Jump to content

Ερώτηση Για Φωτισμό


Paul Papadopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα όπως ξέρετε έχω ένα ενυδρείο 40 λίτρα κ Τωρα έχω μια λαμπα 8 watt στα 4000 κελβιν,πριν λίγο φυτεψα κάποια φυτά όπως: μος,κρυπτοκορινεσ,2 αννουμπιες τις οποίες είχα κ 2-3 αλλά που δεν ξέρω τι είναι,να βάλω ακόμα μια λάμπα ίδια θα βόλευε κ ολας όπως είναι το καπακι?έχω κ μια λεντοταινια moonligt η οποία αναβει με τον κύριο φωτισμό

Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αδερφε.Κανονικα για να μπορεσεις να διατιρησεις φυτα μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει να εχεις μια αναλογια περιπου 0,5w στο λιτρο(το λιγοτερο για ευκολα φυτα).Οποτε στα λιτρα και για τα φυτα που εχεις κανονικα θα επρεπε να ειχες περιπου 20-24 watt και πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα.Οσο για το moonligt να φανταστω ειναι μια μπλε λεντοτενια;Προσεξε την γιατη υπαρχει φοβος για αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έβαλα ακόμα μια λάμπα 8 watt ίδια κ ανάλογα πως θα πάει θα βάλω ακόμα μια για να πάω στ 24 watt αν κ νομίζω θα είναι πολύ,ναι μια μπλε λεντοταινια είναι

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εγω νομιζω οτι τωρα με 8+8...16 watt σε 40 λιτρα εισαι μια χαρα αρκει να εχεις ευκολα φυτα....τα τρια που λες ειναι ευκολα...τα αλλα τρια που δεν θυμασαι?Μπορεις να τα ανεβασεις μια φωτο?

Δες ομως τα κελβιν...ο ιδανικος συνδυασμος σε φυτεμενο με δυο λαμπες ειναι 6500 + 4500 kelvin(+-500)

Εγω σε 40 λιτρα κραταω ευκολα φυτα με 9 watt και 6500 kelvin...

Για την μπλε λεντοταινια δεν ξερω αν μπορει να σου δημιουργησει προβλημα με αλγες....αυτο δεν το γνωριζω... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιο σε αυτο που λες θα μπορεσει να τα κρατισει αλλα θα ζοριζονται,δεν θα δει γρηγορη και σωστη αναπτιξη των φυτων.Τωρα στο χερι του φιλου μας ειναι να κανει αυτο που κρινει ποιο σωστο.Γνωμη μου πρωτα δοκιμαζεις,χωρις υπερβολικες και βιαστικες κινησεις,και μετα αποφασιζεις ποιο ειναι το ποιο σωστο.Αλλα να ξερεις οτι η λεντοταινια που εχεις δεν βοηθαει τοσο στην φωτοσυνθεση τον φυτων το μονο που κανει ειναι ενα ευχαριστο χρωμα στο ενυδρειο και αναλογος τα ψαρακια που ειχεις τονιζει επισεις και το δικο τους χρωμα.Δεν σε λεω να την βγαλεις απλα προσεξε αν δεις αλγη μπορει να την προκαλεσε αυτη.

Link to comment
Share on other sites

οι λάμπες και οι δύο είναι στα 4080 kelvin φωτογραφίες θ ανεβάσω κάποια στιγμή απλά επειδή έκανα κάποιες αλλαγές μπόλιασα κ όλας και το νερό είναι θολό ακόμα και δεν θα φαίνονται καλά

Link to comment
Share on other sites

http://s1331.photobucket.com/user/Paul_Papadopoulos/library/plants

ορίστε και τα φυτά,αυτό που εμφανίστηκε πάνω στο φυτό της τρίτης φωτογραφίας τι είναι?άλγη?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ειναι αυτο το φυτο hydrocotyle-sibthorpioides.Δεν το γνωριζω καλα.Αυτο που ανεφερες δεν ειναι αλγη αλλα καποιο σαπισμα του φυτου απ'οτι καταλαβα.Μαλλον δεν ριχνεις καποιο λυπασμα και ισως και ο φωτισμος να παιζουν μεγαλο ρολο.Οσο για τις ανουμπιες να ξερεις οτι μπορει να σαπισουν οι ριζες,γιατη ειναι φυτο που δεν το φυτευεις απλα το δενεις καπου οστε οι ριζες να περνουν τις απαρετιτες ουσιες απο το νερο και οχι απο το υποστρωμα.Βασικα υποστρωμα εχεις γιατη δεν φενεται στι φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος θα καταλαβα προσεξα ποιο πολυ αυτο το σημιο και μου φαινεται σαν σαπισμα.post-51022-0-27224000-1402235881_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν επειδή δεν έχω πέτρες μέσα στο ενδρείο λέω να πάρω λίγο απο το χαλίκι του βυθού να το βάλω σε τούλι να το κάνω σαν μπάλα και να δέσω εκει πάνω τις ανούμπιες όπως κ άλλα δυο μικρά που έχω που δεν ξέρω τι είναι(υπάρχουν στις φωτό) τώρα με την άλγη τι να κάνω? χθές τα φύτεψα τα πήρα απο άλλο ενυδρείο συν χομπίστα

