Jump to content

Dutch Scape


nicpapa

Recommended Posts

Ειπα να καθαρισω λιγο το ενυδρειο, αλλα τελικά το αλλαξα....

Ωραια τα aquascape, αλλα ειπα πάλι για αλλη μια φορα πάω σε φυτά πολλά φυτά...

Δεν ειναι ενα καθαρο dutch style ..

Ειναι μάλλον ενα dutch scape.

Το καλο ειναι οτι εχεις πολλά φυτά ετοιμα για το επομενο στήσιμο...

s103.photobucket.com/user/nicpapa/media/DSC_7798_zpseabbbb6a.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον ρε φιλε ημαρτον!

:bow::bow::bow:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον ρε φιλε ημαρτον!

:bow::bow::bow:

γιατι το λές αυτο?

Πολύ όμορφο φίλε μου!

να σαι καλα.

Παιδια οποιαδηποτε κριτικη καλη-κακη , ειναι καλοδεχουμενη .....

Link to comment
Share on other sites

Αφου κανεις πως δεν καταλαβαινεις το ενυδρειο σου ειναι πολυ χαλια. Ξεκολλα μας την ομορφη αφισα και πες μας απο που την πειρες. Ο θεος σου εχει δωσει ταλεντο και πρεπει να εισαι πολυ ξειρας. ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε μα ναι! Το χεις παρακανει πια! Εμεις δυο ξυλα δεν μπορουμε να ταιριαξουμε κι εσυ φτιαχνεις τον Κηπο Της Εδεμ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι τέλειο, αλλά επειδή σε άλλο θέμα μας την "είπες"γιατί δεν σου ασκούμε κριτική, μετά από πολύ ψάξιμο (μια ώρα το κοιτούσα και έλεγα δεν θα βρω κάτι;;;; τώρα θα του δείξω! ) δεν μου άρεσε που φαίνεται ο σωλήνας πίσω αριστερά!!!! (αν είναι δυνατόν! τι είπα ο καψερός) χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Αφου κανεις πως δεν καταλαβαινεις το ενυδρειο σου ειναι πολυ χαλια. Ξεκολλα μας την ομορφη αφισα και πες μας απο που την πειρες. Ο θεος σου εχει δωσει ταλεντο και πρεπει να εισαι πολυ ξειρας. ;)

Εχω διαφορες αφισες αυριο λεω να το κάνω iwagumi :turned:

ρε συ το χω στο γραφειο το βλέπω καθε μερα , αρχιζω σιγα σιγα και το βαριαιμε γιαυτο το αλλαζω και συχνα.

Ξειρας ---> ψειρας?

Δεν το νομιζω , απλα κραταω ρουτινες σταθερες, αν δω καποια αλγη δεν θα κατσω να ασχοληθω , μονο στη αλλαγη, οπως και λιπασματα ριχνω απλα να υπαρχουν, μετρησεις δεν γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι τέλειο, αλλά επειδή σε άλλο θέμα μας την "είπες"γιατί δεν σου ασκούμε κριτική, μετά από πολύ ψάξιμο (μια ώρα το κοιτούσα και έλεγα δεν θα βρω κάτι;;;; τώρα θα του δείξω! ) δεν μου άρεσε που φαίνεται ο σωλήνας πίσω αριστερά!!!! (αν είναι δυνατόν! τι είπα ο καψερός) χαχαχαχ

Πω πω ρε φίλε, έχεις δίκιο. Χάλι ειναι!
Link to comment
Share on other sites

Ε μα ναι! Το χεις παρακανει πια! Εμεις δυο ξυλα δεν μπορουμε να ταιριαξουμε κι εσυ φτιαχνεις τον Κηπο Της Εδεμ!

αν σου πω πως εκατσταν οι ριζες...

