Jump to content

Προσπάθεια Για Νέο Aquascape Στα 150 Λίτρα + Καραντίνα


AGAPI7

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ερώτηση η μελάνοταινια προβλέπεται στο σεταπ ψάροσυνθεσης, αν να την ψάξω και εγω που έχω τα ίδια...!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει η ζούγκλα ! Μάλλον επειδή δεν έχω καταφέρει ακόμα να βάλω τα φυτά σε μια τάξη ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ερώτηση η μελάνοταινια προβλέπεται στο σεταπ ψάροσυνθεσης, αν να την ψάξω και εγω που έχω τα ίδια...!!

Πριν βάλω μέσα τις μελανοταινίες το είχα ψάξει αρκετά..

Από γεωγραφικής άποψης.. και τα δύο είδη (αρλεκίνοι και μελανοταινίες) απαντώνται στη Σουμάτρα που είναι νησί της Ινδονησίας.

Από την άποψη συγκατοίκησης.. ταιριάζουν πάρα πολύ! Από την πρώτη μέρα που τις έβαλα στο ενυδρείο κοπάδιασαν μαζί με τους αρλεκίνους.

Όλα αυτά στην μεσαία ζώνη..

Επάνω είναι τα γκουράμι.. που δεν ασχολούνται..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει η ζούγκλα ! Μάλλον επειδή δεν έχω καταφέρει ακόμα να βάλω τα φυτά σε μια τάξη ! :)

Χα.. χα..!!! Εγώ τα είχα σε τάξη αλλά τα χάλασα..

Πιστεύω ότι όλες οι απόψεις για διακόσμηση είναι δεκτές από την στιγμή που δεν κάνουν κακό στα ζωντανά μας!

Για μένα το ιδανικό θα ήταν να φαίνεται σαν να είχαν πέσει μπλούμ όλα τυχαία μέσα στο ενυδρείο..

Δεν το έχω καταφέρει ακόμα αλλά που θα πάει.. θα το καταφέρω..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο για την Hygrophila polysperma αλλά φοβάμαι μήπως τώρα που είναι μικρή της κάνει σκιά η ανούμπια και δεν δώσει ύψος. Γι αυτό είπα να την βάλω αλλού..

Για το ξύλο επίσης έχεις δίκιο αλλά δεν πήγα ακόμα βόλτα στο ποτάμι να μαζέψω το κατιτίς μου..

Θα γίνει κ αυτό..

Το μπλε φόντο όμως δεν παίζει να αλλάξει..

Πρώτον γιατί είναι βαμμένο και δεύτερον γιατί μου αρέσει.... Χι.. χι..!!!!

Ευχαριστώ!!!! :bigemo_harabe_net-100:

Ο.Κ. τότε συζήτηση κάνουμε!! Φυσικά και όπως σου αρέσει μας αρέσει και εμάς. Μην την φοβάσαι την polysperma δωσ' της μια βδομάδα να δεις αν ψηλώνει και να συνέλθει λίγο από το σοκ. Πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Απο ποσά άτομα έχεις Αρλεκινους+μελανοταινιες;

Εγώ έχω 13 αρλεκίνους και 6 μελανοταινίες.

Αλλά να ξέρεις πως μελανοταινίες είχα παραγγείλει 10..

Έκανα την πατατιά και μου ήρθαν με το κτελ από Αθήνα.. ντάλα καλοκαίρι με καύσωνα..

Και οι 6 που μου έμειναν.. θαύμα είναι.. τρόμαξα να τις συνεφέρω..

Επίσης μου είχαν βάλει μόνο έναν αρσενικό..

Τέλος πάντων αυτά είναι τα άσχημα της επαρχίας!

Εσύ θα πας και θα διαλέξεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. τότε συζήτηση κάνουμε!! Φυσικά και όπως σου αρέσει μας αρέσει και εμάς. Μην την φοβάσαι την polysperma δωσ' της μια βδομάδα να δεις αν ψηλώνει και να συνέλθει λίγο από το σοκ. Πιστεύω δεν θα έχει πρόβλημα!

