Jump to content

Dutch Scape


nicpapa

Recommended Posts

Θα το γραψω στην παρουσιαση μου με το iwagumi γιατι για εκει θελω μια γωμη.Μη σου χαλαω και το θεμα σου με τα δικα μου. :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η φωτογραφικη σου τραβαει τοσο καλα, αλλα καμποσο saturasion πρεπει να παιζει. Παντως ρε Νικολη καθε φορα που βλεπω τα ενυδρεια σου παντα ξεχναω να σε ρωτησω κατι. Σε αυτο που δεν εχω πειραματιστει μια φορα ειναι να αρχισω ενα φυτεμενο με φουλ φυτομαζα οπως κανεις εσυ. Δηλαδη αυτο που εννοω ειναι οτι οι απλοι χομπυστες του φυτεμενου συνηθως αρχιζουν με 3, 4 ριζες το πολυ και περιμενουμε ποτε θα μεγαλωσουν να κλαδεψουμε για να μεταφυτεψουμε και να μεγαλωσει η φυτομαζα κλπ. Αυτο σαν αποτελεσμα πιστευω εχει να παιδευομαστε με αλγες και ανισοροπες λιπανσης φωτισμο και διοξειδιο ενω αν μπουν μπολικα φυτα εξαρχης να ειναι καλυτερα γενικος στην συντηρηση του και στο να βρει τον δρομο του ενα ενυδρειο. Εσυ τη λες;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν η φωτογραφικη σου τραβαει τοσο καλα, αλλα καμποσο saturasion πρεπει να παιζει. Παντως ρε Νικολη καθε φορα που βλεπω τα ενυδρεια σου παντα ξεχναω να σε ρωτησω κατι. Σε αυτο που δεν εχω πειραματιστει μια φορα ειναι να αρχισω ενα φυτεμενο με φουλ φυτομαζα οπως κανεις εσυ. Δηλαδη αυτο που εννοω ειναι οτι οι απλοι χομπυστες του φυτεμενου συνηθως αρχιζουν με 3, 4 ριζες το πολυ και περιμενουμε ποτε θα μεγαλωσουν να κλαδεψουμε για να μεταφυτεψουμε και να μεγαλωσει η φυτομαζα κλπ. Αυτο σαν αποτελεσμα πιστευω εχει να παιδευομαστε με αλγες και ανισοροπες λιπανσης φωτισμο και διοξειδιο ενω αν μπουν μπολικα φυτα εξαρχης να ειναι καλυτερα γενικος στην συντηρηση του και στο να βρει τον δρομο του ενα ενυδρειο. Εσυ τη λες;

 

Οταν λες saturation?

Με μια νικον d3100 .

 Απλα βγαινουν σκοτεινες γιατι την δουλευω σε χαμηλα iso και στο μανυαλ.

 

Ναι ρε συ εχει διαφορα οταν εχεις μικρη φυτομαζα και μεγαλη , οχι ομως οτι παιζει σχεση με τις αλγες...

Εχω και ενυδρειακι μονο με γκαζονακι. :)

 

Γενικα ισχυει οτι οσο πιο πολλα φυτα, τοσο πιο ευκολα μπορεις να υπολογισεις τα λιπασματα  σου, αλλα τοσο υστερεις στο co2.

Πχ σε γαριδαδικο 2 ημερες τελειωσε η μπουκάλα , κατευθεια μου πεταξε clacophora και stargorn .

To ιδιο το βλέπω και στο ενυρειο αυτο, λιγο να μειωσω το co2 αρχιζει και πεταει bba.

το δυσκολο ειναι να βρεις την ισοροπια που και αυτη συνεχως αλλαζει.

Δεν τα ξεκιναω ρε συ και με τεραστια φυτομάζα αν προσεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τεραστια η φυτομαζα αλλα πολλα φυτα οπου ταυτοχρονα θα μεγαλωσουν δημιουργωντας την φυτομαζα. Απο που περνεις τα φυτα, κοστος ;

Link to comment
Share on other sites

Saturation = κορεσμος των χρωματων.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τεραστια η φυτομαζα αλλα πολλα φυτα οπου ταυτοχρονα θα μεγαλωσουν δημιουργωντας την φυτομαζα. Απο που περνεις τα φυτα, κοστος ;

 

Απο τα αλλα μου ενυδρεια... :P

Διατηρω περιπου 60-70 ειδη φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Saturation = κορεσμος των χρωματων.

 

Tωρα για τα χρωματα που λες , η οθονη σου ειναι καλιμπραρισμενη?

Αν την βλεπεις σε led οθονη χανεις τα χρωματα, μπλεδιζει περσσοτερο.

