Jump to content

Ο Μονομάχος Μου Ξύπνησε Σήμερα Με Κομμάτι Ουράς Να Λείπει!


Recommended Posts

Δεν ειναι τπτ και εγω δεν ηξερα πολλα και με βοηθησαν τα παιδια απο το φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι δεν είναι καλά τα flakes για μονομάχους...

http://www.bettatalk.com/virtual_betta.htm

(ασχετη.. :( )

Ελπίζω να μην βγάζεις συμπεράσματα από το συγκεκριμένο flash. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απομενα,το ιδιο ενυδρειο εχουμε.εκει που ειναι ο ανθρακασ θα βαλεισ το βιολογικο υλικο μεσα στο πλαστικο.

Έχω αυτό να το βάλω αντί του άνθρακα;

meadow pet ceramic ring.bmp

Επίσης μήπως αυτό το φάρμακο είναι καλύτερο; (αν το βρω φυσικά):

http://www.seachem.com/Products/product_pages/ParaGuard.html

Link to comment
Share on other sites

Το κεραμικό υλικό είναι οκ , αν και θα πρότεινα αυτό : https://www.sera.de/en/products/in_category/filter-media-301/product/serasiporax-mini-professional.html

Για το φάρμακο , πήγαινε καλύτερα για melafix. Αυτό που έβαλες , νόμιζω ότι είναι για παράσιτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βγαλε τον ανθρακα και βαλε αυτο που σου δειχνει ο δημητρησ.και για το φαρμακο μια απο τα ιδια με το δημητρη θα σου ελεγα και εγω.απο οτι ξερω το μελαφιξ ειναι φυτικο και δεν κανει ζημια στα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον νομιζω πως πηρες πολλες μαζεμενες πληροφοριες και το χασες καπου!

Παμε απ την αρχη!

1) Βγαζεις ανθρακα και βαζεις βιολογικο. Δεν ξερω πιο φιλτρο εχεις αλλα πολυ πιθανον να χρειαστει να κοψεις και λιγο το σφουγγαρι και να βαλεις πιο πολυ βιολογικο.

2) Ταιζεις πληθωρα τροφων 2-3 φορες την ημερα. Πηγαινε σε ενα πετ και παρε διαφορες τροφουλες για το ψαρακι σου.

Αν δεν ξερεις ποιες να παρεις θα σου προτεινουμε μερικες. Το ταισμα να ειναι λιγο καθε φορα πχ 1-2 μπιλιτσες, 1-2 σκουληκακια, 1-2 φυλλαρακια καθε φορα! Καλο ειναι να παρεις και καμια βιταμινουλα για να του ενισχυσεις το ανοσοποιητικο συστημα. Τις βιταμινες τις δινεις 1-2 φορες την εβδοαμαδα.

3) Βρες μπολι για να αποφυγεις τον κινδυνο της αμμωνιας και παραγοντων αυτης.

4) Παρε μελαφιξ. Ειναι φαραμακο φυτικο και δεν επιρρεαζει το ενυδρειο ή την βιολογια και θα βοηθησει το ψαρακι να επανελθει. Στην συγκεκριμενη περιπτωση να σταματησουν τα πτερυγια του να λυωνουν.

5) Ξεκινα διαβασμα εδω μεσα οπως λεει και η υπογραφη του dpap!

Aυτα και εμεις εδω ειμαστε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οτι σου ειπαν τα παιδια παραπανω και αν ειδα καλα εχεις χρωματιστο χαλικι (πρασινο,κιτρινο) καλυτερα να το αλλαξεις γιατι στρεσαρεται το ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα...

Θα βγάλεις το κουτάκι που βάζεις τον άνθρακα και στη θέση του θα βάλεις το μίνι siporax (το δυχτάκι κάνει 3 ευρώ). Θα ανοίξεις λίγο το δυχτάκι θα βγάλεις λίγες μπίλιες και μετά θα το βάλεις μέσα (το δυχτάκι με το υπόλοιπο ύλικό). Δηλαδή κάτω θα είναι το σφουγγάρι από πάνω το σιποράξ και μετά το κουμπώνεις. Μπορείς να κόψεις λίγο απο το σφουγγάρι για να χωρέσει αρκετό σιποραξ.

Τα υπόλοιπα σου τα είπαν και τα άλλα παιδιά. Καλό διάβασμα και εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς....

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη αν δεν δουμε το φιλτρο καλυτερα να μη λεμε στη κοπελα τιποτα. Δεν ξερουμε τι φιλτρο ειναι και πως δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

hailia-internal-filter.jpg

λογικα αυτο ειναι το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή, ξέρω ακριβώς πως είναι το φίλτρο. Έχω ένα τέτοιο και δουλεύει στο 30λιτρο. Αυτο που της είπα να κάνει είναι αυτό που έχω κάνει στο δικό μου.

Το πρώτο ενυδρείο που αγοράσαμε (και το έχουμε σαν εφεδρικό πιά) είναι το Hailea των 20lit που έχει και η κοπέλα...

Είναι αυτό που ακριβώς που έβαλε ο ValeAq...

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη το mini siporax ειναι ηδη λιγο.Ποιος ο λογος να αφαιρεσει?

