Jump to content

Τί Να Κάνω Το Ενυδρείο ?


Recommended Posts

Εγω παντως εναν μονομαχο θα εβαζα και τιποτα αλλο!

Για ανεμιστηρακια πατεντα μια χαρα αλλα προμηθευσου και ενα κοντρολερ για να σαι ησυχος!

Ναι έχω και τον μονομάχο στο νου μου αν και μου αρέσει να παρατηρώ την συμπεριφορά ψαριών όταν είναι μαζί. Θα δούμε ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω και τον μονομάχο στο νου μου αν και μου αρέσει να παρατηρώ την συμπεριφορά ψαριών όταν είναι μαζί. Θα δούμε ...

Παρε μεγαλυτερο ενυδρειο και παρακολουθα τα! Πιο πολυ θα τα ευχαριστηθεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mary μάλλον σε 2 βδομάδες θα φύγω. Θα με βόλευε να τα βάλω μετά με την ησυχία μου να τα χαρώ. Να μην έχω το άγχος όσο λείπω. Την αμμωνία πως να την μηδενισω; με τροφές ανά 2 μέρες πχ και ρίχνοντας και βακτήρια; εγώ αλλαγές νερού δεν θα κάνω μέχρι να βάλω ψάρια;

Μην βάλεις τώρα ψάρια. Όταν γυρίσεις. Βάζε την τροφή μέσα για 1-2 μέρες και βακτήρια. Μετά άφησε 1-2 μέρες χωρίς τροφή. Η αμμωνία μηδενίζει μόνη της όταν αναπτύσσεται ο απαραίτητος αριθμός βακτηριδίων που την μετατρέπουν σε νιτρώδη. Μετά εμφανίζονται τα νιτρώδη (ΝΟ2) και αναπτύσσεται νέα ομάδα βακτηριδίων που τα μετατρέπουν σε νιτρικά (ΝΟ3). Όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη και μετράμε μόνο νιτρικά τότε έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος και τα ψάρια μπορούν να μπουν με ασφάλεια.

Μπορείς να μου θυμίσεις με τι μάρκα μετράς αμμωνία? Για παράδειγμα της JBL που έχω και εγώ δεν έχει μηδέν το κατώτατο όριο αλλά 0,05.

Επίσης ποια βακτήρια χρησιμοποιείς? Τι λένε οι οδηγίες τους? Πάντως και έτσι να το αφήσεις όταν γυρίσεις από τις διακοπές λογικά θα είναι στρωμένο το ενυδρείο.

Οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις τα τεστ γιατί χωρίς αυτά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Όταν θα φύγεις μην αφήσεις τροφή στο ενυδρείο να σαπίσει! Άστο και όταν γυρίσεις θα κάνεις μετρήσεις και θα σου ξαναπούμε πως να κινηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις τώρα ψάρια. Όταν γυρίσεις. Βάζε την τροφή μέσα για 1-2 μέρες και βακτήρια. Μετά άφησε 1-2 μέρες χωρίς τροφή. Η αμμωνία μηδενίζει μόνη της όταν αναπτύσσεται ο απαραίτητος αριθμός βακτηριδίων που την μετατρέπουν σε νιτρώδη. Μετά εμφανίζονται τα νιτρώδη (ΝΟ2) και αναπτύσσεται νέα ομάδα βακτηριδίων που τα μετατρέπουν σε νιτρικά (ΝΟ3). Όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη και μετράμε μόνο νιτρικά τότε έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος και τα ψάρια μπορούν να μπουν με ασφάλεια.

Μπορείς να μου θυμίσεις με τι μάρκα μετράς αμμωνία? Για παράδειγμα της JBL που έχω και εγώ δεν έχει μηδέν το κατώτατο όριο αλλά 0,05.

Επίσης ποια βακτήρια χρησιμοποιείς? Τι λένε οι οδηγίες τους? Πάντως και έτσι να το αφήσεις όταν γυρίσεις από τις διακοπές λογικά θα είναι στρωμένο το ενυδρείο.

Οπωσδήποτε πρέπει να πάρεις τα τεστ γιατί χωρίς αυτά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι.

Όταν θα φύγεις μην αφήσεις τροφή στο ενυδρείο να σαπίσει! Άστο και όταν γυρίσεις θα κάνεις μετρήσεις και θα σου ξαναπούμε πως να κινηθείς.

