Jump to content

Τί Να Κάνω Το Ενυδρείο ?


Recommended Posts

Θα πρεπει να βαλεις και αλλη αμμο της ιδιας κοκκομετριας για να φτιαξεις ενα βυθο με παχος 5-6 εκ συνολο.

Ελπιζω η αμμος σου να μην ειναι πολυ ψιλη? (πουδρα)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φοβερο κολπο Σταυρο. Θα το εχω υπ' οψιν και εγω!

Τακη, ουτως η αλλος θα αφαιρεσεις λιγο νερο αφου θα προσθεσεις αμμο. Απο τη στιγμη που δεν εχεις τιποτα αλλο εκτος απο νερο, βγαλε λιγο νερο και προσθεσε την πλημενη αμμο οπως στο βιντεο. Μετα συμπληρωσε οσο νερο σου λειπει...

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα καλο πλυσιμο στην αμμο και ¨κοπανα την μεσα¨!!Βαλε και λιγο παραπανω filterwool στο φιλτρο σου και σε λιγες ωρες θα ειναι λαμπικο.Δεν εχεις ζωντανα μεσα για να μπεις στην ταλαιπωρια με το μπουκαλι :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έβαλα ένα σακί άμμο πλυμενη αλλά ακόμη δεν έχει ξεθολωσει το νερό. Πειράζει να βαλω τις ταμπλέτες και τα φυτά για να μην τα εχω στη σακούλα με το νερό ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν πειράζει. Βγάλε λίγο νερό για να μπορέσεις να τα φυτέψεις και μετά βάλτο ξανά μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω 2 φωτογραφίες της απόπειρας μου να φτιάξω ένα φυτεμένο ενυδρείο. Τα φυτά που έχω βάλει είναι εχινόδορος αμαζόνικους, βαλισνέρια και μικροσόρουμ πάνω στο ξύλο ( magrove ). Το ξύλο μου έβγαλε καφέ χρώμα στο νερό , που βέβαια κάνει καλό , αλλά ίσως το ήθελα ένα τόνο πιο ανοιχτό (όχι τόσο έντονο). Αυτό ίσως με τις αλλαγές νερού να καθαρίσει λίγο. Τα φυτά τα φύτεψα με χρήση ταμπλέτων. Η απόχη που φαίνεται είναι για να στηρίζω το ξύλο επειδή ακόμη επιπλέει και δεν έχει βουλιάξει. Αν έχετε να μου επισημάνετε κάτι ευχαρίστως να σας ακούσω !! ( χαρά μου να με βοηθάτε) !

post-59141-0-57267700-1403909005_thumb.jpg

post-59141-0-21200400-1403909038_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία προφίλ μου είναι πριν τα φυτά , με πλαστικά λουλούδια και έναν αμφορέα. Άλλη μια απορία μου είναι αν θα πρέπει να καθαρίσω τον βυθό-άμμο από τα χωματάκια και τις ριζούλες των φυτών ?

Link to comment
Share on other sites

Τάκη το ενυδρείο σου το κάνεις πολύ όμορφο ΜΠΡΑΒΟ σου !
Εγώ θα ξανακάνω για άλλη μια φορά τον δικηγόρο του διαβόλου και θα πω πως όλα τα ψαράκια που σου προτείνουν οι φίλοι είναι σωστά αλλά δεν θα συμφωνήσω μαζί τους ως προς τα tetras πιστεύω ότι μπορούν να ζήσουν καλά στα λίτρα σου πάντα όμως με κατάλληλες ρουτίνες και χωρίς υπερβολές στον αριθμό των ψαριών σου , και σαν γνήσιος κακός θα προσθέσω στις επιλογές σου και κάποια είδη νανοκιχλίδων όπως ramirezi και apistogramma !
Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό το νερό της βρύσης μας και με απλά πραγματάκια θα μπορέσεις να το φτιάξεις !
Αυτά τα λέω πάντα με φιλική διάθεση προς όλους τους φίλους !

