Jump to content

Diy Ψύξη Στο Ενυδρείο Μου


Safarpn

Recommended Posts

Συγνωμη ρε παιδεια τη απωλεια να σου δωσει 0,2 - 0,3 και?

Εγω το εχω στα 4 χρονια!

Πρωτα που ειχαμε τα απλα θερμομετρα ειχαμε θεμα? 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι θεμα ζωτικης σημασιας, και επειδη εχει τυχει σε πολλους, θα ελεγα να το αλλαζες προληπτικα καθε 1-2 χρονια,

Δεν ειναι ακριβο ετσι κι αλλιως.

 

Ανα τακτά χρονικά διαστήματα κάνω μια επιβεβαίωση με ενα αναλογικό θεμόμετρο που έχω και παει ok μεχρι στιγμής. Αν δω απόκληση θα τον αλλάξω εννοείται. Δεν είναι ακριβός αλλά αφού πάει ακόμα......ασε που σκέφτομαι και το ράβε - ξήλωνε!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδεια τη απωλεια να σου δωσει 0,2 - 0,3 και?

Εγω το εχω στα 4 χρονια!

Πρωτα που ειχαμε τα απλα θερμομετρα ειχαμε θεμα? 

 

Ποια 0.3 ?

Εδω λεμε για να δειχνει 4-34C διαφορα.

Ναι 34C διαφορα.

 

Ενας απο τους controllers μου, εδειξε ξαφνικα απο τη μια μερα στην αλλη 60C ενω ηταν 26C.

Ο αισθητηρας του ηταν 2.5 ετων.

Ευτυχως εγινε τωρα αυτην περιοδο που δεν εχω συνδεδεμενα, ουτε ψυξη  ουτε θερμανση.

 

Αλλος παλιοτερα (με 2-3 ετων αισθητηρα) καποια στιγμη μου εδειχνε 4C πιο ψηλα (κι αυτο ηταν χειροτερο γιατι δεν κανει μπαμ η διαφορα) και το καταλαβα αφου καποια στιγμη παρατηρησα οτι ζοριζοταν πολυ η ψυξη να κατεβασει τη θερμοκρασια και ειχα και τεραστια εξατμιση.

Ειχα ρυθμισει θερμοκρασια 26C, και ο controller κατεβαζε με την ψυξη στους 22C, αντι για τους 26.

 

Αλλαζοντας αισθητηρα αμεσως εδειξαν σωστα.

 

ΥΓ γι'αυτο ειναι χρησιμο και ενα βυθιζομενο θερμομετρο μαζι, για διασταυρωση τιμων θερμοκρασιας. (κατι που δεν εκανα)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται οτι δεν βγάζουμε ποτέ το θερμόμετρο από το ενυδρείο μας και ας έχουμε κοντρόλερ.

Δεν νομίζω να ενοχλεί κανέναν η ύπαρξη του σε μια γωνίτσα ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη ρε παιδεια τη απωλεια να σου δωσει 0,2 - 0,3 και?

Εγω το εχω στα 4 χρονια!

Πρωτα που ειχαμε τα απλα θερμομετρα ειχαμε θεμα? 

 

 

και ομως αυτη η διαφορα μπορει να κανει ζημια. σε γαριδαδικα ....

Εγω εχω 7 controllers.... μεχρι στιγμης κανενας δεν εχει δειξει καποιο προβλημα, ο παλαιοτερος μου ειναι 3 χρονων.

Πάντα υπαρχει και ενα αναλογικο θερμομετρο σε ολα τα ενυδρεια...

Link to comment
Share on other sites

και ομως αυτη η διαφορα μπορει να κανει ζημια. σε γαριδαδικα ....

Εγω εχω 7 controllers.... μεχρι στιγμης κανενας δεν εχει δειξει καποιο προβλημα, ο παλαιοτερος μου ειναι 3 χρονων.

Πάντα υπαρχει και ενα αναλογικο θερμομετρο σε ολα τα ενυδρεια...

Είναι τόσο πολύ ευεσθητες, μην τρελαθουμε τώρα γι αυτή τη διάφορα.

Εδώ οι περισσοτεροι κοντρολερ παιζουν με 0,5.

Μήπως ηταν λάθος του κοντρολερ ( χαλασμένο ) και ειχε ποιο μεγαλη διάφορα?

Link to comment
Share on other sites

Το πιο καλο θερμομετρο ειναι ενα ψηφικο κινεζικο που ειχα παρει παλια, με alarm που χτυπαει αν ξεφυγει απο την ανωτερη και κατωτερη θερμοκρασια που του εχεις ορισει.

Εχει βγει το πιο σκυλι και αξιοπιστο ,αλλα και κοστιζε και λιγο πιο ακριβα απο τον stc.