Αν δεις στο προηγουμενο aquascape ειχα αμμο σε διαφορα σημεια, και ειπα να την αφαιρεσω, ετσι μετακινουσα τις ριζες , και τα φυτα τα ειχα σε γλαστρακια , οποτε δεν ειχα ξεφυτεματα.

Και ειπα μιας και θα το καθαρισω να το αλλαξω λιγάκι , το ενα φερνει το αλλο και εγινε αυτο τελικα.

το ενυδρείο είναι τέλειο, αλλά επειδή σε άλλο θέμα μας την "είπες"γιατί δεν σου ασκούμε κριτική, μετά από πολύ ψάξιμο (μια ώρα το κοιτούσα και έλεγα δεν θα βρω κάτι;;;; τώρα θα του δείξω! ) δεν μου άρεσε που φαίνεται ο σωλήνας πίσω αριστερά!!!! (αν είναι δυνατόν! τι είπα ο καψερός) χαχαχαχ

βρες δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα,μακαρι να βρεις να μου την πεις οπως θελεις ναι ο σωληνας ειναι το diy spay bar μου για να μην μετακινει τα φυτα, :)

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Εχω διαφορες αφισες αυριο λεω να το κάνω iwagumi :turned:

ρε συ το χω στο γραφειο το βλέπω καθε μερα , αρχιζω σιγα σιγα και το βαριαιμε γιαυτο το αλλαζω και συχνα.

Ξειρας ---> ψειρας?

Δεν το νομιζω , απλα κραταω ρουτινες σταθερες, αν δω καποια αλγη δεν θα κατσω να ασχοληθω , μονο στη αλλαγη, οπως και λιπασματα ριχνω απλα να υπαρχουν, μετρησεις δεν γνωριζω...

Ειδες που εισαι ψειρας, το βρειοες το λαθος. Χαχαχα σε πειραζω. Εχεις το χερι παντως περα απο την τρελα. Η αληθεια ειναι το οτι περιμενω κατι καινοτομο απο εσενα.... ξεχνα τις κλασικες γεωμετριες και τους διαγωνισμους.... :)
Link to comment
Share on other sites

Ειδες που εισαι ψειρας, το βρειοες το λαθος. Χαχαχα σε πειραζω. Εχεις το χερι παντως περα απο την τρελα. Η αληθεια ειναι το οτι περιμενω κατι καινοτομο απο εσενα.... ξεχνα τις κλασικες γεωμετριες και τους διαγωνισμους.... :)

χαχα , τι περιμένεις ακριβώς?

Αυτο το aquascape ας το πουμε ετσι , ειναι του καλοκαιριου...

Το χειμωνα πιανουμε τo πραγματικά aquascape... φετος λέω για κάτι διαφορετικο.... για πιο πολυ hardscape, θα δουμε στην πορεια τι θα γινει..

Link to comment
Share on other sites

χαχα , τι περιμένεις ακριβώς?

Αυτο το aquascape ας το πουμε ετσι , ειναι του καλοκαιριου...

Το χειμωνα πιανουμε τo πραγματικά aquascape... φετος λέω για κάτι διαφορετικο.... για πιο πολυ hardscape, θα δουμε στην πορεια τι θα γινει..

Κατι που να μην εχω ξαναδει... :)
Link to comment
Share on other sites

Αδελφε μου αν ειχες αυτα που εχουν ολοι οι aquascapers μες στα ποδια τους θα ειχες φτασει πολυ ψηλα σε παγκοσμιο επιπεδο!Εδω με τα λιγα κ ειμαστε στην 10αδα?στον διαγονισμο της dannerle..Για μενα προσωπικα,κ με την λιγη εμπειρια που εχω,δεν ειμαι σε θεση να κρεινω η να βρώ λαθος σε αυτο τα ενυδρειο(κ οχι μονο απο φοτο,το εχω δει κ απο κοντα κ πιστεψτε με καμια σχεση!)Στολιδι αδελφε κ σε ευχαριστω προσωπικα που μου χαριζεις τις γνωσεις κ ελπιζω να δεις συντομα κατι αξειολογο κ απο μενα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο εχεις ταλεντο...το νεο aquascape ειναι εξισου πανεμορφο με το προηγουμενο!!!

