Jump to content

30 Λίτρα Mediteranean Fish Only


CrazymanGR

Recommended Posts

Έχω να κάθεται ένα 30λιτρο ενυδρείο και σκεφτόμουν τι να το κάνω μιας και να κάθεται στην αποθήκη δεν είναι και κάτι που μου αρέσει. Οπότε σκέφτηκα να το κάνω fish only. Με 1 ή 2 ψαράκια μικρού μεγέθους! Και μιας και δύτης δεν θα ήθελα τίποτα άλλο παρά μεσογειακό. Η δυσκολία άλλωστε σε σχέση με άλλα θαλασσινά από ότι είδα είναι η θερμοκρασίες, αλλά σε αυτό δεν θα έχω τόσο πρόβλημα μιας και το σπίτι το κατακαλόκαιρο πιάνει μόλις 27 βαθμούς.

Λοιπόν να πω τι έχω σκεφτεί και με διορθώνεται και με συμπληρώνεται εκεί που πρέπει. Καταρχήν μεγάλο εξωτερικό φίλτρο (κατα πάσα πιθανότητα diy) για να μεγαλώσω όσο μπορώ τα λίτρα μου. Άμμος, στολισμός, φυτά, νερό και ψάρια κατευθείαν από την πηγή μιας και δεν απέχω 15 λεπτά με τα πόδια. Ψάρια μικρά και μάλλον θα περιοριστώ σε ψάρια που έχουν μικρή κινητικότητα και ίσος σε κάποια είδη που είναι προστατευτικά με τον χώρο τους μιας και σπάνια απομακρύνονται από αυτόν, άρα σκέφτηκα δεν θα έχουν πρόβλημα σε περιορισμένο περιβάλλον όπως το ενυδρείο. Σίγουρα θα έχω ανεμιστηράκια για τις ζεστές μέρες.

Τώρα κάποιες απορίες:

1) Σκίμμερ και φίλτρο μπορεί να είναι το ίδιο; Ή θα θέλω και φίλτρο πιο κοντά στον βυθό; Επίσης αν έχω ανατάραξη στην επιφάνεια θα χρειαστώ και πάλι σκίμμερ;

2) Επειδή γνωρίζω ότι το μέγεθος είναι ΠΟΛΥ μικρό για ενυδρείο (αλλά τι να κάνουμε αυτό διαθέτουμε) μπορείτε να μου πείτε τα όριά του; Δηλαδή αν μπορεί να φυτευτεί τίποτα σε τόσο μικρό θαλασσινό και με 1-2 ψάρια αν θα μπορούσε να μπει και κάτι άλλο; Δεν μιλάω για είδη μιας και δεν ξέρω ούτε τι ψάρια ούτε τι φυτά. Για κοράλια δεν το συζητώ ακόμα μιας και θέλει λίγη παραπάνω εμπειρία. Μπορεί στο μέλλον και με την καθοδήγησή σας να το κάνω και αυτό.

Για πείτε μου τώρα αν μπορείτε να βοηθήσετε στο "πείραμά" μου αυτό και αν θα μπορέσει να αντέξει έστω για το καλοκαίρι.

Περιμένω με ανυπομονησία την βοήθειά σας!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το κανείς sub

Και φτιάχνεις ένα πιο μεγάλο?

Καλά θα ήταν αλλά δεν γίνεται για 3 λόγους. Δεν έχω που να βάλω το μεγαλύτερο, έχω ήδη ένα 100άρι γλυκού νερού (που δεν σκοπεύω να το κάνω θαλασσινού, για να σας προλάβω το λέω :P ) και τρίτο και βασικότερο δεν υπάρχει η οικονομική ευχέρια για να κάνω μεγαλύτερο ενυδρείο δυστηχώς. :bigemo_harabe_net-61:

Link to comment
Share on other sites

Αντί για εξωτερικό φίλτρο

Γιατί δεν.φτιάχνεις βέβαια sub

στα λίτρα που θες

Σκιμμερ δεν ειναι απαραίτητο

για αυτά τα λίτρα

Απλώς θα κανείς κάθε 1-2

βδομάδες αλλαγή

Για ψαράκια δεν ξέρω να σου

πω

Ίσως να έβαζες μόνο γαρίδες

Γιατι δεν γνωρίζω ψάρια

στις ελληνικές θάλασσες

τα οποία να μένουν μικρά

Αφού δεν θες κοραλια

μπορείς να βάλεις φύκια

αν μπορέσεις να μαζέψεις προσεκτικά

με την ρίζα

Απλώς δεν γνωρίζω τις απαιτήσεις τους

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η παραγγελία έγινε για το sump όπως πρότεινες φίλε paul. Μπήκε χοντρόκοκκη άμμος (για να μην έχω θέμα με το φίλτρο) απευθείας από τα ανοιχτά. Και γέμισε με νερό από την θάλασσα. Θα τρέξει λίγο καιρό για να δω τι θα ξεπεταχτεί από την άμμο και έπειτα θα πρέπει να βρω έναν βράχο στο μέγεθος που τον θέλω ... πράγμα δύσκολο μιας και με περιορίζει ο χώρος. Επίσης μετά από πολύ ψάξιμο και σκέψη κατέληξα στο να βάλω ένα ζευγάρι Gobius niger ή αλλιώς ο γνωστός κοκωβιός ή Coris julis ή αλλιώς γύλος.

Έγινε επεξεργασία - CrazymanGR
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βρεις μικρα κομματια βραχου

και να τα φτοιαξεις οπως θελεις

Τα ψαρακια αυτα απο οτι εχω δει στην θαλασσα

γινονται μεγαλουτσικα

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο για μονο γαριδες

και εναν αστερια θα ειναι πολυ ωραιο

;)

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 δεν ξεπερνούν τα 15 εκατοστά σε μέγεθος και αυτό πολύ θεωρητικά μιας και παίζουν πολύ παράγοντες στο τελικό μέγεθος ενός ψαριού (που δεν θα υπάρχουν στο ενυδρείο δυστυχώς και ευτυχώς). Επιλέχθηκαν καθαρά και μόνο γιατί είναι συνέχεια στο βυθό, έχουν πολύ μικρή κινητικότητα και επίσης είναι πολύ εύκολα να βρεθούν και να "αιχμαλωτιστούν". Αλλιώς έχω και άλλα στο μυαλό μου αλλά είναι αρκετά δύσκολα να βρεθούν. Για αρχή ας τρέξει το ενυδρείο και άλλωστε η θάλασσα θα είναι και αύριο στην θέση της για να την ψάξω και να βρω κάτι που θα ταιριάξει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα 8μηνο πειραμα με μεσογειακο σε 75λιτρο θα σου ελεγα οτι δυστυχως δεν βλεπω πιθανοτητες επιτυχιας ..Στα 30 λιτρα που θα μεινουν 20-25 καθαρα θα ειναι ολα ανεξελεγκτα, συνθηκες νερου,θερμοκρασια...Τα ειδη που αναφερεις τα δοκιμασα.Και γω πιστευα οτι ειναι αρκετα ησυχα αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.Οι γοβιοι ειναι πολυ χωροκτητικοι και επιθετικοι ειδικα με ατομα του ειδους τους μεχρι εξοντωσεως.Οι γυλοι ειναι ετσι κι αλλιως επιθετικοι και κυνηγοι.Και τα δυο μεγαλωνουν πολυ γρηγορα ,πολυ πιο γρηγορα απ οτι στη θαλασσα οπου η τροφη δεν ειναι εξασφαλισμενη..Η θερμοκρασια στους 27 πολυ ψηλα και δυσκολα θα τα διατηρεις ετσι για πολυ.Σε καθε περιπτωση αν το εχεις αποφασισει,σκιμερ δεν χρειαζεται αλλα οι αλλαγες πρεπει να ειναι εβδομαδιαιες το πολυ και αυτο πιστεψε με μετα απο λιγο καιρο γινεται λιγο κουραστικο(εγω μενω ακομα πιο κοντα στη θαλασσα..) ασε που δεν ειναι παντα εφικτο να παρεις νερο απο εκει που θελεις και πρεπει να πας μακρυτερα..Ισως να δοκιμαζα με μερικες γαριδες και κανενα ερημιτη.Οι θαλασσινοι οργανισμοι ειναι πολυ ανθεκτικοι ,μπορει να ζησουν για καποιο διαστημα αλλα οι συνθηκες θα απεχουν πολυ απο τις ιδανικες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπολογισες και την θερμοκρασία στην ζεστη το καλοκαίρι. ..ξέρεις πόσο θα φτάσουν τα 30 λιτρα?στους 38-39 βαθμούς που σημαίνει όλα νεκρα..τα μεσογειακά αντέχουν μέχρι τους 34 βαριά βαριά. ..τα 30 λιτρα δεν μπορείς να τα κανείς τίποτα. .είναι πολύ δύσκολο. ..

