Jump to content

Ο Μονομάχος Μου Ξύπνησε Σήμερα Με Κομμάτι Ουράς Να Λείπει!


Recommended Posts

+ 1 για την χρήση melafix χωρίς προβλήματα σε μονομάχο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω χρησιμοποιήσει το Melafix στα χρυσόψαρα και στον μονομάχο και δεν είχα προβλήματα, αλλά βελτίωση. Έλαια τεϊόδεντρου έχει, δεν είναι φάρμακο. Αν κάποιος το χρησιμοποίησε με λάθος τρόπο ή σε λάθος περίπτωση είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ακουσει καλα λογια για το μελαφιξ....το μονο κακο που εχω ακουσει στο φορουμ ειναι οτι καει τον λαβυρινθο...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω ακουσει καλα λογια για το μελαφιξ....το μονο κακο που εχω ακουσει στο φορουμ ειναι οτι καει τον λαβυρινθο...

Το εχω ακουσει και εγω αυτο.....

Link to comment
Share on other sites

SEACHEM PARAGUARD PARE

Απο που το πηρες και ποσο?

Ειναι για φιν ροτ ή και για φιν ροτ?

Link to comment
Share on other sites

Απο που το πηρες και ποσο?

Ειναι για φιν ροτ ή και για φιν ροτ?

http://www.petsupermarket.gr/3069/προϊόντα/seachem-paraguard-250ml.html

και για fin rot

Link to comment
Share on other sites

Μετα την θεραπεια χρειαζεται ανθρακας? ή δεν ειναι φαρμακο? γτ την εχω κανει την γκαφα μου :P

Link to comment
Share on other sites

ναι χρειαζετε

Eίσαι σίγουρος γι αυτό γιατί με μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο site της seachem δεν είδα να αναφέρει κάτι τέτοιο.

Βέβαια κάποια μπουκαλάκια αναφέρουν αν χρειάζεται ανθρακας ή όχι .

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη rastafari για αλλο φαρμακο εβλεπα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος για συγγνωμη.

Δεν γνωριζω απο φαρμακα και θεραπειες γι αυτο και δεν παιρνω θεση γενικοτερα σε τετοια θεματα.

Ετυχε απλα και διαβασα αυτο

http://www.seachem.com/support/FAQs/ParaGuard.html

Link to comment
Share on other sites

ζητω συγγνωμη για την παραπληροφορηση

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, χαίρομαι που είναι καλύτερα το ψαράκι σου.

Με τις παραμέτρους του νερόυ σκέφτηκες τί θα κάνεις?

Μετά τη θεραπεία θα πρέπει να έχεις το νού σου γιατί αν δεν διορθωθεί η αιτία θα πάθει ξανά φιν ρότ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,διαβαστε ποσα θεματα υπαρχουν εδω μεσα με φιν ροτ σε μονομαχους και δειτε αν καποιος ειχε προβλημα στον λαβυρινθο μετα απο melafix...κανεις..τοσο τυχεροι ειμαστε δηλαδη εμεις?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ως προς την "α-κινδυνότητα" του μελαφιξ. Η χρήση του ειναι συχνή από χιλιάδες χομπίστες

Θεωρώ όμως ότι δεν είναι τόσο δραστικό σε θεραπεία fin rot.

Η βιβλιογραφία και καποια διεθνή φορουμ, το αναφερουν ως συμπληρωματικό σε θεραπείες

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Και πιο ειναι αποτελεσματικο? εχω χασει το μπουσουλα αχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Και πιο ειναι αποτελεσματικο? εχω χασει το μπουσουλα αχαχα!

Στα αρχικό στάδιο θεραπεία με αλάτι : Από 15g ανά 10 λίτρα έως 30g ανά 10 λίτρα μέχρι έναν μήνα

Σε προχωρημένο στάδιο αντιβίωση : Τετρακυκλίνη ή Καναμυκίνη

http://www.apifishcare.com/product.php?id=638#.U6SIbrHb6SY

http://www.seachem.com/Products/product_pages/KanaPlex.html

Κι εννοείται σωστές συνθήκες και σωστή διατροφή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλουσα να μη γραφεις με κεφαλαια γιατι ειναι κανονισμος του φορουμ.

Επισης,να πω οτι εχω χρησιμοποιησει melafix και σε μονομαχο αλλα και σε γκουραμι χωρις κανενα προβλημα και μετα απο 2 εβδομαδες θεραπειας!

Δεν νομιζω οτι παει ο καημενος..

...Συγνώμη για τα κεφαλαία, δεν το ήξερα! Γράφω συχνά όταν βιάζομαι :(

Προφανώς εσείς ξέρετε καλύτερα αφού ασχολείστε χρόνια με αυτό, εγώ απλά παραπάνω είχα αναφέρει 10 συνδέσμους με αναφορές προβλημάτων για το melafix. Άλλωστε αν ήταν οκ για μονομάχο γιατί η ιδια εταιρεία να βγάλει και BETAfix? Ή γιατί ειδικοί να λένε ότι ναι μεν.... αλλα αν βαλετε στον μονομάχο αραιώστε στο 1/4;

Δεν θα έπρεπε να τα ξέρουμε αυτά; Δεν θα έπρεπε αυτοί που το έχουν χρησιμοποιήσει να το πούν στους νεοτερους;

Απλά αναφορά εκανα για τα νεα του δικού μου ψαριού όπως κάνουν και άλλοι συχνά (έχω δει).

Ο μονομάχος είναι μια χαρά, τα φυτά μια χαρά, η οσμή του ενυδρείου μια χαρά και το paraguard είναι επίσης φυτικό!

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει επανερθει η ουρα του πληρως? βαλε καμια φωτο :D

Link to comment
Share on other sites

...Συγνώμη για τα κεφαλαία, δεν το ήξερα! Γράφω συχνά όταν βιάζομαι :(

Προφανώς εσείς ξέρετε καλύτερα αφού ασχολείστε χρόνια με αυτό, εγώ απλά παραπάνω είχα αναφέρει 10 συνδέσμους με αναφορές προβλημάτων για το melafix. Άλλωστε αν ήταν οκ για μονομάχο γιατί η ιδια εταιρεία να βγάλει και BETAfix? Ή γιατί ειδικοί να λένε ότι ναι μεν.... αλλα αν βαλετε στον μονομάχο αραιώστε στο 1/4;

Δεν θα έπρεπε να τα ξέρουμε αυτά; Δεν θα έπρεπε αυτοί που το έχουν χρησιμοποιήσει να το πούν στους νεοτερους;

Απλά αναφορά εκανα για τα νεα του δικού μου ψαριού όπως κάνουν και άλλοι συχνά (έχω δει).

Ο μονομάχος είναι μια χαρά, τα φυτά μια χαρά, η οσμή του ενυδρείου μια χαρά και το paraguard είναι επίσης φυτικό!

Αυτά :)

Οι εταιριες ειναι φυσιολογικο να βγαζουν νεα προιοντα και να μην μενουν στα παλια..

Εγω εγραψα οτι εγραψα για το μελαφιξ απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο αυτα που διαβαζω εδω τα 4 χρονια που ειμαι μελος.Κανεις δεν ειχε προβλημα ποτε απο το μελαφιξ,πιο φυτικο απο αυτο δεν παιζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα όλα καλά με το ψαράκι σου?

Βάλε μας μία φώτο να τον δούμε και εμείς. B)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...