Jump to content

Προβλημα Στο Ενυδρειο


Recommended Posts

εχω μολις μια ημερα ena 60ltr ενυδρειο το οποιο γεμισα με στρομενο νερο ενος 20 και συμπληροσα νερο μεσο λαστιχου βρησης. εχω ριξει 2 μπουκαλακια 50 μλ αντιχλωριο ενα μπουκαλακι βιο 50μλ και δυο φακελακια ταχειας αναπτυξης υδροβιοτοπου. εχω δυο φιλτρα οξυγονοτη και ενα θερμοστατη 50 βατ . μεσα κατοικουν 2 νεον τετρα ενας ασημενιοσ καρχαριας μελανοπτερος ενασ πολυ μικροσ πλεκο μια γαριδα και ενα γκουραμι λαλια. θα ζησουν αρμονικα? το νερο θα ειναι ενταξει? δεν εχω ιδεα απο μετρησεις !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι να ξέρεις κάποιες

βασικές μετρήσεις

Τώρα για το αν θα ζήσουν αρμονικά

το κόβω δύσκολο

Διότι το ενυδρείο ειναι παρά πολύ μικρό

Για αυτά τα ψάρια , ειδικά για το καρχαρία

Και το πλεκο

Επίσης τα ψαράκια σου χρειάζονται

διαφορετικές συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε...... ποιος στα προτεινε να τα βαλεις ολα αυτα μεσα? Προφανως και δε μπορουν να ζησουν αρμονικα. Πρεπει να κανεις αλλαγες εν καιρω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ο γλυφτησ ειναι παραπολυ μικροσ και χρυσο χρωμα δεν ξερω αν ειναι πλεκο !!! ο καρχαριασ ειναι σαν το δακτυλο μου και ειναι σιλβερ ειρηνικοσ πολυ . και τι συνθηκες ? νερου η χωρου?

Link to comment
Share on other sites

ο πετ σοπας τι αλλαγεσ εν καιρο φιλε μου?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου για ολα αυτα... Αλλαγες. Να βγαλεις καποια ψαρακια και να κρατησεις οσα πρεπει για να τα χαιρεσαι σωστα να ειναι και αυτα χαρουμενα μαζι με εσενα. Να μην ταλαιπωρεις τα ζωντανα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ο γλυφτησ ειναι παραπολυ μικροσ και χρυσο χρωμα δεν ξερω αν ειναι πλεκο !!! ο καρχαριασ ειναι σαν το δακτυλο μου και ειναι σιλβερ ειρηνικοσ πολυ . και τι συνθηκες ? νερου η χωρου?

μεγαλωνει ο ''καρχαριας'' δυστυχως αργοτερα θα εχεις προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

ωχ δεν το ηξερα . εσυ σαν ποιο εμπειρος τι θα προτεινες . ειχα ζωοτοκα και δεν μου αρεσει η συμπεριφορα τουσ σαν ψαρια !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω φωτισε με!!!!!!!1

Link to comment
Share on other sites

παιδια κανεισ βοηθεια ?

Link to comment
Share on other sites

Θες μέσα να έχει φυτά

Και να βάζεις νερό βρύσης ή να επεξεργάζεσαι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε καλο θα ηταν αρχικα να παρεις τεστακια για να δεις το νερο σου και το φιλτρο σου που πιθανον ειναι αστρωτο ,τουλαχιστον για αμμωνια νιτρωδη και νιτρικα!!κατοπιν να βαλεις μια αγγελια για μπολι εδω στο φορουμ γιατι κατα πασα πιθανοτητα το φιλτρο σου ειναι αστρωτο αυτο που στρωνεται ειναι το βιολογικο υλικο που εχουμε στο φιλτρο μας και οχι το νερο απο μονο του καλο θα ηταν να μας ελεγες τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα???επισης να αρχισεις το διαβασμα για να αποφυγεις πολλα απο τα λαθη που εγιναν αρχικα!!!τα ψαρακια επισης που εχεις μεσα δεν κανουν για τοσα λιγα λιτρα αλλα και λογω διαφορετικων συνθηκων διαβιωσης και βιοτοπου μονο προβληματα θα σου δημιουργησουν,

