Jump to content

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΖΑΜΙ


thanos2

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ ΕΝΑ RIO 180 ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΚΑΚΗ ΟΠΩΣ ΑΠΟΔΕΙΧΘΗΚΕ ΙΔΕΑ ΝΑ

ΤΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΔΥΟ ΛΑΜΠΕΣ Τ5. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΕΜΙΣΕ ΑΛΓΗ ΝΑ

ΜΟΥ ΛΥΓΙΣΕΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΤΖΑΜΙ. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΜΙ) ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΛΟΓΟ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ

ΜΕ ΤΙΣ Τ5. ΤΙ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη??????????????

Η θερμότητα από λάμπες Τ5 ΔΕΝ είναι ικανή να λυγίσει το τζάμι από ενυδρείο... Εκτός αν πρόκειται για πλαστικό τζάμι 2 χιλιοστών :thaman:

Όσο για την άλγη σαφώς και γέμισες αφού δεν χειρίστηκες σωστά την απότομη αύξηση του φωτισμού στο ενυδρείο σου.

Βάλε φωτό που να φαίνεται το πρόβλημα καταρχάς και μετά συζητάμε για το τζάμι...

Όσο για την άλγη κάτσε να δούμε πρώτα το πρόβλημα με το ενυδρείο και επανερχόμαστε σε αυτήν after.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τσάμι όπως λες στράβωσε από την θερμοκρασία που εκπέμπει τη Τ5 τότε με της παλιές θα έλιωνε. Αυτό στο λέω γιατί η Τ5 εκπέμπει πολλή πιο λίγη θερμότητα από της Τ8. Άρα δεν φταίει η θερμοκρασία που στράβωσε το τσάμι σου αλλά κάπου αλλού είναι η αιτία. Εξάλλου και να υποθέσουμε ότι κάποιο λάθος έγινε και εκπέμπουνε θερμότητα τότε πάλη δεν μπορεί να λυγίσει το τσάμι.

Link to comment
Share on other sites

Η μεσαία "τραβέρσα" που είναι πλαστική δεν έχει πρόβλημα? Εκεί είναι πιστεύω το πρόβλημα και δεν "στράβωσε" το τζάμι αλλά χαλάρωσε "έλιωσε" ίσως η τραβέρσα με αποτέλεσμα το τζάμι σου να κάνει πλέον τόξο!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον φιλο PascM γιατι στην υπογραφη σου φαινεται οτι εχεις juwel ενυδρειο.

Η αλγη ηταν απολυτως λογικη απ'την αποτομη αυξηση φωτισμου.

Για τη θερμοκρασια νομιζω οτι οι Τ5 βγαζουν παραπανω αλλα σε καμμια περιπτωση δεν ειναι αρκετη να λυγισει τζαμι..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ Η ΤΡΑΒΕΡΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΧΕΙ ΞΕΚΟΛΗΣΕΙ

(ΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ) ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΤΖΑΜΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΟΙΛΙΑ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ

ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ . . .

Link to comment
Share on other sites

Θα το χαρακτήριζα αρκετά σοβαρό έως επικίνδυνο! Η επισκευή της όμως είναι εύκολη.

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΤΙΣ Τ5?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙΑ ΚΑΝΩ? ΚΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΠΙΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΤΙΣ Τ5?

ναι μπορεις αλλα να αυξησεις σταδιακα τον φωτισμο γιατι η αλγη καραδοκει

Link to comment
Share on other sites

ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΔΩ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΚΟΝΤΕΥΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΑΙ ΚΟΛΗΣΕΙ ΜΕ

ΤΗΝ ΑΛΓΗ! ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΕΝΟΩ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΜΙ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

ΣΤΗΝ ΤΡΑΒΕΡΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ Τ5 ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε γυάλινη κόντρα να μην έχεις πρόβλημα. Και μετά ξαναβάλτες. Απλό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχασεις ομως οτι πρεπει να βαλεις την κοντρα αφου αδειασεις το ενυδρειο σου τοσο ωστε να μηδενιστει τελοιως η καμπυλη που εχει δημιουργηθει και η συλικονη που θα χρησιμοποιησεις να κανει για ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μας είπες φίλε μας! Η τραβέρσα ξεκόλλησε και σε ποιο σημείο? Στο σημείο που ενώνει με το γυαλί ? Δεν νομίζω οτι το πρόβλημα προήρθε από τις Τ5!

edit: Δεν χρειάζεται να αδειάσεις όλο το ενυδρείο μια αλλαγή της τάξης του 60% και το τόξο μηδενίζει. Θα πρέπει όμως να μας πεις αν ξεκόλλησε η τραβέρσα ή αν έλιωσε! Για να μπορέσουμε να σου δώσουμε τις σωστές οδηγίες! Εκτός και αν έχεις δεδομένο οτι θα το ξηλώσεις θα βάλεις γυάλινη κόντρα και θα το ξαναστήσεις!

