Jump to content

Sps Reef Tank Mantal 80G


ΜΑΝΤΑΛ

Recommended Posts

Δέν έχω λόγια . Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά. Φαίνεται ότι έχεις μεράκι. Να το χαίρεσαι και να έχεις χρόνο να ανεβάζεις φωτο. Συγχαρητήρια ... :bow:

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο, και παλι Μπραβο :bigemo_harabe_net-122:

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω λόγια . Έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά. Φαίνεται ότι έχεις μεράκι. Να το χαίρεσαι και να έχεις χρόνο να ανεβάζεις φωτο. Συγχαρητήρια ... :bow:

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλιτσα στα ηλεκρολογικα πανο,νοικοκυρεμενα πραγματα :thumbsu:

Και το φωτιστικο απλη και ωραια κατασκευη φιλε!

Βαζεις κατι απο πανω σαν καλυμμα?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια δουλιτσα στα ηλεκρολογικα πανο,νοικοκυρεμενα πραγματα :thumbsu:

Και το φωτιστικο απλη και ωραια κατασκευη φιλε!

Βαζεις κατι απο πανω σαν καλυμμα?

Δεν βάζω κάποιο κάλυμμα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα και νοικοκυρεμένα!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα όλα και νοικοκυρεμένα!!

Να ' σαι καλά.

Θα μπορούσα να τα έχω καλλίτερα αλλά κάποιες φορές βαριέμαι.

Link to comment
Share on other sites

Να ' σαι καλά.

Θα μπορούσα να τα έχω καλλίτερα αλλά κάποιες φορές βαριέμαι.

Τι λες τώρα,μια χαρά είναι.

Μην δεις το δικό μου.Καλώδια παντού.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί ας μου ανεβάσει από το youtube το sps reef tank mantal 4.

Είναι του Μαίου και φαίνεται καθαρά το wave maker από τις jebao 25.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο....

Οι jebao ειναι οι 25ρες;;

Το μπλου σου ειναι στο ιδιο μεγεθος με τον δικο μου... Πανεμορφα ψαρακια αλλα λιγο φοβητσιαρικα :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο....

Οι jebao ειναι οι 25ρες;;

Το μπλου σου ειναι στο ιδιο μεγεθος με τον δικο μου... Πανεμορφα ψαρακια αλλα λιγο φοβητσιαρικα :)

Ναι, οι jebao είναι οι 25αρες.

Τον blue tang και τα ocelaris, τα έχω 3 χρόνια.

Τον τελευταίο καιρό τα πλησιαζώ και κρύβονται, δεν ξέρω γιατί.

Παλαιότερα που είχα και ενα diodon , τρώγανε μαζί με τον μπλου από το χέρι μου γαρίδα κατεψυγμένη, όχι φυλλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια μεγαλώνουν σύμφωνα με το περιβάλλον/χώρο στο οποίο ζουν.

Και έχω ένα προσωπικό παράδειγμα.
Το blue tang το έχω 2-3 χρόνια και ήταν πιο μικρό από χρωμίδα !!!

Μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα άρχισε να μεγαλώνει, φτάνοντας σε ένα ΧΧΧ μέγεθος σε ενυδρείο 200 λίτρων
Χρειάστηκε να μεταφέρω όλα μου τα ψάρια σε ένα πολύ μικρότερο ενυδρείο (75 λίτρων) για 2-3 μήνες και εκτός από τις απώλειες που είχα, το blue tang σταμάτησε να αναπτύσσεται.

Όταν το έβαλα στο νέο μου ενυδρείο (300+ λίτρα), μέσα σε 4-5 μήνες αναπτύχθηκε κατά το διπλάσιο !!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι στανταρ Αιολε η παιζει αναλογα το ψαρι;; Δηλαδη εαν παραμηνει σε μικρο ενυδρειο, θα μεγαλωσει "οσο το περνει" ή μπορει να γινει τερας και η απομακρυνση του σε μεγαλητερο ενυδρειο να ειναι αναγκαια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα στο κάθε ψάρι μέχρι πόσο μπορεί να μεγαλώσει...

π.χ. τα μικρόψαρα όσο και να μεγαλώνουν φτάνουν στο τελικό τους (φυσικό) μέγεθος, γιατί απλά το ενυδρείο τα καλύπτει ως χώρος...

Ένα ψάρι όμως που από τη φύση του γίνεται "παντόφλα" δεν θα μπορέσει να αναπτυχθεί όπως του αρμόζει η φύση... αν δηλαδή ήταν στο φυσικό του περιβάλλον.

Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι θα μείνει και νάνος !!! Θα φτάσει σε ένα σημείο ανάπτυξης (σύμφωνα με τον χώρο) και από εκεί και πέρα θα αναπτύσσεται με πολύ αργότερους ρυθμούς.

