Jump to content

Αλλαγη Ballast Απο Τ8 Σε Τ5


GiorgosK

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ. Και εγω ενας αρχαριος χομπιστας απο Κυπρο ειμαι που θα ηθελα να κανω ενα φυτεμενο κοινονικο ενυδρειο . Εχω παρει ενα μεταχειρισμενο cayman 110 pro 230L και ανοιξα το καπακι για να το καθαρισω και συνειδητοποιησα οτι το ballast που εχει ειναι T8 με 2 λαμπες Philips 30w η καθε μια. Eπειδη σκεφτομαι να το γεμισω φυτα το ενυδρειο επειδη μου αρεσει το πρασινο και η φυση ,και απο την ερευνα που εχω κανει οι Τ5 φωτισμοι ειναι καλυτεροι για φυτεμενα ενυδρεια. Το προβλημα ειναι οτι οπωσδηποτε πρεπει να αλλαξω το ballast και να βαλω αλλες λαμπες. Η απορια μου ειναι ποιο ειναι το καταλληλο ballast και τι λαμπες πρεπει να βαλω μπροστα πισω για την περιπτωση μου? Απο την ερευνα που εχω κανει στο web τα καινουργια cayman στα ιδια λυτρα ερχονται με 2 39W T5 λαμπες και το ballast ειναι μαρκας VS (VOSSLOH SCHWABE) . Σκεφτομαι να αγορασω το ιδιο η αλλης μαρκας ballast στα 39W.

Στο web βρηκα αυτες:

http://www.bltdirect.com/vossloh-schwabe-24-39-watt-twin-high-frequency-t5-ballast

http://www.bltdirect.com/philips-t5-performer-intelligent-2x14-21-24-39-ballast

http://www.bltdirect.com/philips-tl5-39w-double-high-frequency-dimmable-ballast

http://www.bltdirect.com/philips-tl5-39w-double-high-frequency-dali-dimmable-ballast

http://www.bltdirect.com/tridonic-t5-pro-high-frequency-ballast-2-x-39w

http://www.bltdirect.com/tridonic-t5-dimmable-high-frequency-ballast-2-x-39w-eco

Φυσικα καποια ballast ειναι πιο ακριβα και αλλα ποιο φτηνα. Σκεφτομαι για την ποιο φτηνη επιλογη. Kαποια γραφει οτι ειναι dimmable δεν γνωριζω αν πεζει καποιο ρολο. Εχω ανεβασει σε φωτογραφια το ballast που ειναι πανω στο καπακι του ενυδρειου, Περιμενω τις γνωμες σας .

Ευχαριστω

post-59185-0-14278800-1402318424_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - GiorgosK
Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα θα βαλεις Γιωργο?Ευκολα μετρια η δυσκολα?

Link to comment
Share on other sites

θα βαλω διαφορα φυτα . ποιο πολλα ευκολα και μετρια και ποιο λιγο δυσκολα? δεν αποφασισα ακωμα. παιζει ρολο ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να δεις ποσα βατ ανα λιτρο πρεπει να εχεις!Τα δυσκολα φυτα θελουν 1 βατ ανα λιτρο!Οποτε θελεις 200 βατ περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Εαν τα φυτα που θα βαλεις ειναι ευκολα 'η μετριας δυσκολιας ο φωτισμος του cayman ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι να βαλω και γαριδες θα βαλω moss , και το ποιο πιθανον αν ειναι ετσι οπως τα λετε θα βαλω ευκολα με μετριας δυσκολιας φυτα. τελικα χρειαζεται να αλλαξω ballast η θα με αρκεσουν 2X3ΟW T8?

Link to comment
Share on other sites

Τα 60 βατ στα 230λ ειναι σαν να μην εχεις φωτα!Ουτε για ευκολα φυτα κανουν!Τι κελβιν ειναι οι λαμπες σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ποσα κελβιν ειναι οι λαμπες δεν γραφουν πανω, ετσι και αλλιως θα τις αλλαξω επειδη ειναι παλιες. Στα συγκεκριμενα λυτρα ολες οι εταιριες οπως Eheim, Juwel , Ferplast εχουν ολες
2Χ39W T5 λαμπες και νομιζα πως θα ηταν αρκετα. Να προσθεσω περισσοτερες λαμπες δεν το νομιζω επειδη τα ballast που βρηκα κανουν μεχρι για δυο λαμπες. Αν και εκτος παω σε ballast με ποιο πολλα W η σε ballast που δεχεται περισσοτερες λαμπες? η να παρω δυο ballast με 2Χ39W? αλλα θα χωρανε στο καπακι περισοττερες λαμπες με περισσοτερα W?
-------------------------
νομιζα οτι παιζει περισσοτερο ρολο ποσα κελβιν ειναι η λαμπα και οχι ποσα w. δεν θελω να κανω την ζωη μου δυσκολη και να χρειαστω να κοψω το καπακι και να τραβα το νερο που θα εξατμιζεται κ.τ.λ.

