Jump to content

Ενυδρειο ...ολα Εχουν Γινει Λαθος ....


Recommended Posts

επανερχομαι με μετρησεις ενυδρειου..

σκληροτητα : 28 βαθμοι γαλλικοι

ph 7,8

ελευθερο χλωριο 0,12 --ολικο χλωριο 0,49 } δεν ξερω αν στο ενυδρειο μετραμε χλωριο οπως στο ποσιμο νερο ,αλλα αφου εχω το τεστ στην δουλεια το περασα μια ...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μετρησεις Αμμωνια Ν3Ν4,Νιτρικα Ν03,Νιτρωδη Ν02

Αυτα που μετρησες ειναι για χλωριο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστατη μπορεις να τον βγαλει και εξω απο το φιλτρο!

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μετρησεις Αμμωνια Ν3Ν4,Νιτρικα Ν03,Νιτρωδη Ν02

Αυτα που μετρησες ειναι για χλωριο νομιζω.

βασικα το ph ηθελα να μετρησω αλλα λογω οτι υπηρχε το κιτ στην δουλεια μετρησα και σκληροτητα νερο και χλωριο ...

Link to comment
Share on other sites

Τον θερμοστατη μπορεις να τον βγαλει και εξω απο το φιλτρο!

το εβαλα και αυτο στα υποψην για τον εξης λογο: βαζωντας τα και τα 2 μαζι ( αντλια θερμοστατη) αυξηθηκε το βουητο της αντλιας ( ακουμπανε μαλλον στον πατο ) οποτε ή θα προσθεσω ενα φιλετο απο κατι ( πλαστικο / σκληρο αφρολεξ) στην μιση διαδρομη υψομετρικα της θηκης (απο πανω προς τα κατω) ωστε να περναει το νερο και στα 2 ..ή απλα θα το βγαλω εκτος και το πολυ πολυ να προσαρμοσω ενα κλιπς ωστε να μενει σταθερο κοντα στις θυριδες εισαγωγης του νερου στην συσκευη,,,( δν ξερω αν εχουν θεμα τα ψαρια πλησιαζοντας /ακουμποντας το)

Link to comment
Share on other sites

Kανενα θεμα δεν θα εχουν τα ψαρια! Καλο ειναι να τον βαλεις εκει που βγαινει το νερο οχι εκει που μπαινει!

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι, πλησιαζουμε τις 2 εβδομαδες και ολα πανε καλα ...δν εχω κανει βεβαια αλλες μετρησεις ( και τις σωστες) λογω οικονομικων δυσκολιων ( καπου ειδα ενα κιτ που εχει σχεδον ολα μεσα γυρω στο 50αρικο με την πρωτη οικονομικη ανασα θα το τσιμπισω)

μου εδωσε φιλος νερο με υλικο απο το φιλτρο του ...ΟΜΩΣ μαλλον δν το εκανα σωστα ..το εβαλα στην θηκη με το κεραμικο κατω απο τον υαλοβαμβακα...το αποτελεσμα να περασει στο ενυδρειο και να ψιλοθολωσει το νερο ..τωρα εχει καθαρισει ...λογικα επρεπε να το βαλω στην θηκη με το σφουγγαρι ..αλλα ολα εγιναν στην ζουλα απο την δουλεια μου(δρομολογιο και δν ηθελα να το κρατησω ωρες μεχρι να σχολασω).ελπιζω να μην την πληρωσουν τα ψαρακια ...αλλαγη νερου να κανω ή μηπως ειναι νωρις ακομα?

επισης μεσα στο ενυδρειο κυκλοφορουν και 3 μικροσκοπικα σαλιγκαρακια που ενιοτε σκαρφανωνουν στο τζαμι ....που βρεθηκαν ?( υπηρχαν και πριν προσθεσω το υλικο απο τον φιλο)

Έγινε επεξεργασία - fantomas
Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια θα ήρθαν με κάποιο φυτό λογικά.

Αλλαγή πρέπει να κάνεις, όταν δεις ότι οι μετρήσεις είναι σταθερές. Το οποίο σημαίνει μηδέν αμμωνία , μηδέν νιτρώδη και μετρήσιμα νιτρικά.

Μπορείς να πάρεις το νερό και να το πας σε κάποιο ενυδρειακό κατάστημα να σου το μετρήσουν ή στον φίλο που σου έδωσε το μπόλι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το θόλωμα μην σε ανησυχεί καθόλου.Αυτή η "μπίχλα" που σου έδωσε είναι μια καλή δόση βιολογίας

την οποία την ρίχνουμε μέσα στο φίλτρο μας,σκορπάει στο ενυδρείο μας και μαυρίζει το νερό μας.