Ειναι αλλο αυτο θεμα , αλλα χρωματα εχει η φωτογραφικη και αλλα η οθονη καθως και αλλα στο photobucket οταν αναιβαζεις φωτος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα βλεπω. Τα χρωματα ειναι πολυ γεματα και ξεκαθαρα. Παντως το ατιμο το διοξειδιο ειναι ισως το ποιο σημαντικο. Στο τσαφ κρατειεμαι να μην το ανοιξω στο πειραματικο. Τωρα περναει τριχοειδη και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα τα βλεπω. Τα χρωματα ειναι πολυ γεματα και ξεκαθαρα. Παντως το ατιμο το διοξειδιο ειναι ισως το ποιο σημαντικο. Στο τσαφ κρατειεμαι να μην το ανοιξω στο πειραματικο. Τωρα περναει τριχοειδη και βλεπουμε.

 

Μαλλον το εγραψα λαθος...

Εχω 2 οθονες ιδιας εταιριας η μια ειναι led ενω η άλλη οχι.

Εχουν καλιμπραριστει με μηχανημα, μαζι και η φωτογραφικη , αλλα πάλι λογο της led βλέπω εντελως διαφορετικα χρωματα . Ειναι πολυ δυσκολο να πετυχω τα ακριβες χρωματα.. :)

Συνολο εχω 4 οθονες, σε καθε οθονη φαινονται διαφοερετικα τα χρωματα... :)

 

Τελος παντων αυτα πιο πολυ για τους διαγωνισμους που εκει τραβαω με επαγγελματικη φωτογραφικη .

 

Το co2 ειναι co2 ,χωρις αυτο ποτε δεν προκειτε να δεις σωστη αναπτυξη και χρωματα των φυτων, οσα λιπασματα και να βαζεις.. :)

Τις αλγες παντα θα τις κουβαλας ... αφου δεν αναπτυσονται σωστα τα φυτα. 

 

Οπως εχω γραψει πολλές φορες, ενα στοιχειο να λειψει απο τα φυτα, ακομη και μικροστοιχεια, αυτα μπλοκάρουν.

Το Co2 δες το σαν γκαζι... αν δεν το πατησεις εστω και λιγο θα σβησει το οχημα,,, :)

 

Σημερα μετρησα τα φυτα που διατηρω εχω 89 ειδη , ολο και καποιο θα μου ξεφυγε. 

 

Ξανα για την μαζα που λες ,δεν νομιζω να εχει τοσο μεγαλη σχεση..

 

Αφου καπου καπου ειδικα στα γαριδαδικα, αφηνω 3-4 φυτα απο καθε ειδος, αλλα πειραζω και την λιπανση.

 

Ποιο πολυ εχει να κανει με τον φωτισμο, ομως οι περισοτεροι ακολουθουν τον κλασικο κανονα watt/lit.

 

Δεν κανει κακο ο υψηλός φωτισμος, αλλα θα πρεπει να μπορεις να τον υποστηριξεις με το Co2 και τα λιπασματα.

 

Το συγκεκριμένο το εχω τρεξει με 294 watt και τωρα το τρεχω με 84 watt.

 

Οπως και στα γαριδαδικα, ειναι 3 ενυδρεια στην σειρα, 36 λιτρων , ομως αν το δεις σαν ενα ενυδρειο , με διαστασεις 120-30-30, εχει μια λαμπα 28 watt. και μεγαλωνουν ολα τα ειδη των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Νικο Απαντω στο δικο μου θεμα για ναμην χαλασω το δικο σου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/100330-φυτεμενο-economy/?p=1042667

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, θα ηταν πολυ επιμορφωτικο μια μερα που θα κλαδευεις να το κανεις μπροστα σε μια βιντεοκαμερα. Πραγματικα θα ηταν ενα must μαθημα για ολους τους μποσταναδες μας. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, θα ηταν πολυ επιμορφωτικο μια μερα που θα κλαδευεις να το κανεις μπροστα σε μια βιντεοκαμερα. Πραγματικα θα ηταν ενα must μαθημα για ολους τους μποσταναδες μας. :)

+1
Link to comment
Share on other sites

Τέτοια βλέπω και τρελαίνομαι.  Δεν παίζεσαι ρε Νίκο, μακράν ο καλύτερος στο φυτεμένο με  μεγαααααλη διαφορά 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε καταπληκτικό το ενυδρείο σου συγχαρητήρια

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, θα ηταν πολυ επιμορφωτικο μια μερα που θα κλαδευεις να το κανεις μπροστα σε μια βιντεοκαμερα. Πραγματικα θα ηταν ενα must μαθημα για ολους τους μποσταναδες μας. :)

 

 

+1

 

Σας βρήκα βιντεάκι ετοιμο, παρομοιο με τον τροπο που τα κλαδευω και εγω... :P

Καθε φυτο κλαδευεται διαφορετικα, δεν περνουμε το ψαλιδακι και αντε οποιο φυτο ψηλωσε το κοβουμε .