απλα θελω να ξερω τι θα ειναι ποιο καταλληλο και ιδανικο για την δικη μου περιπτωση χωρις να εχω καποιο προβλημα λειτουργικοτητας ,για να μεγαλωσουν σωστα τα φυτα μου και να γινεται οπως πρεπει η φωτοσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αδερφε.Στα λυτρα σου για να εισαι καλημενος πρεπει να βαλει συνολο απο 120w και πανω(εαν θες και δυσκολα φυτα).Να ξερεις οτι οι περισσοτεροι που εχουν φυτα ή δεν εχουν το μανισιο καπακι,γιατι εβαλαν αλλα φωτιστηκα,ή εκαναν καποια πατεντα με εξτρα λαμπες στο ιδη υπαρχων καπακι.Οποτε μην θεωρεις οτι οι ετεριες δινουν τον καταληλο φωτισμο για φυτεμενα.Επισεις και τα watt πεζουν ρολλο και τα κελβιν.Οποτε για να μην εχεις,οπως λες,προβλημα λειτουργικοτητας και να ευχαριστηθεις το ενδρειο σου βαλε αν,χωρανε, περισσοτερες λαμπες η καποια λεντοτενια η θα βγαλεις το καπακι και θα προσθεσεις φωτιστηκα-φωτιστηκο καταλληλα για ενυδρεια που σε μικροτερο μηκος (σε σχεση με τα εμποριου) αποδιδουν περοσσοτερα watt.

Link to comment
Share on other sites

Οποιο μπαλαστ και να παρεις δεν θα εχεις προβλημα αν βαλεις τις καταλληλες λαμπες. Βρες στο μηκος του ενυδρειου σου ποιες τ5 κανουν και παρε τις μεγαλυτερες σε w! Δεν ξερω αν με πιανεις! Απο κει θα βρεις και τον μετασχηματιστη!

Δηλαδη αν στο μηκος σου οι πιο μεγαλες σε βατ ειναι ξερω γω 40 βατ, παρε αυτες και παρε και μετασχηματιστη ηλεκτρονικο που να αντεχει δυο 40αρες!

Μετα θα πρεπει να παρεις και ακροφυσια μιας και δεν ειναι ιδια! Ριξε μια ματια εδω και εδω!

Προσφατα αλλαξα κι εγω το φωτιστικο μου. Ριξε μια ματια εδω αν δεν βαριεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το εχω μετρησει και οι λαμπες που εχω οι παλιες Τ8 30W ειναι 90cm. Mεσα στο καπακι δεν χωρανε μεγαλυτερες λαμπες αρα η μονη επιλογη μου ειναι να παω σε 85-90 cm λαμπες . Και απο οτι καταλαβαινω πρεπει να παρω 2 μπαλαστ. Ευτυχως υπαρχει χωρος για ακομη ενα αλλα το δυσκολο, ειναι οτι θα πρεπει να τρυπησω το καπακι για να βαλω ακομα 2 λαμπες. Καπου διαβασα για κατι λαμπες Τ5 Sylvania των 45W οτι βγαινουν σε 90 cm αλλα απο που θα τις βρω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Το εχω μετρησει και οι λαμπες που εχω οι παλιες Τ8 30W ειναι 90cm. Mεσα στο καπακι δεν χωρανε μεγαλυτερες λαμπες αρα η μονη επιλογη μου ειναι να παω σε 85-90 cm λαμπες . Και απο οτι καταλαβαινω πρεπει να παρω 2 μπαλαστ. Ευτυχως υπαρχει χωρος για ακομη ενα αλλα το δυσκολο, ειναι οτι θα πρεπει να τρυπησω το καπακι για να βαλω ακομα 2 λαμπες. Καπου διαβασα για κατι λαμπες Τ5 Sylvania των 45W οτι βγαινουν σε 90 cm αλλα απο που θα τις βρω?

Εμ αυτο σου λεω. Στα 90cm θα δεις ποια ειναι μεγαλυτερη σε βατ!

Λαμπες θα βρεις σε ολα τα καταστηματα που πουλανε λαμπες!

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτο σου λεω. Στα 90cm θα δεις ποια ειναι μεγαλυτερη σε βατ!

Λαμπες θα βρεις σε ολα τα καταστηματα που πουλανε λαμπες!

Γνωριζεις αν υπαρχει καποιο καταστημα εδω στην Ελλαδα που να πουλαει λαμπες και μπαλαστ για την περιπτωση μου και να κανει και αποστολη σε Κυπρο? Το αλλο ερωτημα ειναι ποσα κελβιν πρεπει να ειναι οι λαμπες ? για παραδειγμα αν βαλω 4 λαμπες των 45W T5 ποσα κελβιν πρεπει να εχω μπροστα και πισω?

