Jump to content

Έχει Κανεις Εμπειρια Σε Φουσκωτο?


Recommended Posts

Μιας και ήρθε το καλοκαίρι, κάνω διάφορες σκέψης και μιας και δεν έχω εμπειρία θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα !

Οπότε οποίος έχει εμπειρία σε φουσκωτό μικρό η μεγάλο είναι ευπρόσδεκτος για να μου ανοίξει τα μάτια !

Link to comment
Share on other sites

Για ξεκινα τις ερωτησεις....να δουμε αν μπορουμε να βοηθησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε όλο αυτιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο μπελλας, εξαρταται και τι θες βεβαια.......

Τι ακριβως ζητας;

Υπαρχουν σχετικα φορουμ που θα βρεις περισσοτερες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάω με τα εύκολα !

Σκαφακι έχω βρει όπως και μηχανή !

Μιλάω για συμβατικό φουσκωτό!

Ο λόγος που το θέλω είναι διακοπές νησί διπλωμενο μέσα στο αμάξι και μια εβδομάδα να γυρνάω το νησί γύρω γύρω !

1η ερώτηση μέχρι 5,5 μέτρα έχουν μόνο τεκμήριο 4000€ όμως αν το χρησιμοποιείς 3 μήνες χρειάζεσαι το 1000€ τεκμήριο σωστά?

2η ερώτηση μέχρι 15 ίππους δεν χρειάζεσαι ασφάλεια και δίπλωμα σωστά?

Πάμε στα πρακτικά

3η ερώτηση το γύρω του νησιού θα τον κάνω άνετα, δυσκολα, η καθόλου?

4η ερώτηση φτάνω νησί φουσκωνω το ετοιμάζω και το Ρίχνω, όλη την εβδομάδα τα βράδια το αφήνω μέσα στημένο και αροδο? Το βγάζω παραλία? Ψάχνω μόλο? Η το μαζεύω ? Η απορία μου έχει να κάνει μην μου κλέψουν κάτι η όλο το φουσκωτό η την μηχανή! (ασφ κλοπής παίζει? Η είναι πολύ ακριβή ?)

5η ερώτηση έξοδα συντήρησης και έξοδα αδειών τι παίζει περίπου? Κόστος και κάθε ποτέ?

6η ερώτηση υπάρχει πιθανότητα μεταφοράς του στον ουρανό του αυτοκινήτου ? Δεν μιλάω για εθνική αλλά Αθήνα Πειραιά πλοίο νησί

Νιουμπας εντελώς :D

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω στην τρίτη ερώτηση γιατί κάποια πράγματα από τότε που είχα μέχρι τώρα μάλλον θα έχουν αλλάξει...

Με φουσκωτό 3 μέτρων και 8 ίππων μηχανή έκανα την διαδρομή Θεσσαλονίκη - Σάρτη (Δεύτερο πόδι Χαλκιδικής).. οπότε όπως καταλαβαίνεις με 15 ίππους και μεγαλύτερο φουσκωτό μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα

(δες τον χάρτη χωρίς να λάβεις υπόψιν τη διαδρομή από την ξηρά και θα καταλάβεις)

https://www.google.gr/maps/dir/%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC/%CE%A3%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7/@40.408356,23.3358433,111616m/data=!3m1!1e3!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x14a83f2063bf2689:0x400bd2ce2b9a4c0!2m2!1d22.9530294!2d40.5827028!1m5!1m1!1s0x14a8a59dedc5203f:0x500bd2ce2bad190!2m2!1d23.9760138!2d40.0947057

Να με τέτοιο !!!

bombard_tropik_335.jpg

Αχ Βαχ... τι ωραίες εποχές !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πολλες οι αποριες

Μια ερωτηση:

5.5 μετρα συμβατικο χωρις τρειλερ;

ξεχνατο

και με 15 ιπους θα σερνεται

για καποια κοντινη διπλανη παραλια αλλα για γυρο νησιου δεν στο συνιστω

Έγινε επεξεργασία - disc-postman
Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν καταλαβα, ποσα μετρα σκαφος εχεις βρει;;;

Link to comment
Share on other sites

1η - αναλογα το ετος νηολογησης ! παντως για νεα σκαφη ειναι 4000

2η - εδω νομιζω εισαι λαθος , ψαξτω μπορει να κανω και λαθος αλλα μ φαινεται δυσκολο

3η - ευκολα αλλα δεν μπορεις να βγεις 3μιλια-+ απο την ακτη

4η - αυτο ειναι μια συζητηση απο μονο του,το αμαξι π το αφηνεις να μην στο κλεψουν?

