Jump to content

Τί Να Κάνω Το Ενυδρείο ?


Recommended Posts

Πειραξες το φιλτρο καθολου?

Μου φαινονται σαν να εχει ξερασει το φιλτρο μουργα απο μεσα.

Το φίλτρο δεν το πείραξα καθόλου. Γενικά στο νερό δε βλέπω να αιωρούνται σωματίδια απλά σαν να έχει κολλήσει η άμμος πάνω στα λουλούδια. Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος μύκητας ή αρχή αλγης;

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι φεύγουν κάπως αν τα κουνησω ελαφρά αλλά θα σου πω σίγουρα το βράδυ που θα πάω σπίτι.

Ισχύει αυτό τελικά ;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό τελικά ;

Τα χτύπησα ελαφρά με την απόχη και τα δαχτυλα μου και έφευγαν. Σαν να έχει κάτσει πάνω άμμος και βρωμιτσες. Οπότε δεν νομίζω ότι είναι κάτι ανησυχητικό.

Ερώτηση. Οι βαλεσνιερες μετά από πόσες μέρες πετάνε δρομείς; δεν βλέπω κάποια ραγδαία αναπτυξη αν και υποψιάζομαι ότι δεν ήταν καλή η ρίζα που αγόρασα.φαίνεται ταλαιπωρημένη.

Σήμερα θα πάω και για υγρά τεστ.οπότε θα σας δώσω εικόνα σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Για τους δρομείς δεν μπορεί να πει κάποιος με ασφάλεια. Ανάλογα το φυτό , την λίπανση , τον φωτισμό , την παροχή co2 κτλ. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε πολύ το ενυδρείο σου, μπράβο!!, μήπως τα λευκα στιγματα που λές βγαίνουν απο το ξύλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΚΟΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ : pH-8 , KH-9 , GH-8 , NH3/NH4 - 0.5mg/l , NO2 - 0.0mg/l , NO3 - 5mg/l. Φωτοπερίοδος : 9 ώρες με λάμπα 1x11W. Θερμοκρασία-29οC.
Η αμμωνία μου ήταν 0 πριν 15 μέρες. Από τότε δεν υπάρχουν ψάρια στο ενυδρείο παρα μόνο 3 φυτά και ένα ξύλο εδώ και μια βδομάδα. Από την μέτρηση της αμμωνίας 0 δεν ξαναέριξα υγρό με βακτήρια. Τώρα όμως 0.5 ???
Ακούω προτάσεις για λύσεις. (Ευχαριστώ παρα πολύ)!

Έγινε επεξεργασία - takis17
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν υπηρχαν ψαρια δεν υπηρχαν ρυποι και κατα συνεπεια δεν υπηρχαν βακτηρια τα οποια τρεφονται απο αυτους!

Οταν μετρησες 0 επρεπε να ειχες βαλει ψαρια μεσα!

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που δεν υπηρχαν ψαρια δεν υπηρχαν ρυποι και κατα συνεπεια δεν υπηρχαν βακτηρια τα οποια τρεφονται απο αυτους!

Οταν μετρησες 0 επρεπε να ειχες βαλει ψαρια μεσα!

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις!

Κατάλαβα απολύτως. Απλά όταν είχα αμμωνία 0, είχε πεθάνει το χρυσόψαρο και αποφάσισα να βγάλω τα πλαστικά-ψεύτικα και να βάλω αληθινά φυτά και μετά ψαράκια αλλα. Τώρα εγώ μπορώ να προσθέτω βακτήρια με υγρό; να Ρίχνω τροφή κάθε δύο μέρες για να δημιουργώ ρύπους; να κάνω ή όχι αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

Αν το φιλτρο τρεχει καμποσο καιρο βαλε βακτηρια σημερα και αυριο ψαρια!

Link to comment
Share on other sites

Αν το φιλτρο τρεχει καμποσο καιρο βαλε βακτηρια σημερα και αυριο ψαρια!

