Jump to content

Έχει Κανεις Εμπειρια Σε Φουσκωτο?


Recommended Posts

επειδή μιλάς για διπλωμένο μέσα στο αμάξι και όχι κοτσαδόρο και τρεηλορ που αυτά και τα δυο μαζί είναι μια επένδυση γύρο στο χιλιάρικο. Μεταχειρισμένα ντε κανένα 500αρικό.

φουσκωτό μικρό μεταξύ 3-4 μέτρα και μηχανή μικρή 5-8 ίππους.

Ο λόγος είναι ο εξής μαζί με την βάρκα και την μηχανή, πρέπει να φέρεις, τρόμπα για να το φουσκώσεις με την ανάλογη πίεση, 3 φωτοβολίδες ένα καπνογόνο ένα πυροσβεστήρα μια άγκυρα με τα ανάλογα μέτρα αλυσίδα (3 φορές το μήκος του σκάφους και σκηνή), 4 σωσίβια με έγκριση άπω το λιμεναρχείο, (όχι απλά φουσκωτά), ένα ψυγείο για τρόφιμα, νερό ίσος και μια μικρή μπαταρία, φώτα πορείας, κουπιά, ντεπόζιτο βενζίνης, ραδιοφωνάκι, προβολέα για το βράδυ καθώς βγαίνεις έξω ώστε να βλέπεις και αν βάλεις και κάτι που θα ήθελες να έχεις βλέπεις πως αμέσως το πορτμπαγκάζ έχει τιγκάρει μόνο από αυτά. Βάλε τώρα και τα μπαγκάζια του ταξιδιού!!!

Για αυτό δεν σε παίρνει μεγάλη βάρκα και μεγάλη μηχανή δεν θα χωρέσουν όλα.

αν μπεις από παραλία με άτομα που κολυμπούν τότε πρέπει να περάσεις και τον τελευταίο λουόμενο και μετά να βάλεις μπροστά την μηχανή έως εκείνο το σημείο κάνεις απλά κουπί.

Για να δηλώσεις την βάρκα αν είναι καινούργια τότε πας με τα χαρτιά και ένα διπλότυπο τον 50 συν 25 ευρώ στο χέρι.

Αν δεν είναι και έχει να μπει στο νερό πάνω από δυο χρόνια συν 50 ευρώ για να πάρεις έγκριση από ναυπηγό.

Αν θες να ψαρέψεις δεν θες άδεια καταργήθηκαν.

συνήθως με αυτά τα μικρά βάση νόμου μπορείς να απομακρυνθείς από την ακτή έως και δυο ναυτικά μίλια.

Τώρα αν θες να πας σε κάποιο νησάκι που απέχει 4 ΝΜ τότε μπορείς γιατί με το που θα φτάσεις στην μέση θα απέχεις από την άλλη ακτή 2ΝΜ. Εγώ έτσι πάω από καβάλα στην Θάσο.

Εγώ με το δικό μου φουσκωτό και την πεντάρα μηχανή πιάνω φορτωμένος 12 κόμβους ταχύτητα.

α και κάτι ακόμη για φούσκωμα ξεφούσκωμα και όλα τα συναφή θες και τα δυο μαζί 1 ώρα.

το φουσκωτό αν το βγάλεις εκτός νερού για πολλές ώρες την ημέρα πρέπει να το ξεφουσκώσεις λίγο γιατί θα σου θερμανθεί από τον ήλιο και με την διαστολή του αέρα μπορεί να πάθει ζημιά στην θήλασα δεν ισχύει αυτό γιατί ψύχεται από το νερό.

και τα μάτια σου ανοιχτά γιατί τα κλέβουν αυτά για την πλάκα.

δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι ότι άλλο θες ρώτα.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

επειδή μιλάς για διπλωμένο μέσα στο αμάξι και όχι κοτσαδόρο και τρεηλορ που αυτά και τα δυο μαζί είναι μια επένδυση γύρο στο χιλιάρικο. Μεταχειρισμένα ντε κανένα 500αρικό.