Link to comment
Share on other sites

Το ποσα κελβιν στις 4 λαμπες θα στο πουνε τα παιδια του φυτεμενου. Για δυο λαμπες θα βαλεις μια με 4- 4, 5 χιλιαδες κελβιν και μια με 6-6, 5. Την πιο φωτεινη μπροστα.

Για βατ δεν νομιζω να εχει προβλημα. Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερο για τα φυτα νομιζω, αλλα και παλι παει αναλογα με τη φυτομαζα, υψος, λιτρα κτλ οποτε παλι περιμενε απο τους φυτεμενους!

Μαγαζια εχει τον Καυκα, τον Λεντζο, το Κωσταντακατο. Αυτους ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Εδω διαβαζεις για τις λαμπες και τη σειρα που θα τις βαλεις.Θα παρεις 2 χ4500Κ και 2χ6500Κ

Να ξερεις οτι θες τουλαχιστον 100-120 βατ συνολο για να βαλεις ευκολα φυτα και ισως και καποια μετρια αλλα οχι πολλα,για δυσκολα θελεις πολυ παραπανω φως.Επισης θα χρειαστεις και παροχη co2 σ αυτα τα λιτρα που εχεις ακομα και για ευκολα φυτα για να εχεις σωστη αναπτυξη,οπωτε μιλαμε για ολοκληρομενο συστημα co2 με μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω διαβαζεις για τις λαμπες και τη σειρα που θα τις βαλεις.Θα παρεις 2 χ4500Κ και 2χ6500Κ

Να ξερεις οτι θες τουλαχιστον 100-120 βατ συνολο για να βαλεις ευκολα φυτα και ισως και καποια μετρια αλλα οχι πολλα,για δυσκολα θελεις πολυ παραπανω φως.Επισης θα χρειαστεις και παροχη co2 σ αυτα τα λιτρα που εχεις ακομα και για ευκολα φυτα για να εχεις σωστη αναπτυξη,οπωτε μιλαμε για ολοκληρομενο συστημα co2 με μπουκαλα.

4Χ45W ειναι συνολο 180W αρα ειμαι καλυμενος με τα WATT . Θα βαλω ευκολα φυτα αργης αλλα και γρηγορης αναπτυξης και λιγα μετρια μπορει και καθολου μετρια τα κελβιν ειναι τα στανταρ που χρειαζονται τα φυτα 4500Κ και 6500Κ αν καταλαβα σωστα. Για co2 θα κανω DIY .

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σας με εχετε καθοδηγήσει πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Το ποσα κελβιν στις 4 λαμπες θα στο πουνε τα παιδια του φυτεμενου. Για δυο λαμπες θα βαλεις μια με 4- 4, 5 χιλιαδες κελβιν και μια με 6-6, 5. Την πιο φωτεινη μπροστα.

Για βατ δεν νομιζω να εχει προβλημα. Οσο περισσοτερα τοσο καλυτερο για τα φυτα νομιζω, αλλα και παλι παει αναλογα με τη φυτομαζα, υψος, λιτρα κτλ οποτε παλι περιμενε απο τους φυτεμενους!

Μαγαζια εχει τον Καυκα, τον Λεντζο, το Κωσταντακατο. Αυτους ξερω.

Φιλε Sturm υπαρχει καποιο τηλεφωνο επικοινωνιας η καποιο email που να μπορω να επικοινωνησω μαζι με τα μαγαζια ?

Link to comment
Share on other sites

4Χ45W ειναι συνολο 180W αρα ειμαι καλυμενος με τα WATT . Θα βαλω ευκολα φυτα αργης αλλα και γρηγορης αναπτυξης και λιγα μετρια μπορει και καθολου μετρια τα κελβιν ειναι τα στανταρ που χρειαζονται τα φυτα 4500Κ και 6500Κ αν καταλαβα σωστα. Για co2 θα κανω DIY .

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις σας με εχετε καθοδηγήσει πολυ .

Ναι αυτα τα κελβιν χρειαζεσαι.

Το diy co2 δεν θα κανει τιποτα στο ενυδρειο σου,ειναι για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα,εσυ στα λιτρα σου αναγκαστικα πας σε ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα τα κελβιν χρειαζεσαι.

Το diy co2 δεν θα κανει τιποτα στο ενυδρειο σου,ειναι για ενυδρεια μεχρι 100 λιτρα,εσυ στα λιτρα σου αναγκαστικα πας σε ολοκληρομενο συστημα με μπουκαλα.

