Jump to content

Ξαφνικές Απροσδόκητες Απώλειες.


Recommended Posts

αυτο με τα καροτα και το σελινο μ' αρεσε παρα πολυ :bow:

Και δυστυχως τα ψαρια δεν επιστρεφονται.

Τι εννοεις δε τα βαζουμε κατευθειαν στο ενυδρειο ? που τα βαζεις πριν τα τοποθετησεις στο ενυδρειο σου ?

Αυτο με τα καρότα και το σελινο, το έχουμε κάνει σχεδόν όλοι μας

Δεν εισαι ο πρωτος που ξεκινάει με ψαρόσουπα. Το θέμα είναι στην πορεία να διορθώνουμε τα λάθη μας και να γινόμαστε καλύτεροι χομπίστες

Αν τα ψάρια δεν επιστρέφονται, τότε είναι καλύτερα να χαριστούν

Εχουν διαφορετικές απαιτήσεις, δεν ταιριάζουν μαζί στο ίδιο ενυδρείο (από θέμα pH,σκληρότητας νερού, θερμοκρασίας, διατροφής και συγκατοίκησης)

Να σου δώσω μερικά παραδείγματα :

Σε λίγο καιρό οι δυο μονομάχοι θα αρχίσουν να χτυπανε τα γκαπις. Μέχρι να τα τα σκοτώσουν

Τα νέον και οι μονομάχοι θα σου φάνε σίγουρα τον γόνο των γαρίδων, οι μονομάχοι μπορεί και τις ενηλικες γαρίδες

Τα Gyrinocheilus aymonieri, όσο μεγαλώνουν θα εκδηλώνουν επιθετικότητα προς όλα τα υπόλοιπα

Τα 30 γκαπις,όταν ξεκινήσουν να γεννάνε, ολα τα μικρά θα φαγωθούν από τους μονομάχους και τα νέον και θα χτυπηθούν από τους "γλυφτες" κλπ....

Από διατροφή τι θα επιλέξεις, σε τόσα διαφορετικά είδη? Κάποια (πχ μονομάχοι) θα μένουν νηστικά επειδή δεν θα προλαβαίνουν τα άλλα είδη

Θερμοκρασία ? Έχεις κάποια είδη με κατώτατη θερμοκρασία τους 26 κι άλλα με ανώτατη θερμοκρασία τους 26!

Σε σχέση με την ερώτηση σου

Τα ψάρια μέχρι να μπουν στο ενυδρειο, τα κρατάω μερικές μέρες σε καραντίνα

Και ποτέ δεν αγοράζω τόσο μεγάλες ποσότητες ψαριών

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το καλο της τσεπης σου,αλλα κυριως για το καλο των ψαριων σου.πλεον να μην ακους ποτε τα μαγαζια,γιατι εδω μεσα ολοι ειμαστε χομπιστες,κια οποια γνωση εχουμε ,την εχουμε χαρη του φορουμ,μαθαινοντας απο τα λαθη μας.Στην πορεια,θα καταλαβεις τι ακριβως σου λεω.

Για το ερωτημα σου τωρα.

Δεν υπαρχουν αγρια και ημερα ψαρια,υπαρχουν ψαρια με διαφορετικες συνθηκες επιβιωσης.Και τα δικα σου ειναι και πολλα,αλλα και εχουν διαφορετικες απαιτησειςΕγω ανοικω στην Αφρικη και δεν ξερω πολλα για τα ψαρακια σου.Αλλα αμα θελεις με τετοια λιτρα,σε κανω εναν τελειο Αφρικανο :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το καλο της τσεπης σου,αλλα κυριως για το καλο των ψαριων σου.πλεον να μην ακους ποτε τα μαγαζια,γιατι εδω μεσα ολοι ειμαστε χομπιστες,κια οποια γνωση εχουμε ,την εχουμε χαρη του φορουμ,μαθαινοντας απο τα λαθη μας.Στην πορεια,θα καταλαβεις τι ακριβως σου λεω.

Για το ερωτημα σου τωρα.

