Jump to content

Πως Θέλεις Να Στο Πω? Πως Θες Να Το Ακούσεις?


Recommended Posts

Κατ αρχήν να ξεκαθαρίσω ότι το θέμα δεν είναι προσωπικό για κανέναν, και δεν υπάρχει καμιά δόση κακιάς ή ειρωνείας.

Παρατηρώ εδώ και πάρα πολύ καιρό, όταν ένα μέλος αναρτά φωτογραφίες και βίντεο από το ενυδρείο του, υπάρχει μια γενική επιβράβευση για το αποτέλεσμα, είναι δεν είναι σωστό

Θα αφορά σβήσιμο βράχου, σύνθεση ψαριών ή κοραλλιών, γενική εικόνα του ενυδρείου, τρόπο φωτογράφισης ή βίντεο, (θολά, κουνημένα κλπ) …. Και ούτω καθεξής…

Καταλαβαίνω ότι πολλοί τα λένε για να μην πικράνουν και στεναχωρήσουν το εκάστοτε μέλος, αλλά ρε παιδιά έτσι θα συνεχίζει να είναι στάσιμο και να μην εξελίσσεται.. να μην μαθαίνει από τα λάθη του.

Καλά τα χειροκροτήματα και τα μπράβο, (όλοι μας τα θέλουμε), αλλά ας μάθουμε μερικά πράγματα να τα λέμε με τα όνομα τους και όπως πραγματικά είναι..., έστω διπλωματικά.
Καλό θα του κάνουμε.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1000

Το θέμα σε μια παρουσίαση είναι να επιβραβεύονται οι σωστές κινήσεις και να σχολιάζονται με σωστό τρόπο οι λάθος κινήσεις, με σκοπό μελλοντικά να διορθωθούν

Συμφωνώ επίσης πως σε όλους μας αρέσουν τα καλά λόγια, αλλά ορισμένες φορές τα λάθη είναι σημαντικά και η μη επισήμανση τους μπορεί να οδηγήσει σε διάφορα πχ ασθένειες

Και πάλι μπράβο για το θέμα και την επισήμανση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο νοστιμο φαγητο να θελεις να σερβιρεις σε καποιον, αν το κανεις με τον λαθος τροπο τον εχασες τον ανθρωπο. Νομιζω οτι αυτο ερχεται σε ευθυ παραλληλισμο με αυτο που συζηταμε εεω. Ναι τα λαθη πρεπει να επισημαινονται, αλλα με τον σωστο για την περιπτωση τροπο. Τωρα οσον αφορα σε καποιο θεμα καλωπισμου, στησιματος ,aquascape και αλλων μη ουσιαστικων πραγματων (πχ. Τι με νοιαζει εμενα αν εχει πολλα η λιγα ξυλα στο ενυδρειο του καποιος), μπαινει και το θεμα προσωπικο γουστο. Οπωτε περι ορεξεως, ουδεις λογος:)

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτα που λες. Βέβαια έχουμε δει και την άλλη πλευρα του μέλους που κάνει την παρουσίαση και δε δέχεται οποιοδήποτε αρνητικό σχόλιο ή παρατήρηση, προσπαθώντας να πείσει εκείνον που έκανε το σχόλιο η είπε τη γνώμη του οτι έχει άδικο. Πρεπει λοιπόν να μάθουμε όλοι μας οτι κάνοντας μια παρουσίαση δε την κάνουμε για να δείξουμε τι "μαγικό" έχουμε φτιάξει αλλα να δείξουμε την προσπάθειά μας και να δουν οι άλλοι τι λάθος ενδεχομένως έχουνε κάνει ή τι επιπλέον μπορούμε να κάνουμε, ώστε να το μετατρέψουμε στην τελική σε "μαγικό". Πρεπει να μάθουμε όλοι να δεχόμαστε παρατηρήσεις γιατι απλα....ουδείς ειναι τέλειος!

.....και και ακόμα που ενόχλησε μια φορά εμένα προσωπικά. Οταν ενα νέο μέλος και νέος χομπίστας λέει την άποψή του για να κάνεις την προσπάθειά σου λιιιιγο καλύτερη, μη τον αποπαίρνεις επειδη εναι νέος και απειρος, μπορεί να έχει δίκιο. Δώσε του σημασία και απάντα στο μήνυμά του, όχι μονο στα μηνύματα των έμπειρων. Μπήκα στον κόπο να πω κάτι, τη γνώμη μου, που μπορει να ειναι και λάθος στο κάτω κάτω, γι' αυτο που εφτιαξες....μπες στον κόπο κι εσύ να απαντήσεις και σε μένα όπως έκανες με τους άλλους 20 φίλους σου και πιο έμπειρους χομπίστες.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε μια παρουσίαση συντρέχουν πάντοτε 2-3 λόγοι που το κάνουμε

1. να μοιραστούμε την χαρά που νιώθουμε για αυτό που κάναμε.

