Jump to content

Το Νεο Ενυδρειο Του Μονομάχου Μου


Recommended Posts

το νέο ενυδρειο του μονομαχου μου μόλις τελείωσα με το στήσιμο θέλω να μάθω αν η πέτρα που έχω βάλη στην μέση ινε ένταξη για το ινιδριο η θα μου αυξηση το ph

το ενυδρειο ειναι 25 λίτρα

η πέτρα είναι φυσική την πήρα από την αυλή μου την καθάρισα καλά και την έβαλα post-59230-0-75894500-1402686434_thumb.jpgpost-59230-0-05551000-1402686483_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θέλεις την πέτρα μέσα ; Εγώ θα την έβγαζα τελείως. Αν θέλεις πάντως να την αφήσεις μέσα , κάνε ένα τεστ με άκουα φόρτε. Αν αφρίσει , είναι ασβεστολιθική.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδον οποτε βλεπεις ασπρη ειναι ασβεσστολιθικη. Που σημαινει τζιζ!

Τον θερμαντηρα βαλτον καλυτερα απεναντι απο κει που βγαινει η ροη του φιλτρου! Εκτος οτι δεν θα ειναι μπροστα να φαινεται ζεσταινει και το νερο πιο ευκολα!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι στη φάση του στησίματος, μπορείς να κάνεις τις απαραίτητες διορθώσεις

Συμφωνώ με τον Θοδωρη για τον θερμαντήρα. Επιπλέον, δεν θα πρέπει να ακουμπαει στο βυθό - μπορεί να σπάσει

Μερικά επιπλέον φυτά θα το κάνουν ακόμη πιο όμορφο. Αυτά που ήδη έχεις, φύτεψε τα με τη λογική : Τα ψηλά πίσω, τα χαμηλά μπροστά

Εφόσον θα βάλεις μονομάχο, χρειάζεσαι καπάκι - εκτός κι αν έχεις η στάθμη πολύ χαμηλά (δεν θα το πρότεινα)

Η πέτρα πρέπει οποσδήποτε να βγει. Προτίμησε κάτι σε ξύλο. Θα βγάλει ουσίες οι οποίες θα σκουρίνουν όμορφα το νερό

Η προσθήκη φύλλων catappa επίσης θα βελτιώσει το νερο

Η λάμπα, μου φαίνεται αρκετά ψηλα και δεν ξέρω αν κάνει σωστή δουλεια

Ένα σκουρόχρωμο φόντο, νομίζω πως θα δέσει με το υπόλοιπο ενυδρείο

Καλή συνέχεια και καλή μετακόμιση!!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

καπάκι υπαρχει απλά θα βγαίνι τις ώρες που θα αναβει η λάβα

την πέτρα θα την βγάλω
επίσης έχω ένα μεγάλο ξύλο μοπάνι απτό όπιο σκεφτομε να κόψω ένα κομάτι για να βάλω στο ενιδριο
διάβασα επίσης ότι μπορώ να βάλω φίλα καρυδιάς και αμυγδαλιάς τα οπία έχω στην αυλή μου όντος μπορώ να τα ξερανω και να τα βάλω? και αν ναι πόσο κερω τα αφήνω στο ενιδριο. σας ευχαριστώ για την βοηθια!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Σ ότι αφορά τα φύλλα, απέφυγε περιοχές με μόλυνση (Λεκανοπέδιο Αττικής)

Και προτίμησε ήδη ξεραμμένα φύλλα

Για το καπάκι, να χεις το νου σου, γιατι οι μονομάχοι είναι καλοί στο άλμα σε μήκος & σε ύψος

Εφόσον το καπάκι ειναι γυαλινο, μπορείς να το εχεις μονιμα στη θεση του και να το καθαρίζεις αρκετά συχνά απ τα άλατα και τους υδρατμούς

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...