Jump to content

Τί Να Κάνω Το Ενυδρείο ?


Recommended Posts

Γειά σας παιδιά ! Ενολίγοις έχω ένα ενυδρείο 55L με εσωτερικό φίλτρο (σφουγγάρι,βιολογικό υλικό,έχω αφαιρέσει άνθρακα). Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες περίπου με χρυσόψαρα. Στην αρχή μπήκαν 2 μέσα (μεταφορά από γυάλα 8L όπου ζούσαν ένα χρόνο) τα οποία έχασα -λόγω αμμωνίας- και ύστερα μπήκε ένα ακόμη το οποίο ατόνισε ξαφνικά και την άλλη μέρα πέθανε χωρίς συμπτώματα στο κολύμπι του όπως τα 2 πρώτα. (η αμμωνία 0 πλέον). Καθώς τώρα έχω απελπιστεί λίγο δεν ξέρω τί να κάνω το ενυδρειάκι. Σκέφτομαι να αφήσω το χόμπυ αλλά το λυπάμαι. Δεν ξέρω πλεόν πως να κινηθώ αλλά δεν θέλω πλέον να πάρω άλλο χρυσόψαρο. Προτάσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε.

Δεν έχεις στο μυαλό σου κάποια ψαράκια που να σου αρέσουν ;

Link to comment
Share on other sites

Γκαπυ...πιο ευκολα...αλλιως ενας μονομαχος....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να διαβάζω για τα γκαπυ. Έχω την εξης απορία, το νερό του ενυδρείου πρέπει να το αδειασω τώρα και να γίνει στρώσιμο από την αρχή ; μπορώ να προσθέσω γκαπυ στο ήδη υπάρχον νερό ; αν θέλω να βάλω φυτά μπορώ και τώρα ; (ευχαριστώ πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Δεν στρωνουμε το νερο αλλα το φιλτρο(ειναι στρωμενο το φιλτρο σου;),ναι μπορεις να βαλεις οποτε θελεις φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα ειναι να αφησεις το χομπι. Το ενυδρειακι σου ειναι αρκετο για γαριδαδικο η μονομαχοενυδρειο. Μπορεις να το κανεις ενα μικρο παλατι. Μην απελπιζεσαι....

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην εχεις κλεισει το φιλτρο και γινει το νερο βουρκος.

Επισης μην το αφησεις πολλες μερες χωρις ρυπους γιατι αν εχουν δημιουργηθει αποκιες βακτηριων στο

Φιλτρο σου θα χαθουν.Βαζε τουλαχιστον λιγη τροφη σε ενα τουλι η στην αποχη για να τις διατηρησεις.

Για να σου πουμε με σιγουρια αν πρεπει να πεταξεις το νερο που εχεις μεσα χρειαζομαστε μετρησεις αμμωνιας,νιτρωδη και νιτρικα.

Για τα φυτα που ρωτας θελουμε λεπτομερειες απο τον βυθο σου(χαλικι,αμμος) οπως και απο τον φωτισμο σου(watt,kelvin).

Μην τα παρατησεις θα ελεγα και εγω. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα tetras πιστεύω πως θα ήταν καλά στο ενυδρείο σου φίλε μου !
Ή και συνδυασμός μικρών ψαριών με γαριδούλες !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα

Εννοείται ότι δεν πρέπει να τα παρατήσεις. Αν τα παρατούσαμε απ την πρώτη φορά λόγω θανάτων (και λαθών), τότε στο χόμπι θα είχαν μείνει ελάχιστοι

Προσωπικά θα σου πρότεινα μονομάχο (οι αγάπες δεν αλλάζουν)

Ζωοτοκα θα έλεγα να τα αποφύγεις λογω διαστάσεων του ενυδρείου (γεννάνε σαν παλαβά)

Τα τέτρας θέλουν μήκος στο ενυδρείο (από 80-100 cm)

Μπορείς να επιλέξεις ένα κοπαδι Galaxy Rasbora

Ή ένα κοπάδι Pseudomugil gertrudae

ή κάποιο είδος απ τα παρακάτω

Cherry barb

Dario dario

Tanichtus albonubes

Tateurndina ocellicauda

Το φίλτρο εφόσον το είχες απενεργοποιήσει, θέλει πάλι στρωσιμο.

