Jump to content

Sos Προβλημα Με Χρυσοψαρα Sos


Recommended Posts

γεια σας εχω εδω και ενα μηνα το πρωτο μου ενυδρειο που ειναι 88lt με εσωτερικο φιλτρο, εβαλα τα δυο πρωτα χρυσοψαρα για το στρωσιμο και ηταν ολα καλα. ξαφνικα γυρω στην 20η μερα το ενα χρυσοψαρο αρχισε να γινεται υπερκινητικο και μετα απο δυο μερες εμεινε κατω στον πατο με μια μικρη καμπυλη στο σωμα του και δεν μπορουσε να κολυμπησει. την επομενη μερα πεθανε. την ιδια μερα αρχισε να γινεται υπερκινητικο το αλλο χρυσοψαρο και πλεον πηγαινει περα δωθε σαν τρελο συνεχεια. να σημειωσω οτι τα επιπεδα αμμωνιας ειναι καλα σημερα τα ξανα μετρησα η θερμοκρασια ειναι οπως πρεπει.

επισης να σας πω οτι το ενυδρειο μαζευει αλατα. πλεον εχω και αλλα 10 ψαρακια, 2 γλυφτες, 2 αγγελοψαρα, 2 gubby και 2 ακομα που δεν θυμαμαι πως τα λενε και 2 τιγρακια

1 τι μπορει να παει στραβα και να συμβαινουν αυτα με τα χρυσοψαρα? πως μπορω να το σωσω το δευτερο υπερκινητικο χρυσοψαρο?

2 τι μπορω να κανω για τα αλατα στο ενυδρειο?

3 τι αλλη συμβουλη εχετε να μου πειτε για να ξερω.

ευχαριστω πολυ παιδια και βοηθηστε με οσο πιο πολυ μπορειτε γιατι στεναχωρηθηκα παρα πολυ οταν εχασα το ψαρακι μου και δεν θελω να πεθανει και το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχεις τραγικά λάθη στην ψαροσύνθεση. Για τα λίτρα σου κανουν δυο χρυσόψαρα, αν θέλεις να κρατήσεις τα ψάρια αυτα και τίποτα άλλο. Στο φιλτρο μέσα τι υλικά έχεις; Με τι μετράς αμμωνία και τις υπόλοιπες μετρήσεις; Ποιες οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα αμμωνια και σκληροτητα πηγαινω το νερο στο πετ που αγοραζω τα ψαρια και μου λεει πως παμε, πρεπει να αγορασω δικα μου τεστ και να μετραω εγω? τι εννοεις λαθος στην ψαροσυνθεση? στο φιλτρο μεσα εννοεις αν βαζω αντιχλωριο και βακτηρια? γιατι μονο αυτα εχω βαλει και μεσα στο φιλτρο δεν καταλαβαινω τι λες οτι πρεπει να χω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας εχω εδω και ενα μηνα το πρωτο μου ενυδρειο που ειναι 88lt με εσωτερικο φιλτρο, εβαλα τα δυο πρωτα χρυσοψαρα για το στρωσιμο και ηταν ολα καλα. ξαφνικα γυρω στην 20η μερα το ενα χρυσοψαρο αρχισε να γινεται υπερκινητικο και μετα απο δυο μερες εμεινε κατω στον πατο με μια μικρη καμπυλη στο σωμα του και δεν μπορουσε να κολυμπησει. την επομενη μερα πεθανε. την ιδια μερα αρχισε να γινεται υπερκινητικο το αλλο χρυσοψαρο και πλεον πηγαινει περα δωθε σαν τρελο συνεχεια. να σημειωσω οτι τα επιπεδα αμμωνιας ειναι καλα σημερα τα ξανα μετρησα η θερμοκρασια ειναι οπως πρεπει.

επισης να σας πω οτι το ενυδρειο μαζευει αλατα. πλεον εχω και αλλα 10 ψαρακια, 2 γλυφτες, 2 αγγελοψαρα, 2 gubby και 2 ακομα που δεν θυμαμαι πως τα λενε και 2 τιγρακια

1 τι μπορει να παει στραβα και να συμβαινουν αυτα με τα χρυσοψαρα? πως μπορω να το σωσω το δευτερο υπερκινητικο χρυσοψαρο?

2 τι μπορω να κανω για τα αλατα στο ενυδρειο?

3 τι αλλη συμβουλη εχετε να μου πειτε για να ξερω.

ευχαριστω πολυ παιδια και βοηθηστε με οσο πιο πολυ μπορειτε γιατι στεναχωρηθηκα παρα πολυ οταν εχασα το ψαρακι μου και δεν θελω να πεθανει και το αλλο

Να σου επιστησω το πρωτο σου λαθος ( μετα απο ποσες μερες τα εβαλες μεσα απο την ωρα που εβαλες

νερο )?

Το δευτερο λαθος ( 10 συν ολα τα αλλα η 10 ολα μαζι )?