Το μονο.....που ισως....θα μπορουσα να προτεινω εγω ειναι πιο ψηλα φυτα πισω στην πλατη....

Οχι τιποτα αλλο επειδη,οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω,μας την ειπες στο αλλο θεμα οτι δεν προτεινουμε τιποτα απλα ξεφωνιζουμε σαν χαζοι!!! Χαχαχαχαχα!!!

Μαλλον ειναι αυτο που ειπες...οτι το βλεπεις ολη μερα και το εχεις συνηθισει....

Link to comment
Share on other sites

Α...και κατι αλλο...θα ηθελα και ενα βιντεακι για να δουμε τα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξες και πολυ βλεπω Νικο! αχαχαχαχαχαχαχαχαχ :P

Σουπερ εγινε παλι,Ολλανδικο δεν το λες βεβαια ακομα αλλα για εκει παει.

Τα φυτα θα τα αφησεις να μεγαλωσουν η θα κρατας χαμηλα οπως τωρα?

Τα φυτα που ειναι κατω απο την κεντρικη ριζα τι ειναι?fissidens fontanus?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν αντεξες και πολυ βλεπω Νικο! αχαχαχαχαχαχαχαχαχ :P

Σουπερ εγινε παλι,Ολλανδικο δεν το λες βεβαια ακομα αλλα για εκει παει.

Τα φυτα θα τα αφησεις να μεγαλωσουν η θα κρατας χαμηλα οπως τωρα?

Τα φυτα που ειναι κατω απο την κεντρικη ριζα τι ειναι?fissidens fontanus?

Αφου με ξέρεις.... :P

Τα φυτά ειναι Riccardia Chamedryfolia Mini Pellia...

DSC_7790_zps2eab1f52.jpg

DSC_7788_zpsd9114343.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ισως το καλυτερο στησιμο

που εχεις κανει

Το οτι αλλαζεις θεση στα φυτα

τοσο συχνα δεν τους κανεις κακο?

Link to comment
Share on other sites

Για μενα ισως το καλυτερο στησιμο

που εχεις κανει

Το οτι αλλαζεις θεση στα φυτα

τοσο συχνα δεν τους κανεις κακο?

Κακό απο ποια αποψη?

Τα περισσοτερα φυτά τα κλάδευω απο κάτω, τα περισσοτερα δεν προλαβαινουν να κάνουν ρίζα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κακό απο ποια αποψη?

Τα περισσοτερα φυτά τα κλάδευω απο κάτω, τα περισσοτερα δεν προλαβαινουν να κάνουν ρίζα.

..

Τωρα με εστειλες αδελφε....
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ταλαιπωρούνται

Διότι κάπου είχα διαβάσει ότι

δεν είναι σωστό να τα αλλάζεις συχνά

θέση

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ταλαιπωρούνται

Διότι κάπου είχα διαβάσει ότι

δεν είναι σωστό να τα αλλάζεις συχνά

θέση

Εξαρταται το φυτο πως το έχεις μαθει και τι συνθηκες εχει το ενυδρειο.

Κανε ενα πειραμα και δοκιμασε στο ιδιο φυτο, να κλαδεψεις απο επάνω και το αλλο το ξεριζωνεις και κοβεις απο κατω.

Δες ποιο θα μεγαλωσει και ποιο θα ζοριστει.

Αλλα οπως ειπα εξαρταται απο το ενυδρειο.

Τα φυτα μπορουν εκτος απο τις κυριως ριζες να τραβανε και θρεπτικα απο τα φυλωματα και τα ριζιδια που εχουν.

Αν δεν εχει στην στηλη του νερου λίπάσματα, λογικό ειναι και να ζορριστει το φυτο μεχρι να μεγαλωσουν ξανα οι ριζες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...