Jump to content

Μελέτη Κατασκευής Αυτόματης Αναπλήρωσης


PanaGreco

Recommended Posts


Υπάρχουν διάφορα παρόμοια συστήματα αναπλήρωσης να επιλέξει κάποιος. Το κριτήριο μου ήταν και είναι η εύκολη αλλαγή νερού χρησιμοποιώντας τον εξοπλισμό που ήδη έχω ώστε να κάνω όσο γίνεται ποιό συχνές αλλαγές.
Παραθέτω λοιπόν και εγώ την δική μου έκδοση προς μελέτη και συμβουλές για βελτιστοποίηση πριν προχωρήσω στην υλοποίηση.
Μπορεί να φαίνεται πολύπλοκο αλλά δεν είναι.
Φυσικά οι ενδείξεις και οι προγραμματισμοί είναι τελείως ενδεικτικοί. Το κάθε ενυδρείο έχει τις δικές του απαιτήσεις.
ΣΕΝΑΡΙΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ
Ας υποθέσουμε ότι το σύστημα είναι προγραμματισμένο για αλλαγή νερού κάθε Κυριακή στις 10:30 ΠΜ.
  1. Κάθε Σάββατο
    1. Στις 10:00 ανοίγει το αυτόματο ποτιστικό Νο3 και αρχίζει να γεμίζει το βαρέλι Νο5. Αφού έχουμε υπολογίσει την διάρκεια που χρειαζόμαστε να μείνει ανοικτή η παροχή νερού ρυθμίζουμε το ποτιστικό να κλείσει ανάλογα, (για το παράδειγμά μας μετά από 5 λεπτά). Αρα 10:05 το βαρέλι μας έχει γεμίσει μέχρι εκεί που θέλουμε.
    2. Στις 10:15 ο χρονοδιακόπτης ξεκινάει να δίνει ρεύμα στον κυκλοφορητή ή wave maker (για να μη μένει στάσιμο το νερό) καθώς και στον θερμοστάτη. Την παροχή αυτή την ρυθμίζουμε να σταματήσει 24 ώρες αργότερα δηλαδή την Κυριακή στις 10:15. Στο βαρέλι μας τώρα λογικά το χλώριο θα πρέπει να έχει εξαφανιστεί μετά από 24 ώρες και η θερμοκρασία να είναι εκεί που θέλουμε. Θα μπορούσε μετά την βρύση να υπήρχε και ΑΟ.
  2. Κάθε Κυριακή
    1. 10:30 ο χρονοδιακόπτης κόβει την παροχή ρεύματος του φίλτρου Νο4.
    2. 10:35 ο χρονοδιακόπτης ξεκινάει την αντλία Νο1 και αρχίζει να τραβάει νερό από το ενυδρείο προς την αποχέτευση. Μια βαλβίδα αντεπιστροφής εμποδίζει την αντλία να τραβήξει νερό από τον κάδο του φίλτρου.
    3. 10:40 ο χρονοδιακόπτης κλείνει την αντλία και το νερό μας στο ενυδρείο έχει κατέβει εκεί που το έχουμε υπολογίσει.
    4. 10:45 ο χρονοδιακόπτης ξεκινάει την αντλία Νο2 στο βαρέλι και ξεκινάει να ρίχνει νερό στο ενυδρείο μας. Δύο βαλβίδες αντεπιστροφής εμποδίζουν το νερό να γυρίσει πίσω ή να πάει μέσα στον κάδο του φίλτρου. Το βιολογικό μας υλικό παραμένει ανέπαφο.
