Jump to content

Καφέ άλγη


steliosv

Recommended Posts

Στο ενυδρείο έχω αληθινά φυτά και στην μια anubia έχει πιάσει καφέ άλγη. Αυτό πως φεύγει και τι ακριβώς την δημιούργησε;

Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο έχω αληθινά φυτά και στην μια anubia έχει πιάσει καφέ άλγη. Αυτό πως φεύγει και τι ακριβώς την δημιούργησε;

1. Δυνατός και πολλές ώρες φωτισμός ενυδρείου

2. Κοντά σε παράθυρο/πόρτα με διάχυτο φως έμμεσο/άμεσο.

3. Υπερβολικό τάϊσμα.

Ένα από τα τρία.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ (Brown Algae)

Κύρια αιτία για την εμφάνιση αυτού του είδους της άλγης είναι ο ελλιπής φωτισμός. Η καφέ άλγη καλύπτει τα τζάμια και τα διακοσμητικά του ενυδρείου μας με ένα καφέ στρώμα, το οποίο είναι πάρα πολύ δύσκολο να απομακρυνθεί με μηχανικό τρόπο.

Έγινε επεξεργασία - _Black_dragon_
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αν δεν είμαστε σίγουροι να μην αντιγράφουμε κάτι το οποίο δεν είναι πάντα σωστό. Η πιο εύκολη άλγη να απομακρυνθεί είναι η καφέ. Αρκετά είδη από γατόψαρα, σαλιγκάρια, γαρίδες την φέρνουν σε λογαριασμό πολύ εύκολα και στη χειρότερη περίπτωση με λίγο τρίψιμο με μια βούρτσα, μαγνήτη ή ακόμα και με το χέρι φεύγει πανεύκολα από φύλλα, τζάμια και διακοσμητικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι αν δεν είμαστε σίγουροι να μην αντιγράφουμε κάτι το οποίο δεν είναι πάντα σωστό. Η πιο εύκολη άλγη να απομακρυνθεί είναι η καφέ. Αρκετά είδη από γατόψαρα, σαλιγκάρια, γαρίδες την φέρνουν σε λογαριασμό πολύ εύκολα και στη χειρότερη περίπτωση με λίγο τρίψιμο με μια βούρτσα, μαγνήτη ή ακόμα και με το χέρι φεύγει πανεύκολα από φύλλα, τζάμια και διακοσμητικά.

Πιστεύω πως όλοι οι αρχάριοι από αυτά τα άρθρα περιμένουμε να μάθουμε δύο πράγματα, πριν τα δούμε στην πράξη και από εκεί μας παροτρύνουν και οι ποιο έμπειροι να ενημερωνόμαστε. Και επειδή είμαι αρχάριος και δεν έχω μεγάλη προσωπική εμπειρία γι αυτό το λόγο παρέπεμψα στην πηγή μου ώστε να κρίνει ο ενδιαφερόμενος αν είναι έγκυρη ή όχι. Στο κάτω κάτω γι αυτό είναι εδώ και οι ποιο έμπυροι για να μας δίνουν τα φώτα τους. Όπως ο In the pond που είναι φίλος μου και πάρα πολύ έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε neon έχω την εντύπωση ότι αυτό που αναφέρει ο Καρβούνης στο άρθρο του για την καφέ άλγη, είναι σωστό τελικά. Γιατί δεν περιγράφει ένα σημείο με καφέ άλγη (όπου πράγματι είναι εύκολο να καθαριστεί με το χέρι) αλλά την κάλυψη μεγάλου μέρους του ενυδρείου με αυτή, όπου σε αυτή τη περίπτωση είναι πράγματι πολύ δύσκολο να το καθαρίσεις με μηχανικό τρόπο (και όχι με ψάρια ή σαλιγκάρια και γαρίδες). Πιο εύκολα καθαρίζεις ένα ενυδρείο καλυμμένο με BGA, παρά με καφέ άλγη (μου έχουν τύχει και τα δύο και έχω προσωπική εμπειρία, δύο φορές μάλιστα).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε _Black_dragon_