Ποτε μπηκαν τα υπολοιπα, μετα τα χρυσοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα αμμωνια και σκληροτητα πηγαινω το νερο στο πετ που αγοραζω τα ψαρια και μου λεει πως παμε, πρεπει να αγορασω δικα μου τεστ και να μετραω εγω? τι εννοεις λαθος στην ψαροσυνθεση? στο φιλτρο μεσα εννοεις αν βαζω αντιχλωριο και βακτηρια? γιατι μονο αυτα εχω βαλει και μεσα στο φιλτρο δεν καταλαβαινω τι λες οτι πρεπει να χω

τα ψάρια που έχεις δύστυχος δεν ταιριάζουν μεταξύ τους. Για αρχή διάβασε τα προφίλ τους και θα καταλάβεις.

τεστ πρέπει να αγοράσεις δικά σου υγρά ΟΧΙ ΣΤΙΚ,

στο φίλτρο μέσα έχεις βιολογικό υλικό; (κάτι σαν μακαρονάκια ή μπαλίτσες)

το ενυδρείο πόσο καιρό "τρέχει" και πως το "έστρωσες" ;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο φιλτρο σίγουρα έχεις σφουγγάρι, βιολογικό υλικό έχεις; Ειναι κάτι σα κοφτό μακαρανάκι για να καταλάβεις. Εκει κανουν αποικίες τα βακτήρια τα οποια μετατρέπουν την αμμωνία και τα νιτρώδη (δηλητήριο για τα ψάρια) σε νιτρικά. Αν μέτρας αμμωνία σημαίνει οτι το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμένο και με αυτή την ψαροσύνθεση σε αυτά τα λίτρα μάλλον έχεις αμμωνία. Πρεπει να βγεις τα ψάρια το συντομότερο και να ξεκινήσεις πρώτα στρώσιμο του ενυδρειου σου και μετά τα ψαράκια τα οποια σε καμία περίπτωση δε πρεπει να ειναι αυτα που μας ανέφερες. Διάβασε τα προφίλ των ψαριών που έχει και δες τι απαιτήσεις έχει το κάθε ενα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, αγοραζω το ενυδρειο το γεμιζω βαζω τα φαρμακα και μετα απο τρεις μερες βαζω δυο χρυσοψαρα, μετα απο 20 μερες αγοραζω αλλα 3 ψαρια και τα βαζω και τυχαινει εκεινη την μερα να μου πεθανει το πρωτο χρυσοψαρο. βεβαια πριν καν βαλω τα ψαρια μεσα ειχε καθησει στον πατο και δεν κολυμπουσε. δευτερον μεσα στο φιλτρο οχι δεν εχει κατι απ αυτα που λες. και επειτα εγω εβαζα μεσα οτι ψαρια μου ελεγε αυτος απ το πετ οτι ταιριαζουν μεταξυ τους. ειναι 11 στο συνολο ολα τα ψαρια.πλεον το ενυδρειο τρεχει ενα μηνα και κατι και σου ειπα πιο πανω πως το εστρωσα

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις φίλε μου οτι το εστρωσες; Ποιες ειναι οι μετρήσεις σου σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά; Με τι τα μετρήσεις; Τι φάρμακα έριξες στο ενυδρειο πριν βάλεις τα χρυσόψαρα;

Link to comment
Share on other sites

μολις κοιταξα μεσα στο φιλτρο εχει μονο σφουγγαρι. να τα βγαλω και να τα βαλω που

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις φίλε μου οτι το εστρωσες; Ποιες ειναι οι μετρήσεις σου σε αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά; Με τι τα μετρήσεις; Τι φάρμακα έριξες στο ενυδρειο πριν βάλεις τα χρυσόψαρα;

Φιλη Πανο!

Link to comment
Share on other sites

πηγα ενα ποτηρι νερο στο πετ μου μετρησε την αμμωνια και μου ειπε οτι ειναι οκ εγω δεν εχω δικους μου μετρητες ακομα αυριο θα παω να παρω και θα σας πω μετρησεις. εβαλα βακτηρια και αντιχλωριο στις αναλογιες που ελεγαν και το αφησα 3 μερες χωρις ψαρια και επειτα 20 μερες με 2 χρυσοψαρα πριθν βαλω αλλα μεσα

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου, σου ειπε τη ψαρια να βαλεις μεσα χωρις να σου πει πως θα κρατησεις βιολογια στο φιλτρο σου?

Τον βρησκω ακρος απαραδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις να βάλεις βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο. Ρίξε μια καλή ματιά στα θέματα που έχω κάτω στην υπογραφή μου. Έχεις πολύ διάβασμα να κάνεις αν θέλεις να σώσεις τα ψαράκια σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τρείς φορές έγραψα και έσβησα για να μην χαρακτηρίσω το pet που πήγες!!!!

Τέλος πάντων. Πάνε πάρε τεστάκια υγρά ph, αμμωνίας, νιτρικών κλπ πάρε μετρήσεις και εδώ είμαστε....