Ολα φυσικά φαίνονται μέσω των μετρήσεων. Για φυτά, υποστρώματα κλπ, όλα εξαρτώνται απ τα ψάρια που θα επιλέξεις

Θα σου προτεινα να διαβάσεις τις ενότητες των αρχαριών, να μην βιαστείς στις κινήσεις σου και να έχεις υπομονή (το χόμπι ειναι της υπομονής έτσι κι αλλιως!)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχη θα πρεπει να μας πεις τις μετρησεις σου για να δουμε αν ειναι στρωμενο το ενυδρειο σου και κατα δευτερον αν θελεις νερο βρυσης η αν θα το επεξεργαζεσαι για να το κανεις πιο μαλακο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Σκέφτομαι να βγουν τα πλαστικά φυτά και να βάλω αληθινά, να φτιάξω ένα πιο όμορφο και φυσικό ενυδρείο. Όσο για το τι ψάρια σκέφτομαι για μονομάχο ή τετρα που μου είπατε. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο. Η ιδέα των πολλών μικρών θα μου άρεσε ως επίσης κ του ενός μεγαλύτερου. Οσο για το νερό σκέφτομαι βρύσης. Λογω του οτι ειμαι αρχάριος θέλω να αποφύγω τυχόν λάθη που θα μου κοστίσουν ζωές ψαριών. Όσο για μετρήσεις αμμωνία πλέον 0 με υγρό τεστ κ με στικ ph-7 , kh-5 και gh-10 (αυτά στο περίπου λόγω των στικ).

Link to comment
Share on other sites

Για τέτρα το ενυδρείο δεν κάνει λόγω μήκους, θέλουν χώρο για να κολυμπάνε, αλλά και λόγω νερού, θέλουν μαλακό νερό, όχι βρύσης. Καλύτερα δες για τα υπόλοιπα ψαράκια που σου πρότειναν, αν βάλεις μονομάχο θα είναι άρχοντας! Τα Pseudomugil gertrudae είναι πολύ όμορφα, σκέφτομαι κι εγώ να βάλω αργότερα στο δικό μου. Εκτός από αυτά που έγραψες, έχεις μετρήσει νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3);

Link to comment
Share on other sites

να βαλεις γκαμπυ ειναι ωραια και ευκολα ψαρακια !!!

γεννανε κιολας !!!!! :mp3:

Σε 55 λιτρα μικτά, άρα καμιά 45αρια καθαρα...τα γκαπάκια δεν θα καλοπεράσουν μετά από λίγο καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα γκάπυ φοβάμαι τις γέννες και δεν θα ξέρω τι να τα κάνω μετά τα μικρά. Σχετικά με τις μετρήσεις μόνο ότι έχω αναφέρει έχω κάνει. Δεν έχω μετρήσει Νιτρώδη και Νιτρικά. Σκέφτομαι τη Δευτέρα να βάλω κάποια φυτά αληθινά και μετά απόλίγες μέρες πάμε πιθανόν για μονομάχο (θα δούμε). Για να διατηρήσω τα βακτήρια που έχω τώρα , να ρίξω μέσα λίγη τροφή ? Τι διαδικασία να ακολουθήσω ? Τις ακαθαρσίες των χρυσόψαρων που έχω στην άμμο να τις αφαιρέσω όσο μπορώ πριν βάλω τα φυτά και το ψάρι μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Εγώ θα σου πρότεινα προς το παρόν να πάρεις υγρά τεστ για νιτρώδη και νιτρικά για να ξερεις που βρίσκεσαι σχετικά με τον κύκλο του αζώτου. Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις τις ακαθαρσίες των χρυσόψαρων. Θα είναι καλό λίπασμα για τα φυτά.

Βγάλε όλα τα πλαστικά από το ενυδρείο και άρχισε να βάζεις αληθινά φυτά. Ψάρι μην βάλεις πριν βεβαιωθείς ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Καλό θα ήταν να περάσουν και κανά δυό εβδομάδες από τον θάνατο του τελευταίου ψαριού. Αυτό στο λέω γιατί αν τυχόν υπάρχουν παράσιτα που ευθύνονται για το θάνατο του ψαριού, θα πεθάνουν και αυτά όταν δεν υπάρχει ψάρι για να αναπτυχθούν. Μπορείς να βάζεις λίγη τροφή σε τούλι ή σε απόχη για να διατηρήσεις τον κύκλο (θα αλλάζεις την τροφή πρίν σαπίσει) αλλά για σιγουριά (και σαν καλύτερη λύση) θα μπορούσες όταν βάλεις τα νέα ψαράκια να βάλεις και μπόλι (βιολογικό υλικό από άλλο ενυδρείο που δεν έχει περάσει κάποια αρρώστια τελευταία και πάνω στο οποίο υπάρχουν ήδη τα βακτήρια που ευθύνονται για το κύκλο του αζώτου). Για το μπόλι μπορείς να βάλεις αγγελία στο φόρουμ.