Σωτήρη λες ότι σε μία μόνο εβδομάδα.. άντε δύο.. θα δείξει αν την σηκώνει το μέρος;

Έχει τόσο γρήγορη ανάπτυξη;

Επίσης αυτό που φοβάμαι είναι η Ludwigia στα αριστερά..

Μήπως δεν θα έχει αρκετό φως επιδή είναι σχεδόν από πάνω της το κερατόφυλλο;

Με λιγότερο φως απλά δεν θα είναι κόκκινη ή θα αποδημήσει;

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα έτσι όπως λες φωτογραφίες και βγήκαν χάλια.. Ήταν ξασπρισμένες και μπλεδίζανε..

Αυτό που κοκκίνησα το έγραψες για κακό; Μα εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω.. Ζούγκλα!!!!!

Το κερατόφυλλο είναι πιασμένο με μπετονιά και δεν κουνιέται από εκεί που το έβαλα..

Ο "κανόνας" για τα φυτά δεν μου αρέσει καθόλου γιατί αν τα ήθελα τακτοποιημένα θα έφτιαχνα ανθοδέσμη..

PS

Δεν αυθαδιάζω προς τον δάσκαλο αλλά βίτσια είναι αυτά βρε δάσκαλε.. :bigemo_harabe_net-108:

Οχι ρε τι κακο! Μια χαρα ειναι! Απλα ελεγα να το φτιαξεις πιο συμμετρικο!

Οι φωτογραφιες βγηκαν χαλια; Πως το καταφερες αυτο ρε θηριο;

Το κερατοφυλλο εκει που ειναι σου κρυβει το αλλο το φυτο το ψηλο! Βαλτο πανω απο τις ανουμπιες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε τι κακο! Μια χαρα ειναι! Απλα ελεγα να το φτιαξεις πιο συμμετρικο!

Οι φωτογραφιες βγηκαν χαλια; Πως το καταφερες αυτο ρε θηριο;

Το κερατοφυλλο εκει που ειναι σου κρυβει το αλλο το φυτο το ψηλο! Βαλτο πανω απο τις ανουμπιες!

Βρε Θοδωρακο..το κερατοφυλλο έχει τον λόγω του που είναι εκεί !Εκεί είναι το σημείο με την πιο χαμηλή ροή και έβαλα το κερατοφυλλο μπας και του κάνει κούκου του γκουραμι και κάνει εκεί φωλιά...

Το οποίο κερατοφυλλο για να το κρατήσω σταθερό στην επιφάνεια... του έχω δέσει και έναν φελο..

Η συμμετρία είπαμε δεν μου αρέσει...

Με τις φωτογραφίες γενικά δεν το έχω. Και αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι δεν μπορώ να βγάλω τα ψάρια όπως είναι πραγματικά τα χρώματα τους. Ειδικά οι αρλεκίνοι δεν έχουν καμία σχέση με τις φωτογραφίες... Κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..

Μπορώ να βάλω καμία ταμπλέτα για λίπασμα στα φυτά η μπορεί να την τσιμπήσουν τα κορυ και να μου πάθουν τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη, οπου και να το βαλεις το κερατοφυλλο, αμα δεν του κανει κουκου, δεν του κανει κουκου!!!!

Εκει που ειναι κρυβει πολυτιμο φως απο αλλα φυτα που το χρειαζονται και σου πνιγει το αλλο το φυτο το ψηλο! Απ οτι βλεπω το φιλτρο ειναι τερμα αριστερα και οι ανομπιες ειναι τερμα δεξια. Πως γινεται τερμα δεξια, δηλαδη στην αλλη ακρη απο κει που βγαινει το νερο να εχει ροη και στη μεση, δηλαδη πιο κοντα στην εξοδο του φιλτρου να μην εχει ροη; Θα με κουφανεις βραδιατικο;

Ουτε γω το χω αλλα αν βγαλεις το φλας και αφησεις μονο τοτ φως του ενυδρειου και κανενα αλλο φως στο δωματιο, βγαινουν καλυτερες!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη, οπου και να το βαλεις το κερατοφυλλο, αμα δεν του κανει κουκου, δεν του κανει κουκου!!!!