Link to comment
Share on other sites

Τάκη το ενυδρείο σου το κάνεις πολύ όμορφο ΜΠΡΑΒΟ σου !

Εγώ θα ξανακάνω για άλλη μια φορά τον δικηγόρο του διαβόλου και θα πω πως όλα τα ψαράκια που σου προτείνουν οι φίλοι είναι σωστά αλλά δεν θα συμφωνήσω μαζί τους ως προς τα tetras πιστεύω ότι μπορούν να ζήσουν καλά στα λίτρα σου πάντα όμως με κατάλληλες ρουτίνες και χωρίς υπερβολές στον αριθμό των ψαριών σου , και σαν γνήσιος κακός θα προσθέσω στις επιλογές σου και κάποια είδη νανοκιχλίδων όπως ramirezi και apistogramma !

Δεν νομίζω πως είναι τόσο τραγικό το νερό της βρύσης μας και με απλά πραγματάκια θα μπορέσεις να το φτιάξεις !

Αυτά τα λέω πάντα με φιλική διάθεση προς όλους τους φίλους !

Τακη παρακολουθω το θεμα απο την αρχη και να σου πω κι απο μενα μπραβο για την προσπαθεια.

Αργυρη, φιλαρακι μου, εσυ που εισαι πιο εμπειρος μπορει να εισαι σε θεση να συντηρησεις ενα ενυδρειο με τετρα ή νανοκιχλιδες σε νερο βρυσης στα 55 λιτρα. Ο φιλος ομως ισως να μην μπορει και με το παραμικρο να ερθει τουμπα το ενυδρειο και να αρχισει να χανει ψαρια ξανα και να πελαγωσει και να το παρατησει το χομπι τελειως.

Καλο λοιπον θα ηταν να πουμε στον φιλο πως τα ψαρακια αυτα θελουν λιτρα, μηκος, και μαλακο νερακι. Απο κει και περα ο φιλος μπορει να βαλει οτι θελει γιατι δικο οτυ ειναι στο κατω κατω αλλα εμεις θα εχουμε την συνηδειση μας ησυχη οτι του ειπαμε το σωστο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Τακη!!

Εσενα πως σου φαινεται τωρα?

Σιγα σιγα θα φουντωσουν και θα γινει ακομα καλυτερο.

Με τις μετρησεις εκανες κατι? Αν δεν μπορεις να παρεις ρωτα στο πετ σοπ που πηγαινεις αν μπορουν να σου μετρησουν αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα για να δεις πως παει το στρωσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω λόγια για την βοήθεια σας.

1. Για Ψαράκια θα ψάξω λεπτομέρειες για όλα όσα μου είπατε να δω τι μου αρέσει και τι μου καλύπτει το ενυδρείο μου.

2. Mary δεν κατάφερα ακόμη να παρω τεστ ενώ θέλω πολυ. Σκέφτομαι να προχωρήσω στην πρόταση σου για τα υγρά τεστ.

Ερωτήσεις: εφόσον έχει λειτουργήσει το ενυδρείο-φίλτρο 2 μήνες με χρυσόψαρα, και πιθανόν έχει στρώσει κάπως τώρα που δεν έχω ψάρια κάθε πότε μπορώ να κάνω αλλαγές νερού για να ξεθολωσει λίγο το νερό από το χρώμα του ξύλου ; ΝΑ Ρίχνω τροφή σε τούλι για αμμωνία και κάθε πότε ;

Link to comment
Share on other sites

Aν στρωσει το φιλτρο σου δεν χρειαζεται να ριχνεις τιποτα!

Μολις στρωσει θα κανεις αλλαγες περι το 30 % καθε βδομαδα!