φουσκωτό μικρό μεταξύ 3-4 μέτρα και μηχανή μικρή 5-8 ίππους. 4 μετρα με τετοια ιπποδυναμη δεν πλαναρει, ζησε Μαη μου να φας τριφυλλι

Ο λόγος είναι ο εξής μαζί με την βάρκα και την μηχανή, πρέπει να φέρεις, τρόμπα για να το φουσκώσεις με την ανάλογη πίεση, 3 φωτοβολίδες ένα καπνογόνο ένα πυροσβεστήρα μια άγκυρα με τα ανάλογα μέτρα αλυσίδα (3 φορές το μήκος του σκάφους και σκηνή), 4 σωσίβια με έγκριση άπω το λιμεναρχείο, (όχι απλά φουσκωτά), ένα ψυγείο για τρόφιμα, νερό ίσος και μια μικρή μπαταρία, φώτα πορείας, κουπιά, ντεπόζιτο βενζίνης, ραδιοφωνάκι, προβολέα για το βράδυ καθώς βγαίνεις έξω ώστε να βλέπεις και αν βάλεις και κάτι που θα ήθελες να έχεις βλέπεις πως αμέσως το πορτμπαγκάζ έχει τιγκάρει μόνο από αυτά. Βάλε τώρα και τα μπαγκάζια του ταξιδιού!!!

Για αυτό δεν σε παίρνει μεγάλη βάρκα και μεγάλη μηχανή δεν θα χωρέσουν όλα.

αν μπεις από παραλία με άτομα που κολυμπούν τότε πρέπει να περάσεις και τον τελευταίο λουόμενο και μετά να βάλεις μπροστά την μηχανή έως εκείνο το σημείο κάνεις απλά κουπί.

Για να δηλώσεις την βάρκα αν είναι καινούργια τότε πας με τα χαρτιά και ένα διπλότυπο τον 50 συν 25 ευρώ στο χέρι.

Αν δεν είναι και έχει να μπει στο νερό πάνω από δυο χρόνια συν 50 ευρώ για να πάρεις έγκριση από ναυπηγό.Δεν ισχυει αυτο που λες, Αν εχει ληξει η αδεια εκτελεσης πλοων η δεν ειναι εφοδιασμενο εξ αρχης με αδεια εκτελεσης πλοων, τοτε θελει βεβαιωση απο κατασκευαστρια εταιρεια η ναυπηγο

Αν θες να ψαρέψεις δεν θες άδεια καταργήθηκαν.

συνήθως με αυτά τα μικρά βάση νόμου μπορείς να απομακρυνθείς από την ακτή έως και δυο ναυτικά μίλια.

Τώρα αν θες να πας σε κάποιο νησάκι που απέχει 4 ΝΜ τότε μπορείς γιατί με το που θα φτάσεις στην μέση θα απέχεις από την άλλη ακτή 2ΝΜ. Εγώ έτσι πάω από καβάλα στην Θάσο.

Καβαλα-Θασος 17 μιλια. Μηπως απο Κεραμωτη; αλλα και παλι 6 μιλια ειναι

Εγώ με το δικό μου φουσκωτό και την πεντάρα μηχανή πιάνω φορτωμένος 12 κόμβους ταχύτητα.

α και κάτι ακόμη για φούσκωμα ξεφούσκωμα και όλα τα συναφή θες και τα δυο μαζί 1 ώρα.

το φουσκωτό αν το βγάλεις εκτός νερού για πολλές ώρες την ημέρα πρέπει να το ξεφουσκώσεις λίγο γιατί θα σου θερμανθεί από τον ήλιο και με την διαστολή του αέρα μπορεί να πάθει ζημιά στην θήλασα δεν ισχύει αυτό γιατί ψύχεται από το νερό.

και τα μάτια σου ανοιχτά γιατί τα κλέβουν αυτά για την πλάκα.