Καταρχάς ευχαριστώ. Αμμωνία μετράω με υγρό τεστ της sera. Τις υπόλοιπες μετρήσεις (ph,no2,no3,gh,kh) με υγρό τεστ της aquili. Βακτήρια βάζω της sera bio nitrivec. (Δοσολογία για στημένα ενυδρεία 10ml / 25 lit μια φορά τη βδομάδα ). Τεστ όπως έγραψα πήρα της aquili και έχω αναφέρει παραπάνω τις μετρήσεις μου.

Καταλήγω λοιπόν στο να το αφήσω έτσι και να βάλω ψαράκια από Αύγουστο. Θα βοηθούσε να κάνω κάποια αλλαγή νερού ή να το αφήσω όπως είναι, ως μια μέρα πριν να βάλω ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

Oταν γυρισεις με το καλο ξαναμετρα. Λογικα δεν θα εχεις αμμωνια. Αν εχεις κανεις μια αλλαγη και ριχνεις βακτηρια και την επομενη βαζεις ψαρια σταδιακα. Μετα για κανα δυο τρεις μερες προσοχη στο ταισμα και μετρησεις και εισαι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Oταν γυρισεις με το καλο ξαναμετρα. Λογικα δεν θα εχεις αμμωνια. Αν εχεις κανεις μια αλλαγη και ριχνεις βακτηρια και την επομενη βαζεις ψαρια σταδιακα. Μετα για κανα δυο τρεις μερες προσοχη στο ταισμα και μετρησεις και εισαι μια χαρα!

Ευχαριστώ πολύ. Έτσι θα κάνω λοιπόν. Οπότε νομίζω θα ησυχάσει το φόρουμ από μένα για λίγες μέρες γιατί σας τρέλανα μες τις ερωτήσεις μου.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια !

Link to comment
Share on other sites

Oταν γυρισεις με το καλο ξαναμετρα. Λογικα δεν θα εχεις αμμωνια. Αν εχεις κανεις μια αλλαγη και ριχνεις βακτηρια και την επομενη βαζεις ψαρια σταδιακα. Μετα για κανα δυο τρεις μερες προσοχη στο ταισμα και μετρησεις και εισαι μια χαρα!

Συμφωνώ...

Άντε καλές διακοπές και η συνέχεια όταν με το καλό γυρίσεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Έτσι θα κάνω λοιπόν. Οπότε νομίζω θα ησυχάσει το φόρουμ από μένα για λίγες μέρες γιατί σας τρέλανα μες τις ερωτήσεις μου.

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια !

Φιλαρακι γιαυτο ειναι το φορουμ, για να βοηθαμε ο ενας τον αλλον!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τάκη, δεν στο είπα για να μας αφήσεις ήσυχους!!! Για να χαλαρώσεις και να απολαύσεις όπως πρέπει το είπα!! (Ελπίζω να μην με παρεξήγησες....)

Όπως λεέι και ο Sturm το φόρουμ είναι για βοηθάμε ο ένας τον άλλον ...

Link to comment
Share on other sites

Τάκη, δεν στο είπα για να μας αφήσεις ήσυχους!!! Για να χαλαρώσεις και να απολαύσεις όπως πρέπει το είπα!! (Ελπίζω να μην με παρεξήγησες....)

Όπως λεέι και ο Sturm το φόρουμ είναι για βοηθάμε ο ένας τον άλλον ...

Χαχαχα τι να σε παρεξηγήσω βρε mary τρελάθηκες; Να είστε καλά για την βοήθεια. Λέω να επιστρέψω σύντομα με 1-2 αποριουλες που έχω.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous... tha ithela ti voithia sas...exw ena provlima pira ena psari to opio onomazete zempra k exei kiriarxisi to enudrio mou!!! mou efage 2 psaria megalitera apo ayto alpino k oskar... ti kanw??? k kinigaei k alla 2 pou exw mesa me ti alla psaria kanei ayto??? I d kanei me kanena!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous... tha ithela ti voithia sas...exw ena provlima pira ena psari to opio onomazete zempra k exei kiriarxisi to enudrio mou!!! mou efage 2 psaria megalitera apo ayto alpino k oskar... ti kanw??? k kinigaei k alla 2 pou exw mesa me ti alla psaria kanei ayto??? I d kanei me kanena!!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες καθώς είναι κανονισμός του φόρουμ.

Άνοιξε ένα νέο θέμα . :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...