Δεν υπαρχει πια στο ebay. Εχει γεμισει με χιλιαδες παρομοια που δεν ξερω κατα ποσο ειναι το ιδιο με αυτο. Ενα αλλο που ειχα παρει ηταν μουφα. Ηταν και πολυ φτηνο ομως και επρεπε να το μυριστω.

 

Στο ενυδρειο που το εχω ομως, ο αισθητηρας δεν εχει παρουσιασει καποιο προβλημα για να με προειδοποιησει,

O νομος του μερφι.

Εκει που δεν εχεις 2ο θερμομετρο θα παρουσιαστει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πολυ καλη κατασκευη μπραβο!μην τους φοβασαι τους koning τους δουλευω χρονια ειναι σκυλια!!

Έχω πάρει κινέζικα από πλαίσιο αλλά έχουν κάποιο ελαφρύ βουητό. Που μπορώ να βρω τους koning?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κινέζικα από πλαίσιο αλλά έχουν κάποιο ελαφρύ βουητό. Που μπορώ να βρω τους koning?

 

Τους 120αρηδες διάλεξε ποιο καταστημα σε συμφέρει

http://www.skroutz.gr/s/2274242/Konig-CMP-FAN25-120mm.html

 

Αν ψάχνεις πιο μικρούς, αλλάξε την αναζήτηση στο παραπάνω λινκ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τους 120αρηδες διάλεξε ποιο καταστημα σε συμφέρει

http://www.skroutz.gr/s/2274242/Konig-CMP-FAN25-120mm.html

 

Αν ψάχνεις πιο μικρούς, αλλάξε την αναζήτηση στο παραπάνω λινκ

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κινέζικα από πλαίσιο αλλά έχουν κάποιο ελαφρύ βουητό. Που μπορώ να βρω τους koning?

 

Αν σε ενοχλεί το βουητό μιας και ο konig δεν είναι από τους πιο ήσυχους ψάξε για φανούρια με ρουλεμάν.

Στα ίδια λεφτά πάνω κάτω βρίσκεις αρκετά αξιόλογα .

Link to comment
Share on other sites

Οι τρείς 120άριδες ανεμιστήρες από τους συνολικά 4 που έχω, είναι Konig και είναι εξαιρετικά αθόρυβοι. Για την ακρίβεια ενώ κάθομοι σχεδόν πάντα δίπλα στο ενυδρείο, δε καταλαβαίνω αν δουλεύουν ή οχι και πρέπει να σηκωθώ ορθιος για να κοιτάξω. Ο άλλος είναι TURBOX και είναι εξίσου αθόρυβος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενοχλεί το βουητό μιας και ο konig δεν είναι από τους πιο ήσυχους ψάξε για φανούρια με ρουλεμάν.

Στα ίδια λεφτά πάνω κάτω βρίσκεις αρκετά αξιόλογα .

Γκούγκλαρα "φανούρια με ρουλεμάν" και μόνο που δεν μ' έβρισε. ΧΑΧΑΧΑ!

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής?

(χωρίς παρεξήγηση το χιούμορ, έτσι. Να γελάσουμε και λίγο)

Link to comment
Share on other sites

Γκούγκλαρα "φανούρια με ρουλεμάν" και μόνο που δεν μ' έβρισε. ΧΑΧΑΧΑ!

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής?

(χωρίς παρεξήγηση το χιούμορ, έτσι. Να γελάσουμε και λίγο)

 

πχ

http://www.e-shop.gr/arctic-cooling-f8-tc-fan-80mm-p-PER.650187

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μάλιστα! Σαφέστατο! Ευχαριστώ Τάκη!

Όσο ζω μαθαίνω όπως λες κι εσύ.

Έγινε επεξεργασία - Michael Emmanouilidis
Link to comment
Share on other sites

Περιπου σαν αυτο... Αυτο ειναι TC γι αυτο ειναι ακριβο.

Ψαξε για sleeve bearing γιατι ειμαι απο κινητο.

Με κανα 4αρι ευρω βρισκεις coolermaster και οχι...

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/371032589595?nav=SEARCH

Συνδέεις πάνω του τα ανεμιστηράκια και τον θερμοστατη και ρυθμίζεις την επιθυμητή θερμοκρασία βάζοντας ενα περιθώριο πχ +- 0,3. Απο εκει και πέρα αυτός κάνει την υπόλοιπη δουλειά. Δηλαδή, αν ανεβεί η θερμοκρασία πάνω απο αυτο που έχεις καθορίσει, δίνει ρεύμα στους ανεμιστήρες να δουλέψουν για να πέσει η θερμοκρασία και αντίστοιχα αν πέσει, δίνει ρεύμα στον θερμοστατη για να την ανεβάσει στη θερμοκρασία που έχεις επιλέξει εσυ στην αρχή.