    5. 11:00 ο χρονοδιακόπτης σταματάει την αντλία αναπλήρωσης έχοντας γεμίσει το ενυδρείο με την επιθυμητή ποσότητα νερού.
    6. 11:10 ο χρονοδιακόπτης ξεκινάει το φίλτρο μας ξανά.
Δικλίδες ασφαλείας.
  1. Το φλοτέρ Νο1 που το βάζουμε λίγο πιό κάτω από την στάθμη που θέλουμε κόβει το ρεύμα στην αντλία Νο1 αν για κάποιο λόγο συνεχίσει να δουλεύει (λάθος προγραμματισμός κλπ) έτσι ώστε να μην μας αδειάσει το ενυδρείο ή ξενερίσει και καεί η αντλία.
  2. Το φλοτέρ Νο2 το βάζουμε και πάλι ελάχιστα ποιό πάνω από την επιθυμητή στάθμη αναπλήρωσης ώστε να σταματήσει την αντλία Νο2 αν για κάποιο λόγο συνεχίσει να λειτουργεί.
  3. Στο βαρέλι αναγκαστικά θα μένει λίγο νερό στον πάτο που φυσικά δεν θα θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε μετά από μια εβδομάδα !!! Για αυτό έχει μπει μια παροχή βρύσης για να αδειάζουμε το αχρησιμοποίητο νερό. Εναλλακτικά μπορούμε να κάνουμε μικρές τρυπούλες στον πάτο ώστε μέσα σε λίγες ώρες να έχει αδειάσει από μόνο του. Εννοείται ότι το βαρέλι βρίσκεται στο μπαλκόνι. :)
  4. Το σύστημα είναι καλό να λειτουργεί παρουσία σας εκτός αν του έχετε 100% εμπιστοσύνη.
ΠΑΡΑΔΟΧΕΣ
  1. Όλα τα λάστιχα να έχουν την ίδια διατομή.
  2. Χρησιμοποιούμε τις υπάρχουσες σωληνώσεις του φίλτρου μας. Κατά προτίμηση στο δεύτερο φίλτρο αν έχουμε.
  3. Να υπάρχει εύκολη πρόσβαση για τις σωληνώσεις και το βαρέλι στο μπαλκόνι ή εξωτερικό χώρο.
  4. Ο χρονοδιακόπτης πρέπει να είναι ενιαία μονάδα ώστε να μην υπάρχει διαφορά στις ώρες προγραμματισμού. Αν ήταν σε διαφορετικούς χρονοδιακόπτες με την πάροδο του χρόνου θα δημιουργείτο διαφορά και θα ήταν δύσκολο να υπάρχει συντονισμός.
  5. Ο Θεός είναι μεγάλος. Κάντε και μια προσευχή.
Περιμένω προτάσεις για διορθώσεις ή βελτιώσεις.
________________________________________________________________________________
Όπως έχουν τα πράγματα τώρα :(
TopOffSystem_1_zpscdc9c089.jpg
_____________________________________________________________________________
Όπως θα θέλαμε να είναι :)
TopOffSystem_2_zps6442e0ac.jpg
Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: η αντλια νουμερο 2 δεν πρεπει να ειναι με διαφορετικο χρονοδιακοπτη γιατι αν ειναι στον ιδιο με τον κυκλοφοριτη και τον θερμοστατη θα ξεκιναει μαζι με αυτα...Σωστα?