Εκει που ειναι κρυβει πολυτιμο φως απο αλλα φυτα που το χρειαζονται και σου πνιγει το αλλο το φυτο το ψηλο! Απ οτι βλεπω το φιλτρο ειναι τερμα αριστερα και οι ανομπιες ειναι τερμα δεξια. Πως γινεται τερμα δεξια, δηλαδη στην αλλη ακρη απο κει που βγαινει το νερο να εχει ροη και στη μεση, δηλαδη πιο κοντα στην εξοδο του φιλτρου να μην εχει ροη; Θα με κουφανεις βραδιατικο;

Ουτε γω το χω αλλα αν βγαλεις το φλας και αφησεις μονο τοτ φως του ενυδρειου και κανενα αλλο φως στο δωματιο, βγαινουν καλυτερες!

Γίνεται! Κάτσε να σου δώσω συντεταγμένες του φίλτρου..

Το φίλτρο είναι τέρμα αριστερά και μπροστά και το κερατοφυλλο το έβαλα αριστερά αλλά πίσω..

Κατάλαβες; Είναι λογικό εκεί που τελειώνει η «βόλτα» της ροής του νερού.. να έχει λιγότερη ανατάραξη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπη,εγω εχω χασει επεισοδια μαλλον.....τωρα ειδα τις μελανοταινιες...... :D

Πολυ ομορφα ψαρακια!Να τα χαιρεσαι!

Οσον αφορα τα φυτα....

Κατ'αρχην το κοκκινο θελει οσο ειναι δυνατο πολυ φως σιγουρα....να μην ειναι τιποτα απο πανω του να του κανει σκια,αν ειναι δυνατον βγαλτο απο εκει που το εχεις τωρα και βαλτο ακριβως κατω απο την λαμπα....

Επισης,δεν μου πολυαρεσε αυτο που ειναι σα θαμνος,και δεν θυμαμαι πως λεγεται, και παει και μπλεκεται με το κερατοφυλλο!Εγω θα το κουρευα λιγο,ετσι κι αλλιως θα ξαναμεγαλωσει, και θα το εβαζα ακομα πιο πισω και πιο κεντρο....

Εβγαλες πετρες και εχουν μεινει αυτες?Πολλες μου φαινονται!Θα ηθελα μερικα ξυλα ενδιαμεσα απο τις πετρες!

Αυταααα!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα αρέσουν τα ξύλα.. Αλλά είπαμε.. πρέπει να πάμε εκδρομή στο ποτάμι..

Όσο για τον θάμνο.. μου αρέσει που βγαίνει επιφάνεια και γι αυτό δεν τον κλάδεψα.

Υπομονή μέχρι την επόμενη αλλαγή νερού για αλλαγές..

Γιατί τώρα μέσα στην βδομάδα δεν ξαναβάζω χεράκι αν δεν είναι ανάγκη...

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται! Κάτσε να σου δώσω συντεταγμένες του φίλτρου..

Το φίλτρο είναι τέρμα αριστερά και μπροστά και το κερατοφυλλο το έβαλα αριστερά αλλά πίσω..

Κατάλαβες; Είναι λογικό εκεί που τελειώνει η «βόλτα» της ροής του νερού.. να έχει λιγότερη ανατάραξη.

Βρε... βρε... βρε τι σε πω! Δηλαδη εχει χαμηλη ροη εκει και δεν εχει τερμα αριστερα, στην αλλη ακρη; Τι μαθηματικα ειναι αυτα;

Link to comment
Share on other sites

Βρε... βρε... βρε τι σε πω! Δηλαδη εχει χαμηλη ροη εκει και δεν εχει τερμα αριστερα, στην αλλη ακρη; Τι μαθηματικα ειναι αυτα;

Είναι που είμαι με το tablet και δεν μπορώ να σου το ζωγραφίσω..