2. να αποδεχτούμε τα καλοπροαίρετα σχόλια θετικά ή αρνητικά με σκοπό να βελτιωθούμε και αν είναι αρνητικά αυτό δεν πρέπει να μας στερήσει την χαρά.

3. για να πάρουμε μπράβο και να λένε οι άλλοι "πω πω τη έκανεεεε...."

θέλω να πιστεύω πως λίγοι ανήκουν στην τελευταία κατηγορία.

βλέποντας της παρουσίασης των ενυδρείων στο φόρουμ και γενικά σε όλα τα ελληνικά φόρουμ μπορώ να πω πως το 90% των ενυδρείων είναι απλά καλοστημένα, το 9% είναι καλά στημένα και μόλις το 1% είναι πολύ καλά στημένα.

δυστυχώς όμως 99% των μελών που σχολιάζουν ένα ενυδρείο αρκούνται να γράψουν ''καλό ενυδρείο'' η καλή' ''προσπάθεια'' και γενικά χρησημοποιουύν λέξεις και προτάσεις προσεγμένες ώστε να μην κακοκαρδήσουν το μέλος που κάνει την παρουσίαση ή δεν γράφουν καθόλου (αυτό το κάνω εγώ :) ) λίγοι πιστεύω είναι τόσο ανίδεοι που όντος ένα χάλια ενυδρείο το βλέπουν όμορφο.

Έτσι όμως δεν πάμε μπροστά θέλει να λεχθεί η αλήθεια με όμορφο και κόσμιο τρόπο. Δεν πρέπει από ψευτοευγένεια να λέμε καλά λόγια αν ένα ενυδρείο είναι κακοστημένο. Δεν πρέπει ο παρουσιαστής του ενυδρείου να θίγεται, με το να κριτικάρω αρνητικά ένα ενυδρείο, δεν πάει να πει ότι αυτομάτως ισοπεδώνω τον κόπο του άλλου, ούτε το κάνω για να του στερήσω την χαρά. Πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε κριτικήκαι γιατί όχι και αυστηρή πάντοτε με κόσμιο τρόπο θέλοντας να βοηθήσουμε και όχι να αποθαρρύνουμε τον παρουσιαστή.

Link to comment
Share on other sites

To ιδιο εχω δει και εγω δυστηχως, ανεβάζω μια φωτογραφια για να σχολιασουν ελευθερα, και το μονο που κανουν οι περισσοτεροι ειναι να ξεφωνιζουν...

Οτι ειναι τελειο και βλακειες, ενω γνωριζω οτι ειναι ενα ανεκτο μέτριο φυτεμένο.

Σε διαγωνισμους οπως ειναι ο aga περνω μερος μονο και μονο για την κριτηκη!

Μαθαινεις απο τα λάθη σου.

Εγω την παρουσιαση την κανω για να αποδειξω οτι με τις ταδε μετρησεις εχουμε αυτο το αποτέλεσμα, αλλα που ποιος να κατσει να ασχοληθει με αυτο το πραμα , ειναι εξωπραγματικο..... μονο βλέπουν την φωτογραφια και σχολιαζουν , πολυ λιγα ατομα ειναι αυτα που ρωτησαν πως , γιατι...

Οπως πολλές φορές λέω την γνωμη μου για το πως έπρεπε να στηθει το ενυδρειο καποιου, αλλα συνηθως ο παρουσιαστης ειναι τοσο ¨γνωστης του θεματος ¨ που σου την λέει και απο πάνω.... οποτε και δεν ασχολουμαι πλέον...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To ιδιο εχω δει και εγω δυστηχως, ανεβάζω μια φωτογραφια για να σχολιασουν ελευθερα, και το μονο που κανουν οι περισσοτεροι ειναι να ξεφωνιζουν...

Οτι ειναι τελειο και βλακειες, ενω γνωριζω οτι ειναι ενα ανεκτο μέτριο φυτεμένο.

Σε διαγωνισμους οπως ειναι ο aga περνω μερος μονο και μονο για την κριτηκη!