επίσης διάβασε τα προφιλ, αποφάσισε τι θέλεις να κρατήσεις από τα ψαράκια και όλα θα πάνε καλά....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ο πετσοπάς σου είπε οτι τα ψάρια που σου έδωσε κανουν για τα λίτρα σου και μάλιστα ταιριάζουν μεταξύ τους, στη μέτρηση της αμμωνίας θα κολλήσει τωρα; Λοιπόν φιλενάδα, πρεπει επειγόντως να πάρεις υγρά τέστ για να δεις που βρίσκεσαι και να δεις τι πρεπει να κάνεις με τις συμβουλές των παιδιών εδώ μέσα. Αν έχεις διάθεση και θέληση θα γίνουν όλα όπως πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδια και μου ειπε οτι μπορω να βαλω κι αλλα μεσα δεν εχει προβλημα, αυριο θα παρω τεστ και βιολογια για το φιλτρο θα ανεβασω τις μετρησεις και θα σταματησω να πηγαινω σ αυτο το πετ. θα διαβασω τις συμβουλες και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια ελπιζω να τα σωσω

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είπε να βάλεις κι αλλα ψάρια, θέλει κλωτσιές ο τύπος. Άκου τα παιδια εδώ μέσα και θα χαρείς ενα όμορφο και υγιές ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδια και μου ειπε οτι μπορω να βαλω κι αλλα μεσα δεν εχει προβλημα, αυριο θα παρω τεστ και βιολογια για το φιλτρο θα ανεβασω τις μετρησεις και θα σταματησω να πηγαινω σ αυτο το πετ. θα διαβασω τις συμβουλες και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια ελπιζω να τα σωσω

:ballistic::ballistic::ballistic::ballistic:

Link to comment
Share on other sites

τι να πω παιδια και μου ειπε οτι μπορω να βαλω κι αλλα μεσα δεν εχει προβλημα, αυριο θα παρω τεστ και βιολογια για το φιλτρο θα ανεβασω τις μετρησεις και θα σταματησω να πηγαινω σ αυτο το πετ. θα διαβασω τις συμβουλες και ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παιδια ελπιζω να τα σωσω

Καλώς ήρθες και από μένα! :)

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε πολλά καταστήματα, λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πραγματικά το αντικείμενο. Οπότε εσύ μπορείς να πηγαίνεις να ψωνίζεις όπου σε βολεύει, αλλά προτού κάνεις αυτό που θα σε συμβουλεύσουν στο κατάστημα, επαλήθευσέ το εδώ. ;)

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/1318-eoeeio-acuoio-acuoioaao-aaiuoaaeo/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/54770-aaoeeu-oouaeea-eyeeio-acthoio/?p=497929

http://www.aquazone.gr/forums/topic/13569-oonthoeii-eieiuaeui-aaioaenaassui/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36712-idhueeaoia-dhniaaoieiaossa-eae-aeeaaeeeaossa/?hl=μπολιασμα

http://www.aquazone.gr/forums/topic/54765-%ce%b1%ce%bc%ce%bc%cf%89%ce%bd%ce%af%ce%b1-%ce%ba%ce%b1%ce%b9-%cf%84%cf%81%cf%8c%cf%80%ce%bf%ce%b9-%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b9%ce%bc%ce%b5%cf%84%cf%8e%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ae%cf%82-%cf%84%ce%b7%cf%82/?p=497906

Αγαπητοι φιλοι και φιλες,καποια πραγματα που ειναι αυτονοητα για μας,δεν ειναι καθολου ευκολο να κατανοηθουν απο νεοεισερχομενους στο χομπι.

Υπαρχουν καταπλυκτικα αρθρα,που μοχθησαν για να τα γραψουν καπιοι,για να ειναι απολυτα κατανοητα απο νεους χομπιστες.

Καλο θα ηταν πριν αρχισουμε να λεμε βαλε αυτο,η βγαλε το αλλο,να τους δειχνουμε αυτα τα κειμενα,που ειναι ενας πολυ καλος οδηγος,και απαραιτητος,για νεους-ες χομπιστες. :)

Καλο διαβασμα αγαπητη μας φιλη,και καλως ηρθες στην παρεα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες και από εμένα!!

Έγω το μόνο που θα σου πώ (όλα τα άλλα στα έχουν ήδη πεί) είναι να διαβάσεις τα άρθρα που σου παρέθεσε ο kixlidatos και την υπογραφή του Δημήτρη (dpap) και όλα θα πάνε καλά. Υπομονή, υπομονη και ξανά υπομονή και θα δείς ότι από τα λάθη σου θα μάθεις και θα φτιάξεις το ενυδρείο που σου αρέσει.

Όσον αφορά τα υγρά τεστ κοίτα και σε αυτό το θέμα http://www.aquazone.gr/forums/topic/92637-ieeiiiieeu-oanu-oaaoo/...

Περιμένουμε νέα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις να βάλεις βιολογικό υλικό μέσα στο φίλτρο. Ρίξε μια καλή ματιά στα θέματα που έχω κάτω στην υπογραφή μου. Έχεις πολύ διάβασμα να κάνεις αν θέλεις να σώσεις τα ψαράκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...