 

Απ' τον συγκεκριμένο πωλητή τον πήρες;Σου είχε πλαστικό αισθητήρα;

Γιατί και εγώ τον πήρα απ' τον ίδιο πωλητή και μου ήρθε με μεταλλικό αισθητήρα αντί για πλαστικό που είχε στις φώτο.

Σκέφτομαι να τον κυνηγήσω αλλά θα μπλέξω.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι από τον ίδιο πωλητή αλλά δεν αξίζει να τον κυνηγήσεις για κάτι τόσο απλό. Εμένα ναι, με πλαστικό μου ήρθε. Παίρνεις απο ΕΨΕΜ έναν πλαστικό με 2€ το πολυ και ξεμπέρδεψες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

 

Εχω τρια ενυδρεια με controller και μεταλλικο αισθητηρα και δεν ειχα ποτε προβλημα ( περιπου 3 χρονια). Κατα τη γνωμη μου καλο ειναι ανα 6 μηνες να γινεται μια βαθμονομηση με ενα αξιοπιστο θερμομετρο με τη δυνατοτητα CAL που εχουν για αυτο το λογο.

 

Πριν 1 μηνα ο ενας αισθητηρας αρχισε να δειχνει 10 βαθμους λιγοτερο και λιγες μερες μετα εγκατελειψε το ματαιο τουτο κοσμο... Απο οτι καταλαβα η μοναδα δε παρουσιαζει ευκολα προβλημα αλλα ο αισθητηρας ειναι ενα ευαισθητο σημειο. Πηρα μερικους απο το ιντερνετ για να εχω καβατζα και προσωπικα καθε καλοκαιρι μαλλον θα κανω και μια προοληπτικη αλλαγη, ειδικα αμα ειναι να λειψω για διακοπες....

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,

Εχω τρια ενυδρεια με controller και μεταλλικο αισθητηρα και δεν ειχα ποτε προβλημα ( περιπου 3 χρονια). Κατα τη γνωμη μου καλο ειναι ανα 6 μηνες να γινεται μια βαθμονομηση με ενα αξιοπιστο θερμομετρο με τη δυνατοτητα CAL που εχουν για αυτο το λογο.

Πριν 1 μηνα ο ενας αισθητηρας αρχισε να δειχνει 10 βαθμους λιγοτερο και λιγες μερες μετα εγκατελειψε το ματαιο τουτο κοσμο... Απο οτι καταλαβα η μοναδα δε παρουσιαζει ευκολα προβλημα αλλα ο αισθητηρας ειναι ενα ευαισθητο σημειο. Πηρα μερικους απο το ιντερνετ για να εχω καβατζα και προσωπικα καθε καλοκαιρι μαλλον θα κανω και μια προοληπτικη αλλαγη, ειδικα αμα ειναι να λειψω για διακοπες....

Το θεωρώ περιττο τόσο συχνά τις αλλαγές τούς

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο, απλα εγω για 1,5 ευρω προτιμαω να εχω ησυχο το κεφαλι μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις παρει καινουργιο ( οπως λες και το αλλαξεις πριν φυγεις ) και ειναι ελλατοματικος και στην κανει τη ζημια

οταν λειπεις, εκει τη κανεις?

Γι αυτο ολα ειναι σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Εφάρμοσα την ιδέα σου στο 60αρι μου με 2 fan 80mm. Έβαλα το ένα να ρίχνει αέρα μέσα και το άλλο να διώχνει προς τα έξω.

 

Μου λείπει ο κοντρόλερ, αλλά λόγω capital control δεν μπορώ να παραγγείλω τώρα.

Βέβαια η θερμοκρασία έπεσε 4 βαθμούς. Εκπληκτικό!

 

Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια η θερμοκρασία έπεσε 4 βαθμούς. Εκπληκτικό!

 

 

Αναλογα τον χρονο που χρειαστηκε για να γινει η πτωση της θερμοκρασιας  και τα ειδη των ψαριων που εχεις, αυτο δεν σημαινει οτι ηταν και καλο αυτο που εγινε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδω και λίγες μέρες βλέπω το ένα από τα 4 ανεμιστηράκια σταματημένο όταν τα υπόλοιπα δουλεύουν. Το ξεκινάω με το χέρι μου κι εκείνο συνεχίζει κανονικά. Αλλες φορές ξεκινάει μαζί με τα υπόλοιπα και άλλες φορές οχι και το "σπρώχνω" εγω. Νομίζοντας οτι φταίει ο ανεμιστήρας, σήμερα τον αντικατέστησα με εναν καινούριο αλλά διαπιστώνω πάλι το ίδιο. Που να είναι το πρόβλημα αν όχι στον ανεμιστήρα; Αν είχε πρόβλημα στη σύνδεση φαντάζομαι δε θα δούλευε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...