Link to comment
Share on other sites

Στους 34 πως ξερεις οτι αντεχουν τα μεσογειακα ειδη?Αν και προφανως δεν παιζουμε με τα ορια των ζωντανων,πια θαλασσα στη Μεσογειο πιανει 34 ακομα και στην επιφανεια?Μηπως εννοεις 24?Γιατι καπου εκει ειναι τα πανω ορια διαβιωσης και αυτα για τα μικροψαρα που ζουν σε πολυ ρηχα νερα αλλιως μιλαμε για 18-19..

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα 8μηνο πειραμα με μεσογειακο σε 75λιτρο θα σου ελεγα οτι δυστυχως δεν βλεπω πιθανοτητες επιτυχιας ..Στα 30 λιτρα που θα μεινουν 20-25 καθαρα θα ειναι ολα ανεξελεγκτα, συνθηκες νερου,θερμοκρασια...Τα ειδη που αναφερεις τα δοκιμασα.Και γω πιστευα οτι ειναι αρκετα ησυχα αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι.Οι γοβιοι ειναι πολυ χωροκτητικοι και επιθετικοι ειδικα με ατομα του ειδους τους μεχρι εξοντωσεως.Οι γυλοι ειναι ετσι κι αλλιως επιθετικοι και κυνηγοι.Και τα δυο μεγαλωνουν πολυ γρηγορα ,πολυ πιο γρηγορα απ οτι στη θαλασσα οπου η τροφη δεν ειναι εξασφαλισμενη..Η θερμοκρασια στους 27 πολυ ψηλα και δυσκολα θα τα διατηρεις ετσι για πολυ.Σε καθε περιπτωση αν το εχεις αποφασισει,σκιμερ δεν χρειαζεται αλλα οι αλλαγες πρεπει να ειναι εβδομαδιαιες το πολυ και αυτο πιστεψε με μετα απο λιγο καιρο γινεται λιγο κουραστικο(εγω μενω ακομα πιο κοντα στη θαλασσα..) ασε που δεν ειναι παντα εφικτο να παρεις νερο απο εκει που θελεις και πρεπει να πας μακρυτερα..Ισως να δοκιμαζα με μερικες γαριδες και κανενα ερημιτη.Οι θαλασσινοι οργανισμοι ειναι πολυ ανθεκτικοι ,μπορει να ζησουν για καποιο διαστημα αλλα οι συνθηκες θα απεχουν πολυ απο τις ιδανικες.