Ολη η κατασκευη σιγουρα θα μας γλυτωσει απο πολυ κοπο...Αυτο να λεγεται

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση: η αντλια νουμερο 2 δεν πρεπει να ειναι με διαφορετικο χρονοδιακοπτη γιατι αν ειναι στον ιδιο με τον κυκλοφοριτη και τον θερμοστατη θα ξεκιναει μαζι με αυτα...Σωστα?

Ολη η κατασκευη σιγουρα θα μας γλυτωσει απο πολυ κοπο...Αυτο να λεγεται

Δεν είναι στον ίδιο χρονοδιακόπτη. Έχω επιλέξει ένα πολύμπριζο/χρονοδιακόπτη προγραμματιζόμενο. Κάθε παροχή αυτού του πολύμπριζου προγραμματίζεται ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Στην σωληνα της αποχετευσης εχεις προβλημα συνεχεις απωλειας νερου εκτος και αν παρεμβεις με μια βανα.

Link to comment
Share on other sites

Στην σωληνα της αποχετευσης εχεις προβλημα συνεχεις απωλειας νερου εκτος και αν παρεμβεις με μια βανα.

Σωστή παρατήρηση. Θα μπει μια ηλεκτροβάνα.

Link to comment
Share on other sites

υπολογισες το κοστος ?

Link to comment
Share on other sites

υπολογισες το κοστος ?

Όχι βρε Πέτρο γιατί τα έχω όλα τα εξαρτήματα. Ας δούμε όμως τι προτάσεις θα προκύψουν και θα υπολογίσουμε το κόστος.

Μπορεί κάτι να αφαιρεθεί ή κάτι να προστεθεί.

Βασικά να δούμε αν θα λειτουργήσει.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακολουθω να ξερεις!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε Κυριακή

  1. 10:30 ο χρονοδιακόπτης κόβει την παροχή ρεύματος του φίλτρου Νο4.
  2. 10:35 ο χρονοδιακόπτης ξεκινάει την αντλία Νο1 και αρχίζει να τραβάει νερό από το ενυδρείο προς την αποχέτευση. Μια βαλβίδα αντεπιστροφής εμποδίζει την αντλία να τραβήξει νερό από τον κάδο του φίλτρου.
  3. 10:40 ο χρονοδιακόπτης κλείνει την αντλία και το νερό μας στο ενυδρείο έχει κατέβει εκεί που το έχουμε υπολογίσει.

Εδώ θέλει προσοχή, δεν σημαίνει ότι αν διακοπεί η λειτουργία της αντλίας θα διακοπή και η έξοδος/ροή του νερού !!!

Προσοχή στα συγκεκριμένα προγραμματιζόμενα πολύπριζα... υπάρχει περίπτωση κάποια από τις πρίζες να χάσει τον προγραμματισμό της

Προσοχή επίσης και αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικούς χρονοδιακόπτες γιατί μέρα με τη μέρα ο καθένας χάνει ή κερδίζει λίγο χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα στο ενα φιλτρο, τα αλλα?

Διακοπη ρευματος?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε Κυριακή

  1. 10:40 ο χρονοδιακόπτης κλείνει την αντλία και το νερό μας στο ενυδρείο έχει κατέβει εκεί που το έχουμε υπολογίσει.

Εδώ θέλει προσοχή, δεν σημαίνει ότι αν διακοπεί η λειτουργία της αντλίας θα διακοπή και η έξοδος/ροή του νερού !!!

Σωστό. Η βαρύτητα θα συνεχίσει να αδειάζει το νερό. Η ηλεκτροβάνα που λέω παραπάνω θα λύσει και αυτό το πρόβλημα αν και υπάρχει και το φλοτέρ.

Προσοχή στα συγκεκριμένα προγραμματιζόμενα πολύπριζα... υπάρχει περίπτωση κάποια από τις πρίζες να χάσει τον προγραμματισμό της. Χρησιμοποιώ ένα μοντέλο τους τελευταίους 12 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα. Ακόμα και σε διακοπή ρεύματος κρατάει τις ρυθμίσεις.

Προσοχή επίσης και αν χρησιμοποιήσεις διαφορετικούς χρονοδιακόπτες γιατί μέρα με τη μέρα ο καθένας χάνει ή κερδίζει λίγο χρόνο

Το έχω αναφέρει στις παροδοχές αυτό.

Σε ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα στο ενα φιλτρο, τα αλλα?

Τα άλλα φίλτρα δουλεύουν κανονικά .Το νερό δεν κατεβαίνει τόσο ώστε να δημιουργήσει πρόβλημα στα άλλα φίλτρα. Απλά θα έχεις ένα μικρό καταρράκτη από τα άλλα φίλτρα μέχρι να ανέβει πάλι η στάθμη του νερού.

Διακοπη ρευματος?

Αν είσαι απών δεν δουλεύει τίποτα και δεν ανησυχείς.