Έγινε επεξεργασία - PascM
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΙΠΟΝ, Η ΤΡΑΒΕΡΣΑ ΕΧΕΙ ΞΕΚΟΛΗΣΕΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΤΖΑΜΙ (ΕΧΕΙ ΤΕΝΤΩΣΕΙ Η

ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ Τ5). ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΕΙΟ ΤΟ ΑΔΕΙΑΣΑ ΤΕΛΙΚΑ ΧΘΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΕΓΙΝΕ Η ΖΗΜΙΑ ΩΣΤΕ ΑΦΟΥ ΤΟ ΓΕΜΙΣΩ ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ

ΤΡΑΒΕΡΣΑ ΤΟ ΕΝΥΔΡΙΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΛΑΣΙΚΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ

ΚΟΛΗΣΩ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΥΑΛΙΝΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΤΕ ΠΡΩΤΟΝ ΠΟΥ ΤΗ ΒΡΙΣΚΩ, ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ ΓΙΑΤΙ Η ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΕΛΕΙΩΣΕ, Η ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΤΗΣ ΣΤΙΣ ΑΚΡΕΣ ΞΕΚΟΛΙΣΕ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή έχω δύο ενυδρεία Juwel όμοια με το 180 δεν νομίζω ότι φταίει η θερμότητα των λαμπών για το ξεκόλλημα. Χρόνια τώρα έχω έξτρα λάμπες, η αλήθεια είναι Τ8 όχι Τ5, οι οποίες κάθονται πίσω στην τραβέρσα χωρίς πρόβλημα. Επίσης συχνά τα ακροφύσια των εχτρα λαμπών κάθονται πάνω σε κολλήματα σιλικόνης διαφόρων DIY κατασκευών χωρίς πρόβλημα. Ναι ζεσταίνονται κάπως αλλά μην ξεχνάμε ότι δεν είναι λάμπες πυράκτωσης είναι φθορισμού. Με γυμνά χέρια μπορείς να τις πιάσεις ενώ είναι αναμμένες δεν είναι ?? Νομίζω ότι ίσως υπήρξε αστοχία υλικού εδώ (αυτό συμβαίνει και στις καλύτερες μάρκες γιατί όχι??) και αν είναι έτσι φίλε Θάνο δες το μήπως σε καλύπτει κάποια εγγύηση. Ή πιθανώς σε κάποια φάση χτυπήθηκε η τραβέρσα σε κάποια μεταφορά ή στήσιμο και "ξεκόλλησαν" οι σιλικόνες αλλά και πάλι αυτό δεν είναι κάτι που συμβαίνει εύκολα. Όσο για τη γυάλινη τραβέρσα φαντάζομαι ότι την παραγγέλνεις σε τζαμά, κάποιος πιό έμπειρος στα DIY ίσως μπορεί να σε βοηθήσει εδώ. Ελπίζω τελικά να το σώσεις :thaman:

Πάντως μετά από αυτό για καλό και για κακό θα ξανακοιτάξω και τα δικά μου κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα το αναφέρω εδώ.

Φιλικά

Ανδρέας

Έγινε επεξεργασία - acg301
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να συνέβηκε είναι εξ’ αρχής το ενυδρείο να είχε πρόβλημα.

Δεν είναι δυνατόν από κτύπημα να ξεκόλλησε η σιλικόνη.

Σίγουρα η λύση να βάλεις γυάλινη κόντρα είναι η καλύτερη.

Θα πρότεινα να το αναβαθμίσεις έτσι

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να συνέβηκε είναι εξ’ αρχής το ενυδρείο να είχε πρόβλημα.

Δεν είναι δυνατόν από κτύπημα να ξεκόλλησε η σιλικόνη.

Σίγουρα η λύση να βάλεις γυάλινη κόντρα είναι η καλύτερη.

Θα πρότεινα να το αναβαθμίσεις έτσι

Γιάννος Σάββα

Αυτος ο τροπος νομιζω πως ειναι και ο καλυτερος,με μια κοντρα καθετη στο μηκος του ενυδρειου δεν θα εχεις ποτε ξανα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΔΕΧΤΗΚΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ Τ5 ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΓΓΙΞΕΙΣ ΤΙΣ Τ5 ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΝΕΣ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΜΕ, ΟΧΙ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ, ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΤΙΣ ΞΑΝΑΒΑΛΩ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΕΙ 200 EURO. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΣΩΜΑ ΤΙΣ JUWEL ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ Τ8 ΝΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ. ΤΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...