Jump to content

δύο 180άρια ή ένα 400άρι;


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

από την εμπειρά σας:

καλύτερο είναι να έχεις 2 μικρά (Juwel 180λ) δίπλα-δίπλα ή ένα μεγάλο (Juwel 400λ) για κιχλίδες;

Θα ήθελα όλες τις απόψεις, πρακτικές (πχ μπορείς να χωρίσεις ψάρια που τσακώνονται) και αισθητικές.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

από την εμπειρά σας:

καλύτερο είναι να έχεις 2 μικρά (Juwel 180λ) δίπλα-δίπλα ή ένα μεγάλο (Juwel 400λ) για κιχλίδες;

Θα ήθελα όλες τις απόψεις, πρακτικές (πχ μπορείς να χωρίσεις ψάρια που τσακώνονται) και αισθητικές.

Φιλικά

καλημερα.

στις κιχλιδες νομιζω πως οσο μεγαλυτερο τοσο και καλυτερο. επειδη οι αναγκες τους αυξανουν συνεχως (γεννες, τσακωμοι κτλ) οταν τους παρεχεται μεγαλυτερος χωρος τοσο πιο ανετα ζουν, συμπεριφερονται "φυσιολογικα" και αφηνουν και πιο ησυχο τον κατοχο τους.

για τον κατοχο ειναι ακομα καλυτερα κατα τη γνωμη μου να εχει ενα μεγαλυτερο συστημα απο πολλες αποψεις:

δεν αναγκαζεται να μεταπηδαει απο μικρο σε μεγαλυτερο συνεχεια (οσοι εχουμε ασχοληθει με κιχλιδες γλυκοκοιταζαμε πολυ γρηγορα μεγαλυτερα ενυδρεια)

οι αναγκες τους σε φιλτρανση ειναι αρκετα μεγαλες (οποτε σε 2 ενυδρεια πιθανον θα χρειαζοσουν 4 φιλτρα,

ενω σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο 2 φιλτρα και καλα).

βεβαια ενα βοηθητικο ενυδρειο γυρω στα 60-100 λιτρα παντα χρειαζεται αλλα δε βλεπω το νοημα για 2 ιδια.

ας πουμε αν με ρωτουσες αν θα ηταν καλυτερα να ειχα 2 ενυδρεια των 450 λιτρων αντι για το ενα των 900 λιτρων που εχω θα εκανα το σταυρο μου και θα διαλλεγα σιγουρα το δευτερο.

μπορω να μιλαω για ωρες για τα θετικα ενω για τα αρνητικα θα πρεπει να το σκεφτω :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

από την εμπειρά σας:

καλύτερο είναι να έχεις 2 μικρά (Juwel 180λ) δίπλα-δίπλα ή ένα μεγάλο (Juwel 400λ) για κιχλίδες;

Θα ήθελα όλες τις απόψεις, πρακτικές (πχ μπορείς να χωρίσεις ψάρια που τσακώνονται) και αισθητικές.

Φιλικά

2 ενυδρεία των 180 λίτρων δεν είναι μικρά. Καλή επιλογή θα έλεγα γιατί μπορείς κάλλιστα το ένα να το κάνεις βιοτοπικό αμαζωνίου με φυτά και το άλλο μπορείς να το κάνεις κιχλίδες μαλάουι με πέτρες, άμμο και λίγα ψάρια.

Η άλλη σου επιλογή (400 λίτρα) είναι και αυτή υπέροχη γιατί μετατρέποντας το σε μαλάουι θα είναι υπέροχο.

Σκέψου 2 μικρότερα με δύο κόσμους ή ένα τεράστιο με υπέροχο θέαμα. Δεν σε βοηθώ γιατί είναι εξίσου καλές επιλογές. Δική σου η επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ σου βλέπω ότι σε ένα 180 λίτρων έχεις

monodaktylus, tropheus, cynotilapia, lamprologus

Δεν είναι όλα αυτά τα ψάρια συμβατά π.χ. οι μονοδάκτιλοι.