Καλημέρα, ευχαριστώ που μου προσφέρεις την εμπειρία σου. Θα μπορούσες να πεις πως θα περίμενα να μην μεγάλωναν τόσο όσο στο περιβάλλον λόγο του ότι είναι σε αιχμαλωσία, οπότε θα πρέπει να αρκεστώ σε 1 μόνο γοβιό ή γύλο (δεν θα έχουν με ποιον να τα βάλουν) βλέποντας και κάνοντας εδώ, μπορεί να βρω να βάλω κάτι άλλο. Γιατί το θέμα είναι πως θα ψάξω να βρω κάτι για το ενυδρείο και δεν είναι το ίδιο εύκολο με το να πεταχτώ στο κοντινότερο petshop ;) . Επίσης 27 βαθμούς πιάνει το σπίτι, με μεγάλη κυκλοφορία και ανεμιστηράκια λογικά δεν θα έχω μικρότερη θερμοκρασία; Για το σκίμμερ βρήκα λύση, ένα παλιό μικρό φιλτράκι που είχα το γύρισα τούμπα, μία μικρή μετατροπή στην βάση του να μπαίνει λίγο νερό σαν καταρράκτης και βουαλά ;) ! Τώρα για γαρίδες και ερημίτη το σκέφτηκα και εγώ να σου πω την αλήθεια, απλά δεν θέλω να απελπίζομαι από τώρα ;) . Θα κάνω την κίνησή μου με κάποιο ψαράκι και αν δω πως ξεφεύγουν πολύ η μετρήσεις τότε θα αφεθεί ξανά στην ανοιχτή θάλασσα. Θα σε ενημερώσω σύντομα για το τι θα δοκιμάσω για αρχή! :thumbsu:

Δεν υπολογισες και την θερμοκρασία στην ζεστη το καλοκαίρι. ..ξέρεις πόσο θα φτάσουν τα 30 λιτρα?στους 38-39 βαθμούς που σημαίνει όλα νεκρα..τα μεσογειακά αντέχουν μέχρι τους 34 βαριά βαριά. ..τα 30 λιτρα δεν μπορείς να τα κανείς τίποτα. .είναι πολύ δύσκολο. ..

Μα όταν λέω maximum θερμοκρασία το 27 εννοώ το καλοκαίρι! ;) Με το σκατόκαιρο που κάνει αυτήν την περίοδο ακόμα δεν έχω περάσει τους 24 βαθμούς στο σπίτι ;) ! Μη μου λέτε δεν μπορεί να γίνει τίποτα ;) όλα γίνονται με καλή θέληση και προσπάθεια ( και χρήματα αλλά αυτό ας το αφήσουμε δε με συμφέρει :bigemo_harabe_net-127: )

Στους 34 πως ξερεις οτι αντεχουν τα μεσογειακα ειδη?Αν και προφανως δεν παιζουμε με τα ορια των ζωντανων,πια θαλασσα στη Μεσογειο πιανει 34 ακομα και στην επιφανεια?Μηπως εννοεις 24?Γιατι καπου εκει ειναι τα πανω ορια διαβιωσης και αυτα για τα μικροψαρα που ζουν σε πολυ ρηχα νερα αλλιως μιλαμε για 18-19..

Προς στιγμήν έχω 21-22 βαθμούς στο νερό. Θα το πολεμήσω να μην ανέβει! Εδώ θα είμαστε και θα δούμε πως θα πάει το όλο εγχείρημα. Μην είστε απαισιόδοξοι! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμεινεις για ψαρι δοκιμασε καλυτερα αυτες τις μικρες σαλιαριτσες που φωλιαζουν στα βραχια στα πολυ ρηχα και εχουν μεγαλυτερη εξοικιωση με τις πολυ ψηλες θερμοκρασιες και δεν πειραζουν και τις γαριδες (τουλαχιστον οταν εχουν σκληρο κελυφος).Εχει κατι πολυ ομορφες κοκκινες με μαυρο κεφαλι ,θα τις εχεις δει,δεν εχω δει ποτε μεγαλυτερη απο 3-4 εκατοστα ,ισως δεν μεγαλωνουν.Το diy σκιμερ ισως καλυτερα να μην το βαλεις καθολου γιατι θα προκαλει νομιζω μεγαλυτερη εξατμιση,βαλε και τα ανεμιστηρια,θα αλλαζει η αλατοτητα πολυ.Αν το δοκιμαζα θα εβαλα 1-2 εκατοστα αμμο,κανενα κιλο τραγανα ζωντανη(οχι πετρες!) και ενα κυκλοφορητη για επιστροφη απο το σαμπ καμια 200αρια λιτρα να την χτυπαει.Αλλη λιγη τραγανα αν χωραει στο σαμπ θα βοηθησει.Θα πρεπει να εισαι σχολαστικος με τις αλλαγες,οσο συχνοτερες τοσο καλυτερα.(Σου ξαναλεω οτι ειναι λιγο βαρετο απο καποια στιγμη και μετα αλλα...).Το νερο της εξατμισης με τι θα το αναπληρωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Θα δυσκολευτεις πολυ σ αυτα τα λιτρα, μεταβαλλονται οι συνθηκες για πλακα