Τα άρθρα έχουν γραφτεί με κάποια συγκεκριμένα κριτήρια και για κάποιο συγκεκριμένο σκοπό. Συνήθως δίνουν κάποιο ερέθισμα ώστε να έχουμε ένα βήμα να ψάξουμε βαθύτερα το θέμα που μας ενδιαφέρει. Αυτό προφανώς και δεν σημαίνει ότι οτιδήποτε γράφεται σε αυτά τα άρθρα είναι απόλυτα σωστό. Τις περισσότερες φορές αυτού του είδους τα άρθρα βασίζονται σε προσωπικές παρατηρήσεις και σε κάποια άλλα άρθρα τρίτων που επίσης βασίζονται σε προσωπικές παρατηρήσεις. Γι αυτό χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή ειδικά όταν αντιγράφουμε ή μεταφέρουμε κάτι.

Ένα άρθρο για τέτοια εξειδικευμένα θέματα (όπως η άλγη) που δίνει κάποιες βασικές κατευθύνσεις σίγουρα δεν μπορεί να ληφθεί υπόψιν ως ο κανόνας για αυτά τα θέματα. Σκοπός είναι να μεταφέρει την εμπειρία κάποιων, ώστε εσύ ή εγώ π.χ. που έχουμε πρόβλημα με την τάδε άλγη, να έχουμε ένα μονοπάτι για να ξεκινήσουμε την αναζήτηση της λύσης. Όποιος πει ότι γνωρίζει επακριβώς γιατί και πότε εμφανίζονται οι όποιας μορφής άλγες στα ενυδρεία μας δεν θα έπρεπε να ανήκει σε αυτό το forum, αλλά στην επιστημονική κοινότητα ερευνώντας τα θέματα των αλγών που μαστίζουν μεγάλες περιοχές σε όλο τον πλανήτη και σίγουρα αυτό δεν θα ήταν ένα κομμάτι του χόμπι του αλλά η κύρια επαγγελματική του απασχόληση.

Όσο για το αν η καφέ είναι εύκολη άλγη ή όχι θεωρώ απλά ότι σε ένα σωστά φυτεμένο ενυδρείο (σε αυτήν την κατηγορία είμαστε άλλωστε) η καφέ άλγη είναι θέμα λίγων ημερών εφόσον υπάρχει η κατάλληλη φυτόμαζα και φωτισμός. Τα ζωντανά που ανέφερα παραπάνω γατόψαρα, σαλιγκάρια, γαρίδες απλά επιταχύνουν τη διαδικασία απομάκρυνσης και μη επανεμφάνισης.

Link to comment
Share on other sites

H καφέ άλγη που μου έτυχε να αντιμετωπίσω σχετικά πρόσφατα σε νέο ενυδρείο ενός φίλου, οφείλω να ομολογήσω ότι μου φάνηκε αρκετά εύκολη στην αντιμετώπισή της. Και πιστέψτε με είχαν πιάσει άλγη τα ΠΑΝΤΑ!!!

Μόλις εγκαταστάθηκε και λειτούργησε σωστά ο φωτισμός και μπήκε και το CO2 σε λειτουργία, μαζί με τη σωστή λίπανση (εννοείται ότι υπήρχε ήδη κάποια φυτομάζα), η άλγη εξαφανίστηκε μέσα σε 5 μέρες και με την παρουσία μόνο ενός ancistrus (σαν υποβοήθηση).

Link to comment
Share on other sites

Η καφέ άλγη είναι πράγματι πανεύκολο να εξαλειφθεί από ένα ενυδρείο. Είτε σε κάποιες μέρες με την σωστή εξισορρόπηση των διαφόρων παραμέτρων που αναφέρει ο istellas, είτε με τη βοήθεια από αλγοφάγα ψάρια, σαλιγκάρια ή γαρίδες. Οταν όμως έχει γεμίσει ένα ενυδρείο (συνήθως νέο, εκεί παρουσιάζεται τις περισσότερες φορές) και κάποιος θέλει (για κάποιο λόγο πχ φωτογράφιση) να το καθαρίσει άμεσα με μηχανικό τρόπο, τότε είναι πολύ δύσκολο και μπελαλίδικο...

