Jump to content

Nano Reefaki


hms

Recommended Posts

Νομιζω αυτα πρεπει να ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ξερω ειναι καλα για το ενυδρειο...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι νομιζω τα αγοράζουν κι ολας για τη βιολογια αλλα ας μας πει κάποιος γιατι και γω ιδέα δεν εχω :P

Link to comment
Share on other sites

Είναι ή κοπιποδα

ή mysis

Έβαλα stability και τάισα λιγο με τροφη :)

Link to comment
Share on other sites

Τι τεστ να παρω ; οσο το δυνατόν τα πιο απαραίτητα για αρχη γιατι δεν παιζει χρήμα τελείωσα το χαρτζιλίκι :D

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Νο2

Νο3

Νh3/4

Kh

Ph

Οπωςδηποτε...και σιγουρα υγρα κ οχι στικ.

Ψαξε κ internet παιζουν αρκετα φτηνοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστω πολυ :) χρειάζεται καποιο αλλο σκευασμα για την υποστήριξη του βράχου ;

Link to comment
Share on other sites

Αν θες κάτι πιο φθηνό

αντί να πάρεις salifert

Μπορείς να πάρεις αυτό

που έχει οτι χρειάζεσαι για αρχή

http://www.petsupermarket.gr/2542/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%84ropic-marin-expert-test-set.html

Έχεις ΑΟ?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα και σε καλη τιμη :) οχι δεν εχω και δεν νομιζω να αγοράσω προς το παρών, σκέφτομαι να κανω αλλαγές νερου με τοίχο θαλασσινο μιας και καθε αλλαγη θα ειναι το πολυ 3-4 λιτρα.. :) αλλα και παλι με αλάτι θα μου έρχεται πιο οικονομικα :)

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε και prime

Ρεφρακτομετρο ρωτά

στον άβυσσο

είχα πάρει με 20-25 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση με ετοιμο θαλλασινο νερο αλατοτητας 1.026 με πρόσμιξη 2 λίτρων γλυκού νερου εμπειρικά ποσο να εχει παει η αλατοτητα και ποια η κατώτατη τιμη αλατοτητας για τον βράχο ; :)

Link to comment
Share on other sites

οταν λες έτοιμο εννοεις απο θάλασσα; και τα 2 λίτρα σε ποσα λίτρα θα τα ριξεις για να κατεβασεις την αλατοτητα; και γιατι θες να την κατεβασεις;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, οταν έστησα το ενυδρειο έβαλα ετοιμο sea-pure θαλασσινο νερο της Carib sea ομως γιατι δεν μου έφτασε για να παρει μπρος το κρεμαστο φιλτρο έβαλα 2-3 εκατοστά ύψος γλυκο νερο με αντιχλωριο, επειδη δεν εχω όργανο ακομα μέτρησης ποσο περιπου τωρα θα ειναι η αλατοτητα εμπειρικά απο τις μετρήσεις που κανετε ;

Link to comment
Share on other sites

20 λιτρα της dennerle :) το ενυδρειο ειναι στη φωτο προφιλ που εχω τωρα και εχω και φωτογραφιες σε αυτο το θεμα :)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

Οχι τιποτα μονο βράχο ζωντανό και αραγωνιτη δεν θα βαλω κατι μεσα μεχρι να στρώσει το ενυδρειο και να εχω τεστ για το αλατι και αμμωνία no2 :)

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ολα οκ δεν θα εχεις κάποιο προβλημα ξερεις οτι πρέπει να μπει στον απαραίτητο εξοπλισμό σου η αυτόματη αναπλήρωση γιατι λόγω λίγων λίτρων θα εχεις πολλα σκαμπανεβάσματα στην αλατοτητα και αυτο δεν το θέλεις καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκέφτομαι να αγοράσω προτού μπουν ζωντανά :) προς το παρών εχω μαρκάρει το όριο της αρχικής στάθμης και αναπληρωνω με γλυκο οταν κατεβαίνει αρκετα..,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...