Αναπληρωση εχεις;;

Ευχομαι ο ενθουσιασμος σου να σε ανταμειψει :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αν επιμεινεις για ψαρι δοκιμασε καλυτερα αυτες τις μικρες σαλιαριτσες που φωλιαζουν στα βραχια στα πολυ ρηχα και εχουν μεγαλυτερη εξοικιωση με τις πολυ ψηλες θερμοκρασιες και δεν πειραζουν και τις γαριδες (τουλαχιστον οταν εχουν σκληρο κελυφος).Εχει κατι πολυ ομορφες κοκκινες με μαυρο κεφαλι ,θα τις εχεις δει,δεν εχω δει ποτε μεγαλυτερη απο 3-4 εκατοστα ,ισως δεν μεγαλωνουν.Το diy σκιμερ ισως καλυτερα να μην το βαλεις καθολου γιατι θα προκαλει νομιζω μεγαλυτερη εξατμιση,βαλε και τα ανεμιστηρια,θα αλλαζει η αλατοτητα πολυ.Αν το δοκιμαζα θα εβαλα 1-2 εκατοστα αμμο,κανενα κιλο τραγανα ζωντανη(οχι πετρες!) και ενα κυκλοφορητη για επιστροφη απο το σαμπ καμια 200αρια λιτρα να την χτυπαει.Αλλη λιγη τραγανα αν χωραει στο σαμπ θα βοηθησει.Θα πρεπει να εισαι σχολαστικος με τις αλλαγες,οσο συχνοτερες τοσο καλυτερα.(Σου ξαναλεω οτι ειναι λιγο βαρετο απο καποια στιγμη και μετα αλλα...).Το νερο της εξατμισης με τι θα το αναπληρωνεις?

Πάρα πολύ καλή ιδέα... τα είχα ξεχάσει αυτά, αύριο είναι ημέρα κατάδυσης (μιας και έκανε 4 μέρες να μου γεμίσει μία φιάλη...) και θα ψάξω για αυτά, αν και δεν ξέρω το όνομά τους για να τα τσεκάρω ως προς την διατροφή και τις συνήθειες τους... Από ότι θυμάμαι όμως αυτά είναι κυρίως νυκτόβια (λογικό μιας και το μέγεθός τους είναι μικρό και μόνο τότε νιώθουν ασφάλεια) και επίσης θέλουν οπωσδήποτε βράχο μιας και δεν τα βρίσκεις ποτέ σε αμμώδη περιοχές. Εκτός αν εννοείς τίποτα χάνους ή σαλλιάρες, τα οποία μεγαλώνουν πάρα πολύ, πάνω από 20 εκατοστά.

Επίσης για την αναπλήρωση με νερό από την βρύση (έχω ph <=7.6) γιατί καλό θα ήταν να είναι A/O αλλά δεν αξίζει πιστεύω να πάρω γι'αυτό το ενυδρείο. Άλλωστε είναι κάτι καθαρά δοκιμαστικό και όσο αντέξει. Αν και με υπομονή πιστεύω θα βρω μία ρουτίνα.

Όπως καταλαβαίνεις είναι κάτι που το ήθελα πάρα πολύ. Ήθελα να κάνω το 100άρι μου μεσογειακό αλλά... γυναίκες μην μπλέξεις μαζί τους... δεν θέλει λέει να βλέπει σπάρους και τσιπούρες στο σαλόνι της...! :growl: Αλλιώς... ήξερα τι να κάνω!

