Jump to content

Recommended Posts

Φιλοι συμφορουμιτες καλημερα

Σημερα το πρωι το pearlscale που εχω στο ενυδρειο μου καθεται την περισσοτερη ωρα στην επιφανεια στο πλαι και κολυμπαει λιγο. Ετοιμασα λιγο αρακα εκεινη την ωρα κ εριξα στο ενυδρειο,αμεσως βουτηξε κ εφαγε απο τον αρακα,κολυμπησε κ λιγο κανονικα ουτε πλαγια ουτε σπασμωδικα κ λιγη ωρα αργοτερα ξαναπηγε εκει. Τι παιζει να εχει κ τι μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Την ξερω τη διαδικασια φιλε μου,απλα ειμαι στη δουλεια κ γραφω απο το κινητο γι'αυτο κ δεν συμπληρωσα κ τη φορμα. Το μεσημερι οταν επιστρεψω αναλυτικοτερες πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

:thumbsu: Περιμένουμε τη φόρμα.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

δυσκολο ψαρι με συνεχει προβληματα λογω σχηματος...

συνεχιζεις αρακα μεχρι να συνελθει.. και παντα μουλιαζεις την τροφη του για να μην καταπινει αερα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Αποκλεισμος απο τα αλλα ψαρια,καθεται πλαγια στην επιφανεια,κολυμπαει κανονικα,μικρες κοκκινιλες σαν πληγες στο σωμα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:200
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξ.φιλτρο eheim 2229 siporax και substract
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός):4 χρυσοψαρα
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2 φορες την ημερα μουλιασμενα flakes η pellets,σαββατο νηστεια κυριακη λαχανικο,εβδομαδιαια 10% προετοιμασια νερου seachem prime κ λιγα βακτηρια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:8,2
- KH:-
- GH:-
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά):20
- Θερμοκρασία:26
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:Master Kit Api
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:Pearlscale
- Ιστορικό Ψαριού:Κανενα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):καθεται πλαγια στη επιφανεια,κολυμπαει μακρια απο τα αλλα ψαρια,μικρες κοκκινιλες σαν πληγες
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:-

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:


ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

post-52483-0-94024800-1402406178_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η φωτογραφια ειναι θολη αλλα το ψαρακι δεν καθεται ακινητο(δοξα το Θεο).Απλα εαν ειναι να αρχισω εστω μια προληπτικη θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

η κοκκινιλες γινονται συνηθως απο αμμωνια.. εισαι σιγουρος για νο2 και NH3 οτι ειναι μηδεν?

τι αλλαγες νερου κανεις? 10% την εβδομαδα?????????

Link to comment
Share on other sites

Περι τα 25-30 λιτρα συγκεκριμενα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειναι το θεμα τι κανω κ θα αυξησω την αλλαγη στο 30%

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε σφουγγαρια, μεγαλυτερες αλλαγες νερου, 50% καλη αναταραξη και εκτοζον.

Link to comment
Share on other sites

αν ειχες μονο γαριδες μεσα ή μονομαχο θα ησουν οκ με τοσα λιτρα αλλαγης!

αλλαγες στα χρυσοψαρα δεν γινεται να κανεις κατω απο 30 % (min)..πολλες φορες σε 360 λιτρα με 8 χρυσοψαρα κανω 70 % αλλαγη νερου..

ισως φταινε και τα νιτρικα.. εισαι σιγουρος οτι ειναι 20? ποια μερα ειναι 20, την μερα της αλλαγης η πιο πριν?

Link to comment
Share on other sites

20 την ημερα πριν την αλλαγη,συγκεκριμενα πριν κανω αλλαγη εκανα μετρηση.Αλλα γενικα τα νουμερα που ειχα παντα ηταν 20-25 στα νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

μετα την αλλαγη ποσο κατεβαινουν?

αυξησε τις αλλαγες σου και κρατα στο 10-15 τα νιτρικα.. ταιζε αρακα το ψαρι μεχρι να στρωσσει..

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι σημερα μετα απο μια 100αρα αλλαγη(εφιαλτης) melafix και νηστεια χθες κ μαλλον κ σημερα +εξτρα ποσοτητα prime στο νερο οι κοκκινιλες ισα που φαινονται,δηλαδη αληθεια ουτε εγω δεν το πιστευα οτι το πρωι που θα ξυπνησω θα βρω το ψαρακι καλα κ να ειναι παρεα οπως παντα με τα υπολοιπα.Εχω παραγγελει κ ektozon να υπαρχει(στη Λαμια δεν εχει κανεις) οπως επισης σημερα πηγα κ πηρα 100αρι βαρελι για τις αλλαγες μου συν οτι αυριο μαλλον θα προμηθευτω υλικα να αλλαξω τα λαστιχα στο φιλτρο και να φτιαξω κ μια ωραια πατεντα που ειδα απο ενα φιλο εδω μεσα. Απο την χαρα μου που αρχισε να φτιαχνει το θεμα ξεχαστηκα τα νιτρικα μετα την αλλαγη ειναι γυρω στο 12.