Eπειδη δεν εχω ξαναδει η χρησιμοποιησει co2 τι ακριβως χρειαζομαι για να λειτουργήσει ενα συστημα co2 με μπουκαλα οπως λες ? ειναι ακριβο? και στην τελικη αν δεν βαλω συστημα co2 δεν υπαρχει καποια εναλλακτικη λυση για παραδειγμα να ριχνω ταμπλετες? Νε ξερω οτι παω σε αλλο θεμα τωρα αλλα επειδη δεν ειχα ποτε μου co2 μπορεις να με καθοδηγήσετε η αν υπαρχουν καπου στο φορουμ πληροφοριες για να δω?

Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο συστημα εχει την μπουκαλα,μανομετρα και διαχυση,υπαρχουν και πιο συνθετα συστηματα με ηλετρομαγνητικες και ph controler.Το απλο συστημα κοστιζει 150 ευρω περιπου αλλα μπορεις να βρεις και φθηνοτερο μεσω των αγγελιων.

Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο στα λιτρα σου γιατι ειναι πολλα,αν ειχες πιο μικρο ενυδρειο το συζητουσαμε,τωρα το ολοκληρομενο συστημα ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Ενα απλο συστημα εχει την μπουκαλα,μανομετρα και διαχυση,υπαρχουν και πιο συνθετα συστηματα με ηλετρομαγνητικες και ph controler.Το απλο συστημα κοστιζει 150 ευρω περιπου αλλα μπορεις να βρεις και φθηνοτερο μεσω των αγγελιων.

Δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο στα λιτρα σου γιατι ειναι πολλα,αν ειχες πιο μικρο ενυδρειο το συζητουσαμε,τωρα το ολοκληρομενο συστημα ειναι μονοδρομος.

Σε ευχαριστω και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Θα δω τι θα επιλεξω και τι με βολευει. Για να δω αν τα καταλαβα ολα καλα. Δεν σκεφτομαι να βαλω τωρα δυσκολα φυτα μπορει οταν θα ειμαι ποιο εμπειρος στο μελλον, γιατι ειμαι αρχαριος και δεν θελω να σπαταλήσω χρηματα σε κατι που θα το βλεπω να πεθαινει υστερα. Αν βαλω λιγα ευκολα φυτα δεν θα χρειαστω εξτρα watt με τις λαμπες που εχω θα ειμαι μια χαρα και με ενα diy CO2 θα ειμαι οκ, δηλαδη σαν να λεμε χαμηλος φωτισμος χαμηλη τεχνολογια. Αν θελω ομως να βαλω λιγα παραπανω φυτα και βαλω και καποια μετρια και κανω το ενυδρειο να φαινεται λιγο ποιο aquascape , ο εξοπλισμος CO2 με μπουκαλα και ο εξτρα φωτισμος ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες καλα δυστυχος.:)

Επειδη το ενυδρειο σου ειμαι μεγαλο θα χρειαστεις co2 και στα ευκολα φυτα,εκτος αν βαλεις μονο ανουμπιες.Και επειδη το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο,δεν κανει το diy co2,πας αναγκαστικα σε μπουκαλα.Αν θες δοκιμασε ευκολα φυτα χωρις co2 και αν δεις οτι δεν τα πανε καλα,παρε μια μπουκαλα να τελειωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες καλα δυστυχος. :)

Επειδη το ενυδρειο σου ειμαι μεγαλο θα χρειαστεις co2 και στα ευκολα φυτα,εκτος αν βαλεις μονο ανουμπιες.Και επειδη το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο,δεν κανει το diy co2,πας αναγκαστικα σε μπουκαλα.Αν θες δοκιμασε ευκολα φυτα χωρις co2 και αν δεις οτι δεν τα πανε καλα,παρε μια μπουκαλα να τελειωνεις.

Τωρα καταλαβαα. Σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες καλα δυστυχος. :)

Επειδη το ενυδρειο σου ειμαι μεγαλο θα χρειαστεις co2 και στα ευκολα φυτα,εκτος αν βαλεις μονο ανουμπιες.Και επειδη το ενυδρειο σου ειναι μεγαλο,δεν κανει το diy co2,πας αναγκαστικα σε μπουκαλα.Αν θες δοκιμασε ευκολα φυτα χωρις co2 και αν δεις οτι δεν τα πανε καλα,παρε μια μπουκαλα να τελειωνεις.

Γιατι ρε συ Κωστη;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε συ Κωστη;

Γιατι ρε Θοδωρα εχει αρκετα λιτρα και αν βαλει πολλα φυτα,εστω και ευκολα θα χρειαστει περισσοτερο co2 απ οτι σε ενα μικρο ενυδρειο η σε ενα μεγαλο με λιγα φυτα,εφοσον θελει τα φυτα του να εχουν καλη και σωστη αναπτυξη και να ειναι υγειη.

Πολλα φυτα=πολυ αναγκη για co2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...