Jump to content

Ξαφνικές Απροσδόκητες Απώλειες.


Recommended Posts

ναι ... απο περιεργεια ... ηθελα να δω τις συνθηκες σε σχεση με το δικο μου ... κι ηταν πανομοιοτυπες .. :wacko:

Ναι, αλλα στη σακουλα καμια σχεση το νερο με το νερο που εχει στα ενυδρεια του ε.. οποτε μη σου φαινεται παραλογο και μην απορεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα στη σακουλα καμια σχεση το νερο με το νερο που εχει στα ενυδρεια του ε.. οποτε μη σου φαινεται παραλογο και μην απορεις.

αφου το νερο της σακουλας απο τα ενυδρεια του το παιρνει ... πως καμια σχεση ... :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα καταφερεις κατι.

Δωσε τα ψαρια που σου ειπα και κρατα μονο τα ζωοτοκα που εχεις.

ευχαριστω πολυ για το χρονο σου .... δυστυχως απο ενα προχειρο διαβασμα που εκανα τα περισσοτερα ψαρια θελουν μαλακο νερο .... οι επιλογες μου περιοριζονται παρα πολυ ... αλλα τι να κανουμε .... τωρα το εχω στησει ... δε γινεται να το διαλυσω .... θα προσαρμοστω ...

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου ειπα να κρατησεις τα ζωοτοκα.Αν και υπαρχουν και αλλα ψαρακια για σκληρο νερο αλλα πρεπει να βγαλεις ολα τα ψαρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο σου ειπα να κρατησεις τα ζωοτοκα.Αν και υπαρχουν και αλλα ψαρακια για σκληρο νερο αλλα πρεπει να βγαλεις ολα τα ψαρια σου

ποια εννοεις ?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορα,το θεμα ειναι οτι δεν κανουν με τα ψαρια που εχεις τωρα,οπως πχ τα τιγρακια.

Αν αποφασισεις να αλλαξεις θα το συζητησουμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν διαφορα,το θεμα ειναι οτι δεν κανουν με τα ψαρια που εχεις τωρα,οπως πχ τα τιγρακια.

Αν αποφασισεις να αλλαξεις θα το συζητησουμε.

Κοιταξε αποσο διαβασα εδω στο φορουμ γκαπυ, ξιφοφοροι, πλατυ, μολυ πανε μαζι .... και ειναι ψαρια που μου αρεσουν ... οποτε μαλλον θα παω σαυτα .... τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ (ξανά) τη γνώμη μου

Το ότι κάποια απ τα παραπάνω είδη κάνουν για ενυδρείο σου, δεν σημαίνει πως επιτρέπεται να μπουν όλα μαζί, χωρίς να τηρηθούν συγκεκριμένοι κανόνες

Πχ τα πλατυ υβριδίζουν με τους ξιφοφόρους, τα γκάπις με τα εντλερς

Τα περισσότερα απ τα παραπάνω είδη, θα χτυπήσουν τον γόνο των γαρίδων (άρα ξέχνα τις αναπαραγωγές γαρίδων)

Αν κρατήσεις 20-30 μονάδες έστω κι από ένα είδος ζωοτόκων, σε μερικούς μήνες δεν θα υπαρχει χώρος στο ενυδρείο ούτε για να στρίβουν

Οι ρυθμοί με τους οποίους γεννάνε, δεν περιγράφονται! Κι επειδή δεν θα έχεις ανταγωνιστικά ψάρια (πχ νεον) στο ενυδρειο, θα επιβιώνει το μεγαλύτερο μέρος των ψαριών

Η άποψη μου ειναι και παραμένει να κρατήσεις τα λιγότερα σε αριθμό : τετρα και αρλεκινους, να αγοράσεις μια ΑΟ και ξεκινήσεις διαβασμα

Ωραια τα ζωοτόκα, αλλά οι αριθμοί που ήδη έχεις (έγραψες κάτι για 20 γκαπις σε μια μόνο αγορά!) που φαίνονται απαγορευτικοί για ενυδρείο - εφόσον μιλάμε για ενήλικα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Ας πω κι εγώ (ξανά) τη γνώμη μου

Το ότι κάποια απ τα παραπάνω είδη κάνουν για ενυδρείο σου, δεν σημαίνει πως επιτρέπεται να μπουν όλα μαζί, χωρίς να τηρηθούν συγκεκριμένοι κανόνες

