πετ σοπάς" στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι ο TAN (νομίζω συντονιστής στο φόρουμ) γι' αυτό και τον άκουσα. Έχω μετρήσει αμμωνία προς το παρον μηδέν και τάισα πρώτη φορά σήμερα απο την Δευτέρα που τα βάλαμε. Για αρχή λίγο και μετά όταν μπούμε σε σειρά θα ταίζουμε περισσότερες...

Βλέποντας και κάνοντας...

ok τοτε!

και πανω που θα ελεγα θα μας πει ο dimis για τα ψαρια ,τι χρειαζονται, απαντησε.. :D

Δημητρη , πια ειναι η γνωμη σου για τις συνθηκες που χρειαζονται?

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι αναπαραγωγης τοτε -συνηθως- ειναι γλυκου νερου.

Αν παλι ειναι αγρια πιασμενα τοτε θα μας διαφωτισει μονο αυτος που τα επιασε,αναφέροντας σε τι παραμετρους τα αιχμαλωτισε.

Εγω τα κραταω σε γλυκο νερο αλλα θα ηθελα να εχω την δυνατοτητα να τα κρατησω και σε υφαλμυρο ωστε να εχω ενα μετρο συγκρισης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μας καλυψες! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη, τα ψαρακια ειναι μικροθηρευτες! Τυπου "καθομαι ακινητος και μολις περασει η τροφη πεταγομαι και την αρπαζω". Δοκιμαζε να μουλιαζεις τα flakes και μετα αμολα στο ενυδρειο ωστε να αιωρουνται! Καποιο θα πεταχτει να την αρπαξει ( αν μπορεις βαλε τον Αντρεα να τραβαει βιντεο )! Θα ειναι τρομερη σκηνη!

Απλα προσεξε μην ριχνεις πολυ γιατι θα εχεις προβλημα μιας και θα μενει τροφη αφαγωτη!

Αντε με το καλο και παλι!

Το βιντεο που ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια είναι αναπαραγωγής και γι' αυτό μας είπε ο Θανάσης όχι αλάτι...

Μιά χαρά ήρθαν κοντά στην τσιμπίδα χωρίς να προλάβω καν να την κουνήσω... τα δύο ποιό πεινασμένα δεν είχαν κανένα πρόβλημα ήρθαν πάνω της και μασούλαγαν άνετα!

Με τα υπόλοιπα χρειάζεται να βρούμε τον τρόπο...

Τώρα αν πέσει και καμιά νιφάδα, τα σαλιγκάρια θα την περιποιηθούν... νηστικά να τα αφήσουμε?

Το βιντέακι έρχεται...

Δημήτρη πόσο καιρό έχεις τα δικά σου? Την κατεψυγμένη τροφή πως την ταίζεις στα μικρά?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και το βίντεο..

http://youtu.be/L12df9kENL0

Μπορειται να μου πείτε πως βάζετε τα δικά σας βίντεο να φαίνονται κατ' ευθείαν? (Κάπου το έγραφαν μέσα στο φόρουμ και είχα δοκιμάσει αλλά χωρίς επιτυχία....)

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Eγω ασχολουμαι χρονια με τους μικρους αυτους γοβιους -και αλλους πολλους- γι αυτο και σου εδωσα σαφης οδηγιες για την διατροφη τους.

Την κατεψυγμενη την βαζεις σε ενα ποτηρακι νερο ενυδρειου μεχρι να ξεπαγωσει,οταν την δεις να ειναι ετοιμη τραβας με μια συριγγα λιγη τροφη και την ριχνεις σιγα σιγα στο ενυδρειο.

Οταν την ανακαλυψουν που αιωρείται θα πεσουν με τα μουτρα,αν καποιο ειναι σχετικα αδιαφορο του ριχνεις μια μικρη ποσοτητα κοντα του να την δει και να δοκιμασει...

Απ οταν την δοκιμασουν δεν θα χρειαζεται να κανεις πολλα,θα σε περιμενουν καθε μερα να δουν να ερχεσαι με την συριγγα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ! Απ' οτι εχω δει υπαρχουν διαφορα ειδη κατεψυγμενης τροφης. Θα ηταν καλο να τους δινω διαφορετικες μεσα στην εβδομαδα? Ισχυει και γι' αυτα η μια μερα νηστεια? Αν τρωνε την σπιρουλινα να τους δινω?

Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις .... οσα μπορεσω να μαθω απο την εμπειρια σου τοσα λαθη θα γλιτωσουν τα ψαρακια...

Σε ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...