Όπως και να έχει όμως ψάρια τέτοιας κατηγορίας, πρέπει να τα δίνουμε όταν αρχίζουν να είναι "δυσανάλογα" με τον χώρο που τα φιλοξενούμε.

Και μη ξεχνάμε και το άλλο το οποίο έχω καθιερώσει με επιτυχία... όσο πιο μικρά είναι τα ψάρια, άρα και πιο πολλά, τόσο πιο μεγάλο φαίνεται το ενυδρείο και η ποικιλομορφία ενός υφάλου.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το ψάρι δεν έχει μεγάλώσει ιδιαίτερα από τότε που το πήρα.

Παλαιότερα, λόγω νιτρικών 30 δεν ταίζα παρά μία φορά την ημέρα.

Τους τελευταίους 5 μήνες με νιτρικά 0 ταίζω 5-6 φορές την ημέρα.

Επίσης, η αλήθεια είναι ότι το ενυδρείο δεν το έχω για τα ψάρια επειδη με τα ψάρια δεν το κατέχω!!!!!!

Ο Βαγγέλης έχει απόλυτο δίκιο για τα ψάρια και το μέγεθος του ενυδρείου.

Είναι ο λόγος που δεν έχω πολλά ψάρια στο ενυδρείο.

Ο tang ...............είναι επιλογή της γυναίκας μου , οπότε ...................................

Ευτυχώς, δεν διαβάζει το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια φιλε Mανταλ. Υπεροχα τα κοραλια σου. Μ αρεσει ιδιαιτερα η αισθηση ωριμοτητας που αποπνεει. Λιγα ενυδρεια που παρουσιαζονται το εχουν αυτο. Αληθεια ποσο καιρο τρεχει?

Ανεφερες οτι παλια ειχες νιτρικα και τωρα τα εχεις μηδενισει. Που πιστευεις οτι οφειλεται αυτο? Στην chaeto? Στην απουσια αραγωνιτη (συνεπεσε με την μειωση των νιτρικων η αφαιρεση του)? Απο οτι καταλαβα εχεις χαμηλη ροη στην χαετο. Αφαιρεις συχνα κομματια της?

Ανθρακα-αντιφωσφορο χρησιμοποιεις?

Επισης, αναφερθηκες οτι χρησιμοποεις balling με χυμα υλικα και ιχνοστοιχεια της Fauna. Επειδη σκοπευω να κανω το ιδιο, ηθελα να σε ρωτησω, το ιωδιο το ριχνεις στο kh ή στο μαγνησιο? Επισης, τι αναλογιες βαζεις, γιατι στην τελευταια ανανεωση των οδηγιων εχουν αλλαξει προς τα πανω οι δοσολογιες. Αν μπορεις να μου γραψεις την αναλογια σε υλικα (χυμα) και ιχνοστοιχεια στο λιτρο θα ημουν υποχρεος.

Σορρυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα προσπαθω να μαθω λιγα περισσοτερα για την ρουτινα ενος τοσο ομορφου και πετυχημενου reef.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

..........................Επισης, αναφερθηκες οτι χρησιμοποεις balling με χυμα υλικα και ιχνοστοιχεια της Fauna. Επειδη σκοπευω να κανω το ιδιο, ηθελα να σε ρωτησω, το ιωδιο το ριχνεις στο kh ή στο μαγνησιο? .......................................

Σύμφωνα με τη Fauna το ιώδιο προστίθεται στο ΚΗ, αλλά υπάρχει μια λογική που δεν μπορεί να συμβαδίσει με κάτι τέτοιο.

Δηλαδή, η ποσότητα του ΚΗ που ρίχνουμε συνήθως στα ενυδρεία μας είναι αρκετά μεγάλη σε σχέση με τ άλλα στοιχεία,,,, αν υπάρχει μέσα σ αυτό και το ιώδιο το οποίο δεν καταναλώνεται εύκολα θα αυξηθεί πολύ με ότι συνεπάγεται αυτό για τους οργανισμούς.

Εγώ που χρησειμοποιώ τα ιχνοστοιχεία, αλλά και τις σκόνες της Fauna, ακολουθώ τις δοσολογίες και τον τρόπο διάλυσης όπως έκανα και στα χύμα.

Εδώ και ένα μήνα οι τιμές μου είναι στα ίδια επίπεδα, με λίγο πιο αυξημένο το Mg, πράγμα που μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. (μικρότερη κατανάλωση ή πιο ισχυρό μαγνήσιο απ ότι το χύμα)... οι μετρήσεις σε βάθος χρόνου θα δείξουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...