δεν ξέρω αν ξέχασα κάτι ότι άλλο θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε με συμβατικό αλλά θα σου πω από προσωπική εμπειρία είναι λίγο ταλαιπωρία (το συμβατικό) όλη η διαδικασία να το κουβαλήσεις να το ρίξεις στο νερό, να το πλύνεις κ.τ.λ

Είχα για πολλά χρόνια συμβατικό και κάποια στιγμή σε κουράζει όλο αυτό, ένα φουσκωτό με καρίνα πλαστική είναι άλλο πράγμα στο να το ρίξεις στο νερό μόνο σου, στο καθάρισμα κ.τλ απλά ξεφεύγεις λίγο στα χρήματα που θα πρέπει να διαθέσεις.

Θέλει πολύ σκέψη πριν προχωρήσεις στην αγορά του

Link to comment
Share on other sites

@ disc-postman

ναι δεν το διευκρίνισα, με δυο χρόνια εκτός νερού εννοούσα ότι αν έχουν περάσει δυο χρόνια μετά την λήξη της άδειας τότε θες ναυπηγό ποιο μπροστά όχι.

προσωπικά έχω το Honda με την φουσκωτή καρίνα και την Honda μηχανή την bf5a και πάει μια χαρά δεν πλανάρει :).

Το συγκεκριμένο φουσκωτό είναι κατηγορίας C έχει άδεια πλεύσης έως 6 μποφόρ (όχι ότι έχω βγει με 6 μποφόρ) και μέγιστη ιπποδύναμη μηχανής 15 ίππους.

Όσο για καβάλα Θάσο που είπα το ανέφερα γενικά ποιο συγκεκριμένα πάω κεραμωτή στην παραλία που βλέπει προς την Θάσο, από εκεί πάω Θασοπούλα μια απόσταση 1,1 ΝΜ, από Θασοπούλα έως την ακρόπολη του Εβραιόκαστρου είναι 2,2 ΝΜ, τώρα για τα 0,2ΝΜ μίλια που παραβαίνω τον κανονισμό δεν τρέχει και τίποτα :whistling: .

​παραλιακά μετά σιγά σιγά πάω στην σκάλα ποταμιάς

Επίσης λάβε υπόψη σου αυτά που λέει ο φίλος ποιο πάνω το ενδεχόμενο να κουραστείς από το φούσκωμα ξεφούσκωμα είναι μεγάλο και θέλει καλή σκέψη στην αγορά ενός σκάφους.

Εγώ επειδή δεν έχω χρόνο μπαίνω σε αυτήν την διαδικασία 2 φορές τον μήνα και το κάνω σαν μονοήμερη εκδρομή. Ξεκινώ το απόγευμα να το φουσκώσω κάνω την βόλτα μου και το νυχτερινό ψάρεμα, μετά κοιμάμαι λίγο και ξανά ψάρεμα τα ξημερώματα έως της 10 και αν δεν είμαι κουρασμένος περιμένω καμιά φορά και την μεσημεριανή τσιπούρα :). Μετά βγαίνω τα μαζεύω πάω σπίτι τα πλένω και τέρμα. Είναι μια διαδικασία που προσωπικά δεν με κούρασε ακόμη από το 2006 ίσος γιατί δεν πάω τακτικά.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε που είχα το φουσκωτό "αγγάρεψα" τον πατέρα μου να μου το πηγαίνει μέχρι την μαρίνα, και εκεί το φούσκωνα και έφευγα για σαββατοκύριακο.....μετά ερχόταν με έπαιρνε αφού το έπλενα και το ξεφούσκωνα εκεί.

Σχεδόν κάθε σαββατοκύριακο, και δεν το βαριόμουνα καθόλου γιατί ήταν κάτι που με έβγαζε από την καθημερινότητα... άρα το θέμα της κούρασης ή της διάθεσης γι αυτού του είδους της "ταλαιπωρίας" είναι πολύ σχετικό και διαφέρει στον καθένα και το πως το βλέπει ο καθένας.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία έχω μόνο απο ιστιοπλοικα αλλά και πάλι όχι τεράστια!

Σκαφος έχω βρει ένα 3,60 μήκος με φουσκωτη Καρινα και πάτωμα με 15 ίππους δίχρονο !