Το νερό φεύγει από αριστερά μπροστά.. πηγαίνει ευθεία δεξιά μπροστά.. μετά πίσω δεξιά ..και μετά πίσω αριστερά.

Αυτή είναι η διαδρομή του..

Δοκίμασα να αφήσω το κερατοφυλλο πάνω από τις ανουμπιες και είδα που βρέθηκε..

Αλλά τώρα μου ήρθε άλλη ιδέα.. Να βάλω το ψηλό που είναι σαν θάμνος πάνω από τις ανουμπιες για να τις κάνει και σκιά..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς φλας, κρατώντας την φωτογραφική ακίνητη όσο μπορείς.

Βρε... βρε... βρε τι σε πω! Δηλαδη εχει χαμηλη ροη εκει και δεν εχει τερμα αριστερα, στην αλλη ακρη; Τι μαθηματικα ειναι αυτα;

Λογικά εννοεί ότι ξεκινάει από αριστερά και κάνει η ροή κυκλική κίνηση και καταλήγει πίσω από το την έξοδο του φίλτρου.
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς φλας, κρατώντας την φωτογραφική ακίνητη όσο μπορείς.

Λογικά εννοεί ότι ξεκινάει από αριστερά και κάνει η ροή κυκλική κίνηση και καταλήγει πίσω από το την έξοδο του φίλτρου.

Μπράβο.. Αυτό ακριβώς ήθελα να πω για την ροή του νερού!

Όσο για τις φωτογραφίες.. το μυστικό πρέπει να είναι αυτό που λες.. να κρατήσω την μηχανή ακούνητη!

Θα προσπαθήσω ξανά..

Link to comment
Share on other sites

Το μυστικό είναι να τραβήξεις χωρίς φλας :P

Ακόμα κι αν δεν "πιάνεις" τα ψάρια, το aquascape θα φαίνεται μία χαρά.

Αν δεν μπορείς να κρατήσεις σταθερή τη μηχανή βάλε την κάπου και τράβα με το timer mode, έχουν όλες οι φωτογραφικές.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χάλια.. χάλια.. χάλια!!!

Δεν το έχω με τίποτα με τις φωτογραφίες!!!

Αλλά για να μην λέτε ότι δεν ακούω τις συμβουλές σας και ότι δεν προσπάθησα..

.. επισυνάπτω φωτογραφίες που τράβηξα με τον τρόπο που μου είπατε...

Επίσης να πω πως άλλαξα κάποια πράγματα..

Πήρα τις ανούμπιες από δεξιά και τις έβαλα αριστερά για να έχουν από πάνω τους το κερατόφυλλο και να τις κάνει σκιά.

Όλες τις hygrophilia τις έβαλα δεξιά εκεί που ήταν οι ανούμπιες.

Και στο κέντρο έβαλα την bacoba carolina και την ludwigia mullerti για να έχουν περισσότερο φως!

post-57192-0-24800500-1417209959_thumb.jpg

post-57192-0-25975000-1417210035_thumb.jpg

post-57192-0-09629700-1417210080_thumb.jpg

post-57192-0-90730800-1417210314_thumb.jpg

post-57192-0-99792000-1417210471_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι οι φωτο τωρα ειναι πολυ πιο καλες! Η φωτογραφικη ή το κινητο ειναι μαπα!

Το ενυδρειο επισης πολυ ομορφο!

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφική είναι nikon coolpix

Από το ενυδρείο λείπουν τα ξύλα αλλά θα γίνει κ αυτό...

Μετά από ένα χρόνο περίπου πήραν μπροστά και οι βαλισνέριες που ήταν του θανατά!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους έδειξε :-)

Οι φωτογραφίες είναι 10 φορές καλύτερες, το ενυδρείο σου είναι πολύ ωραίο, να το χαίρεσαι :-)

Link to comment
Share on other sites

Τί να σας πω βρε παιδιά..

Εμένα χάλια μου φαίνονται οι φωτογραφίες..

Πάντως.. ευχαριστώ!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...