Jump to content

Απιονισμενο Νερο Απο Lidl??


Recommended Posts

όπως έχω μάθει απο το φορουμ το καλοκαίρι που έχουμε εξάτμιση νερού

συμπληρώνουμε με απιονισμένο νερό .... το θέμα είναι πως μπορούμε

να ξέρουμε αν αυτό που βρίσκουμε στα σουπερ μαρκετ είναι κατάλληλο ή οχι???

αν και εδω και 3 χρόνια αγοράζω απο διάφορα σουπερ μαρκετ και δεν

είχα κάποιο αισθητό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να ξερεις αδερφε, ειναι αν σου κατσει που λεμε!!!καλο θα ηταν να επαιρνες μια αντιστροφη οσμωση που πλεον ειναι πολυ φθηνα και να λυσεις τα χερια σου, αλλα και να μην σκεφτεσαι οτι κατι μπορει να παει στραβα καθε φορα που συμπληρωνεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Που το διαβασες για το απιονισμένο νερό ; :)

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

δυσκολο να ξερεις αδερφε, ειναι αν σου κατσει που λεμε!!!καλο θα ηταν να επαιρνες μια αντιστροφη οσμωση που πλεον ειναι πολυ φθηνα και να λυσεις τα χερια σου, αλλα και να μην σκεφτεσαι οτι κατι μπορει να παει στραβα καθε φορα που συμπληρωνεις!!!

νομιζω οτι δεν βοηθαει η αντιστροφη οσμωση γιατι λογο τηϛ εξατμισηϛ το νερο γινεται πιο σκληρο αν δεν κανω λαθοϛ γι αυτο προσθετουμε απιονισμενο αν και εγω προσθετω 50%απιονισμενο και 50% με αντιχλωριο και ο Θεοϛ βοηθοϛ

ΥΓ η οσμωση σε ετοιμαζει το νερο στιϛ πραμετρουϛ που θελουμε ή το ετοιμαζει συγκεκριμενα με στανταρ παραμετρουϛ????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα έβαζα , καθώς δεν ξέρω την διαδικασία της κάθε εταιρείας. :)

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο απιονισμενο απο σουπερ.η διαδικασια ειναι παραγωγης ειναι εντελως διαφορετικη απο οτι μεσω α/ο.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

πολλοι το κανουν αλλα θα συμφωνισω με τον κλαζ και τον Δημητρη..

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας για ποσότητες 4lt στα 125lt κάθε 2-3 εβδομάδες δεν είχα ποτέ πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

μιλώντας για ποσότητες 4lt στα 125lt κάθε 2-3 εβδομάδες δεν είχα ποτέ πρόβλημα

και εγω στα 110lt στον καυσωνα προσθετω περιπου 3lt απιονισμενο την εβδομαδα και 4-5lt απο την βρυση με αντιχλωριο

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν σας ετυχε τιποτα δεν σημαινει οτι δεν ειναι επικινδυνο αυτο το νερο.εξαλλου πλεον οι α/ο ειναι πολυ φτηνες.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν σας ετυχε τιποτα δεν σημαινει οτι δεν ειναι επικινδυνο αυτο το νερο.εξαλλου πλεον οι α/ο ειναι πολυ φτηνες.

Mobile klaz speaking...

εδώ φίλε μου θα σου απαντήσω μια καμήλα μια δραχμή...(με λίγα λόγια αν δεν έχεις όσο και να κάνει ακριβή είναι :) )

Link to comment
Share on other sites

Μη βαζετε απιονισμενο νερο στο ενυδρειο,ειναι αμφιβολου προελευσεως και δεν ξερετε τι εχει περασει μεχρι να ερθει στα χερια σας.

Link to comment
Share on other sites

ρε ππαιδια ενταξει να μη βαζω απιονισμεννο αλλα μεχρι να παρω α/ο αν συμπληρωνο απο την βρυση θα ανεβουν και οι σκληροτητεϛ και το ph

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...