Αν μπορείς βάλε μία γενική φωτογραφία του ενυδρείου και πές μας τις διάστάσεις του. Μπορείς να βάλεις μέσα διάφορα ψαράκια όπως σου είπαν τα παιδιά.

Ξεκίνα το διάβασμα με τα άρθρα για την πρώτη επαφή με το κόσμο των ενυδρείων (http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/?p=717028), και μελέτησε τα προφίλ των ψαριών που σου πρότειναν τα παιδιά. Θα προκείψουν και άλλες απορίες αλλά εδώ είμαστε. Όλοι βοηθούμε όπως μπορούμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από εμένα.

Εγώ θα σου πρότεινα προς το παρόν να πάρεις υγρά τεστ για νιτρώδη και νιτρικά για να ξερεις που βρίσκεσαι σχετικά με τον κύκλο του αζώτου. Δεν χρειάζεται να αφαιρέσεις τις ακαθαρσίες των χρυσόψαρων. Θα είναι καλό λίπασμα για τα φυτά.

Βγάλε όλα τα πλαστικά από το ενυδρείο και άρχισε να βάζεις αληθινά φυτά. Ψάρι μην βάλεις πριν βεβαιωθείς ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Καλό θα ήταν να περάσουν και κανά δυό εβδομάδες από τον θάνατο του τελευταίου ψαριού. Αυτό στο λέω γιατί αν τυχόν υπάρχουν παράσιτα που ευθύνονται για το θάνατο του ψαριού, θα πεθάνουν και αυτά όταν δεν υπάρχει ψάρι για να αναπτυχθούν. Μπορείς να βάζεις λίγη τροφή σε τούλι ή σε απόχη για να διατηρήσεις τον κύκλο (θα αλλάζεις την τροφή πρίν σαπίσει) αλλά για σιγουριά (και σαν καλύτερη λύση) θα μπορούσες όταν βάλεις τα νέα ψαράκια να βάλεις και μπόλι (βιολογικό υλικό από άλλο ενυδρείο που δεν έχει περάσει κάποια αρρώστια τελευταία και πάνω στο οποίο υπάρχουν ήδη τα βακτήρια που ευθύνονται για το κύκλο του αζώτου). Για το μπόλι μπορείς να βάλεις αγγελία στο φόρουμ.

Αν μπορείς βάλε μία γενική φωτογραφία του ενυδρείου και πές μας τις διάστάσεις του. Μπορείς να βάλεις μέσα διάφορα ψαράκια όπως σου είπαν τα παιδιά.

Ξεκίνα το διάβασμα με τα άρθρα για την πρώτη επαφή με το κόσμο των ενυδρείων (http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-c-dhnthoc-aadhaoeth-iaa-oi-aaioaenaassi/?p=717028), και μελέτησε τα προφίλ των ψαριών που σου πρότειναν τα παιδιά. Θα προκείψουν και άλλες απορίες αλλά εδώ είμαστε. Όλοι βοηθούμε όπως μπορούμε....

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σου. Έβαλα λίγη τροφή σε τούλι. Αύριο θέλω να παω να αγοράσω αληθινά φυτά και να βγάλω τα πλαστικά.Εάν τα καταφέρω θα πάρω και υγρά τεστ νιτρώδη και νιτρικά. Διαστάσεις ενυδρείου (μήκος x πλάτος x ύψος): 55x30x34,8cm.

Ερώτηση: να κάνω αλλαγή νερου αν βάλω φυτά ; να συνεχίσω αλλαγές μια φορά την βδομάδα και χωρίς να εχω ψάρι ;

Link to comment
Share on other sites

Εαν στρωνεις το φιλτρο μην κανεις αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο Σταύρος μην κάνεις αλλαγές νερού όσο το φίλτρο είναι σε διαδικασία στρωσίματος. Αλλαγή θα κάνεις μία μέρα πριν βάλεις το / τα ψαράκια που θα διαλέξεις.

