Jump to content

Προβλημα Με Το Χρωμα Και Το Ματι Στο Χρυσοψαρο Μου


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λίγα λόγια για το πρόβλημα που παρατηρείτε.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:50
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ΕΗΕΙΜ pick up 160
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):18 Χρονια χωρις φιλτρο
- Ψάρια (είδη και αριθμός):1Χρυσοψαρο
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):1 φορα την ημερα(καθε πρωι)-1φορα το μηνα.(Σπιρουλινα-sera goldy gran-tetra prima.)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:6,8
- KH:6
- GH:7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):0
- Θερμοκρασία:25
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:Ναι
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Χρυσοψαρο
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ)Τον τελευταιο χρονο εχει χασει το μισο χρωμα του και εχει ενα προβλημα στο ματι του.
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) Δεν κανω καποια θεραπεια.
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:Το Χρυσοψαρο το ειχε ο πατερας μου 18 χρονια και τωρα το πηρα εγω και θελω να το φροντισω καλυτερα.Οποιος μπορει να ε βοηθησει σας παρακαλω..θελω να ανεβασω και φωτογραφιες αλλα μου βγαζει μηνυ

μα οτι ειναι μεγαλο αρχειο . τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σχετικα με τις φωτογραφιες...με βοηθησαν πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μην έχεις ειρωνικό ύφος και ανέβασε αν θέλεις μερικές φωτογραφίες από το ψάρι. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ειρωνευομουν...το εννοουσα οτι βοηθησες πολυ απλα δεν ειχα χρονο να ανεβασω!

Link to comment
Share on other sites

Τότε με συγχωρείς. :)

Link to comment
Share on other sites

post-59244-0-14291200-1402339919_thumb.jpg

αυτο ειναι το χρυσοψαρο μου,εδω φαινεται το προβλημα στο ματι του

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι είναι τυφλό στο ένα του ματάκι; :(

Περαστικά του!

Το ότι δεν έχεις φίλτρο και ούτε βιολογία δεν είναι καθόλου καλό για το ψαράκι.

Μπορεί να έχει πάθει χίλια δυο από πιθανή έκθεσή του σε αμμωνία και/ή νιτρώδη.

Αμμωνία μετράς με στικ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μετραω με stick και πλεον του εχω βαλει φιλτρο eheim pick up 160 σε 50λιτρα.Και απο την μετρηση που εκανα δεν ειχα αμμωνια...Δηλαδη δεν γινεται κατι με το ματι του?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι και από τι μπορεί να το έπαθε, αλλά αφού έζησε για 18 χρόνια χωρίς φίλτρο τυχερό είναι! Πόσα εκατοστά είναι; Λογικά θα είναι μεγάλο. Για το μάτι του δεν ξέρω να σου πω τι να κάνεις, μπορείς να διαβάσεις το άρθρο για τις ασθένειες μπας και σε βοηθήσει, αλλά τη βιολογία μπορείς να τη φτιάξεις ώστε να μην έχεις περαιτέρω προβλήματα. Έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι και από τι μπορεί να το έπαθε, αλλά αφού έζησε για 18 χρόνια χωρίς φίλτρο τυχερό είναι! Πόσα εκατοστά είναι; Λογικά θα είναι μεγάλο. Για το μάτι του δεν ξέρω να σου πω τι να κάνεις, μπορείς να διαβάσεις το άρθρο για τις ασθένειες μπας και σε βοηθήσει, αλλά τη βιολογία μπορείς να τη φτιάξεις ώστε να μην έχεις περαιτέρω προβλήματα. Έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο σου;

καλλιροη αυτο δεν ειναι τυχη ειναι απο τα αγραφα.μαλλον για το βιβλιο γκινεσ ειναι αυτο. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αποκλειεται να εζησε 18 χρονια χωρις φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, τίποτα δεν είναι αδύνατο... Κουμπάρα μου μου έχει πεί για χρυσόψαρο που είχε συγγενής της και που έζησε 10 -12 χρόνια σε "ενυδρειάκι" 3 λίτρων σχεδόν χωρίς φώς! Στα τελευταία χρόνια το κακόμοιρο είχε γίνει άσπρο...

Vasilisdots στο φίλτρο σου τί υλικά έχεις? Από ότι είδα στην ιστοσελίδα της εταιρείας το φίλτρο σου πρέπει να έχει μόνο σφουγγάρι. Αν ισχύει αυτό ίσως θα πρέπει να κόψεις μέρος του σφουγγαριού και να βάλεις βιολογικό υλικό όπως μίνι σιποραξ http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/ylika-filtroy-2980/product/serasiporax-mini-professional.html ή αντίστοιχο προϊόν κάποιας άλλης εταιρείας. Πάνω στο βιολογικό υλικό αναπτύσσονται πολύ μεγαλύτερες αποικίες βακτηριδίων απ' ότι στο σφουγγάρι.

Ποτέ δεν ξεπλένουμε τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης. Αν χρειαστούν καθάρισμα αυτό το κάνουμε σε νερό του ενυδρείου που έχουμε βγάλει σε αλλαγή.

Διάβασε την υπογραφή του dpap http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/. Θα σου λυθούν πολλές απορίες. Για τις νέες απορίες εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε.

Το ματάκι του πόσο καιρό είναι έτσι?

Έχει άλλα συμπτώματα? Τρώει καλά με όρεξη? Η κινητικότητα του είναι η συνηθισμένη ή μήπως είναι πιό νοθρώ?.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...