Μαθαινεις απο τα λάθη σου.

Εγω την παρουσιαση την κανω για να αποδειξω οτι με τις ταδε μετρησεις εχουμε αυτο το αποτέλεσμα, αλλα που ποιος να κατσει να ασχοληθει με αυτο το πραμα , ειναι εξωπραγματικο..... μονο βλέπουν την φωτογραφια και σχολιαζουν , πολυ λιγα ατομα ειναι αυτα που ρωτησαν πως , γιατι...

Οπως πολλές φορές λέω την γνωμη μου για το πως έπρεπε να στηθει το ενυδρειο καποιου, αλλα συνηθως ο παρουσιαστης ειναι τοσο ¨γνωστης του θεματος ¨ που σου την λέει και απο πάνω.... οποτε και δεν ασχολουμαι πλέον...

Στο πρώτο σκέλος δεν έχεις τόσο δίκιο και τι θέλω να πω. Εσυ με τα φυτεμενα ασχολείσαι πολλά χρόνια προφανώς και οι γνώσεις σου ειναι πολλές. Οταν εγω που είμαι γκάβακας στα φυτεμένα δω το αποτέλεσμά σου, δε μπορεί παρά να μου φαντάζει μαγικό. Μπορει να έχεις δέκα λάθη μέσα αλλα εγω δεν έχω την ικανότητα να τα ξεχωρίζω και να τα επισημάνω με τη σειρά μου (στο κάτω κάτω και να τα εντοπίσω δε θα τόλμησε να τα πω γιατι η πράξη έχει δείξει οτι ο έμπειρος τα παίρνει εύκολα κρανίο με διορθώσεις ;) και δεν αναφέρομαι σε σένα προσωπικά). Επομένως τα σχόλια μου δε ειναι αυτα που θέλω να ακούσεις αλλα προέρχονται από αυτα που βλέπω.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και αδικο, πολλοι ειναι απολυτοι σε αυτο που κάνουν και εχει πετυχει, και νομιζουν οτι ισχυει μονο αυτο και τπτ παραπέρα, ολοι οι αλλοι ειναι λάθος.

Εγω ξεκινησα το χομπυ με ενα ενυδρειο που ειχα δει και ειχα πει με αυτο θα ασχοληθω , το συγκεκριμένο ενυδρειο ητανε του Αλέξανδρου (Raven )οσοι τον γνωρίζεται. Και απο αυτον κυριως έμαθα, γιατι πολυ απλά ρωτουσα,,,, και διαβαζα πολυ...

Το φυτεμένο ενυδρειο εχει καποια σταδια , δεν πας κατευθεια στα βαθια.

Τι θελω να πω πρωτα μαθενεις για τους οργανισμους , μετα πως να μεγαλωνεις σωστά τα φυτα, πειραματιζεσαι και πάς...

Οσο ¨γκαβακας ¨ να ειναι ο αλλος αν δεν ασχοληθει ,και τα περιμένει ετοιμα ολα σε απαντησεις απο τα φορουμ δυστηχως δεν θα μάθει ποτε του.

Δεν λέω για καποιον που μολις εστησε και ξεκινησε το χομπυ , ειναι λογικό να το βλεπει σαν μαραθωνιο.

Εχει τυχει να πω σε πολλά φορουμ , οτι οι λάμπες οι απλες , οι φθηνες οσραμ ή αλλης εταιριας κανουν κάλα την δουλεια τους , και πολλοι γυρισαν να με φάνε.... ισχυριζομενοι χωρις στοιχεια οτι οι καλυτερες ειναι οι εξιδικευμένες...

Εχει τεράστια διαφορά το πως βλέπει κανει μια εικόνα απο το ενυδρειο, ο καθένας το βλέπει διαφορετικά γιαυτο και ειναι καλο το να κριτικάρουν καλώς ή κυριως κακως ενα ενυδρειο, μονο καλό κανει στο ατομο που το εφιταξε.

Εγω ηλπιζα τουλάχιστον προσωπικά οτι αναιβαζοντας φωτος απο τα ενυδρεια μου σε φορουμς βοηθαει στην πορεια του aquascaping, ωστε να μπει ο αλλος στον πειρασμο , καλά αυτο πως γινεται , τι κανει , πως το κάνει, τι χρησιμοποιει.... να το δει λιγο ανταγωνιστικα,.... να πεισμωσει ρε παιδι μου ..

