Jump to content

Recommended Posts

Τα δισκάκια μου της τελευταίες 36 ώρες είναι κρυμμένα, :thaman:

χωρίς χρώμα, έχουν σκουρύνει και έχουν μαζέψει τα πτερύγια τους... :thaman:

(χθες το πρωί καθάρισα το 2217 eheim και όταν το έθεσα ξανά σε λειτουργία γέμισε τα πάντα στο ενυδρείο με ιζήματα όταν ξεθόλωσε..) ;)

ένας από αυτούς άρχισε να ξύνεται εδώ και 3 ημέρες και τώρα είδα 3 να ξύνονται (σε έναν έχει θολώσει και το μάτι του)+ 2 cory bronze + 1 cardinal. :wootwoot:

Άρχισα θεραπεία με General cure και Furan 2. και σταμάτησα την UV.

Οι μετρήσεις που πήρα χθες : ph-6,9 gh-5 kh-3 NO3-10 NH4/NH3-0 NO2-0 Θερμοκρασία 30 C,

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλία έχεις μέσα? Αν δεν έχεις θα σου πρότεινα να βάλεις για καλό και για κακό και να παρακολουθήσεις την συμπεριφορά τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω αεραντλία, και δουλεύει στο φουλ ...

και τα spray bar από τα φίλτρα (2217 και 2028)τα έχω στο χείλος της επιφάνειας και έχει καλή οξυγόνωση :thaman:

Link to comment
Share on other sites

...ένας από αυτούς άρχισε να ξύνεται εδώ και 3 ημέρες και τώρα είδα 3 να ξύνονται (σε έναν έχει θολώσει και το μάτι του)+ 2 cory bronze + 1 cardinal...

...Άρχισα θεραπεία με General cure και Furan 2...

...Θερμοκρασία 30 C...

Το ξύσιμο τις περισσότερες φορές υποδηλώνει εξωπαράσιτα. Καλό θα ήταν να προσέξεις εάν ξύνονται στη περιοχή των βραγχιων ή γενικά. Ισως ήταν βιαστική κίνηση να χρησιμοποιήσεις και Furan-2 μαζί με το General cure. Είναι για άλλες χρήσεις ο συνδυασμός αυτός και επιβαρύνει/ζορίζει αρκετά τη ζωή στο ενυδρείο και καλό είναι να χρησιμοποιείται μόνο σε μεγάλη ανάγκη και με την παρουσία ανάλογων συμπτωμάτων. Θα έλεγα ότι καλύτερα θα ήταν να έβαζες στη θέση του ΕΚΤΟΖΟΝ (που βοηθάει επίσης στα παράσιτα) και δεν είναι και τόσο "βαρύ" για τους οργανισμούς. Τώρα βέβαια δεν αλλάζεις κάτι, μέχρι την ολοκλήρωση της θεραπείας...

Θα ήθελα εδώ να πω ότι προσωπική μου εκτίμηση είναι πως τα corydoras aeneus δεν είναι και η καλύτερη επιλογή για συγκατοίκηση σε ενυδρείο με δίσκους. Και αυτό για το λόγο της θερμοκρασίας και μόνο. Αυτά τα ψάρια προτιμούν χαμηλότερες θερμοκρασίες απο αυτές που συνήθως έχουν τα δισκοενυδρεία και ίσως η συνεχής τους έκθεση σε μόνιμα υψηλές θερμοκρασίες να γίνεται αιτία για εμφάνιση δυσάρεστων καταστάσεων, που κατόπιν φυσικά επεκτείνονται σε όλο το ενυδρείο με αποτέλεσμα ταλαιπωρίες και απώλειες. Δεν λέω ότι αυτό έγινε και στη περίπτωσή σου, απλά το αναφέρω μήπως και βοηθήσει στο ψάξιμο που θα πρέπει να κάνεις (παράλληλα με τη θεραπεία) σχετικά με την βαθύτερη αιτία του συμβάντος. Αρκετές φορές το όποιο πρόβλημα ξεκινάει από αλλού και εμφανίζεται αλλού...

Εύχομαι περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκαιο, ότι το ιδανικό περιβάλλον για τα corydoras aeneus έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι των Δίσκων .

Αυτά που έχω στο ενυδρείο ζούσαν μέχρι πριν 1 εβδομάδα στους 28 C(ψηλή θερμοκρασία για το είδος) και γέμιζαν συχνά πυκνά τα κρύσταλλα και τα φύλα των φυτών με αυγά οπότε τολμώ να πω οτι είχαν πρασαρμοστει σε ψηλοτερες θερμοκρασιες τα τελευταια 2 χρονια .

Δεν ξέρω ακόμα, ίσως κάποιος από τους δίσκους μετέφερε κάποιο πρόβλημα και με το έντονο στρες της 1η εβδομάδας εκδηλώθηκε…

Θα τελειώσω το κύκλο της θεραπείας που άρχισα και αν δεν εχω αποτέλεσμα... :thaman:

έχω στεναχωρηθεί πολύ για τα δισκάκια :thaman:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αύριο κανονικά πρέπει να κάνω αλλαγή νερού και να βάλω άνθρακα στα φίλτρα…

{ 2*(general cure + furan 2 / furan 2 / general cure/ 2 μέρες αλλαγή νερού) }.

Τα 4 από τα 7 δισκάκια έχουν επανέλθει τα 3 όμως ενώ έχουν αρχίσει να κινούνται εξακολουθούν να μην έχουν τα χρώματα τους και 2 από αυτά ξύνονται κάποιες φορές… συνεχίζω την ίδια θεραπεια? :thaman:

Φοβάμαι μην επιβαρύνω όλο το βιοσύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Τα δισκάκια είναι μια χαρά , :bowdown:

τα φυτά έχουν πάθει ζημιά από την θεραπεία και στην συνέχεια την προσθήκη του άνθρακα,

αλλά ελπίζω σύντομα να αποκατασταθεί η ισορροπία στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...