Jump to content

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια και την υποστήριξη, αν και η αλήθεια είναι πως θα μπορούσα να ψάξω καλύτερα από την αρχή, να μην την θεωρήσω νεκρή και τώρα να μην τα πέρναγε όλα αυτά η καημένη η ψαρίνα.

Της έχω δώσει σήμερα βιταμίνες, Melafix, και Esha 2000 και τώρα ετοιμάζω το αλάτι. Έπειτα θα πάρω μετρήσεις από το νερό. Σήμερα συνέχεια κολυμπάει στο πίσω μέρος, εκεί που είναι το φίλτρο με το spray bar και η αεραντλία. Πάντως κολυμπάει κανονικά πλέον.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρυσανθη μην το σκεφτεσαι τι μπορει να ειχε γινει αμα ειχες ψαξει καλυτερα αλλα να χαιρεσαι που την βρηκες ζωντανη και οσο παει και καλυτερευει.

Μπραβο και παλι για την αγαπη που δειχνεις στα ζωντανα σου και την προσπαθεια σου να τους προσφερεις το καλυτερο :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου!!!

Αφού δεν την έχασες μέχρι τώρα νομίζω πως θα την γλυτώσει!

Κ φαντάζομαι μετά θα γίνει το αγαπημένο σου ψαράκι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα φαρμακα ειναι καλα που εβαλες, θα φυγει και η φουσκαλα σε λιγες μερες..

Link to comment
Share on other sites

Περαστικά σας, με τόση φροντίδα όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Η ψαρίνα έχει αρκετή όρεξη, λογικό για χρυσόψαρο, και τρώει όλο της το φαγητό. Κολυμπάει παντού και είναι δραστήρια. Η εμφάνιση και η συμπεριφορά της πλέον είναι φυσιολογικές, μόνο το μάτι της μένει να θεραπευθεί. Θα της δώσω αύριο για τελευταία φορά βιταμίνες και Esha 2000 και θα συνεχίσω με Melafix μέχρι να κλείσει μία εβδομάδα.

Ερώτηση: αλάτι δεν χρειάζεται να βάλω ξανά, σωστά; Είναι κάτι που γίνεται εφάπαξ και όχι κάθε μέρα, αν έχω καταλάβει καλά.

Μέτρησα και αμμωνία γιατί φοβάμαι μήπως το φάρμακο την σκότωσε αλλά δεν είχα. Αύριο θα μετρήσω ξανά αμμωνία, αλλά και νιτρώδη και νιτρικά να βεβαιωθώ ότι το μπόλι έπιασε και είναι στρωμένο το δοχείο. Με τη ζέστη καλά τα πήγαμε, στους 25 βαθμούς και δεν ξεπεράσαμε τους 26. :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χάρηκα με το πως εξελίχθηκε η όλη ιστορία. Μπράβο σου που δε το έβαλες κάτω και έκανες αυτο που έπρεπε για το ψαράκι σου. Καλη συνέχεια στη θεραπεία και εύχομαι γρήγορα να γίνει εντελώς καλά και να δούμε βίντεο να τη θαυμάσουμε όπως πρώτα .......έχει καλή "μαμά" η ψαρίνα σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη συνεχεια κι απο μενα και περαστικα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλατι δεν ξαναβαζεις, απλα πρεπει να βγει σιγα σιγα, ετσι μολις τελειωσει η βδομαδα του μελαφιξ , αρχιζεις καθημερινες αλλαγες 10% για μερικες μερες μεχρινα φυγει το αλατι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρυσάνθη!! Ήμουν σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά!! :nurse:

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή είναι καλύτερα σήμερα, της έχει μείνει η μισή φουσκαλα ^_^Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Eσύ παιδί μου είσαι τσακάλι...μπράβο σου.Θέλουμε και βιντεάκι όμως. :bow:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η ψαρίνα είναι ακόμα καλύτερα, η φουσκάλα έχει μειωθεί κι άλλο και φαίνεται καλύτερα το μάτι της. Ακόμα όμως δεν έχει φύγει τελείως, οπότε θα παρατείνω για ακόμα μία μέρα τη θεραπεία της με Esha 2000. Οι οδηγίες λένε ότι σε σοβαρές περιπτώσεις μπορεί να παραταθεί η θεραπεία για μερικές μέρες. Εφόσον λοιπόν πρόκειται για μόλυνση, φοβάμαι πως αν σταματήσω τη θεραπεία υπάρχει το ενδεχόμενο να χειροτερέψει. Για σήμερα μόνο, αύριο βλέπουμε, για να μην το παρακάνω κιόλας. Με το Melafix συνεχίζω κανονικά, βιταμίνες θα της δώσω ξανά σε μερικές μέρες. Δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες, αλλά έχει βελτιωθεί. Στην αρχή είχα αμφιβολίες μήπως δεν θεραπευτεί αλλά τώρα πιστεύω ότι πραγματικά θα επανέλθει.