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι δεν ξέρουν πως να κάνουν αρνητική κριτική ευγενικά. Δεν ξέρουμε όλοι να χειριζόμαστε τον λόγο με την ίδια ικανότητα.

Πώς μπορούμε λοιπόν να κάνουμε κριτική χωρίς να θίξουμε τον άλλον;

1. Δεν χρησιμοποιούμε προστακτική: κάνε αυτό, μην κάνεις το άλλο, βγάλε αυτό, βάλε αυτό. Ακούγεται απότομο.

2. Δεν λέμε "είσαι λάθος", "κάνεις λάθος", "δεν είναι έτσι, είναι γιουβέτσι" κι ας έχουμε εμείς το δίκιο. Ή τουλάχιστον έτσι νομίζουμε.

3. Καμιά άλλη ιδέα κανείς;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σαν ένας πίνακας ζωγραφικής, ο καθένας το φτιάχνει με τον τρόπο του, το γούστο του και τη φαντασία του. Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σαν ένας πίνακας ζωγραφικής, ο καθένας το φτιάχνει με τον τρόπο του, το γούστο του και τη φαντασία του. Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό.

δεν θα συμφωνήσω στον πινάκα ζωγραφικής κάνουμε ότι γουστάρουμε και αν μας αρέσει εμάς δεν μας ενδιαφέρει τη θα πουν οι άλλοι, αλλά το ενυδρείο είναι ένας ζωντανός οργανισμός και πρώτα από όλα πρέπει να δούμε της ανάγκες των ψαριών και των φυτών και ανάλογα να στίσουμε το ενυδρείο μας.

Αυτό που λες είναι μια καλή δικαιολογία για αυτούς που βαριούνται να ασχοληθούν η δεν θέλουν να μάθουν ή είναι εγωιστές για να παραδεχτούν 5-10 πράγματα και αμέσως χρησιμοποιούν την πρόταση "περί ορέξεως ουδείς λόγο''.

Εγώ λέω ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Το ενυδρείο είναι ένα κομμάτι φύσης και πρότυπο μας πρέπει να είναι η φύση και όχι η ορέξεις μας.

προσπαθούμε να μιμηθούμε όσο μπορούμε με όσες γνώσεις έχουμε την φύση βάζοντας και μια προσωπική νότα τίποτα όμως παραπάνω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν θα συμφωνήσω στον πινάκα ζωγραφικής κάνουμε ότι γουστάρουμε και αν μας αρέσει εμάς δεν μας ενδιαφέρει τη θα πουν οι άλλοι, αλλά το ενυδρείο είναι ένας ζωντανός οργανισμός και πρώτα από όλα πρέπει να δούμε της ανάγκες των ψαριών και των φυτών και ανάλογα να στίσουμε το ενυδρείο μας.

Αυτό που λες είναι μια καλή δικαιολογία για αυτούς που βαριούνται να ασχοληθούν η δεν θέλουν να μάθουν ή είναι εγωιστές για να παραδεχτούν 5-10 πράγματα και αμέσως χρησιμοποιούν την πρόταση "περί ορέξεως ουδείς λόγο''.

Εγώ λέω ότι όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.

Το ενυδρείο είναι ένα κομμάτι φύσης και πρότυπο μας πρέπει να είναι η φύση και όχι η ορέξεις μας.

προσπαθούμε να μιμηθούμε όσο μπορούμε με όσες γνώσεις έχουμε την φύση βάζοντας και μια προσωπική νότα τίποτα όμως παραπάνω.

+10000
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι σαν ένας πίνακας ζωγραφικής, ο καθένας το φτιάχνει με τον τρόπο του, το γούστο του και τη φαντασία του. Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό.

Φίλε μου εδώ θα διαφωνήσω... υπάρχει και άσχημο και όμορφο όμως !!!... σχετικό και αυτό μεν αλλά υπάρχουν και ορισμένα στάνταρ κριτήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει ακριβως για ποιο θεμα μιλατε.....

Οταν ενας χομπιστας μας παρουσιαζει το ενυδρειο του και εχει π.χ. 3 φυτα ενω θα μπορουσε να ειχε 20 και εχει και 2-3 πετρουλες και 2 μικρα ξυλαρακια ενω θα μπορουσε να ειχε περισσοτερα και να το κανει ζουγκλα...που ειναι το προβλημα?

Αυτο μας ενδιαφερει ή αν το ενυδρειο λειτουργει σωστα με σωστη φιλτρανση και βιολογια κλπ.?