Δεν υπαρχουν αγρια και ημερα ψαρια,υπαρχουν ψαρια με διαφορετικες συνθηκες επιβιωσης.Και τα δικα σου ειναι και πολλα,αλλα και εχουν διαφορετικες απαιτησειςΕγω ανοικω στην Αφρικη και δεν ξερω πολλα για τα ψαρακια σου.Αλλα αμα θελεις με τετοια λιτρα,σε κανω εναν τελειο Αφρικανο :D

αντιλαμβανομαι τι μου λες. Στο προηγουμενο ενυδρειο μου ειχα κιχλιδες. Τωρα ηθελα ενα πυκνοφυτεμμενο ενυδρειο ομως κι οι κιχλιδες δεν ηταν καταλληλες...

Οι μονομαχοι μπηκαν ως πολυ ανθεκτικα ψαρια με την προοπτικη να ξεκινησουν το φιλτρο κι αργοτερα να τους παρει η κοπελα μου στο γραφειο της.

Κι οταν ειπα οτι τα ψαρια δεν επιστρεφονται εννοουσα οτι ουτε καν να του τα χαρισεις δε θελει . Γιατι αυτο του προτεινα οχι να του τα πουλησω. Συνεπως δεν εχω επιλογες. Θα μεινουν μεσα. Το μονο που μπορω να κανω -και θα κανω- ειναι να μην αγορασω αλλα για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα μεχρι τα πραγματα να σταθεροποιηθουν.

Προσθεσα prime σε διπλασια ποσοτητα αν και το θεωρω απιθανο να φταιει η αμμωνια ... οι μετρησεις ειναι μηδεν . Εκανα ξανα... κατι αλλο φταιει.

Για σημερα θα προσθεσω το κεραμικο υλικο που μου προτεινατε στο φιλτρο, θα αφαιρεσω τον ανθρακα, θα κανω και μια μετρια αλλαγη νερου και θα περιμενω. Δε μπορω να κανω κατι αλλο.... σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας. Οταν εχω νεα θα ποσταρω ξανα σε αυτο το thread

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα καρότα και το σελινο, το έχουμε κάνει σχεδόν όλοι μας

Δεν εισαι ο πρωτος που ξεκινάει με ψαρόσουπα. Το θέμα είναι στην πορεία να διορθώνουμε τα λάθη μας και να γινόμαστε καλύτεροι χομπίστες

Αν τα ψάρια δεν επιστρέφονται, τότε είναι καλύτερα να χαριστούν

Εχουν διαφορετικές απαιτήσεις, δεν ταιριάζουν μαζί στο ίδιο ενυδρείο (από θέμα pH,σκληρότητας νερού, θερμοκρασίας, διατροφής και συγκατοίκησης)

Να σου δώσω μερικά παραδείγματα :

Σε λίγο καιρό οι δυο μονομάχοι θα αρχίσουν να χτυπανε τα γκαπις. Μέχρι να τα τα σκοτώσουν

Τα νέον και οι μονομάχοι θα σου φάνε σίγουρα τον γόνο των γαρίδων, οι μονομάχοι μπορεί και τις ενηλικες γαρίδες

Τα Gyrinocheilus aymonieri, όσο μεγαλώνουν θα εκδηλώνουν επιθετικότητα προς όλα τα υπόλοιπα

Τα 30 γκαπις,όταν ξεκινήσουν να γεννάνε, ολα τα μικρά θα φαγωθούν από τους μονομάχους και τα νέον και θα χτυπηθούν από τους "γλυφτες" κλπ....

Από διατροφή τι θα επιλέξεις, σε τόσα διαφορετικά είδη? Κάποια (πχ μονομάχοι) θα μένουν νηστικά επειδή δεν θα προλαβαίνουν τα άλλα είδη

Θερμοκρασία ? Έχεις κάποια είδη με κατώτατη θερμοκρασία τους 26 κι άλλα με ανώτατη θερμοκρασία τους 26!

Σε σχέση με την ερώτηση σου

Τα ψάρια μέχρι να μπουν στο ενυδρειο, τα κρατάω μερικές μέρες σε καραντίνα

Και ποτέ δεν αγοράζω τόσο μεγάλες ποσότητες ψαριών

Εκανα ενα διαβασμα σε ενα βιβλιο που ειχα απο παλια στη βιβλιοθηκη μου ... ταπ ερισσοτερα ψαρια που εχω μεσα θελουν τοπ θερμοκρασια 26 βαθμους ... οι αρλεκινοι 25 ... τωρα εχω μεσα 26-27 βαθμους... και 4/6 ψαρια τα οποια πεθαναν ειναι αρλεκινοι ... μηπως ευθυνεται η θερμοκρασια εν τελει ?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα ενα διαβασμα σε ενα βιβλιο που ειχα απο παλια στη βιβλιοθηκη μου ... ταπ ερισσοτερα ψαρια που εχω μεσα θελουν τοπ θερμοκρασια 26 βαθμους ... οι αρλεκινοι 25 ... τωρα εχω μεσα 26-27 βαθμους... και 4/6 ψαρια τα οποια πεθαναν ειναι αρλεκινοι ... μηπως ευθυνεται η θερμοκρασια εν τελει ?