2014-06-27+10.31.48.jpg

2014-06-27+10.29.32.jpg

Με την θερμοκρασία την παλεύουμε, δεν έχει ξεπεράσει τους 27. Αλλά έβγαλα το ανεμιστηράκι να είναι ετοιμοπόλεμο, γιατί στο μονομαχοενυδρείο φτάσαμε τους 28.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο χρυσανθη δεν εχω λογια για τη βοήθεια που προσεφερες στο χρυσοψαρο!!!!! :D Για τον μονομαχο μην ανησυχείς για την θερμοκρασια οσο και να φτάσει...

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην ανησυχει?? εγω την κραταω με μια πατεντα σταθερα στους 26

Link to comment
Share on other sites

Χρυσανθη, πως εισαι σιγουρη πως ειναι μολυνση και οχι χτυπημα;

Link to comment
Share on other sites

Η ψαρίνα βελτιώθηκε κι άλλο. Η φουσκάλα σχεδόν έχει φύγει, έχει το μέγεθος ενός σπυριού. Παρέτεινα τη θεραπεία της με Esha 2000 για επιπλέον δύο μέρες. Από αύριο θα συνεχίσω μόνο με Melafix και μεθαύριο που θα έχει κλείσει μία εβδομάδα θεραπείας θα κάνω αλλαγή νερού. Δεν το πιστεύω ότι σώθηκε και γίνεται καλά! Είναι πραγματικά πολύ τυχερό και δυνατό ψαράκι. :)

Sturm, δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς από τι προκλήθηκε. Είτε είναι από χτύπημα, είτε από κάτι άλλο, η φουσκάλα στο μάτι που είχε ήταν σημάδι πως ό,τι κι αν ήταν μολύνθηκε. Το σημαντικό είναι πως γίνεται καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ψαρίνα βελτιώθηκε κι άλλο. Η φουσκάλα σχεδόν έχει φύγει, έχει το μέγεθος ενός σπυριού. Παρέτεινα τη θεραπεία της με Esha 2000 για επιπλέον δύο μέρες. Από αύριο θα συνεχίσω μόνο με Melafix και μεθαύριο που θα έχει κλείσει μία εβδομάδα θεραπείας θα κάνω αλλαγή νερού. Δεν το πιστεύω ότι σώθηκε και γίνεται καλά! Είναι πραγματικά πολύ τυχερό και δυνατό ψαράκι. :)

Sturm, δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς από τι προκλήθηκε. Είτε είναι από χτύπημα, είτε από κάτι άλλο, η φουσκάλα στο μάτι που είχε ήταν σημάδι πως ό,τι κι αν ήταν μολύνθηκε. Το σημαντικό είναι πως γίνεται καλά.

ευτυχως τελος καλα,ολα καλα!το ματι της δεν επαθε ζημια απο την φουσκαλα?βλεπει κανονικα θεωρεις?

Έγινε επεξεργασία - piki
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο χρυσανθη χαίρομαι πολυ που το ψαράκι σου επανηλθε :)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρυσάνθη!!

Μην ξεχάσεις μία εβδομάδα πριν την βάλεις μέσα στη λίμνη να κάνεις τις καθημερινές αλλαγες για να φύγει το αλάτι....

Link to comment
Share on other sites

Το μάτι της έχει γίνει σχεδόν εντελώς καλά! Το μόνο που έχει είναι ένα ίχνος θολούρας, μεμβράνης από την φουσκάλα, δεν ξέρω ακριβώς τι. Η θεραπεία με το Melafix τελείωσε χτες και σήμερα της κάνω μία αλλαγή νερού 5 λίτρα στα 30 και θα συνεχίσω με καθημερινές αλλαγές των 5 λίτρων για μία εβδομάδα. Μετά από την εβδομάδα, να την βάλω στην λιμνούλα ή στο ενυδρείο με τα μωρά;

2014-07-01+13.31.33.jpg

2014-07-01+13.31.30.jpg

2014-07-01+13.31.25.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα κουκλα!

αν εισαι σιγουρη οτι εχει χωρο και δεν θα μπλεχτει καπου , βαλτην στη λιμνουλα...αλλιως στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...