Πολλες φορες εχουμε προτεινει αλλαγες στην διακοσμηση οπως π.χ. ''μπορεις να βαλεις κανα φυτακι ακομα'' ή ''βγαλε ολα τα ψευτικα διακοσμητικα'' ή ''μετακινησε τα ξυλα σου και βαλτα ετσι κι ετσι για να δειξει πιο ωραιο'' κλπ κλπ.......

Το προβλημα ποιο ειναι?

Οταν απλα λεμε οτι ειναι πολυ ωραιο και τελος?

Ο τροπος με τον οποιο θα προτεινουμε τις αλλαγες?

Παιδια το γουστο του καθενος ειναι διαφορετικο....αλλος θελει γρασιδια αλλος ζουγκλα αλλος πετρες.....

Και δεν ειναι ευκολο για τον καθενα που ξεκιναει τωρα να πεσει στα φυτεμενα με φωτα,λιπασματα και διοξειδια.....

Φιλε Νικο (nicpapa) οταν μας δειχνεις το ενυδρειο σου....τι περιμενεις να σου πουμε δηλαδη?Δεν καταλαβα?

Εγω οταν το βλεπω μου πεφτει το σαγονι.....ειναι δυνατον να μην το χειροκροτησω?

Τι να σου πω δηλαδη?Βγαλε π.χ. αυτην την πετρουλα απο εκει και βαλτην πιο περα??? :D

:) :) :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όμως 99% των μελών που σχολιάζουν ένα ενυδρείο αρκούνται να γράψουν ''καλό ενυδρείο'' η καλή' ''προσπάθεια'' και γενικά χρησημοποιουύν λέξεις και προτάσεις προσεγμένες ώστε να μην κακοκαρδήσουν το μέλος που κάνει την παρουσίαση ή δεν γράφουν καθόλου (αυτό το κάνω εγώ :) ) λίγοι πιστεύω είναι τόσο ανίδεοι που όντος ένα χάλια ενυδρείο το βλέπουν όμορφο.

Σ'αυτο δεν συμφωνω.....αν ηταν να μην γραφει κανενας σε μια παρουσιαση ενος νεου ενυδρειου τοτε γιατι ο αλλος να το παρουσιασει? :)

Η φραση ''καλη η προσπαθεια σου'' εμενα μου αρεσει....δηλαδη αν ο αλλος εχει παει και εχει αγορασει 5 φυτα και 3 ξυλα και τα εχει στησει στο ενυδρειο του οπως του αρεσουν...τι να του πω?Καποιες προτασεις θα τις κανω και αμα θελει τις ακουει! :)

Έτσι όμως δεν πάμε μπροστά θέλει να λεχθεί η αλήθεια με όμορφο και κόσμιο τρόπο. Δεν πρέπει από ψευτοευγένεια να λέμε καλά λόγια αν ένα ενυδρείο είναι κακοστημένο. Δεν πρέπει ο παρουσιαστής του ενυδρείου να θίγεται, με το να κριτικάρω αρνητικά ένα ενυδρείο, δεν πάει να πει ότι αυτομάτως ισοπεδώνω τον κόπο του άλλου, ούτε το κάνω για να του στερήσω την χαρά. Πρέπει να μάθουμε να δεχόμαστε κριτικήκαι γιατί όχι και αυστηρή πάντοτε με κόσμιο τρόπο θέλοντας να βοηθήσουμε και όχι να αποθαρρύνουμε τον παρουσιαστή.

Σ'αυτο συμφωνω! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εδώ θα διαφωνήσω... υπάρχει και άσχημο και όμορφο όμως !!!... σχετικό και αυτό μεν αλλά υπάρχουν και ορισμένα στάνταρ κριτήρια.

Το όμορφο ή άσχημο είναι άλλο καπέλο. Είναι αντικειμενικό ζήτημα. Πάντως απ'όσες παρουσιάσεις έχω δει όλοι γράφουν τις προτάσεις τους και τα καλοπροαίρετα σχόλιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει ακριβως για ποιο θεμα μιλατε.....

Οταν ενας χομπιστας μας παρουσιαζει το ενυδρειο του και εχει π.χ. 3 φυτα ενω θα μπορουσε να ειχε 20 και εχει και 2-3 πετρουλες και 2 μικρα ξυλαρακια ενω θα μπορουσε να ειχε περισσοτερα και να το κανει ζουγκλα...που ειναι το προβλημα?