Για τους θανάτους ευθύνεται ή θα ευθύνεται :

Η λάθος θερμοκρασία (οι θερμοκρασίες έχουν ελάχιστο και μέγιστο - τον χειμώνα προτιμούμε να πηγαίνει προς το ελάχιστο και το καλοκαίρι προς το μέγιστο. Θερμοκρασία ιδανική για τόσα είδη δεν θα βρεις. Πχ ο μονομάχος το καλοκαίρι θέλει 28-29 άνετα!)

Το pH & η σκληρότητα του νερου

Η επιθετικότητα των ψαριών (έχω δει με τα μάτια μου μονομάχο να σκοτώνει galaxy rasbora, με τα οποία συγκατοικούσε ειρηνικά πάνω απο μήνα!)

Οι λαθος τροφές

Δεν ξέρω, αλλά είσαι σε θέση να μετράς κάθε πρωί αν ζουν όλα τα ψάρια?

Κι αν δεν ζουν, είσαι σε θέση να πρέπει να ψάχνεις το/τα νεκρό/α ψάρι/α ωστε να το βγαλεις απ το ενυδρειο, γιατί αλλιως θα ανεβάσει αμμωνία?

Σορρυ που στα λεω έτσι χύμα, αλλα τα ψάρια που έχεις δεν μπορείς να τα χαρείς στο ίδιο ενυδρειο

Ούτε μπορείς να κάνεις σκόντο με τις συνθήκες που απαιτούν...

Αυτά από μένα κι ελπίζω να μην σε κούρασα

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι,δεν ειναι θεμα θερμοκρασιας,με τοσο λιγες διαφορες.Κατι αλλο ειναι,και ειναι πολυ περιεργο.Αν ξεραμε τα νιτρικα σου με σιγουρια,ισως εβγαινε καποιο αποτελεσμα.Σε ωριμα ενυδρεια παντα υπαρχουν νιτρικα απο 5εως 40οπως το δικο μου.Αλλα αν ειναι 0,τοτε υπαρχει προβλημα στην βιολογια σου

Link to comment
Share on other sites

Για τους θανάτους ευθύνεται ή θα ευθύνεται :

Η λάθος θερμοκρασία (οι θερμοκρασίες έχουν ελάχιστο και μέγιστο - τον χειμώνα προτιμούμε να πηγαίνει προς το ελάχιστο και το καλοκαίρι προς το μέγιστο. Θερμοκρασία ιδανική για τόσα είδη δεν θα βρεις. Πχ ο μονομάχος το καλοκαίρι θέλει 28-29 άνετα!)

Το pH & η σκληρότητα του νερου

Η επιθετικότητα των ψαριών (έχω δει με τα μάτια μου μονομάχο να σκοτώνει galaxy rasbora, με τα οποία συγκατοικούσε ειρηνικά πάνω απο μήνα!)

Οι λαθος τροφές

Δεν ξέρω, αλλά είσαι σε θέση να μετράς κάθε πρωί αν ζουν όλα τα ψάρια?

Κι αν δεν ζουν, είσαι σε θέση να πρέπει να ψάχνεις το/τα νεκρό/α ψάρι/α ωστε να το βγαλεις απ το ενυδρειο, γιατί αλλιως θα ανεβάσει αμμωνία?

Σορρυ που στα λεω έτσι χύμα, αλλα τα ψάρια που έχεις δεν μπορείς να τα χαρείς στο ίδιο ενυδρειο

Ούτε μπορείς να κάνεις σκόντο με τις συνθήκες που απαιτούν...