Όταν λέμε γύρω νησιού ασφαλώς δεν εννοούμε την Κρήτη και την Ρόδο! Πχ στο αμάξι όλα τα συμπραγκαλα φτάσαμε μήλο για 10 μέρες και κάνουμε τον γύρω της μήλου χωρίς να απομακρύνεσαι από το νησί

Με το ίδιο σκάφος και μηχανή με αυτό που έχεις βρει εβγαζα τελική περίπου στα 20 μίλια την ώρα, επειδη δεν μπορείς να πηγαίνεις συνεχεια τέρμα υπολογισε μια ταχύτητα ταξιδιού 15 μιλίων την ώρα με πολυ καλή θαλασσα. Το πρόβλημα είναι οτι λόγο έλλειψης τιμονιέρας , καθίσματος ειναι λίγο κουραστική η οδήγηση επιπλέον η απουσία γάστρας δημιουργει πρόβλημα σε περίπτωση κυμμάτων. Αρα η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το συγκεκριμένο σκαφος θεωρώ οτι ειναι καλό για να μεταβείς σε μια κοντινη παραλία που δεν εχει πρόσβαση με άλλο τροπο και να χαρείς την ερημια αλλά οχι για γυρω νησιου εστω και μικρου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστω για την συμμετοχή :D

Γνωρίζω για τα πλεονεκτήματα του καρινατου όπως και τα έξοδα!

Οπότε για την ώρα δεν το σκέφτομαι!

Το συμβατικό με φουσκωτη καρινα και πάτωμα το θέλω για συγκεκριμενο σκοπό!

Καταρχήν να μην πληρώνω τρέιλερ και καραβιατικα !

Επίσης το θέλω για τις διακοπες μου πχ θα πάω Νάξο , το Ρίχνω την ημέρα που φτάνω και κάνω το γύρω του νησιου κάθε μέρα απο λιγο , για να γυρίσεις όλο το νησί !

Απλά δεν ξέρω αν μπορούνε 2 άτομα με συμπραηκαλα να κάνουν το γύρω του νησιου?

Link to comment
Share on other sites

Η θα είναι πεταμένα λεφτά?

Το καρινατο στο πλοίο κοστίζει όσο το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστω για την συμμετοχή :D

Γνωρίζω για τα πλεονεκτήματα του καρινατου όπως και τα έξοδα!

Οπότε για την ώρα δεν το σκέφτομαι!

Το συμβατικό με φουσκωτη καρινα και πάτωμα το θέλω για συγκεκριμενο σκοπό!

Καταρχήν να μην πληρώνω τρέιλερ και καραβιατικα !

Επίσης το θέλω για τις διακοπες μου πχ θα πάω Νάξο , το Ρίχνω την ημέρα που φτάνω και κάνω το γύρω του νησιου κάθε μέρα απο λιγο , για να γυρίσεις όλο το νησί !

Απλά δεν ξέρω αν μπορούνε 2 άτομα με συμπραηκαλα να κάνουν το γύρω του νησιου?

Απο την Μηλο πηγες στο μεγαλυτερο νησι των κυκλαδων

Χαχα........μ αρεσεις

Το τρειλερ στο καραβι δεν συμφερει, σα να πληρωνεις 2 αυτοκινητα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως καθώς θα το "κυκλοφορείς" και όσο θα μαθαίνεις τις δυνατότητες του, αλλά και τις δικές σου, θα δεις μέχρι που μπορείς να το φτάσεις και τι παραπάνω μπορείς να κάνεις.

Και εγώ στην αρχή δειλά δειλά από όρμο σε όρμο πήγαινα, αλλά όταν έμαθα κάποια πράγματα και έκρινα ότι με παίρνει έκοβα και ευθείες !!

Το μεγαλύτερο μου τόλμημα ήταν ο διάπλους του Τορωναίου κόλπου, από την άκρη του δεύτερου ποδιού της Χαλκιδικής (Σιθωνία) προς την άκρη του πρώτου (Κασσάνδα), απόσταση περίπου 8 μιλίων και δεν το κρύβω με είχε πιάσει δέος εκεί έξω στο Αιγαίο !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...