Τρέχει περίπου 2 μήνες το φίλτρο. Οπότε λες να βάλω βακτήρια και εντός 24 ωρών τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Τρέχει περίπου 2 μήνες το φίλτρο. Οπότε λες να βάλω βακτήρια και εντός 24 ωρών τα ψάρια;

Προσοχη,σταδιακη αυξηση της ιχθυοφορτωσης και τακτικες μετρησεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσοχη,σταδιακη αυξηση της ιχθυοφορτωσης και τακτικες μετρησεις.

Oπως τα λεει ο Σταυρος! Δηλαδη αν θα βαλεις συνολο 10 ψαρια ( τυχαιο νουμερο ) θα βαλεις 2-3-3-2 σε διαστημα ενος μηνα! Τις πρωτες μερες δεν ταιζεις και υστερα ξεκινας φειδολα το ταισμα. Ολα αυτα σε συναρτηση με τις μετρησεις σου θα σου πουν ποτε το ενυδρειο σου ειναι σταθερο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oπως τα λεει ο Σταυρος! Δηλαδη αν θα βαλεις συνολο 10 ψαρια ( τυχαιο νουμερο ) θα βαλεις 2-3-3-2 σε διαστημα ενος μηνα! Τις πρωτες μερες δεν ταιζεις και υστερα ξεκινας φειδολα το ταισμα. Ολα αυτα σε συναρτηση με τις μετρησεις σου θα σου πουν ποτε το ενυδρειο σου ειναι σταθερο!

Ναι κατάλαβα παιδιά.

Ερωτήσεις. Τα ψάρια που ενδείκνυνται να είναι σε κοπάδι πχ 4 , τα βάζω σταδιακά ή και τα 4; Η αμμωνία που είναι 0.5 πρέπει να γίνει 0 πριν μπουν τα ψάρια ή θα μηδενιστεί με την είσοδο τους εφόσον θα προκαλούν ρύπους; Τέλος εάν φύγω σε δέκα μέρες για 2 βδομάδες διακοπές θα έχουν πρόβλημα χωρίς αλλαγή νερού;( την τροφή την μοντάρω). Σκέφτομαι συγκεκριμένα αν βρω να βάλω μέσα τα galaxy rasbora για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτηρια και βαλε δυο και μετα απο μια βδομαδα αλλα δυο!

Θα βαλεις ταιστρα. Το θεμα δεν ειναι το φαι αλλα η θερμοκρασια και η εξατμιση!

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον μετράς λίγη αμμωνία καλό θα είναι πριν βάλεις τα ψαράκια να κάνεις και μια μικρή αλλαγή νερού.

Επίσης δεν θα σου συνιστούσα αυτά που σκέφτεσαι τουλάχιστον για αρχή.

Βάλε κάτι άλλο και από Σεπτέμβρη με το καλό πας προς τα galaxy

Link to comment
Share on other sites

Ριξε βακτηρια και βαλε δυο και μετα απο μια βδομαδα αλλα δυο!

Θα βαλεις ταιστρα. Το θεμα δεν ειναι το φαι αλλα η θερμοκρασια και η εξατμιση!

Τί προτείνεις για την θερμοκρασία και την εξάτμιση ; η θερμοκρασία αν κανω καμία πατέντα με ανεμιστήρα ίσως ρυθμιστεί;

Link to comment
Share on other sites

Eφόσον μετράς λίγη αμμωνία καλό θα είναι πριν βάλεις τα ψαράκια να κάνεις και μια μικρή αλλαγή νερού.

Επίσης δεν θα σου συνιστούσα αυτά που σκέφτεσαι τουλάχιστον για αρχή.

Βάλε κάτι άλλο και από Σεπτέμβρη με το καλό πας προς τα galaxy

Φίλε δεν έχω κάποιο κόλλημα με τα galaxy, οπότε ευχαρίστως να ακούσω την πρόταση σου. Τι θα έλεγες για αρχή ;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή και λόγο εποχής θα έλεγα να διαλέξεις κάποιο ψαράκι πιο ανθεκτικό.