Αυτά από μένα κι ελπίζω να μην σε κούρασα

Μα εκει που μας μπερδευει ο φιλος ειναι οτι δεν μετραει αμμωνια.Αρα καπου αλλου ειναι το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Μα εκει που μας μπερδευει ο φιλος ειναι οτι δεν μετραει αμμωνια.Αρα καπου αλλου ειναι το προβλημα

Αμμωνία λόγω νεκρού ψαριού εννοω

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία λόγω νεκρού ψαριού εννοω

Αν ειναι μη μετρησιμη,τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα,σημαινει οτι η βιλογια του απορροφα τους ριπους κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Τους θανατους τους αποδιδω στην επιθετικοτητα των μονομαχων και ειδικα των gyrinochelus aymonieri.

Link to comment
Share on other sites

Τους θανατους τους αποδιδω στην επιθετικοτητα των μονομαχων και ειδικα των gyrinochelus aymonieri.

παιδια ο μονομαχος ειναι ηρεμος και μπροστα σατ ματια μου τουλαχιστον δεν ασχολειται ουτε καν με τη θηλυκια. αλλα για να μας φυγει η αμφιβολια τη δευτερα θα τον παρει η κοπελα μου στο γραφειο της.

Όσον αφορα τους θανατους ενας αρλεκινος πεθανε σπαρταρωντας μπροστα στα ματια μου χωρις να τον πειραξει κανεις. Αν δε τους φταιει η θερμοκρασια τοτε ειναι το νερο δεν εξηγειται αλλιως ...

Οσο για τους γλυφτες δεν ειχα ιδεα οτι ειναι τοσο επιθετικη αλλα κι αυτοι περα απο κατι σπρωξιες μεταξυ τους δεν ασχολουνται με αλλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι μη μετρησιμη,τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα,σημαινει οτι η βιλογια του απορροφα τους ριπους κανονικα.

δυστυχως το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο. Αν ενα ψαρι ψοφησει μεσα στα φυλλα ειναι αδυνατον να το δω θα μεινει και θα σαπισει εκει. και φυσικα ουτε να τα μετραω γινεται .............. στο φιλτρο πονταρω ... γιαυτο αγορασα μεγαλυτερο φιλτρο απο τα λιτρα μου εξαρχης

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσε να φταιει το φως ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορει να εχει σχεση με τον φωτισμο.

Η ειναι η επιθετικοτητα καποιων ψαριων,η στο νερο κατι παει στραβα.Αν και εχεις παρα πολλα ψαρια,εχεις και αρκετα λιτρα.Γιαυτο μπερδευομαστε.Αν μπορεις να παρεις υγρο τεστ της ΑΡΙ για τα νιτρικα,καλο θα ηταν ,για να βεβαιωθουμε οτι το ενυδρειο ειναι στρωμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα τριτη μετρηση στο pH σημερα τωρα .... ειναι το μονο το οποιο με προβληματιζει ... το χρωμα ειναι αναμεσα στο 7.5 και το 8 στο υγρο test της JBL αλλα δε μπορωβ να σας πω με σιγουρια που ειναι ..... sta stic ειναι αναμεσα στο 7.2 και το 7.6 ... ισως λιγο παραπανω .... αλλα παλι δε μπροω να ξεχωρισω.... μηπως παραεγινε για καποιο λογο αλκαλικο το pH ? Και ποιος λογος μπορει να ειναι αυτος ? στο μεταξυ ψοφησε αλλο ενα νεον

Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι εχεις πολλα και ασχετα ψαρια μεταξυ τους,καποια απο αυτα θελουν μαλακο νερο και εσυ τα εχεις σε σκληρο.Τα νεον ας πουμε ειναι ευαισθητα ψαρια σε συνθικες νερου.

Τα τεστ που μετρας ποτε λειγουν?

Παρε αλλο τεστ αμμωνιας αλλης μαρκας και μετρα,οπως παρε και υγρα τεστ για νο2 και νο3.Τα στικς δεν ειναι αξιοπιστα.

Εμενα μου μυριζουν λαθος μετρησεις και αστρωτο ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι εχεις πολλα και ασχετα ψαρια μεταξυ τους,καποια απο αυτα θελουν μαλακο νερο και εσυ τα εχεις σε σκληρο.Τα νεον ας πουμε ειναι ευαισθητα ψαρια σε συνθικες νερου.

Τα τεστ που μετρας ποτε λειγουν?

Παρε αλλο τεστ αμμωνιας αλλης μαρκας και μετρα,οπως παρε και υγρα τεστ για νο2 και νο3.Τα στικς δεν ειναι αξιοπιστα.