Θα δυσκολευτεις πολυ σ αυτα τα λιτρα, μεταβαλλονται οι συνθηκες για πλακα

Αναπληρωση εχεις;;

Ευχομαι ο ενθουσιασμος σου να σε ανταμειψει :thumbsu:

Αυτόματη αναπλήρωση δεν πιστεύω να είναι τόσο αναγκαία σε αυτά τα λίτρα και με επιφάνεια 40x40. Ελπίζω να με ανταμείψει όντως :) και εγώ με την σειρά μου και εσάς με ωραίες φωτογραφίες και όση εμπειρία μπορεί κανείς να αποκτήσει από τόσο μικρό ενυδρείο! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν πετυχημένη η αναζήτηση μπορώ να πω (άσχετα των τεχνικών προβλημάτων που προέκυψαν στην κατάδυση), βρήκα αρκετά πράγματα, είτε για διακόσμηση, είτε σε ζωντανά... απλά στο τέλος έκανα ένα μεγάλο από ότι φάνηκε λαθάκι..... Βρήκα έναν αρκετά μεγάλο αστερία που του έκοψαν το ένα πόδι κάτι γύλοι και τον τσιμπολογούσανε (συγκεκριμένα όταν λέω μεγάλος εννοώ με τα 4 πόδια να ζυγίζει 420 γραμμάρια) οπότε τον λυπήθηκα και τον πήρα αν και ήξερα πως είναι τεράστιος για το ενυδρείο. Απλά υπολόγιζα ότι θα κλείσει η πληγή γρήγορα για να τον επιστρέψω και να μπορέσω να συνεχίσω με το ενυδρείο, μιας και η αστερία βγάζουν άκρα αρκετά γρήγορα. Τελικά όμως αποδείχθηκε πως η πληγή ήταν χειρότερη από ότι νόμιζα και αν και φαινόταν ότι θα τα πήγαινε καλά μιας και κυκλοφορούσε στο ενυδρείο, σκαρφάλωνε κτλ.... τελικά απεβίωσε εντός 1 ημέρας. Το αποτέλεσμα.... νεκρά και ότι άλλο είχα βρει (κοχύλια, 2 γαρίδες και 1 σαλιάρα) και τρομερή μυρωδιά και άδειασμα ενυδρείου για καθάρισμα.....

Τώρα με 2η προσπάθεια τρέχει με καινούργια άμμο, 1 αρκετά πορώδη βράχο με μεγάλες τρύπες και ένα βραχάκι με ένα λευκό κοράλλι (φαντάζομαι :usd: ) και από ζωντανά 2 σαλιγκαράκια και 1 κάβουρας (έτσι για να υπάρχει κίνηση) δυστυχώς όμως μέχρι να επιδιορθωθούν οι βλάβες που διαγνώστηκαν δεν μπορώ να βγάλω ψάρι (τουλάχιστον χωρίς να το τραυματίσω). Λέτε να υπάρχει πρόβλημα αν δεν υπάρχει κάποιο ψαράκι μέσα;

Επίσης φωτογραφίες θα ανέβουν λίαν συντόμως! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Απλώς ριχνε ελάχιστη τροφή

Για να έχουν τα βακτήρια να τρέφονται

Γιατί να τραυματίσεις τι ψαράκι

και μετά να το βάλεις?

Περιμένουμε φώτο

Link to comment
Share on other sites

Για βαλε καμια φωτο να δουμε..Μην μπερδευεις τις θαλασσινες πετρες εστω και αν σου φαινονται πορωδης με την τραγανα..ειναι αλλο πραγμα.Ενας απλος βραχος με σκαμενη επιφανεια δεν προσφερει και πολλα στη βιολογια.Θελεις ζωντανη τραγανα.Ειδικα αν θελεις να βαλεις ζωντανα γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

εγω συνδυάζω μεσογειακά με τροπικά μαζί και σχεδόν όλα πάνε καλά γι αυτό σου είπα οτι αντέχουν μέχρι 34 βαθμούς τα εχω δοκιμάσει εχω βάλει σε ενυδρείο καρδινάλιοι ελληνικά, σαλαχακια, παντελη,λιτσες, σαλιαρες,στρατηγακι,γαρίδες .ιππόκαμποι..wrasse.Αυτό που ανάφερε ο φίλος παραπανω με το κόκκινο κεφάλι είναι γοβιος..έπιασα πολλές φορές αλλά δεν μου εζησε...λοιπον ξέρεις ότι όσο πιο μικρό ενυδρείο τόσο πιο εύκολα ανεβάζει θερμοκρασία. ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν επέστρεψα με όσο μπορώ αναβαθμισμένο το ενυδρείο μου! Λοιπόν μέχρι στιγμής τα πράγματα έχουν:

Περιεκτικότητα αλατιού: 1026 (όσο μπορώ σταθερή)

Θερμοκρασία: 21-23 βαθμούς

Καθημερινά προσθέτουμε νεράκι βρύσης καθαρισμένο από βαρέα μέταλλα και χλώριο.

Μέχρι στιγμής πεντακάθαρη επιφάνεια νερού.

Ακόμα περιμένω το sump... επίσης βρήκα ένα Boyu skimmer, να αντικαταστήσω το φίλτρο που τρέχει τώρα με το skimmer; Είναι κρεμμαστό.

Φωτισμός 10w Royal blue και 5w ledοταινία λευκή.

Μέσα 1 κομμάτι τραγάνας, ένα κοχύλι (άδειο κρεμυδότσουφλο) με τραγάνα, 1 πέτρα καλυμμένη με άλγη (δώρο στις γαρίδες) και μία πέτρα με ένα λευκό σφουγγάρι ή κάτι σαν σκληρό φύκη (Δεν έχω καταλάβει ακόμα...).

Από ζωντανά 2 Palaemon elegans (ζευγάρι και η θηλυκιά με αυγά), ένας Hippocampus Hippocampus που απλά τον βρήκα ξεβρασμένο στην παραλία ζωντανό (ούτε παραγγελία να τον έκανα δηλαδή) και 1 τουλάχιστον Clanculus cruciatus (κυκλοφορούν και κάποια μικρά αλλά πολύυυ μικρά για αναγνώριση). Επίσης κλασσικά μερικά Isopods που τα λιγοστεύουν οι γαρίδες... και έχω παρατηρήσει κάτι σαν σκουλήκια.. πολύ μικρά βέβαια και άσπρα να κινούνται στο τζάμι. Δεν τα πειράζουν όμως οι γαρίδες ούτε ο ιππόκαμπος. Να τα αφαιρέσω ή να τα αφήσω και να δω σε τι θα εξελιχθούν; Επίσης βρήκα και γόνο από σαλλιάρα (μόλις 1 εκ.) αλλά δυστηχώς οι γαρίδες φάνηκαν ανελέητες και την κατασπάραξαν.....

Δυστυχώς φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω... βγαίνουν υπερβολικά μπλε προς το μωβ.... αν πάλι σβήσω το μπλε led μετά βγαίνουν σκοτεινές και οι γαρίδες αχνοφαίνονται.... :P δεν είναι πράγματα αυτά....! Μάλλον κάμερα θέλω...!

Έγινε επεξεργασία - CrazymanGR
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε

Μόνο με τον υποκαμπο

διαφωνώ ειναι δύσκολα ζωντανά

και τρέφονται με ζωντανή τροφή

Γαρίδες πρόσθεσε και άλλες

Φώτο βάλε μας μια

που θα βγάλεις όταν έχει αρκετό φως από

τον ήλιο

Ή και με το μωβ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οτι χρειάζεσαι και σε ενα τροπικό, θαλλασινο ειναι κι αυτο. Για αρχή να βάλεις ενα μικρο εσωτερικό φίλτρο με άνθρακα και αντιφώσφορο.

Τωρα επειδή ειναι μονο 30 λίτρα ισως δεν χρειάζεσαι skimmer αν δεν το φορτώσεις πολύ και κανεις συχνες αλλαγές νερού ( καθε βδομάδα).

Απο βράχο ψαξε για καμια τραγάνα, μη βάλεις οποιαδήποτε βράχια απο τη θάλασσα.

Απο φωτισμό δεν εχουν τοσο ψηλές απαιτήσεις οπως τα reef, εκτος κι αν βάλεις μεσογειακή ανεμώνη, εχεις κάποιο φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...