καλο θα ηταν να τα επεστρεφες στο πετ και αφου εποφασιζες τι ψαρακια σου αρεσουν και ειναι οκ για τα λιτρα σου με την βοηθεια μας και σιγα σιγα να εκανες ενα πολυ ομορφο ενυδρειο!!! :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια μου αρεσουν οι αφρικανικες κυχλιδες αλλα δεν θελω να φυτεψω !!!!!!!!!! εχω το jwel aquarium star 60. εχω τα φιλτρα και τον οξυγονοτη του ενυδρειο που εινα 200 βατ και εχει μεσα πολυεστερικο φιλτρο απο την μανα του και εχω και 3 ψευτικα φυτα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα θελω να επεξεργαζομαι φιλε μου!

Link to comment
Share on other sites

αφου σου αρεσουν οι αφρικανες μπορεις να κανεις ενα πολυ ωραιο αφρικανικο με multi απο ταγκανικα μερια και να το ευχαριστηθεις και εσυ και τα ψαρακια!!!ειναι ευκολο ομορφο και απλο, θες αρκετες πετρες για κρυψωνες το νερο δεν θελει ιδιαιτερη προετοιμασια εκτος απο αντιχλωριο και την θερμοκρασια του και θα δεις πολυ ομορφες συμπεριφορες!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο συμπεριφορες τα μουλτι ειναι απιστευτα..... Χεχεχε.. απο κει και περα ψαχνεις και χρωμα? Γιατι στα 60 λιτρα μονο για μουλτις (που δεν εχουν χρωματα ιδιαιτερα) δεν μπορεις αλλη αφρικανικη κιχλιδα. Οποτε σκεψου, τι θες.

Link to comment
Share on other sites

ti shmainei me multi?

:bow:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ιδεα απο κιχλυδεσ και στυσημο για τετοιο ενυδρειο.παρακαλω βοηθηστε αναλητικα φιλοι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να εχω 5ειδη τετρα απο 4 ατομα το κοπαδι?

Link to comment
Share on other sites

Τα multies είναι αφρικανικές

μικρές κιχλιδες από την λίμνη tanganyika

Ειναι ψαράκια καταλληλα

για το ενυδρείο σου απλώς δεν έχουν χρώμα

Δεν χρειάζεσαι να βάλεις φυτά

Το μόνο σίγουρο που χρειάζεσαι

είναι λίγες πετρες

Αρκετά κελυφη από σαλιγκάρια

Και φυσικά άμμο

Από την άλλη αν θες

Μπορείς να βάλεις αρκετές πέτρες

και άμμο

Και να βάλεις 1 ζευγαράκι julies

Διάβασε και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/topic/61115-ieenu-aaioaenaassa-aea-eeessaeaao-oco-essiico-tanganyika/#entry550987

Διάβασε

Link to comment
Share on other sites

για τα μουλτι δες εδω στο φορουμ στην πρωτη σελιδα εκει που λεει( κιχλιδες αφρικης) και μετα( η αρθογραφια της αφρικης )εχει τα παντα!!!τα τετρα που λες θελουν μαλακο νερο,κοπαδι,ειναι αρκετα κινητικα και το μηκος του ενυδρειου σου δεν ειναι αρκετο για αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

se eyxaristv file moy

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω και εσενα φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο ειναι το φορουμ αδερφε να βοηθα ο ενας τον αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

1ον tetra δεν μπορείς γιατι πρέπει να είναι σε

ομάδες τον 6+ για αυτό χρειάζονται πιο μεγάλο ενυδρείο

2ον με ρώτησες αν το φυτέψεις τι μπορεί να βάλεις

Μπορείς να βάλεις μερικά εύκολα φυτά (anubias,κερατοφυλλο κα)

Και να βάλεις 1 χαρέμι gourami dwarf ( 1 αρσενικό+ 2 θύλακα)

Ή μια ομάδα 7-8 cpd και μερικές γαριδουλες red cherry

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...