Link to comment
Share on other sites

H καφέ άλγη που μου έτυχε να αντιμετωπίσω σχετικά πρόσφατα σε νέο ενυδρείο ενός φίλου, οφείλω να ομολογήσω ότι μου φάνηκε αρκετά εύκολη στην αντιμετώπισή της. Και πιστέψτε με είχαν πιάσει άλγη τα ΠΑΝΤΑ!!!

Μόλις εγκαταστάθηκε και λειτούργησε σωστά ο φωτισμός και μπήκε και το CO2 σε λειτουργία, μαζί με τη σωστή λίπανση (εννοείται ότι υπήρχε ήδη κάποια φυτομάζα), η άλγη εξαφανίστηκε μέσα σε 5 μέρες και με την παρουσία μόνο ενός ancistrus (σαν υποβοήθηση).

Μια ερώτηση τελικά η καφέ άλγη δημιουργείται από ελλιπή φωτισμό;;;; Ας μιλήσω για ένα συγκεκριμένο φυτεμένο ενυδρείο με 3 ανούμπιες διαστάσεων 1*35*45 το οποίο έχει μια λάμπα 25w sera plant day light, αν αυτό πιάσει καφέ άλγη σημαίνει πως θα ήταν καλύτερα να προστεθεί μια λάμπα επιπλέον; ή φταίει κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

"Μια ερώτηση τελικά η καφέ άλγη δημιουργείται από ελλιπή φωτισμό;..."

Συνήθως ναι.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

η καφε αλγη φευγει με φαρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία άλγη αν σου έχει καλύψει το ενυδρείο, μα καμία!, και θες να το φωτογραφήσεις άμεσα δεν μπορεί να φύγει.... Πιο γρήγορα το ξεστήνεις και το ξαναστήνεις για τη φωτογράφηση....

Όσον αφορά το συγκεκριμένο ενυδρείο τώρα, μιλάμε ενυδρείο σχεδόν 160 λτ με τουλάχιστον 120λτ καθαρά. Σε 120λτ μια 25αρα λάμπα είναι πάρα πολύ λίγο φως ακόμα και για ανούμπιες... Σίγουρα χρειάζεσαι άλλη μία (τουλάχιστον) αναλόγως τι φυτά θες να φιλοξενήσεις στο μέλλον. Όσο για την άλγη θέλη υπομονή. Βάζεις και μερικούς ζωντανούς οργανισμούς να βοηθούν εφόσον φτιάξεις τις παραμέτρους του ενυδρείου (φως, CO2, λίπασμα, ιχνοστοιχεία) ώστε να αρχίσεις να έχει γρηγορότερη ανάπτυξη των φυτών από την άλγη. Και μην στεναχωριέσαι, η άλγη θα φύγει. Μπορεί όχι αύριο το πρωί, αλλά θα φύγει σύντομα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καμία άλγη αν σου έχει καλύψει το ενυδρείο, μα καμία!, και θες να το φωτογραφήσεις άμεσα δεν μπορεί να φύγει.... Πιο γρήγορα το ξεστήνεις και το ξαναστήνεις για τη φωτογράφηση....

Όσον αφορά το συγκεκριμένο ενυδρείο τώρα, μιλάμε ενυδρείο σχεδόν 160 λτ με τουλάχιστον 120λτ καθαρά. Σε 120λτ μια 25αρα λάμπα είναι πάρα πολύ λίγο φως ακόμα και για ανούμπιες... Σίγουρα χρειάζεσαι άλλη μία (τουλάχιστον) αναλόγως τι φυτά θες να φιλοξενήσεις στο μέλλον. Όσο για την άλγη θέλη υπομονή. Βάζεις και μερικούς ζωντανούς οργανισμούς να βοηθούν εφόσον φτιάξεις τις παραμέτρους του ενυδρείου (φως, CO2, λίπασμα, ιχνοστοιχεία) ώστε να αρχίσεις να έχει γρηγορότερη ανάπτυξη των φυτών από την άλγη. Και μην στεναχωριέσαι, η άλγη θα φύγει. Μπορεί όχι αύριο το πρωί, αλλά θα φύγει σύντομα :thaman:

Το θέμα είναι πως το ενυδρείο δεν έχει υποδοχή για δεύτερη λάμπα και χρειάζεται πατέντα. Το είπα εγώ σε αυτόν που μου το πούλησε και μου είπε πως θα την κάνει αυτός αλλά φοβάμαι μην το κάνει και δεν βλέπετε. Γενικά έχω ένα φόβο με τα Pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε κάποια φωτό που να φαίνεται πως είναι ο χώρος για την λάμπα μήπως σου δώσουμε κι εμείς καμιά σκέψη...

Link to comment
Share on other sites

Αν θες βάλε κάποια φωτό που να φαίνεται πως είναι ο χώρος για την λάμπα μήπως σου δώσουμε κι εμείς καμιά σκέψη...

Ok Θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια αύριο...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΧΩ ΣΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 190lt ΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ ΜΟΛΙΣ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΦΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΡΑΣΙΝΟ ΧΝΟΥΔΙ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΖΑΡΙΟΥ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ. (ΛΙΜΝΟΦΥΛΛΟ). ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΑΛΓΗΣ? ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΧΩ ΣΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 190lt ΜΕ ΑΛΗΘΙΝΑ ΦΥΤΑ ΜΟΛΙΣ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΣΕ ΕΝΑ ΦΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΡΑΣΙΝΟ ΧΝΟΥΔΙ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΖΑΡΙΟΥ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΦΥΛΛΑ ΤΟΥ. (ΛΙΜΝΟΦΥΛΛΟ). ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΑΛΓΗΣ? ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΧΗ?

Ενας τρόπος υπάρχει...: Ανοίγοντας νέο θέμα στη κατηγορία εδώ και βάζοντας τον ανάλογο τίτλο..!

Εδώ είναι για την καφέ άλγη και καλό είναι να μην μπερδεύονται τα θέματα, γιατί οι μελλοντικοί αναγνώστες που θα ψάχνουν για τις ανάλογες πληροφορίες ΔΕΝ θα τις βρίσκουν αν είναι σκόρπιες σε όλο το φόρουμ και μέσα σε άσχετα θέματα...

Στο έγραψα και στο προηγούμενό σου μήνυμα, είναι ένα θέμα που θα πρέπει να το προσέχεις:

Φίλε moudi καλώς ήλθες στο Aquazone.

Εδώ όμως που έβαλες το μήνυμά σου, δεν θα το δει κανείς, εκτός από τυχαίες αναγνώσεις... Θα πρέπει να ανοίγεις δικό σου νέο θέμα με σχετικό τίτλο, στην ανάλογη κατηγορία. Καλή συνέχεια.

Στη σελίδα ψηλά δεξιά, υπάρχει πλήκτρο που λέει "Νέο θέμα". Το πατάς και δημιουργείς αυτό που θέλεις.

Υ.Σ.: Προσπάθησε να μην γράφεις με κεφαλαία αλλά με πεζά. Τα κεφαλαία τα χρησιμοποιούμε ΜΟΝΟ για να τονίσουμε κάτι. :thaman:

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα στο record70l . Τι έκανα εγώ προσωπικά και δούλεψε :

-Πρόσθεσα μια λάμπα 15w

-2 apple snails

-1 μικρό anchistrus ( 2,5 cm όσο ποιο μικρό τόσο ποιο δραστήριο έκανε πάρτι με την καφέ άλγη στην anoubia και μου καθάρησε και την ρίζα που έχω μέσα )

-Έκανα 2 αλλαγές νερού μέσα στην εβδομάδα

όλα τα παραπάνω την μειώσανε στο ελάχιστο .Πιστεύω την επόμενη εβδομάδα να μην έχω καθόλου

Πιστεύω να βοήθησα :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...