Έγινε επεξεργασία - Gatilaras
Link to comment
Share on other sites

αντε ωραια!

μεγαλες αλλαγες θελουν και ολα θα ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ηταν τα πρωτα ψαρια μου, οποτε ξερω πολυ καλα ποσο λαιμαργα ειναι και παραγουν αρκετα αποβλυτα. Μην φοβασε τις μεγαλες αλλαγες ειδικα τωρα το καλοκαιρι. Μια χαρα επραξες και με το μελαφιξ αφου δεν ειχες εκτοζον.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για την αμεση αποκριση κ τη βοηθεια φιλοι μου κ μια τελευταισ ερωτηση,να συνεχισω το μελαφιξ κανονικα για λιγες μερες η δεν χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε μονο με μελαφιξ αλλα το σημαντικο ειναι το καθαρο νερακι. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Συνεχισε μονο με μελαφιξ αλλα το σημαντικο ειναι το καθαρο νερακι. ;-)

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω. Κατι ακομη,τελικα εχοντας κρατησει λιγο νερο απο προχθες μετρησα την αμμωνια. Η αμμωνια τελικα ανεβηκε κυριολεκτικα εν μια νυκτι κοντα στο 1ppm,εαν δεν εμφανιζε το pearlscale τα συμπτωματα το πιο πιθανο ηταν οτι θα εβρισκα την αμμωνια το σαββατο με οποιες συνεπειες μπορει να ειχε για τα ψαρακια μου αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι το γιατι σου ανεβασε αμμωνια!

Ειχες ρίξει νωπη η κατεξυγμανη τροφη; ειχες πλυνει τα βιολογικα φιλτρα; Καμια αγωγη με καποιο φαρμακο; Εχει μαζεψει πολυ μπιχλα το υποστρωμα και σκαυωντας τα ψαρια εγινε το κακο; Γενικος πρεπει να σκεφτεις τη ειχες κανει εκεινες τις ημερες εκτος ρουτινας και σου ανεβασε τοσο αμμωνια. Αν θες βαλε καμια γενικη φωτο και του ενυδρειου σου και εννοειτε μετρα ξανα και το ενυδρειο σου για νο2 και αμμωνια.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι να μαζεψε η αμμος μπιχλα ΑΛΛΑ μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν 2 λαθρεπιβατες σαλιγκαρια το ενα απο αυτα δεν ξερω πως εγινε το μαγικο το τραβηξε η εισαγωγη του φιλτρου μεσα κ σταθηκε ατοφιο το ατιμο στην τρυπα της απο οπου το φιλτρο εισαγει ανα καποια διαστηματα αερα για την βιολογια κ το ειχε μπουκωσει.Εγω το φιλτρο το βρηκα κολλημενο γυρνωντας το μεσημερι χωρις να ξερω βεβαια ποσες ωρες ειχε μεινει εκτος.Ανοιξα το φιλτρο εβγαλα το σαλιγκαρι κ μιας κ ειδα μπιχλα καθαρισα κ τον καδο στα γρηγορα χωρις ομως να αγγιξω καθολου τη βιολογια. Παιζει να μου εκανε καμια μαγκια το οτι εχω καφε αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, απο οτι ειδα το ενυδρειο δουλευει μολις 3 μηνες αν καταλαβα καλα απο την περιγραφη σου οποτε λιγο δυσκολο να μαζεψε τοσο νωρις τοση μπιχλα ο βυθος σου για να ειναι η αιτια του προβληματος. Παντως μια καλη σκουπα καθε τοσο χωρις να πολυανακατευης τον βυθο μονο καλο θα σου κανει. Οσο για την αλγη αν ειναι η διατομικη καφε αλγη δεν ειναι ουτε εκει το προβλημα, βαλε ομως οταν μπορεσεις καμια φωτο.

Καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου, κρατα το φιλτρο και τα σφουγγαρια σου καθαρα και κανε γενναιες αλλαγες με αντιχλωριο, μονο καλο θα τους κανεις και μετρα για την ωρα τις επομενες μερες για να δεις οτι τα πραγματα βαίνουν καλος και καλη συνεχεια με τα χρυσομπαλακια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...