είναι αν τα ψάρια που θα βάλεις μέσα θέλουν μόνο 2-3 ή θέλουν περισσότερα;

Την απάντηση εν μέρη την δίνεις μόνος σου.

Αν είναι να βάλει μόνο φυτά μέσα αν θέλει μπορεί να βάλει και ένα μόνο και τίποτε άλλο, αν όμως βάλει μέσα ψάρια τότε παίζει μεγάλο ρόλο αν βάλει μέσα 3 φυτά όπως γράφεις η αν το κάνει ζούγκλά είπαμε κοιτάμε της ανάγκες των ψαριών όχι της δικές μας, εμείς μόνο στολίζουμε.

Αυτο μας ενδιαφερει ή αν το ενυδρειο λειτουργει σωστα με σωστη φιλτρανση και βιολογια κλπ.?

θα σου απαντήσω εδώ με ένα άλλο παράδειγμα θα σε βάλω σε ένα δωμάτιο και θα σε παρέχω άρτιο αέρα να αναπνέεις και πλήρες ισορροπημένη τροφή για να χέρης άκρας υγείας, αλλά θα κάνω όλα τα άλλα αντίθετα από αυτά που έχεις μάθει πως θα σου φαίνονταν;

Πολλες φορες εχουμε προτεινει αλλαγες στην διακοσμηση οπως π.χ. ''μπορεις να βαλεις κανα φυτακι ακομα'' ή ''βγαλε ολα τα ψευτικα διακοσμητικα'' ή ''μετακινησε τα ξυλα σου και βαλτα ετσι κι ετσι για να δειξει πιο ωραιο'' κλπ κλπ.......

Το προβλημα ποιο ειναι?

Οταν απλα λεμε οτι ειναι πολυ ωραιο και τελος?

Ο τροπος με τον οποιο θα προτεινουμε τις αλλαγες?

αν σε ένα κακοκτισμένο ενυδρείο πούμε στον άλλον ότι είναι πολύ ωραίο πες μου, πως αυτός θα μάθει που είναι τα λάθει του και πως θα βελτιωθεί;

σίγουρα δεν πρέπει να τον κράξουμε αλλά ούτε και να του χαϊδεύουμε τα αυτιά του τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη.

τώρα αν είναι τόσο ευαίσθητος που θα θιχτεί από μια ή και παραπάνω παρατηρήσεις πρόβλημά του, ή αν απογοητευτεί από μια ή και παραπάνω παρατηρήσεις σε αυτό δεν φταίμε εμείς αλλά ο χαρακτήρας του.

Παιδια το γουστο του καθενος ειναι διαφορετικο....αλλος θελει γρασιδια αλλος ζουγκλα αλλος πετρες.....

Και δεν ειναι ευκολο για τον καθενα που ξεκιναει τωρα να πεσει στα φυτεμενα με φωτα,λιπασματα και διοξειδια.....

Αν το γούστο του καθενός είναι διαφορετικό τότε να βάλει ψάρια στο ενυδρείο του που ανταποκρίνονται στο γούστο του δεν μπορεί να του αρέσουν η κοτρόνες για βυθό και συνάμα και τα κόρυ αυτά είναι ασυμβίβαστα.

Φιλε Νικο (nicpapa) οταν μας δειχνεις το ενυδρειο σου....τι περιμενεις να σου πουμε δηλαδη?Δεν καταλαβα?

Εγω οταν το βλεπω μου πεφτει το σαγονι.....ειναι δυνατον να μην το χειροκροτησω?

Τι να σου πω δηλαδη?Βγαλε π.χ. αυτην την πετρουλα απο εκει και βαλτην πιο περα??? :D

:) :) :)

όταν η γνώση σου δεν αρκή να κρίνεις ένα ενυδρείο τότε καλά κάνεις και του δίνεις τα εύσημα, όταν όμως αρκή θα κάνεις προτάσεις με σκοπό την ακόμη καλύτερη εμφάνιση.

προσωπικά αν κάποτε ανεβάσω κάποιο ενυδρείο μου τότε δεν με ενδιαφέρει αν σας αρέσει ή όχι αλλά αυτό που θα με ενδιέφερε θα ήταν αν ο διάκοσμος, τα φυτά, και τα ψάρια αντιπροσοπεύουν όσο το δυνατόν γίνετε το φυσικό τους περιβάλουν, μην μπερδεύεστε όχι απομίμηση του φυσικού περιβάλλων αυτό είναι κάτι άλλο.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...