Link to comment
Share on other sites

οποτε δεν εχεις θεμα με αλγη στο ενυδρειο σου,αφου το πειρες απο αλλου το φυτο.Διαβασε το παραπανω θεμα που σου πρωτινει ο drap και θα καταλαβεις τη θα κανεις.Ειναι απο τις ευκολες αλγες και δημιουργητε κυριος σε νεοστημενα ενυδρεια.Για αρχη περιμενε λιγες μερες και μπορει να εξαφανιστει.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να πέταξε άλγη το φύτο σε 24 ώρες?τελικά έκανα αυτό που σκέφτηκα,έβαλα σ ένα τούλι χαλίκι το έκανα σαν πουγκί και έδεσα τις ανούμπιες εκει πάνω χαλαρά με κλωστή

Link to comment
Share on other sites

τοσο γρηγορα δεν νομιζω να ειχες αλγη αλλα πριν κανεις οτιδηποτε περιμενε λιγο να δεις αν θα εξαπλωθει και μετα κανε κατι.Οσο για την κλωστη που εβαλες μπορει να κοπει με τον καιρο.Καλητερο θα ηταν λεπτη μπετονια να εβαζες και να το εδενες σε καποιο ομορφο ενυδρειακο ξυλο.Αυτο με το πουγκι δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αισθητικα ωραιο.

Link to comment
Share on other sites

τέτοια μέρα κ ώρα τέτοια λόγια απο αύριο που θ ανοίξουν τα μαγαζιά κάτι θα κάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πουγκι με το χαλικι εξαφανισετο το συντομοτερο δυνατον!!Δεν εχεις υποψην σου τι μπιχλα θα μαζεψει πολυ συντομα.

Οσο για τα φυτα μηπως τα πηρες με αλγη και δεν το προσεξες??

Link to comment
Share on other sites

άλλαξε την μία λάμπα και βάλε 6500κ και προσοχή με τα led

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω,δεν νομίζω ομως γιατι μου χτύπησε πολύ στο μάτι όταν το είδα,όπως ανέφερα κ παραπάνω αύριο που θ ανοίξουν τα μαγαζιά θα πάω να πάρω πέτρες αλλα δεν ξέρω απο πετρώματα και θα μου πουλήσουν οτι να ναι πάντως έχοντας ίσα ίσα τις ρίζες απο τις αννούμπιες φυτεμένες είχαν γίνει πολύ μεγάλες και δεν φαίνεται να σάπισαν,βασικά χθές κ σήμερα ανέβασα τις ώρες φωτισμού απο τις 8 στίς 10 και τις έχω μειώσει γι αύριο στον χρονοδιακόπτη,τα led τα έβγαλα,ίσως φταίει και ο φωτισμός που είναι πολλές ώρες

Link to comment
Share on other sites

Πετρες αν πας σε μαγαζι με ενυδρειακα γιατι να σου πουλησουν οτι να ναι??

Θα ζητησεις μη ασβεστολιθικες και οτι σου αρεσει θα παρεις.

Οσο για τον φωτισμο καλο θα ειναι να κανεις σταδιακες και οχι αποτομες μεταβολες.

15 max 30 λεπτα την ημερα

Link to comment
Share on other sites

οκ το γύρισα στις 8 ώρες όπως ήταν πάντα,επίσης ν αναφέρω ότι το ενυδρείο μου αυτό το διάστημα δεν είναι στα καλύτερα του εχω κ αμμωνία και νιτρώδη κ νιτρικά ανεβασμένα και πώς είμαι σίγουρος οτι δε θα μου δώσει ασβεστολιθηκές?μπορώ να το καταλάβω?

Έγινε επεξεργασία - Paul Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

πανε λερου και παρε ξυλοπετρες ή πετρες λαβας.. ειναι πολυ φθηνες ,δεν χρειαζεται να πεταξεις τα λεφτα σου σε πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

επειδή βλέπω οτι είσαι απο βέροια κ είσαι πατριωτάκι μένω Σίνδο και το leroy είναι στο ικέα, έχει σ ένα πετ 50 λεπτά την πέτρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή αυτή η τιμή,leroy θα μπορέσω να πάω στο τέλος τις βδομάδας δεν ξέρω πόσο θ αντέξουν τα πουγκιά

Link to comment
Share on other sites

βγαλε το πουγκι και ελευθερωσε το χαλικι..

ασε την ανουμπια ελευθερη στο ενυδρειο μεχρι να πας λερου να παρεις.. δεν θα παθει κατι..εγω ειχα μια για 1 μηνα μεσα σε κουβα με στασιμο νερο (δεν ειχα που να την βαλω..)

αν θελεις πολλες ,σιγουρα θα σου βγουν πιο φθηνα.. τωρα αν θελεις 2-3 ,ενταξει δεν χαθηκε ο κοσμος για 1.5 ευρω.

πανε σε ενα σουπερ μαρκετ και παρε ακουαφορτε (κεζαπ) ριξε λιγο πανω στην πετρα, αν αφρισει ειναι ασβεστολυθικη, αν οχι τοτε εισαι (90%) οκ! (υπαρχουν καποια ασβεστολιθυκα πετρωματα που δεν αφριζουν με κεζαπ)

Link to comment
Share on other sites

Να την αφήσω να επιπλέει?να την κάνω επιφάνειας δηλαδή? Δύο πέτρες θέλω ίσως κ με μια μεγάλη κάνω δουλειά,Τωρα δεν θέλω τέτοια ώρα να ταραξω ta ψάρια αύριο που είναι να αλλάξω νερό θα το κάνω

Στάλθηκε από το LG-E975 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι αστην μεχρι να παρεις πετρα ή ριζα να την δεσεις.. δεν θα παθει κατι για μερικες μερες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...