Πχ τα πλατυ υβριδίζουν με τους ξιφοφόρους, τα γκάπις με τα εντλερς

Τα περισσότερα απ τα παραπάνω είδη, θα χτυπήσουν τον γόνο των γαρίδων (άρα ξέχνα τις αναπαραγωγές γαρίδων)

Αν κρατήσεις 20-30 μονάδες έστω κι από ένα είδος ζωοτόκων, σε μερικούς μήνες δεν θα υπαρχει χώρος στο ενυδρείο ούτε για να στρίβουν

Οι ρυθμοί με τους οποίους γεννάνε, δεν περιγράφονται! Κι επειδή δεν θα έχεις ανταγωνιστικά ψάρια (πχ νεον) στο ενυδρειο, θα επιβιώνει το μεγαλύτερο μέρος των ψαριών

Η άποψη μου ειναι και παραμένει να κρατήσεις τα λιγότερα σε αριθμό : τετρα και αρλεκινους, να αγοράσεις μια ΑΟ και ξεκινήσεις διαβασμα

Ωραια τα ζωοτόκα, αλλά οι αριθμοί που ήδη έχεις (έγραψες κάτι για 20 γκαπις σε μια μόνο αγορά!) που φαίνονται απαγορευτικοί για ενυδρείο - εφόσον μιλάμε για ενήλικα ψάρια

Δυστυχος εχει ασβεστολυθικο χαλικι και δεν θα καταφερει να ριξει το ph με τιποτα.Θα κατεβαινει για λιγο θα μετα θα ξανανεβαινει..οτι χειροτερο για τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχος εχει ασβεστολυθικο χαλικι και δεν θα καταφερει να ριξει το ph με τιποτα.Θα κατεβαινει για λιγο θα μετα θα ξανανεβαινει..οτι χειροτερο για τα ψαρια.

Τότε όλα είναι δίκοπο μαχαίρι...

30-40 ενήλικα ζωοτόκα, εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα σε κανενα ενυδρείο!

Θα προτιμούσα να μηδενίσω το κοντερ και να ξεκινήσω απ την αρχή

Για να μην γινω μαντης κακων, η ψαροσύνθεση πρέπει άμεσα να αλλάξει, αλλιώς οι θάνατοι θα συνεχιστούν! (κάτι σε scary movie μου ακούστηκε αυτο)

Αν αποφασίσει να μεινει με τα ζωοτόκα, πρέπει να μειωθεί ο αριθμός τους και να τηρηθουν οι κανόνες των υβριδισμών

Και φυσικά να βρεθεί κόσμος για το χάρισμα μικρών, όσο η ιχθυοφόρτωση αυξάνει.

Καλή συνέχεια στις επιλογές και κυρίως καλό διάβασμα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 300 λιτρα ενυδρειο αγορασα και μου λετε τωρα οτι δε μπορω να εχω μεσα 20 ψαρακια απο καθε ειδος?

(τι ειναι η ΑΟ?)

Link to comment
Share on other sites

Δικοσου ειναι το ενυδρειο και μπορεις να βαλεις οσα θελεις.Τα παιδια σου λενε τι ειναι το σωστο και εσυ αποφασιζεις :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καταλληλος αριθμος ψαριων γιαυτο το ενυδρειο ? Και απο που μπορω να ξεκινησω το διαβασμα ? γιατι τα περισσοτερα απο οσα βλεπω εδω πρωτη φορα τα ακουω ....

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ειναι ο καταλληλος αριθμος ψαριων γιαυτο το ενυδρειο ? Και απο που μπορω να ξεκινησω το διαβασμα ? γιατι τα περισσοτερα απο οσα βλεπω εδω πρωτη φορα τα ακουω ....

Δεν υπάρχει κατάλληλος αριθμός ψαριών. Μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις για τα ψαράκια εδώ.

Προφίλ Ψαριών Αλφαβητικά
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι ευχαριστω το βρηκα χθες και διαβασα για τα ψαρακια που εχω μεσα ...

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα.πχ το ψαρακι του αβταρ μου,στο ενυδρειο σου δεν χωραει κανενα.Τα ψαρακια που εχεις ,ειναι απο διαφορετικες ηπειρους,οποτε θελουν και διαφορετικα νερα.Αποφασισε τι νερο θελεις να εχεις,και ακολουθησε τις συμβουλες που σου εδωσε ο rastafarian.