Τα φυτάκια μπορείς να τα βάλεις κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Σας ευχαριστώ παιδιά πολύ. Αύριο πρωί σκέφτομαι για φυτάκια και κάποιο ξύλο. Θα σας ανεβάσω και φωτογραφία με το καλό. ( την τροφή μες στο τούλι πόσο να την αφήσω ; ).

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα μέχρι δυό μέρες... Πρίν σαπίσει καλό είναι να την αλλάζεις γιατί υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθούν παθογόνοι μικροοργανισμοί.

Περιμένουμε τις φωτογραφίες με το καλό. Για μετρήσεις δες για το σετ της Aquili που περιέχει ΝΟ2, ΝΟ3, PH, GH, KH και κοστίζει 14+3 ευρώ μεταφορικά. http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set Τσέκαρέ το...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα μέχρι δυό μέρες... Πρίν σαπίσει καλό είναι να την αλλάζεις γιατί υπάρχει πιθανότητα να αναπτυχθούν παθογόνοι μικροοργανισμοί.

Περιμένουμε τις φωτογραφίες με το καλό. Για μετρήσεις δες για το σετ της Aquili που περιέχει ΝΟ2, ΝΟ3, PH, GH, KH και κοστίζει 14+3 ευρώ μεταφορικά. http://www.aquavivere.gr/shop-products/psaria-metriseis-nerou-aquili/aquili-aquarium-test-set Τσέκαρέ το...

Μια χαρούλα φαίνεται το σετάκι. Είναι και αυτό απαραίτητο και το θέλω. Θα βολέψω τα οικονομικά να δω τί μπορώ να κάνω και πώς να τα βολέψω . (ακόμη δεν έχω καταλήξει τι ψαράκι/α να βάλω :P ) (Σχετικά με ξύλο έχουμε καμιά πρόταση ? )

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια !

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία βόλτα στα πετ σοπ για να βρείς κάποια ρίζα που να σου αρέσει. Αν αγοράσεις κάποια και δεν σου ταιριάζει καλά τότε με ένα πριονάκι θα τη κόψεις όπως νομίζεις και θα κάνεις δοκιμές. Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες με τα διάφορα στησίματα να σου πούμε την γνώμη μας αν θές.

Μπορείς να τα αγοράζεις λίγα - λίγα. Πάρε πρώτα τις μετρήσεις για να ξέρεις τί σου γίνεται με το νερό και μετά βάζεις και φυτάκια.

Έλα και στη συνάντηση να τα πούμε και από κοντά. Αν έχει κανείς κλαδέματα θα μπορούσε να σου φέρει. Ο κάθε ένας μας κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει τον άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία βόλτα στα πετ σοπ για να βρείς κάποια ρίζα που να σου αρέσει. Αν αγοράσεις κάποια και δεν σου ταιριάζει καλά τότε με ένα πριονάκι θα τη κόψεις όπως νομίζεις και θα κάνεις δοκιμές. Μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες με τα διάφορα στησίματα να σου πούμε την γνώμη μας αν θές.

Μπορείς να τα αγοράζεις λίγα - λίγα. Πάρε πρώτα τις μετρήσεις για να ξέρεις τί σου γίνεται με το νερό και μετά βάζεις και φυτάκια.

Έλα και στη συνάντηση να τα πούμε και από κοντά. Αν έχει κανείς κλαδέματα θα μπορούσε να σου φέρει. Ο κάθε ένας μας κάνει ότι μπορεί για να βοηθήσει τον άλλο.

Ευχαριστώ και παλι! Μίλησα με το πετ σοπ και μου είπαν ότι πρέπει να προσθέσω ένα σακί άμμο ακόμη (λευκή ) για να βάλω μεσα τα φυτά ώστε να έχουν πάτο, μόνο που στο ενυδρείο εγώ τώρα έχω νερό. Τη διαδικασία να ακολουθήσω;να αδειάσω το περισσότερο νερό σε έναν κουβά και να την βάζω σιγά σιγά και μετά να ξαναβάλω το ίδιο νερό ; θα γίνει μεγάλη θολούρα λόγω της άμμου;

Όσο για συνάντηση ευχαρίστως αν καταφέρω θα έρθω να τα λέμε και από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...