Jump to content

Μελέτη Κατασκευής Αυτόματης Αναπλήρωσης


PanaGreco

Recommended Posts

Προσεξε μονο να μην ειναι μεταλικη, μπρουτσο, χαλκο!

να και η ηλεκτροβάνα και η δεξαμενή αναπλήρωσης 100 λίτρων. Φυσικά από σκληρό πλαστικό και τα δύο.

Άντε να μαζεύονται τα υλικά σιγά σιγά.

IMG_2742_zps3bfc6204.jpg

ScreenShot2014-06-17at91605mumu_zps77d3a

Link to comment
Share on other sites

To project ξεκίνησε.

Εδώ η δεξαμενή αναπλήρωσης 110 λίτρων στο μπαλκόνι.

223E9394-933B-4186-B5E1-897672A44DC3_zps

Εδώ η είσοδος του νερού από την βρύση του μπαλκονιού.

6AEA0C92-A734-4F7E-8E50-3C06DB9712AD_zps

Εδώ η έξοδος του νερού προς την αντλία που συμπληρώνει με νερό το ενυδρείο. Εδώ έχω ακόμα ένα θέμα. Όπως βλέπετε κάτω από την βάνα εξόδου παραμένει νερό. Ψάχνω να βρω τρόπο (ίσως με κάποια τάπα στον πάτο της δεξαμενής) ώστε να αδειάζει πλήρως η δεξαμενή.

E62369B1-8729-42BA-854C-FA2AD2409321_zps

Μείνετε συντονισμένοι για updates σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η μονη λυση ειναι να βαλεις απο κατω μια ταπα καθαρισμου μεενα βανακι νομιζω πως ειναι μικρο το κακο και να μενουν 1-2 λιτρα νερου

Link to comment
Share on other sites

Αν και η μονη λυση ειναι να βαλεις απο κατω μια ταπα καθαρισμου μεενα βανακι νομιζω πως ειναι μικρο το κακο και να μενουν 1-2 λιτρα νερου

Και πως θα το αδειαζει; Θα πρεπει να εχει καπου στηριγμα, σαν βαση, ωστε να εχει κενο απο κατω για να βαλει την βανα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Και πως θα το αδειαζει; Θα πρεπει να εχει καπου στηριγμα, σαν βαση, ωστε να εχει κενο απο κατω για να βαλει την βανα!

Έχω παραγγείλει να μου φτιάξουν μια βάση σαν αυτές για τις γλάστρες.

Link to comment
Share on other sites

Τεό δεν το ανέφερα για την βάση γιατί το θεώρησα αυτονόητο και τελικά ο μάστορας έχει ήδη προνοήσει ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν προέκυψε πρόβλημα στην αρχική υλοποίηση.

Έψαχνα και ψάχνω να βρω αντλία που να ''τραβάει'' νερό από την δεξαμενή στο μπαλκόνι αλλά όπως με πληροφόρησε ο Βασίλης Ζαχαρόπουλος και είναι προς τιμή του οι γνώσεις του οι αντλίες που ξέρουμε ΔΕΝ τραβάνε νερό. Απλά το σπρώχνουν αρκεί να έχουν μόνιμα νερό είτε εμποτιζόμενες είτε εξωτερικές.

Αρα μια τέτοια https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/pumps/universal-600 που ήθελα να βάλω δεν μου κάνει γιατί απλά η αντλία θα είναι στο πάτωμα πίσω από το ενυδρείο και θα πρέπει να ''τραβάει'' νερό από την δεξαμενή στο μπαλκόνι. Χρειάζομαι αντλητική αντλία !!!!! που να τραβάει νερό.

Ο λόγος που θέλω την αντλία πίσω από το ενυδρείο είναι για να συνδεθεί με ηλεκτρονικό φλοτέρ στάθμης.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά που μπορώ να βρω μια τρίοδη βάνα σαν και αυτή?

Έχω φάει τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρελέ πρέπει να συνδέσω στο ηλεκτρονικό φλοτεράκι για ενεργοποιεί αντλία 220V ? Που μπορώ να το βρω?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει σαν κι αυτη που εχω εγω στο βαρελι ( φιλτρο ), αν σου κανει?

