Jump to content

Diy Ats


Aiolos

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα...

Αν και υπάρχουν πολλοί τύποι και τρόποι για μια τέτοια κατασκευή, επέλεξα να πειραματιστώ και εγώ με μια κάθετη, για δυο λόγους.
Ο ένας είναι ο χώρος στο οποίο θα τοποθετηθεί, μέσα στο sump δηλαδή, και ο δεύτερος είναι ότι υπάρχουν διάφορα υλικά στην αποθήκη που βολεύουν για μια τέτοια κατασκευή.

Μείνετε συντονισμένοι γιατί πιστεύω ότι θα είναι πρακτική και συμμαζεμένη.....

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερων θεμα

αναμενουμε την κατασκευη

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτό δεν έχεις φτιάξει!!

Με το καλό και περιμένω με μεγάλη αγωνία.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω φτιαξει μια κατασκευη πολυ ευκολη και θελει λιγα υλικα και συνοληκο ποστος γυρω στα 20€... Να φτιαξω θεμα;;

Link to comment
Share on other sites

Ε φυσικά... δεν θέλει και ρώτημα

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω φτιαξει μια κατασκευη πολυ ευκολη και θελει λιγα υλικα και συνοληκο ποστος γυρω στα 20€... Να φτιαξω θεμα;;

επρεπε να το ειχες κανει ηδη! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Οκ οκ... Θα τραβηξω τις φωτο απ το θεμα μου και θα το φτιαξω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβαν οι δυο προλαλησαντες!!

Link to comment
Share on other sites

Ανεβηκε...

Σορυ για το οφ τοπικ Αιολε.... :) να "διαφημισω" την δουλεια μου θελω :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει αγορίνα... εδώ δεν υπάρχει ανταγωνισμός

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω :) το λεω με χιουμορ, θα ηθελα να την γνωμη σου παντως στην κατασκευη μου, η γνωση ενος παλιου πανω σε κατασκευες ειναι οτι καλητερο για εναν νεο, ειτε ειναι καλη ειτε ειναι κακη, κριτηκη παντα πρεπει να υπαρχει και να γινεται κατα την γνωμη μμ....

Σορυ για το οφ παλι, ειναι το swap σημερα και δεν καταφερα να κοιμηθω ουτε μιση ωρα....

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα δούμε....

Παλιότερα είχα ένα φίλο που κάθε φορά που πήγαινα σπίτι του έβλεπα και διαφορετική ανακαίνιση από διάφορα έπιπλα, ή διακοσμητικά, αντίκες επί το πλείστον.
Αναρωτιόμουν ότι θα έπρεπε να ξοδεύει πολλά χρήματα για τέτοια "διαμάντια" ... και όμως όχι, τζάμπα ήταν όλα !!!

Τα έβρισκε παρατημένα στους δρόμους, σε κάποιες αποθήκες, ή από φίλους που δεν τα ήθελαν.....

Κάποια τα διόρθωνε και κάποια τα συντηρούσε / παραποιούσε.

Αυτό θα κάνω και εγώ, όχι όμως με έπιπλα αλλά με διάφορα περισσεύματα της αποθήκης ή και κάποια που είχα και δεν τα χρειάζομαι πια.
χμμμ για να δούμε τι βρήκα.

Ένα κουτί από εσωτερικό φίλτρο ενυδρείου (στυλ juwel)
O γυάλινος σωλήνας από έναν καμένο θερμοστάτη
Τροφοδοτικό 12V

Ταινία με κόκκινα led.... (30 εκ είναι αρκετά)
Αντλία φυσαλίδων (Hydor Aero) ή εναλλακτικά αεραντλία / αερόπετρα / κουρτίνα φυσαλίδων

Σε κάποιες από τις κούτες της αποθήκης είναι και η σήτα για να πιάνει η άλγη..... (μόλις την βρω αρχίζει η κατασκευή)

Φαντάζομαι ότι πάνω κάτω καταλάβατε πως θα γίνει.

ats_zps73082454.jpg

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη κατασκευή είναι απλά μια πρόταση από υλικά τα οποία προϋπήρχαν και δεν αποσκοπεί ως πρόταση για να αγοραστούν εκ νέου για αυτόν τον σκοπό.

Όταν ολοκληρωθεί η κατασκευή θα παραμείνει στην αποθήκη του ΑΖ για δανεισμό προς τα μέλη του..... (ένας ένας βρε παιδιά μη σκουντάτε !!!)

Δείτε και εσείς τι "περισσεύματα" μπορεί να υπάρχουν στην αποθήκη σας, και είναι σίγουρο ότι κάτι καλό μπορεί να βγει....αν όχι ATS ας είναι κάτι άλλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...