Link to comment
Share on other sites

Thanks Malawi

οι μόνοι λόγοι που σκέφτομαι για τα δύο ίδια μικρά είναι:

-επειδή έχω ήδη ένα στημένο 180άρι, και άν πάρω 400άρι θα πρέπει να το ξηλώσω. Χαλάλι βέβαια αν αξίζει

-τα δύο 180άρια δίπλα δίπλα έχουν συνολικό μήκος 2 μέτρα, που μου φαίνεται δελεαστικό

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Thanks Malawi

οι μόνοι λόγοι που σκέφτομαι για τα δύο ίδια μικρά είναι:

-επειδή έχω ήδη ένα στημένο 180άρι, και άν πάρω 400άρι θα πρέπει να το ξηλώσω. Χαλάλι βέβαια αν αξίζει

-τα δύο 180άρια δίπλα δίπλα έχουν συνολικό μήκος 2 μέτρα, που μου φαίνεται δελεαστικό

φιλικά

το μηκος των 2 μετρων ειναι δελεαστικο , δε λεω (2 μετρα εχω και εγω) . αν εχεις την ευκαιρια να παρεις 1 μεγαλο και να κρατησεις και το 180αρι προχωρα ανεπιφυλακτα. απο την αλλη καποια στιγμη θα θελεις κατι μεγαλυτερο απο 180 οπως σε ψυχολογω και τοτε θα χρειαζεσαι να ξυλωνεις 2 ενυδρεια!!! μονο που το σκεφτηκα ιδρωσα, αλλα βεβαια η επιλογη ειναι καθαρα δικη σου!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

In The Pond:

10 κιχλίδες έχω και 2 μονοδάκτυλους, μόνο οι δύο μονοδάκτυλοι τσακώνονται μεταξύ τους αλλά όχι σε προβληματικό βαθμό. Κατά τα άλλα όλα καλά μεταξύ τους. Περίμενα φασαρίες βασικά, αλλά τελικά αποδείχτηκαν αρκετά κοινωνικά τα ψαράκια μου

Malawi:

Νομίζω σωστά με ψυχολόγισες :thaman:

Καμμιά φωτό από το ενυδρείο σου;

Έγινε επεξεργασία - DrAvalanche
Link to comment
Share on other sites

In The Pond:

10 κιχλίδες έχω και 2 μονοδάκτυλους, μόνο οι δύο μονοδάκτυλοι τσακώνονται μεταξύ τους αλλά όχι σε προβληματικό βαθμό. Κατά τα άλλα όλα καλά μεταξύ τους. Περίμενα φασαρίες βασικά, αλλά τελικά αποδείχτηκαν αρκετά κοινωνικά τα ψαράκια μου

Malawi:

Νομίζω σωστά με ψυχολόγισες :thaman:

Καμμιά φωτό από το ενυδρείο σου;

πολλες.. υπαρχουν εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5386

απο τοτε εχει αλλαξει μονο ο αριθμος των ψαριων (τριπλασιαστηκε)

Link to comment
Share on other sites

In The Pond:

10 κιχλίδες έχω και 2 μονοδάκτυλους, μόνο οι δύο μονοδάκτυλοι τσακώνονται μεταξύ τους αλλά όχι σε προβληματικό βαθμό. Κατά τα άλλα όλα καλά μεταξύ τους. Περίμενα φασαρίες βασικά, αλλά τελικά αποδείχτηκαν αρκετά κοινωνικά τα ψαράκια μου

Αυτό που έλεγα, και ας με διορθώσει ο φίλος malawi είναι ότι οι μονοδάκτυλοι είναι εκτός τόπου, άλλες συντεταγμένες! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος Malawi δεν εχει ενυδρειο αλλα 900 λιτρα πισινα :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ο φιλος Malawi δεν εχει ενυδρειο αλλα 900 λιτρα πισινα :thaman::wootwoot:

τα μπανια του λαου.... :thaman: φιλε zapetro

αλλα ας μην κανιβαλλισουμε αλλο το θεμα του φιλου μας ... ας πουμε ο καθενας τη γνωμη του αφου το ζητησε ;) !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...