Καλυτερα δεν ειναι να κοψει το σφουγγαρι μονο??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Αύριο επιτελους που θα ανοίξουν τα pet-shop θα βρω φάρμακο και σχετικά!

(το πρόβλημα το είδα Σάββατο.... μέχρι να καταλάβω τι πρέπει να γίνει...)

Προς το παρόν έκανα αλλαγή, έβαλα αντί για άνθρακα ceramic rings που είχα σπίτι (μέχρι να βρω το siporax)... δυστυχώς έχει χάσει και άλλα κομματάκια ο μικρός...

Πάντως η αμμωνία είναι 0 (ευτυχώς).

Θα σας ενημερώσω αν τα νέα μας είναι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Τα ceramic rings που λες μηπως ειναι το siporax που γραφουν παραπανω?

Ειναι ευκολη μια φωτο απο αυτα??

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χωραει ολο το δυχτακι με τιποτα... Θα πρεπει να αφαιρεσει σχεδον ολο το σφουγγαρι.

Ειναι σχετικα μικρος ο καδος του. Νομιζω ομως οτι ο μονομαχος δεν θα εχει θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα , αυριο βρες το μελαφιξ, ξεκινα τη θεραπεια και πες μας πως παει. Παρε και τις βιταμινες αν μπορεις και δωσε του.

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη θα το προτιμουσα και θα το συνιστουσα το πετσοκομα του σφουγγαριου.

@christina s γραφεις στο προφιλ σου για ενα 60λιτρο.

Εκει εχεις βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο??

Link to comment
Share on other sites

Τα ceramic rings που λες μηπως ειναι το siporax που γραφουν παραπανω?

Ειναι ευκολη μια φωτο απο αυτα??

τα μινι siporax δεν τα βρήκα (σε 5 pet shop πήγα...)

έχω βάλει αυτά: meadow pet ceramic ring.bmp

Να τα αφήσω; τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη θα το προτιμουσα και θα το συνιστουσα το πετσοκομα του σφουγγαριου.

@christina s γραφεις στο προφιλ σου για ενα 60λιτρο.

Εκει εχεις βιολογικο υλικο μεσα στο φιλτρο??

το 60λιτρο είναι άλλο με guppies.. έκει έχει 5 στρώσεις φίλτρο (mini biobox) και όλοι ζουν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Χριστινα , αυριο βρες το μελαφιξ, ξεκινα τη θεραπεια και πες μας πως παει. Παρε και τις βιταμινες αν μπορεις και δωσε του.

Βιταμίνες-μελαφιξ ξεκινήσαμε!

θέλει τίποτε άλλο; (ενυδρειακό αλάτι μήπως...;)

Link to comment
Share on other sites

το 60λιτρο είναι άλλο με guppies.. έκει έχει 5 στρώσεις φίλτρο (mini biobox) και όλοι ζουν μια χαρά!

εγω πιστευω Χριστινα οτι κ αυτο κανει δουλεια,μαζι με το σφουγγαρι.να σου πουν κ οι πιο εμπειροι απο εμενα ομως.αλατι μην βαλεις θα σου προτεινα,εχω διαβασει οτι δεν το ανεχονται καλα οι μονομαχοι.ξεκινα με μελαφιξ κ βλεπουμε.ελπιζω να απανελθει συντομα.

Έγινε επεξεργασία - piki
Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω Χριστινα οτι κ αυτο κανει δουλεια,μαζι με το σφουγγαρι.να σου πουν κ οι πιο εμπειροι απο εμενα ομως.αλατι μην βαλεις θα σου προτεινα,εχω διαβασει οτι δεν το ανεχονται καλα οι μονομαχοι.ξεκινα με μελαφιξ κ βλεπουμε.ελπιζω να απανελθει συντομα.

το βρήκα! το έβαλα σήμερα το πρωι!

Link to comment
Share on other sites

το βρήκα! το έβαλα σήμερα το πρωι!

τελεια!καλη αναρωση ευχομαι.δεν ειναι ευκολη υποθεση...εγω ταλαιπωρουμαι ενα μηνα κ ακομα δεν εχουμε συνελθει.

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο που εβαλεσ κανει αλλα επειδη το φιλτρο σου ειναι μικρο δεν χωραει αρκετα κοματια ειναι λιγο μεγαλα,καμια δεκαρια πηρε μεσα?αλλα αφου δεν βρικεσ ασε αυτα και βλεπεισ.γιατι δεν βαζεισ βιολογικο απο το 60λιτρο που εχεισ?

Link to comment
Share on other sites

Μουλιαζεις με τις βιταμινες την τροφη του για λιγο και μετα τον ταιζεις. Αυτο το κανεις δυο φορες την εβδομαδα. Αλατι ενυδρειακο βαζουμε σε πιο λιγο πιο δυσκολες καταστασεις. Επισης καλο ειναι να μην μπερδευεις θεραπειες γιατι μπορει οι ουσιες των φαρμακων να μην ειναι συμβατες μεταξυ τους και η ζημια να ειναι ανεπανορθωτη. Την θεραπεια με το μελαφιξ την κανεις για μια εβδομαδα. Μετα κανεις αλλαγη νερου. Αν δεν εχει δειξει σημαδια βελτιωσης την επαναλαμβανεις για αλλη μια εβδομαδα.

Ενημερωσε μας για την πορεια της θεραπειας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...