Αν θες να φυγει το χρωμα θα βαλει ανθρακα και ενυδρειακο βαμβακι!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλη μια ερώτηση. Το ξύλο το έπλυνα καλά με νερό βρύσης και το έβαλα σε κουβα με νερό για 24 ώρες. Μετά το ξανα έπλυνα και το έβαλα στο ενυδρείο. Έπρεπε να το ειχα βράσει οπωσδήποτε ; Πρέπει να το βγάλω και να το βράσω; έχω βάλει πάνω του και ένα μικροσορουμ. Υπενθυμίζω δεν εχω ψάρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλη μια ερώτηση. Το ξύλο το έπλυνα καλά με νερό βρύσης και το έβαλα σε κουβα με νερό για 24 ώρες. Μετά το ξανα έπλυνα και το έβαλα στο ενυδρείο. Έπρεπε να το ειχα βράσει οπωσδήποτε ; Πρέπει να το βγάλω και να το βράσω; έχω βάλει πάνω του και ένα μικροσορουμ. Υπενθυμίζω δεν εχω ψάρια μέσα.

Όχι , μια χαρά είναι η διαδικασία που έκανες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο πρεπει να εχει στρωσει(σιγουρα μονο με μετρησεις) με τα χρυσοψαρα μεσα,ανα δυο-τρεις ημερες βαζε

φρεσκια τροφη στην αποχη.

Link to comment
Share on other sites

Βρες τρόπο να πάρεις μετρήσεις.

Εφόσον δεν έχεις ψάρια καλό θα είναι να βάζεις τροφή σε διχτάκι και να την ανανεώνεις ανά 1-2 μέρες.

Καλό θα είναι να αποφασίσεις άμμεσα τι ψαράκια θα βάλεις αν έχει στρώσει το φίλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι σας ευχαριστώ παιδιά ! Ήθελα να βάλω ψαράκια αφού τακτοποιήσω τα φυτά-ξύλο και πάρω μετρήσεις. Οπότε θα επισπεύσω την αγορά υγρών τεστ, για να βάλω άμεσα και ψαράκια. Μόλις καταλήξω σε ψάρια θα σας το γράψω εδώ να μου πείτε καμιά άποψη αν θέλετε. Και πάλι ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάκη προς το παρόν δεν κάνεις αλλαγές. Όταν θα βάλεις με το καλό τα ψαράκια και θα αρχίσεις τις εβδομαδιαίες αλλαγές θα αρχίσει το χρώμα να αραιώνει.

Μέχρι να πάρεις τα τέστ, βάζε τροφή σε τούλι ή στο διχτάκι όπως σου είπανε τα παιδιά και διάβασε καλά τα προφίλ των ψαριών. Μέχρι να διαλέξεις και να τα βρείς θα έχεις πάρει και τα τέστ και θα είσαι κομπλέ. Μην βιαστείς στην επιλογή των ψαριών απλά για να γεμίσεις το ενυδρείο.

Μια χαρά τα πάς!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση . Βλέπω ότι στα φυτά μου (και λίγο στο φίλτρο) υπάρχουν κάποιοι άσπροι κόκκοι που δεν ξέρω τί είναι. Σας παραθέτω μια φωτογραφία με το microsorum πάνω στο ξύλο αλλά το ίδιο έχει και η βαλισνέρια και ο εχινόδορος .

post-59141-0-30944000-1404257596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι βρωμιτσα; Προσπαθησες να καθαρισεις; Αν κουνησεις το φυτο με κατι απαλα φευγουνε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερώτηση . Βλέπω ότι στα φυτά μου (και λίγο στο φίλτρο) υπάρχουν κάποιοι άσπροι κόκκοι που δεν ξέρω τί είναι. Σας παραθέτω μια φωτογραφία με το microsorum πάνω στο ξύλο αλλά το ίδιο έχει και η βαλισνέρια και ο εχινόδορος .

Πειραξες το φιλτρο καθολου?

Μου φαινονται σαν να εχει ξερασει το φιλτρο μουργα απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι βρωμιτσα; Προσπαθησες να καθαρισεις; Αν κουνησεις το φυτο με κατι απαλα φευγουνε;

Έχω την εντύπωση ότι φεύγουν κάπως αν τα κουνησω ελαφρά αλλά θα σου πω σίγουρα το βράδυ που θα πάω σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...