Να τα καταφέρει σε τυχόν λάθη σου αλλά να εξικοιωθείς και εσύ με τις ρουτίνες σου χωρίς παράπλευρες απώλειες και απογοητεύσεις.

Αφού περάσουν 2-3 μήνες ακόμα,δέσει λίγο καλύτερα η βιολογία σου και αποκτήσεις και εσύ μια α ευχέρεια προχωράς προς τα galaxy για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή και λόγο εποχής θα έλεγα να διαλέξεις κάποιο ψαράκι πιο ανθεκτικό.

Να τα καταφέρει σε τυχόν λάθη σου αλλά να εξικοιωθείς και εσύ με τις ρουτίνες σου χωρίς παράπλευρες απώλειες και απογοητεύσεις.

Αφού περάσουν 2-3 μήνες ακόμα,δέσει λίγο καλύτερα η βιολογία σου και αποκτήσεις και εσύ μια α ευχέρεια προχωράς προς τα galaxy για παράδειγμα.

Κατάλαβα απόλυτα τη σκεψη σου. Πολύ σωστά γιατί ακόμη αρχη είναι και για μένα και για το ενυδρείο μου. Έχουν περάσει 3 χρυσόψαρα από το ενυδρείο και τώρα λόγω φυτών έλεγα να πάω σε κάτι άλλο. Εσύ τι σκεφτόσουν όταν ανέφερες για πιο ανθεκτικά ψαράκια ;

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε το παρελθόν πέρασε.Διαβάζουμε και προχωράμε μπροστά αργά αλλά σταθέρα.

Σαν εύκολα ψαράκια με κίνηση και χρώματα θα σου προτεινα τα γκαπάκια για αρχή ή γενικά κάποιο είδος από τα ζωότοκα.

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε το παρελθόν πέρασε.Διαβάζουμε και προχωράμε μπροστά αργά αλλά σταθέρα.

Σαν εύκολα ψαράκια με κίνηση και χρώματα θα σου προτεινα τα γκαπάκια για αρχή ή γενικά κάποιο είδος από τα ζωότοκα.

Μ'αρέσει η θετική σου σκέψη. Σ'ευχαριστώ! Με τα γκαπακια λες να έχω πρόβλημα με τις γέννες και να γίνει το έλα να δεις; να ψάχνω τι να τα κάνω; Θα διαβάσω βέβαια το βραδάκι για το προφίλ τους και διάφορα topics εδώ στο forum να δω τι έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι φίλοι που έχουν ζωοτοκα.
Link to comment
Share on other sites

Τάκη πότε φεύγεις για διακοπές? Αν είναι σύντομα γιατί δεν κάνεις λίγη υπομονή και να βάλεις τα ψαράκια όταν γυρίσεις? Έτσι θα κάνεις και διακοπές με ηρεμία και θα το χαρείς όταν θα γυρίσεις...

Για όσο διάστημα μετράς αμμωνία μην βάλεις ψαράκια μέσα....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εναν μονομαχο θα εβαζα και τιποτα αλλο!

Για ανεμιστηρακια πατεντα μια χαρα αλλα προμηθευσου και ενα κοντρολερ για να σαι ησυχος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάκη πότε φεύγεις για διακοπές? Αν είναι σύντομα γιατί δεν κάνεις λίγη υπομονή και να βάλεις τα ψαράκια όταν γυρίσεις? Έτσι θα κάνεις και διακοπές με ηρεμία και θα το χαρείς όταν θα γυρίσεις...

Για όσο διάστημα μετράς αμμωνία μην βάλεις ψαράκια μέσα....

Mary μάλλον σε 2 βδομάδες θα φύγω. Θα με βόλευε να τα βάλω μετά με την ησυχία μου να τα χαρώ. Να μην έχω το άγχος όσο λείπω. Την αμμωνία πως να την μηδενισω; με τροφές ανά 2 μέρες πχ και ρίχνοντας και βακτήρια; εγώ αλλαγές νερού δεν θα κάνω μέχρι να βάλω ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...