Αν είσαι παρών τότε παίρνεις τον κουβά και το κάνεις χειροκίνητα όπως τα τελευταία χρόνια :)

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Να λάβεις υπόψιν σου όλα τα σενάρια για τους αστάθμητους παράγοντες ... δηλαδή τι θα γίνει αν ένα απ όλα δεν συμπεριφερθεί όπως ήταν αναμενόμενο...

Δοκιμές, δοκιμές και πάλι δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Να λάβεις υπόψιν σου όλα τα σενάρια για τους αστάθμητους παράγοντες ... δηλαδή τι θα γίνει αν ένα απ όλα δεν συμπεριφερθεί όπως ήταν αναμενόμενο...

Δοκιμές, δοκιμές και πάλι δοκιμές.

Σίγουρα. Θα περιμένω και αυτή την εβδομάδα μήπως γίνει κάποια πρόταση αλλαγής ή κάποιου λάθους και θα αρχίσω την υλοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε Πάνο, με τόσους χρονοδιακόπτες και σωλήνες και...και...και.... εγώ θα το φοβόμουν, σε κάθε αναπλήρωση θα ήμουν μπροστά στο ενυδρείο για να μη παει κάτι στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω ρε Πάνο, με τόσους χρονοδιακόπτες και σωλήνες και...και...και.... εγώ θα το φοβόμουν, σε κάθε αναπλήρωση θα ήμουν μπροστά στο ενυδρείο για να μη παει κάτι στραβα.

Δεν είναι τόσο τραγικό όσο φαίνεται στο σχηματικό διάγραμμα.

όπως και να έχει όμως φίλε μου καλύτερα να είμαι μπροστά στο ενυδρείο για να ελέγχω παρά να κουβαλάω βαρέλια και να κοιμάμαι στην μπανέρια όπως εσύ :) :)

Σύντομα θα το δεις εν λειτουργία !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

για πειτε μια φθηνη αντλια ρε παιδια...

τη θελω να ανεβαζει το νερο απο το βαρελι αλλαγης στο ενυδρειο...σε υψος δηλαδη 1.5 μετρα...

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση. Θα μπει μια ηλεκτροβάνα.

Προσεξε μονο να μην ειναι μεταλικη, μπρουτσο, χαλκο!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει.... Τι κοστος εχει η εν λογο κατασκευη;;

Μηπως συγκριτικα σε συμφερε να παρεις της water waves την αναπληρωσει....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησει.... Τι κοστος εχει η εν λογο κατασκευη;;

Μηπως συγκριτικα σε συμφερε να παρεις της water waves την αναπληρωσει....

Ακόμα και αυτό που λές πάλι χρειάζομαι το υδραυλικό κύκλωμα. Το σύστημα της water waves είναι απλά ένας ΄΄εγκέφαλος΄΄ που ανοιγοκλείνει 1 ή 2 φλοτερ και δίνει ρεύμα σε μια αντλία αν έχω καταλάβει καλά. Όλα τα υπόλοιπα τα χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχει ολοκληρο πακετο μαζι με την αντλια που απλα μετα βαζει ενα δοχειο με το νερο....

Επισης το προτηνω μηπως η δοκιμασμενγ λυση ειναι καλητερη, τιποτα παραπανω....

Εαν εχεις χρονο τσεκαρε την στο site, εστω και ενα εξαρτημα που θες να εχουν εισαι κομπλε....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα επίσης να ζητήσεις αλλαγή του τίτλου θέματος, γιατί η αυτόματη αναπλήρωση είναι άλλο πράγμα και θα μπερδεύονται κατά την αναζήτηση οι μελλοντικοί αναγνώστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα επίσης να ζητήσεις αλλαγή του τίτλου θέματος, γιατί η αυτόματη αναπλήρωση είναι άλλο πράγμα και θα μπερδεύονται κατά την αναζήτηση οι μελλοντικοί αναγνώστες.

Δεν έχω πρόβλημα φυσικά. Το αφήνω στην κρίση των διαχειριστών αν πρέπει να μεταφερθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...