Jump to content

Προσοχή στο πλύσιμο των δοκιμαστικών σωλήνων


Recommended Posts

Είμαι σίγουρος ότι αν δεν πάθεις δεν μαθαίνεις. Η πείρα (αλλά και η μπύρα :blush: ) μας το έχει αποδείξει αυτό άπειρες φορές στη ζωή μας.

Άνοιξα το θέμα αυτό για να πω μια από τις επιδράσεις που μπορεί να έχει το γεγονός να μην ξεπλένονται καλά οι δοκιμαστικοί σωλήνες από τα test μετά τις μετρήσεις.

Είχα μετρήσει λοιπόν την προηγούμενη εβδομάδα με όλα τα test τις τιμές του ενυδρείου μου. Τα είχα ξεπλύνει (πίστευα καλά) και είχαν στεγνώσει. Πάω σήμερα να μετρήσω με το test Ο2 της Tetra. Βάζω τις σταγονίτσες μου, ανακατεύω, περιμένω το χρόνο που θέλει, ρίχνω και τις τελευταίες σταγόνες και μόλις ανακατεύω ΕΝΔΕΙΞΗ=0. Παναγία μου λέω, μηδέν οξυγόνο στο ενυδρείο με τόσα φυτά και ορατή φωτοσύνθεση, δεν είναι δυνατόν.

Ξαναβάζω νερό, ίδια διαδικασία (αφού ξέπλυνα δοκιμαστικό και καπάκι), ξαναπροσθέτω σταγόνες, στο τελευταίο ανακάτεμα ΠΑΛΙ ΜΗΔΕΝ!!!! Τρελλάθηκα. Κάτι λέω δεν πάει καλά, πριν ξεκινήσω να τρέξω να ανοίξω την αεραντλία στο full.

Koιτάω στο ενυδρείο βλέπω φυσσαλίδες φωτοσύνθεσης. Να μην σας τα πολυλογώ συνηδειτοποίησα ότι το καπάκι αυτό είχε μια πολύ μικρή ποσότητα από κάτι στέρεο πάνω του (μάλλον σίδηρος από το test σιδήρου που είχε στεγνώσει). Το αποτέλεσμα ήταν ότι ενώ οι σταγόνες από τα 2 πρώτα φυαλλίδια δεν επηρεαζόντουσαν, οι σταγόνες από το τρίτο μόλις ερχόντουσαν σε επαφή με το καπάκι (κατά το τελευταίο ανακάτεμα) εξουδετερωνόντουσαν και κάναν το διάλυμα εντελώς διάφανο.

Όλοι μπορούμε να την πατήσουμε. Είτε έχουμε πείρα, είτε όχι. Γι' αυτό σαν συμβουλή: Πλένετε πάντα τα καπάκια και τους δοκιμαστικούς πολύ καλά μετά τη χρήση τους και ακόμα καλύτερα γράψτε πάνω τους με μαρκαδόρο από ποιο test είναι ώστε να χρησιμοποιείτε πάντα τους ίδιους δοκιμαστικούς για την κάθε μέτρησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Γιάννη.

Απλά να συμπληρώσω ότι είναι πολύ καλύτερα όλα τα μπουκαλάκια και ηλεκτρονικά όργανα να τα πλένουμε με νερό από αντίστροφη όσμωση έαν έχουμε για να ελαχιστοποιήσουμε την πιθανότητα να παραμείνουν άλατα ενώ στεγνώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...