 

 

Τέτοια βλέπω και τρελαίνομαι.  Δεν παίζεσαι ρε Νίκο, μακράν ο καλύτερος στο φυτεμένο με  μεγαααααλη διαφορά 

Τα ενυδρεια σου τα εχει στημένα , φυτακια εχεις , δεν ειναι δυσκολο να το κάνεις. :)

 

Φίλε καταπληκτικό το ενυδρείο σου συγχαρητήρια

Να σαι καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ καλος ο κινεζος αλλα και να μιλουσε ποιος θα τον καταλαβαινε. Ουτε υποτιτλους ουτε τιποτα, ασε που μου ανοιξε η ορεξη για spring rolls με αυτη την μουσικουλα! :) τραβα ενα βιντεο και εξηγησε και 5 πραγματα πια κλαδευουμε και πια οχι, ποσο κουρευουμε ποσο κοβουμε κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ψινομαι να τραβαω καμερα!χαχαχα..yes....θα γυρισουμε ντοκιμαντερ...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ καλος ο κινεζος αλλα και να μιλουσε ποιος θα τον καταλαβαινε. Ουτε υποτιτλους ουτε τιποτα, ασε που μου ανοιξε η ορεξη για spring rolls με αυτη την μουσικουλα! :) τραβα ενα βιντεο και εξηγησε και 5 πραγματα πια κλαδευουμε και πια οχι, ποσο κουρευουμε ποσο κοβουμε κλπ.

 

Τι δεν καταλαβες ρε συ απο το βιντεο?

Πες μου τις αποριες εχεις περι κλαδέματος.. :P

Link to comment
Share on other sites

Ψινομαι να τραβαω καμερα!χαχαχα..yes....θα γυρισουμε ντοκιμαντερ...

 

Aστον  βρε να λέει...

Αυτα ειναι στην σχολη μόνο της Ρόδου... :P

Link to comment
Share on other sites

Μην ντρεπεσε, δεν θα σε συγκρινουμε και με τον κολοσσο της ροδου :)

Παντως περα απο την πλακα θα ηταν ενα βημα μπροστα να γινει ενα αναλογο θεμα με φωτο και βιντεο, αρχιζοντας απο τον βασικο εξοπλισμο, ψαλιδια λαβιδες νυστερια κλπ εως οδηγιες περι στησιματος του aquascape. Και απο την αλλη το πως πρεπει να συντηρουμε και να καλοπιζουμε τα φυτα αρχιζωντας με μια κατηγοριοποιησει αυτων απο το ποια ειναι τα γρασιδια, ποια ειναι για δεσιμο σε ξυλα και πετρες ποια ειναι με ανεπτυγμενο ριζικο και ποια ειναι στεμς κλπ εως 4ο πως κλαδευωνται το αν κλαδευωνται και και και.......

Και βεβαια ποιος θα ηταν ο ποιο καταλληλος για ενα αναλογο θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Μην ντρεπεσε, δεν θα σε συγκρινουμε και με τον κολοσσο της ροδου :)

Παντως περα απο την πλακα θα ηταν ενα βημα μπροστα να γινει ενα αναλογο θεμα με φωτο και βιντεο, αρχιζοντας απο τον βασικο εξοπλισμο, ψαλιδια λαβιδες νυστερια κλπ εως οδηγιες περι στησιματος του aquascape. Και απο την αλλη το πως πρεπει να συντηρουμε και να καλοπιζουμε τα φυτα αρχιζωντας με μια κατηγοριοποιησει αυτων απο το ποια ειναι τα γρασιδια, ποια ειναι για δεσιμο σε ξυλα και πετρες ποια ειναι με ανεπτυγμενο ριζικο και ποια ειναι στεμς κλπ εως 4ο πως κλαδευωνται το αν κλαδευωνται και και και.......

Και βεβαια ποιος θα ηταν ο ποιο καταλληλος για ενα αναλογο θεμα;

 

Σιγα σιγα ρε συ..

Εχουμε σκοπο να φιταξουμε ενα αρθρακι με τον Κωστα για το aquascape.

Μετα θα δω πως θα το κανουμε περι κλαδέματος. :)

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου, ξερω πως θελει υπομονη χρονο και ορεξη αλλα χαιρομε για το οτι υπαρχει στο προγραμμα να γινουν καποια θεματα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πάρτε και ενα βιντεάκι σημερινό... :)

Εχω βάλει και την αναταραξη στο τέλος για να δειτε .

Οτι φυσαλιδα εχει στο ενυδρειο ειναι απο τα φυτα, το co2 ειναι εκτος ενυδρειου σε διαχυτηρα. :)

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...