Jump to content

Nano Reefaki


hms

Recommended Posts

Νάνο reef με 20 λιτρα με φωτιστικο, φιλτρακι με άνθρακα και αντιφωσφορο, ζωντανό βράχο χωρις σαμπ, σκιμμερ και αυτόματες αναπληρωσεις βάζοντας εναν όριο στο οποίο οταν κατεβαίνει η στάθμη θα συμπλήρωνω νερο γινεται ;;

Εύκολα κοραλακια ; Ζωντανά ; :)

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε σίγουρα. Απλά θες όπως και να'χει αυτόματη αναπλήρωση σε αυτά τα λίτρα. Όπως και να'χει! Ζωντανά θα βάλεις μανιταράκια, ρικόρντεες και ένα κλοουνάκι ή κάποιον mini γοβιό και έκλεισες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλισπερα

Εχω δει κατα κατα καιρους σε πετ σοπ κατι τετοια νανο αλλα νομιζω οτι ειναι τελειως λαθος δε νομιζω οτι υπαρχει οργανισμος και ειδικα θαλασιος που θα του αρεσε να φιλοξενηθει σε τοσο μικρο χωρο και οπως θα ξερεις αλωστε πρεπει πρωτα να σεβαστουμε τα ζωντανα μας και μετα να το δουμε χομπι

Φιλικα παρης

Link to comment
Share on other sites

Οτι γινεται , γινεται

αλλα για ψαρακι πιστευω πως ειναι λιγα τα λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ναι το σκεφτομουν χωρις ψαρακι, ετσι ώστε και ταρζανιες να κανω μιας και ασχολούμαι πρωτη φορα με το θαλασσινο να μην κοστίσει πουθενα.. Πιστευω οτι ο βράχος δεν θα εχει θεμα στις πιθανές αλλαγές αλατοτητας ετσι ;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα εχει για αυτο χρειαζεσε αναπληρωση,να ενα setup που μπορεις να φτιαξεις.nano%20009.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ναι το σκεφτομουν χωρις ψαρακι, ετσι ώστε και ταρζανιες να κανω μιας και ασχολούμαι πρωτη φορα με το θαλασσινο να μην κοστίσει πουθενα.. Πιστευω οτι ο βράχος δεν θα εχει θεμα στις πιθανές αλλαγές αλατοτητας ετσι ;

Μπραβο για τον τροπο που σκεφτεσαι φιλε hms :bow:

Ο νικος εχει δικιο,αν ειναι μεγαλες οι αποκλισεις θα σου δμιουργησει προβληματα,ειδικα σε αυτα τα λιτρα.

Αν ειναι μικρες ομως δεν θα εχεις ιδιαιτερο προβλημα!

Καλη αρχη να εχεις και απο μενα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια !! Για αρχη θα παρω

1) αμμο για θαλλασινα ενυδρεια, αμμος θαλλασης κανει ;

2) ζωντανό βράχο 2-3 κιλά

3) αλάτι

4) ρεφρεκτομετρο λεω να παρω αργότερα

5) φωτιστικο με κλιπ της dennerle

Link to comment
Share on other sites

Η αμμο θαλλασης απο οσο εχω ακουσει τρωει τις σιληκονες... Ελα προς λουτσα να σου δωσω εγω κανα δυο κιλα αραγωνιτη να 'σαι συγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ακρίδα αλλα μου πεφτει λιγο μακρια :D

Σημερα παιδια παω για ψώνια :D

Θα παρω αμμο για θαλλασινο ενυδρειο, ζωντανό βράχο 2-3 κιλά και αλάτι.

Τωρα για το φωτιστικο....σκεφτομουν την αγορα με κλιπ της dennerle αλλα ειναι λιγο ακριβο ενας φίλος μου εχει μια λαμπα δεν ξερω που την βρήκε σαν λαμπα οικονομίας ειναι και εχει μισο ασπρο φως μισο μπλε... Κανει ; Καμια αλλη γνώμη για το φωτιστικο ;

Επισης αν βαλω την αμμο, τον βράχο στο νερο με κυκλοφορητη ειναι ενταξει χωρις φωτιστικο για κάποιες μερες ή εποιρεαζει το φως την βιολογια του βράχου ;

Παιδια η θάλασσα ειναι τοσο ομορφη δεν ξερω αν το βλεπω ετσι επειδη ασχολούμαι πρωτη φορα αλλα νομιζω πως ειναι πιο μαγική απο το γλυκο.... :D

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Για την λαμπα πες μας βατ-κελβιν-ειδος(φθοριου οικονομια ή λεντ)

Δεν παθαινει τιποτα χωρις φως...

Και βακτυριδια παρε...

Link to comment
Share on other sites

Είναι 15 watt φθοριουpost-20480-0-17972300-1403095581_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι κελβιν βγαζει ομως; Γιατι μπορει και να σου κανει, αλλιως πας σε ενα λεντ 10βατ hybrid και καθαρισες... Κανα 20ρικο ολα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφει πάνω τα κελβιν. Αυτό με τα λεντ που το αγοράζω και επίσης πως θα το στερεωσω στο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα αραγωνιτη τον έπλυνα και τον έβαλα στο ενυδρειο ειναι χρωμα μπεζ, επισης πηρα ετοιμο θαλασσινο νερο Carib sea pure, σε λιγο θα παω για βράχο και φωτιστικο :)

Link to comment
Share on other sites

Τον επλυνες καλά?

Φωτιστικό θα πάρεις καινούργιο?

Οι λάμπες πάντως αν ειναι οι μαμησιες κάνουν

Για το νερό δεν ξέρω να σου

αν είναι καλό

Βράχο προσπάθησε να πάρεις πλακε μικρά κομμάτια

Link to comment
Share on other sites

Ναι παρα πολυ καλα μεχρι το νερο στον κουβα να γινει καθαρο, θα παρω ναι μαλλον με clip led, θα προσπαθησω ναι να παρω μικρα κομμάτια για να μπορω να το διαμορφώσω.

Link to comment
Share on other sites

Στο φιλτρο να βαλω άνθρακα που εχω ή τιποτα για αρχη ; :)

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ανθρακα, αντιφως αμα θελεις, απλα θα εισαι ετοιμος για κοραλλια και δεν θα χρειαζεται να κανεις κατι για τα φωσφορικα(εαν εχεις) μετα....

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα και αντιφώσφορο

Μπορείς να αγοράσεις έτοιμα από εταιρίες

είτε χύμα που πουλάνε κάποια μαγαζιά

Αντιφώσφορο πάρε σιδήρου

γιατί ο αλουμινίου θέλει αλλαγή κάθε 3-4 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτιστικό πήρες τελικά?

Με τους βράχους

προσπάθησε να δώσεις ύψος

Link to comment
Share on other sites

Τι φωτιστικό πήρες τελικά?

Με τους βράχους

προσπάθησε να δώσεις ύψος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...