Οπότε σωστά έπραξες και με αυτό!!

Τα σαλιγκαράκια προφανώς ήρθαν μαζί με τα φυτά σου.

Αν μπορέσεις βγάλε μια φωτογραφία να δούμε ποια είναι γιατί δεν κάνουν όλα και τόσο καλό

και αν σε ενοχλούν τα πιάνεις και τα βγάζεις. . .

Για τα υπόλοιπα νομίζω πως σε κάλυψε ο Δημήτρης :)

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχαν και πριν το υλικό??

Έβαλες τίποτα άλλο χρησιμοποιημένο από άλλο ενυδρείο όπως σφουγγαρια,χαλίκι,διακοσμητικά??

Αν και διαβάζω πως όλα είναι καινούρια. . .

Αν πάλι δεν ισχύει κάτι από τα παραπάνω κάπου ηταν κρυμμένα μεσα στο φίλτρο ή κάπου άλλου,γλίτωσαν από το

πλύσιμο που έκανες και έσκασαν μύτη. . .

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Πήρες βυθό από κάποιον συγχομπίστα ;

Link to comment
Share on other sites

το χαλικι ηταν του παιδιου που μου χαρισε το ενυδρειο ...το οποιο ομως το ειχε παρατησει καιρο ( νερο ειχε μεσα αλλα χωρις κυκλοφορια ) και το χαλικι το ξεπλυνα μεχρι που εβγαζε καθαρο νερο..

και κατι αλλο ...αν βαλεις την μυτη σου πανω απο το ενυδρειο ( ακριβως πανω απο το τζαμι ) η μυρωδια που σου ερχετε ειναι αυτη του βρεγμενου χωματτος ( οσο μπορω να το περιγραψω και εγω αλλα και το μεγαλο ρουθουνι συζηγος) ειναι λογικο/σωστο?

Link to comment
Share on other sites

1a5fULU.png

mej1tzY.png

Hf0RhrE.png

GK49bS3.png

ειναι 2 αρσ και ενα θηλυκο ή ειναι ιδεα μου?? στην 4 φωτο φαινονται κατι σκισιματα στην ουρα του ενος ..

Link to comment
Share on other sites

Τα σαλιγκάρια φαίνονται σαν Physa fontinalis (δεν κάνουν κακό)

Το βρεγμένο χώμα που λες, προσωπικά δεν το εχω "μυρισει" σε ενυδρείο

Αν ελεγες οτι μυριζει ασχημα, θα ηταν πιο ανησυχητικό!

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω οτι αυτα ειναι ...δν ειναι ασχημη η μυρωδια ,απλα μου κανει εντυπωση ..πως ειναι οταν βρεχει μετα απο καιρο και εισαι σε χωραφια κοντα και μυριζεις το βρεγμενο χωμα/υγρασια ετσι μυριζει ...

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω οτι αυτα ειναι ...δν ειναι ασχημη η μυρωδια ,απλα μου κανει εντυπωση ..πως ειναι οταν βρεχει μετα απο καιρο και εισαι σε χωραφια κοντα και μυριζεις το βρεγμενο χωμα/υγρασια ετσι μυριζει ...

Μια χαρά είναι η μυρωδιά. Το ψαράκι με την σκισμένη ουρά, πρέπει να το προσέξεις. Τάισμα με διαφορετικές τροφές , καθαρό νερό και βιταμίνες. Θα μπορούσες να ξεκινήσεις και μια ήπια θεραπεία με melafix.

Βάλε ένα φόντο στην πλάτη για να υπάρχει "τέλος" στον κόσμο των ψαριών.

Προσπάθησε να δεις σε τι κατάσταση βρίσκεται το νερό σου με μετρήσεις σύντομα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μυρωδιά μήπως είναι από την "μπίχλα" που έριξες σημερα?

Τα ψαράκια απ`όσο μπορώ να τα δω και κρίνοντας και από το μέγεθος της ουράς είναι και τα τρία αρσενικά.

Ξεχωρίζει πολύ ευκολα το αρσενικό από το θυληκό από το γονοπόδιο ανάμεσα στα κάτω πτερύγια.

Ρίξε μια ματιά και στο προφίλ τους αν δεν το έχεις κάνει ήδη

Poecilia reticulata

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι η σωστη μυρωδια.. σαν χωματιλα.. ετσι πρεπει να μυριζουν ολα τα στρωμμενα φιλτρα, ειναι απο τις αποικιες βακτηριων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...