6η - αν το αμαξι μπορει τοτε μπορεις και εσυ,και προσεχε τι θα σου πουν στο καραβι ,το μηκος πληρωνεις οχι το υψος!

Έγινε επεξεργασία - ValeAq
Link to comment
Share on other sites

Διπλωμα μεχρι 15 ταχυπλοο και μεχρι 30 βαρκα

Ασφαλεια ολα

Link to comment
Share on other sites

Πολλες οι αποριες

Μια ερωτηση:

5.5 μετρα συμβατικο χωρις τρειλερ;

ξεχνατο

και με 15 ιπους θα σερνεται

για καποια κοντινη διπλανη παραλια αλλα για γυρο νησιου δεν στο συνιστω

πολυ γενικο αυτο.... αν παει στην μια παραλια και μετα παει και στην διπλανη και μετα στην διπλανη και μετα στην διπλανη τον εκανε τον γυρο :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου γενικο, παει αλλα πως θα γυρισει............

Θελει καυσιμα, θελει προγνωση καιρου, θελει πολλα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ξεκινάω με τα εύκολα !

Σκαφακι έχω βρει όπως και μηχανή !

Μιλάω για συμβατικό φουσκωτό!

Ο λόγος που το θέλω είναι διακοπές νησί διπλωμενο μέσα στο αμάξι και μια εβδομάδα να γυρνάω το νησί γύρω γύρω !

1η ερώτηση μέχρι 5,5 μέτρα έχουν μόνο τεκμήριο 4000€ όμως αν το χρησιμοποιείς 3 μήνες χρειάζεσαι το 1000€ τεκμήριο σωστά?

2η ερώτηση μέχρι 15 ίππους δεν χρειάζεσαι ασφάλεια και δίπλωμα σωστά? Νομιζω μεχρι 30 ιππους!

Πάμε στα πρακτικά

3η ερώτηση το γύρω του νησιού θα τον κάνω άνετα, δυσκολα, η καθόλου? Με 30 ιππους θα κλαις μεσα στον ηλιο!

4η ερώτηση φτάνω νησί φουσκωνω το ετοιμάζω και το Ρίχνω, όλη την εβδομάδα τα βράδια το αφήνω μέσα στημένο και αροδο? Το βγάζω παραλία? Ψάχνω μόλο? Η το μαζεύω ? Η απορία μου έχει να κάνει μην μου κλέψουν κάτι η όλο το φουσκωτό η την μηχανή! (ασφ κλοπής παίζει? Η είναι πολύ ακριβή ?) Για να πλησιασεις παραλια πρεπει να εχει διοδο και παλι οι ντοπιοι θα σε καρφωσουν στο λιμενικο. Στο μολο θα πρεπει να πληρωσεις. Να το μαζευευεις και να το ριχνεις θα σου φυγει η μαγκια και θα βαρεθεις. Η μηχανη ειναι μεγαλο δελεαρ για κατσαπλιαδες!

5η ερώτηση έξοδα συντήρησης και έξοδα αδειών τι παίζει περίπου? Κόστος και κάθε ποτέ? Αν το μαζευεις τοτε μονο νερακι για να το ξεπλενεις απ τα αλατια!

6η ερώτηση υπάρχει πιθανότητα μεταφοράς του στον ουρανό του αυτοκινήτου ? Δεν μιλάω για εθνική αλλά Αθήνα Πειραιά πλοίο νησί

Νιουμπας εντελώς :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καθολου γενικο, παει αλλα πως θα γυρισει............