Εμενα μου μυριζουν λαθος μετρησεις και αστρωτο ενυδρειο.

Καινουρια ειναι ... πριν 1 μηνα τα πηρα ... το 2016 και το 2018 ληγουν .... τι να πω δε ξερω. θα αποδεκατιστουν οπως πανε παντως και δε ξερω τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Οι αρλεκινοι και τα νεον εχουν το μεγαλο προβλημα απο τα αλλα δεν εχω απωλειες... μια χαρα δειχνουν ...

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι να εχουν προβλημα αυτα τα ψαρια,γιατι εινα ψαρια μαλακου νερου και οχι βρυσης..

Οπως σου ειπα θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ νο2 και νο3 και να μετρησεις μ αυτα.

Θα πρεπει να κανεις και κατι με τα ψαρια σου γιατι αν μεινεις μ αυτα που εχεις.σιγουρα θα εχεις και αλλες απωλειες.

Επεισης να πεις του προμηθευτη σου οτι θελει πολυ διαβασμα γιατι ειναι λιγο ασχετος..αυτο καταλαβαινω με τα ψαρια που σου εχει δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο καταλαβαινω κι εγω... κ ειναι και ιχθυολογος. Τελος παντων δυστυχως δε μπορω να κανω τιποτα.

Ρε φιλε ... η αποχρωση στο υγρο test του pH για 7.5 και για 8 ειναι αδυνατο να την ξεχωρισεις αξιοπιστα με το ματι .... δε ξερω τι pH εχω μεσα στο ενυδρειο αυτη τη στιγμη .... αν υποθεσουμε οτι παει για το 8 τι πρεπει να κανω?Αλλαγη νερου? Κι αν υποθεσω οτι κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου ας πουμε 80 λιτρα .... το νερο πρεπει να το προετοιμασω πριν το ριξω μεσα ? η γεμιζω και μετα προσθετω βακτηρια αντιχλωρια ?

Link to comment
Share on other sites

Οσες αλλαγες και αν κανεις το ph δεν θα πεσει,τοσο βγαζει η βρυση σου και τοσο θα εχεις και στο ενυδρειο.Ειδικα αν εχεις και τιποτα ασβεστολυθικο μεσα θα ανεβει και αλλο.

Για να ριξεις το ph θα πρεπει να παρεις αντιστροφη οσμωση η να το επεξεργαζεσαι με τυρφη.Ομως και να το μαλακωσεις παλι τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

ποια ψαρια ειναι καταλληλα γιαυτο το pH ... απο ήμερα. Κι αν υποθεσουμε ο,τι τα ψαρια φευγουν ολα ...τι θα μπορουσε να μπει μεσα στο ενυδρειο με το aquascaping που βλεπεις στις φωτογραφιες ?

Link to comment
Share on other sites

και η πλακα ξερεις ποια ειναι ? οτι εκανα μετρησεις και στο νερο του pet shop ... ειναι ακριβως ιδιο με το δικο μου . τα ψαρια αυτα πως ζουν στα ενυδρεια του?

Link to comment
Share on other sites

Τι ιχθυολογος και κουραφεξαλα ρε αδελφε....γνωστη αλυσιδα πετ λεει οτι εχει ιχθυολογους στο τμημα των ενυδρειων αλλα μαλλον ειναι μαρκετινγκ....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια δεν ζουν..απλα επιβωνουν εκει..

Επισης δεν υπαρχουν οι κατηγοριες ημερα,ημιαγρια,αγρια,αυτα ειναι λαθη των πετ σοπ.Τα ψαρια χωριζονται αναλογα με τις συνθικες νερου που χρειαζονται και την Ηπειρο στην οποια ζουν.Βεβαια παιζει ρολο και ο χαρακτηρας του ψαριου,το μεγεθος,η διακοσμηση και η διατροφη.

Στο νερο που εχεις εσυ ζουν τα ζωοτοκα,δεν ξερω ποια ακριβως εχεις εσυ,κατι εχεις γραψει για πλατυ και μολυ νομιζω.

Τα υπολοιπα θελουν μαλακο νερο.

Τωρα αν τα διωξεις ολα,θα πρεπει να μας πεις αν θα επεξεργαζεσαι το νερο της βρυσης για να το μαλακωνεις η οχι.Απο εκει ξεκινανε οι προτασεις ψαριων,οχι αν ειναι ημερα η ημιαγρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...