Jump to content

Recommended Posts

Καλως σας βρηκα ρεπαιδια εχω εδωκαι 1μηνα περιπoυ ενα Rio 180 και.πρoσπαθω να τo στρωσω

Θα χρειαζoμoυν λιγo μπoλι για να τελειωνω μια ωρα αρχιτερα

Μενω Ηρακλειo Κρητης

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια αργησαν να μπουν στο ενυδρειο.

Τι μαρκα βακτηρια χρησιμοποιησες?

Ποιες ειναι οι μετρησεις σου?

Link to comment
Share on other sites

εχω χρισημοποιηση το waterlife ammonia nitrate μονο 1 φορα Αργοτερα ειδα οτι χρειαζετε καθε 7 μερες ποια ειναι η γνωμη σου? Οι μετρισεις που εχω ειναι αμμονια 0,2-0,3 και το ph8,7-8,8 περιπου τα τεστ ειναι τις sera Εδω και 2 μερες βαζω το acid buffer και για 2 μερες ακομα και μετα θα κανω μετρισεις παλι για το ph οπως με συμβουλεψαν εσυ τι λες γι αυτο? Πες μου σε παρακαλω τη γνωμη σου και για το api aquarioum salt ποσο πρεπει να βαλω γιατι οι γνωμες διηστανται ειχα βαλει στην αρχη 3,5 κουταλακια του γλυκου και μετα που ειχα 3 θανατους εβαλα αλλα 4 Τωρα και 5 μερες πανε καλα τα ψαρακια αλλα μου εχουν μεινει 3 αρσενικα και1 θυληκο και 6 μικρα που ειχαν προλαβει να κανουν οι προηγουμενες Σ ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

εχω χρισημοποιηση το waterlife ammonia nitrate μονο 1 φορα Αργοτερα ειδα οτι χρειαζετε καθε 7 μερες ποια ειναι η γνωμη σου? Οι μετρισεις που εχω ειναι αμμονια 0,2-0,3 και το ph8,7-8,8 περιπου τα τεστ ειναι τις sera Εδω και 2 μερες βαζω το acid buffer και για 2 μερες ακομα και μετα θα κανω μετρισεις παλι για το ph οπως με συμβουλεψαν εσυ τι λες γι αυτο? Πες μου σε παρακαλω τη γνωμη σου και για το api aquarioum salt ποσο πρεπει να βαλω γιατι οι γνωμες διηστανται ειχα βαλει στην αρχη 3,5 κουταλακια του γλυκου και μετα που ειχα 3 θανατους εβαλα αλλα 4 Τωρα και 5 μερες πανε καλα τα ψαρακια αλλα μου εχουν μεινει 3 αρσενικα και1 θυληκο και 6 μικρα που ειχαν προλαβει να κανουν οι προηγουμενες Σ ευχαριστω εκ των προτερων

Αυτο το προιον δεν το ξερω...

Εχεις λιγο αμμωνια,τα νο2 και νο3 ποσο ειναι?

Ασε τα buffer στην ακρη,μη ριχνεις τετοια πραγματα στο ενυδρειο σου,αν θες να μαλακωσεις το νερο σου υπαρχουν αλλοι τροποι αλλα δεν σε απασχολουν τωρα,τωρα προεχει να στρωσεις το ενυδρειο σου γιατι εχεις ψαρια μεσα.

Το ph με τι το μετρησες?

Αλατι ποιος σου ειπε να ριξεις και γιατι?Τι ψαρια εχεις εχεις?Δεν ανεχονται ολα τα ψαρια το αλατι.

Το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?

Θα πρεπει να βρεις μπολι αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

τα νο2 νο3 δεν τα εχω μετρισει ακομα γιατι ειναι νωρις ακομα οπως μου ειπαν

Το ph το εχω μετρησει με υγρο τεστ της sera

Τα ψαρακια ειναι γκαμπη

το αλατι μπορεις να καταλαβεις ποιος μου ειπε να το ριξω νομιζω

το φιλτρο μου εχει μεσα ολα τα βασικα σφουγκαρια της juwel και εχω ακομα προσθεσει μακαρονι και phosguard της seachem

α να σου πω ακομα οτι εχω και λιγα φυτα λιμνοφυλλα,egeria,velisneria,ακομα μια ριζα που την πηρα απο petshop για ενυδρεια και μια πετρα λαβα μου την ειπαν

αυτο που λες οτι δεν το ξερεις ειναι βακτηρια Χρειαζεται να ξαναβαλω καθε 7 μερες οπως λεει το προϊόν ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Νο2 και νο3 δεν ειναι νωρις να μετρησεις.

Τα γκαπυ δεν νομιζω οτι εχουν θεμα με το ph σου.

Αλατι και φυτα δεν πανε μαζι,θα τα χαλασεις..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...