Jump to content

Ατυχημα Με Ρευμα


Recommended Posts

Καλημερα , ειχα ενα περιστατικο, με καποιο τροπο βγηκε η μπριζα απο το φιλτρο χτες το βραδυ και το ειδα σημερα το πρωι.Τα ψαρια ειναι ολλα οκ,αλλα σε διαφορα συμεια εχει κανει ελαχιστο αφρο αφου εβαλα το φιλτρο σε λειτουργεια και εκανε αναταραξη. Πρεπει να κανω καμια αλλαγη νερου η ειμαι οκ? Η βιολογια πειραχτικε? γιατι σημερα περιμενω ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο ; Δεν κάνεις καμιά μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι ; Εγώ θα έριχνα και μια δόση βακτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω με μία μέρα χωρίς φίλτρο δεν έχεις πρόβλημα! Απλά καλά έκανες και έβαλες το φίλτρο να κάνει ανατάραξη, λογικά ο αφρός θα διαλυθεί σχεδόν αμέσως με την κυκλοφορία του νερού. Αν δεις ότι δεν φεύγει ο αφρός μπορείς να τον βγάλεις και εσύ ο ίδιος με την απόχη ή απλά με ένα κομμάτι χαρτί ακουμπώντας το στην επιφάνεια του νερού! Δεν είναι δηλαδή κάτι το ανησυχητικό, απλά καλό θα ήταν να μας έλεγες και σε ποιο ενυδρείο έγινε αυτό το πρόβλημα (δηλαδή τα λίτρα του)!

Απλά να έχεις το νου σου καλού κακού μην ξανασυμβεί και μείνει περισσότερο καιρό. Επίσης δεν μήπως δεν κάνει καλή επαφή το βύσμα και θέλει λίγο σφίξιμο!

Link to comment
Share on other sites

στα 220 λιτρα μου εγινε, απ οτι υπολογιζω πρεπει να βγηκε η μπριζα χτες στης 01:00 και το ειδα σημερα στης 10, δεν νομιζω και εγω να εχω προβλημα το ενυδρειο τρεχει κανενα χρονο, απλα επειδη κανω αλλαγες νερου καθε παρασκευη λεω μηπως ειναι καλο να προσθεσω σημερα λογο το περιστατικου

Link to comment
Share on other sites

κανενα προβλημα,αντεχει η βιολογια

Μιλάει ο ειδικός επί του θέματος. :D

Κι εγώ δεν θα ανησυχούσα, μετρήσεις και βακτήρια θα έβαζα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μιλάει ο ειδικός επί του θέματος. :D

Κι εγώ δεν θα ανησυχούσα, μετρήσεις και βακτήρια θα έβαζα. :)

:bigemo_harabe_net-76: Παθαινεις και μαθαινεις :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...