Ειναι αληθεια ομως ,οτι εχεις πολλα λιτρα για τετοιου μεγεθους ψαρια.Κανε αυτα που σου ειπαμε,ειδικα με siporax κτλ.για να εχεις δυνατη βιολογια,και επ΄λεξε νερα που θελεις.Φυσικα μαζι παει πακετο,και τα ψαρακια που θα βαλεις.

Εγω σου εκανα προταση για αφρικη,για μια ομαδα 12 ατομων πχ τετοιων ψαριων,αλλα δεν μπορεσα να σε ψησω :rolleyes:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1877

Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα.πχ το ψαρακι του αβταρ μου,στο ενυδρειο σου δεν χωραει κανενα.Τα ψαρακια που εχεις ,ειναι απο διαφορετικες ηπειρους,οποτε θελουν και διαφορετικα νερα.Αποφασισε τι νερο θελεις να εχεις,και ακολουθησε τις συμβουλες που σου εδωσε ο rastafarian.

Ειναι αληθεια ομως ,οτι εχεις πολλα λιτρα για τετοιου μεγεθους ψαρια.Κανε αυτα που σου ειπαμε,ειδικα με siporax κτλ.για να εχεις δυνατη βιολογια,και επ΄λεξε νερα που θελεις.Φυσικα μαζι παει πακετο,και τα ψαρακια που θα βαλεις.

Εγω σου εκανα προταση για αφρικη,για μια ομαδα 12 ατομων πχ τετοιων ψαριων,αλλα δεν μπορεσα να σε ψησω :rolleyes:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1877

Φιλε μου δεν ειναι οτι δε μπορεσες να με ψησεις. Ειχα κιχλιδες οταν ημουν στα γιαννενα. Απλα αυτη τη φορα ηθελα κατι διαφορετικο. Ξοδεψα ενα σωρο λεφτα επανω σαυτο το ενυδρειο και τωρα για να βαλω κιχλιδες μεσα πρεπει να το ξηλωσω ολο και παλι απο την αρχη. Ειναι αδυνατον δεν αντεχω οικονομικα... Τι θα γινουν τοσα φυτα που εχω μεσα ... προσπαθω να βρω μια ανωδυνη λυση...

To σιποραχ που μου ειπες το προσεθεσα χθες ... αν και δεν νομιζω οτι ειναι εκει το θεμα γιατι η αμμωνια ειναι μηδεν.

Αυτο οπου σκεφτομαι ειναι να βγαλω καπως τους αρλεκινους και τα νεον και να μεινουν μεσα τα υπολοιπα τα οποια αποσο διαβασα χθες ταιριαζοθν με τη σκληροτητα του νερου... απο αποψη στησιματος πως σου φαινετα?

Όσον αφορα το νερο που μου λες δεν εχω και πολλες επιλογες .... τετοιο βγαζει η βρυση μου οπως καποιος ειπε χθες και με το ασβεστοληθικο χαλικι που θελω η σκληροτητα ειναι δεδομενη ...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Τοτε κανε αυτα που σου ειπε ο rasta και τα υπολοιπα παιδια,μαζι με ενα ελαφρη φυτεμενο,και θα εισαι μια χαρα.

Το τι αρεσει σεμενα,δεν εχει καμια σημασια,αυτο που εχει σημασια ,να αρεσει σεσενα.

Κανε και τις αλλαγες που πρεπει και θα εχεις μονο απολαυση.

Μην υποτιμας την δυνατη βιολογια,ειναι ο πνευμονας καθε ενυδρειου.Τα περισσοτερα προβληματα,απο εκει ξεκινουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τωρα δεν ειναι ελαφρως φυτεμενο ... ειναι πυκνοφυτεμενο... γιαυτο σε ρωτησα για το στησιμο ... αλλα ηταν κατι που εγινε επιτηδες ... ηθελα ενα αποτελεσμα σα ζουγκλα

μια ασχετη ερωτηση ... για τις γεννιστρες τι αποψη εχεις ? εχω περιπου 30 μικρα μεσα μεγεθους 0,5 εκατοστου .... καπου διαβαζα οτι οι γεννιστρες δεν ειναι ο,τι το καλυτερο ... θα μπορουσα να τα ελευθερωσω στο ενυδρειο ? με τοσα φυτα θα βρουν μερη να κρυφτουν...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα ειμαι εντελως ασχετος.Εννοουσα να βαλεις ευκολα στην αναπτυξη φυτα,και ποικιλια φυτων.Που αν στηθουν σωτα,ειναι πανεμορφα.