Θελει καυσιμα, θελει προγνωση καιρου, θελει πολλα

Αρα δεν εχει να κανει με το σκαφος αλλα με τον χειριστη και την εμπειρια του! καταλαβαινεις τι θελω να πω φανταζομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται, ο φιλος samilas απο οτι καταλαβα δεν εχει καθολου εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία έχω μόνο απο ιστιοπλοικα αλλά και πάλι όχι τεράστια!

Σκαφος έχω βρει ένα 3,60 μήκος με φουσκωτη Καρινα και πάτωμα με 15 ίππους δίχρονο !

Όταν λέμε γύρω νησιού ασφαλώς δεν εννοούμε την Κρήτη και την Ρόδο! Πχ στο αμάξι όλα τα συμπραγκαλα φτάσαμε μήλο για 10 μέρες και κάνουμε τον γύρω της μήλου χωρίς να απομακρύνεσαι από το νησί

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ένα πλάνο από πριν, το που υπάρχουν βενζινάδικα και καταλύματα σε περίπτωση καιρού, εύκολο είναι.

Ένας ναυτικός χάρτης της περιοχής θα βοηθήσει αφάνταστα!!

(εγώ εκείνες τις μέρες δεν θα αφήσω ελεύθερους τους αέρηδες !!!) χα χα χα

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία έχω μόνο απο ιστιοπλοικα αλλά και πάλι όχι τεράστια!

Σκαφος έχω βρει ένα 3,60 μήκος με φουσκωτη Καρινα και πάτωμα με 15 ίππους δίχρονο !

Όταν λέμε γύρω νησιού ασφαλώς δεν εννοούμε την Κρήτη και την Ρόδο! Πχ στο αμάξι όλα τα συμπραγκαλα φτάσαμε μήλο για 10 μέρες και κάνουμε τον γύρω της μήλου χωρίς να απομακρύνεσαι από το νησί

Μην το τολμησεις ουτε κατα διανοια, ακουσε με

Σου μιλαω εκ πειρας

Ενας καιρος να σε πιασει η ενα μπουρινι θα κινδυνευσεις

Στο 3,60 ουτε τα καυσιμα δεν χωρανε για αυτο που σκεφτεσαι να κανεις

Να υποθεσω οτι θα εισαστε ζευγαρι;

Η μηλος εχει προσβαση σε ολες σχεδον τις παραλιες με αμαξι εκτος του κλεφτικου που παει καραβακι αν το επιτρεψει ο καιρος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς μόνο ζευγαρακι !

Για το Μήλος ήταν παράδειγμα! Εννοούσα νησάκια σαν την μήλο!

Οπότε άκυρο ?

Τοτε αυτά τα σκαφακια τι τα πουλάνε?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρων θέμα θα σου απαντήσω αλλά τώρα δεν έχω χρόνο λόγο δουλειάς. Προσωπικά έχω φουσκωτό 3,20 με φουσκωτή καρίνα και μια 5αρα μηχανή ποιο μεγάλο φουσκωτό και ποιο μεγάλη μηχανή δεν λέει αν θες να το ταμπουρώσεις στο αυτοκίνητο το γιατί θα σου το πω το βράδυ όταν έχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς μόνο ζευγαρακι !

Για το Μήλος ήταν παράδειγμα! Εννοούσα νησάκια σαν την μήλο!

Οπότε άκυρο ?

Τοτε αυτά τα σκαφακια τι τα πουλάνε?

Δεν ακυρωνω τιποτα, κι εγω με ενα zodiac 340 ξεκινησα συμβατικο

Μετα κολλησα

Αυτα τα σκαφακια ειναι για να πεταγεσαι σε καμμια κοντινη ξερα για ψαροντουφεκο

η σε καμμια διπλανη παραλια με τη κοπελια που δεν παει αυτοκινητο

Σε απαγγεια μερη και μεχρι 4-5 μποφορ, δεν ειναι για παραπανω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρεματακι ξεχασες !

Ναι ναι, αλλα με προσοχη στα αγκιστρια

Link to comment
Share on other sites

γτ για να μην τρυπησουν τα μπαλονια?χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...