Ειναι και εξωτερικη!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95914-dhueiyioae-aeeuoeina-aaioaenaaeaeu/

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το project συνεχίζεται.

Τώρα κάνω αλλαγή νερού από τον καναπέ μου όποτε θέλω και όσο συχνά θέλω χωρίς βαρέλια και το κυριότερο μουρμούρα :) Λίγα μαζέματα ακόμα και τέλος !!!!!!

Πανοραμική όψη

IMG_2763_zpsd0e54fdc.jpg

Ηλεκτροβάνα εισαγωγής νερού. Τραβάει από την βρύση.

IMG_2756_zps76c13610.jpg

Πολύμπριζο με διακόπτες

IMG_2760_zpsad8f3424.jpg

Ένδειξη θερμοκρασίας νερού δεξαμενής

IMG_2761_zps9b021dc1.jpg

Εξαερισμός δεξαμενής

IMG_2762_zps0a4b9323.jpg

Έξοδος καλωδίων

IMG_2765_zps69a9ffeb.jpg

Μέσα στην δεξαμενή. Διακρίνονται η εισαγωγή νερού, η αντλία εξόδου και μια μικρή αντλία για την κυκλοφορία. Τον χειμώνα θα μπει και ο θερμοστάτης.

IMG_2766_zpsf78c2d42.jpg

Η είσοδος και η έξοδος των σωληνώσεων στο σαλόνι.

Πράσινη σωλήνα η έξοδος από το ενυδρείο, Διάφανη σωλήνα η αποστράγγιση της δεξαμενής και κόκκινη σωλήνα η έξοδος της τρόμπας από την δεξαμενή προς το ενυδρείο.

IMG_2758_zps97a8f239.jpg

Η κατάληξη των σωλήνων από το ''βρόμικο'' νερού του ενυδρείου και της αποστράγγισης της δεξαμενής. Ούτε σταγόνα πουθενά !!!!!!

IMG_2759_zps63548631.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικά πράγματα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια και νοικοκυρεμενη μπράβο σου! Το πολυμπριζο με τους διακόπτες απο που το πηρες και ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη δουλεια και νοικοκυρεμενη μπράβο σου! Το πολυμπριζο με τους διακόπτες απο που το πηρες και ποσο;

Σας ευχαριστώ.

Το πολύμπριζο απο εδώ http://www.mrled.gr/poluprizo-4-theseon-souko-me-thermiko-diakopti-se-kathe-priza-kai-kalodio-1-5-m-3x1-5-mm2.html

Πολύ πρακτικό.

Τώρα ψάχνω για βαλβίδα ανεπιστροφής 1/2" αλλά δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Super. Θα μπορούσες να την έχεις μαζί σου στην συνάντηση το Σάββατο;

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Πάνο!!!! Τωρα μένει να τη δεις και στην πράξη να μας πεις εντυπώσεις.....Οταν θα λείπεις για διακοπές θα εμπιστεύεσαι το σύστημα;

Είσαι γερό αλάνι κι εσυ και η γυναίκα σου που ανέχεται εσένα με τους σωλήνες σου, τις αντλίες σου, τα πολύπριζά σου και την τρέλα σου! Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Πάνο!!!! Τωρα μένει να τη δεις και στην πράξη να μας πεις εντυπώσεις.....Οταν θα λείπεις για διακοπές θα εμπιστεύεσαι το σύστημα;

Είσαι γερό αλάνι κι εσυ και η γυναίκα σου που ανέχεται εσένα με τους σωλήνες σου, τις αντλίες σου, τα πολύπριζά σου και την τρέλα σου! Μπράβο.

Μα για αυτό ακριβώς γίνεται αυτό για να γλυτώσω την γκρίνια από τους κουβάδες , τα βαρέλια και τα λάστιχα :)

Πέρα όμως από την πλάκα η αλήθεια είναι ότι υπάρχει πολύ κατανόηση.

Το σύστημα ακόμα δεν έχει αυτοματοποιηθεί. Όταν όμως τελείωσει θεωρητικά θα μπορώ να το λειτουργώ και να το ελέγχω ακόμα και εξ αποστάσεως. Τώρα αν του έχω εμπιστοσύνει αυτό είναι άλλο θέμα. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...