Για τις γεννηστρες.Εσυ ηδη εχεις προβλημα υπερπληθισμου.Η αποψη μου ειναι να τα αφησεις ελευθερα,και η φυση θα τα αναλαβει,Καποια θα ζησουν.Το να εχεις 100 μικρα ψαρακια ειναι προβλημα,εχεις σκεφτει τι θα τα κανεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 300 λιτρα ενυδρειο αγορασα και μου λετε τωρα οτι δε μπορω να εχω μεσα 20 ψαρακια απο καθε ειδος?

(τι ειναι η ΑΟ?)

ΑΟ = Αντίστρoφη Όσμωση

Για τα υπόλοιπα δεν θα επανέλθω, δεν νομίζω να έχει νόημα να γράψω (ξανά) αυτό που λέει η λογική και η δική μου (παν-μικρη) εμπειρία

Επειδή όμως το θέμα ανοίχτηκε με αφορμή "απροσδόκητες απώλειες" είναι καλό κάποια στιγμή κατανοήσουμε πως τα ψάρια πεθαίνουν κυρίως από λάθος ενέργειες των κατόχων τους (και δεν αναφέρομαι στους θανάτους λόγω γήρατος).

Καλή συνέχεια :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα ειμαι εντελως ασχετος.Εννοουσα να βαλεις ευκολα στην αναπτυξη φυτα,και ποικιλια φυτων.Που αν στηθουν σωτα,ειναι πανεμορφα.

Για τις γεννηστρες.Εσυ ηδη εχεις προβλημα υπερπληθισμου.Η αποψη μου ειναι να τα αφησεις ελευθερα,και η φυση θα τα αναλαβει,Καποια θα ζησουν.Το να εχεις 100 μικρα ψαρακια ειναι προβλημα,εχεις σκεφτει τι θα τα κανεις?

αυτο σκεφτομουν κι εγω ... οτι γεννιονται τοσα πολλα γιατι στη φυση δε θα ζησουν ολα ... πες μου σε παρακαλω ... για τα ψαρακια που εχω τωρα τα οποια ειναι 2 to poly 3 cm μηκος... για το δοχειο που εχω ποιος ειναι ο μεγιστος ανεκτος αριθμος ? γιατι εμενα απο τα pet shops μου ειπαν οτι ειναι 2 cm ψαρι/100 λιτρα ... δε σκοπευα να βαλω 150 ψαρια βεβαια μεσα, αλλα 80-100 ηταν ο στοχος μου

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα ,εγω ειμαι αφρικανος,και δεν ξερω πολλα για τα δικασου ψαρακια.αλλα ξερω οτι γεννανε σαν κουνελια,οποτε αν ξεκινας με 80,αυτα σε 3 μηνες θα γινουν 1000.

Τα λιτρα σου θα τα ηθελαν πολλα παιδια απο εδω μεσα.Μην επιμενεις στην ποσοτητα,αλλα στην ποιοτητα.Κοιτα να στησεις ενα ομορφο με ευκολα και φθηνα φυτα,και ανεκτα (ποσοτικα,αλλα και συμβατα) ψαρια.Γιατι πχ γκαπακια καθε μηνα γεννανε καμια 30αρι.10 μανες αν βαλεις ,πολλαπλασιασε και θα δεις που θα φθασεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει λοιπον .... αυριο θα βρω ενα pet shop na χαρισω τα νεον και τους αρλεκινους ... θα μεινω με τα υπολοιπα .... μπορει να χαρισω και 2 απο τις 3 μανες γκαπι που εχω μεσα .... κι ο θεος να βαλει το χερι του

Link to comment
Share on other sites

Σωστος,ολα καλα θα πανε,αρκει να ακολουθεις τις πληροφοριες που σου δινουμε εδω,και οχι των μαγαζιων,γιατι και εμεις χασαμε λεφτα και ψαρια,αλλα μαθαμε :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...