Jump to content

Ενυδρειακό Summer Rush! (Προτάσεις Για 60Lt)


Recommended Posts

Καλησπέρα!!

Τώρα που έχω διακοπές, σκοπεύω να στήσω όλα τα ενυδρεία που έχω στην άκρη!!

Προς το παρών σχεδόν έτοιμο είναι το 30άρι Iwagumi, και έχω άλλα 3 , 2 60άρια και ένα 30άρι. Το 30άρι θα γίνει μονομαχιέρα, και λογικά το 1 60άρι αφρικανικό! Οπότε μένει 1 ακόμη 60άρι, για το οποίο δεν ξέρω τι να βάλω..

Δεν θα ήθελα guppies, και γενικά όχι ζωοτόκα.. Κάτι σε κοπαδόψαρο θα μπορούσα να βάλω? Αν όχι, τι άλλο? Γαρίδες?

Ακούω προτάσεις!!

:D

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το 60αρι φουλ φυτεμένο!

:jig: :jig: :jig:

Κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, όμως με τι κατοίκους μέσα? Αυτό με απασχολεί!

Link to comment
Share on other sites

Cardinal, iriatherina, chery barb, cpd κ.α. που θα προτείνουν οι πιο έμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να βάλω Καρδινάλιους, δεν με χαλάει καθόλου!!

Μπορώ να το συνδυάσω με γαρίδες?

Link to comment
Share on other sites

Νικο,τι φωτισμο εχεις?

Τα κοπαδοψαρα θελουν μαλακο νερο,τι θα κανεις γι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Φουλ φυτεμένο

Με cpd ή iriantherina ή τα ψαράκια που έχει

ο Κώστας

Με red cherry μερικές amano

Και θα ειναι μούρλια

ΑλλΑ πρεπε να μαλακωνεις το νερό

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό έχει 2 λάμπες, πόσα Watt δεν ξέρω, δεν γράφει, η μία ροζ η άλλη λευκή. Τ8.

Αυτό είναι ένα θέμα με τα κοπαδόψαρα.. Θα δω τι θα κάνω και μετα υπόλοιπα ενυδρεία και λογικά θα πάρω Α/ο στο άμεσο μέλλον..

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισε τι θα κανεις γιατι ετσι δεν μπορουμε να σου προτεινουμε κατι Νικο.

Δες και ποσα βατ ειναι τα φωτα σου.

Μπορεις να κανεις ενα φυτεμενο με ευκολα φυτα,χωρις πολλα πολλα πραγματα.

Εγω προσωπικα,εχω στο μυαλο μου καποια στιγμη να φτιαξω ενα 60αρι ξερο με ενα ζευγαρι απιστογραμμα η κατι τετοιο.Αυτο ομως θα γινει στο fishroom..

Link to comment
Share on other sites

Οι λάμπες είναι 15 W η καθεμία.

Το ενυδρείο θα είναι φυτεμένο, με εύκολα φυτά. Βυθός χαλαζιακή άμμος μπεζ, τώρα το τι θα μπει , από τη στιγμή που θα πάρω Α/Ο έχω πολλές επιλογές.

Αυτή είναι καλή?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά. Αφου σκέφτεσαι για α/ο μπορείς να βάλεις άνετα κοπαδόψαρα που θέλουν μαλακό. Βέβαια εγώ έχω καρδινάλιους σε νερό βρύσης αλλά έχω διοξείδιο που ρίχνει λιγο το ph (7!). Τώρα τα φώτα σου μάλλον δεν θα σε βοηθήσουν για φυτεμένο με δύσκολα φυτά, είναι κάπως λίγος φωτισμός. Αν κάνω σωστούς υπολογισμούς είσαι στο 0,5 w/λίτρο. Μεσαία κατηγορία φωτισμού. ΑΛΛΑ δεν είναι απαραίτητα για να κάνεις ένα μικρό παράδεισο τα δύσκολα φυτά. Και με λιγότερο απαιτητικά το αποτέλεσμα μπορεί να εντυπωσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε το ενα 60αρι μονομαχοενυδρειο και το αλλο γαριδαδικο! Τα αλλα.... καραντινα!

Link to comment
Share on other sites

Κανε το ενα 60αρι μονομαχοενυδρειο και το αλλο γαριδαδικο! Τα αλλα.... καραντινα!

Με προλαβες. :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1 60άρι θα είναι αφρικάνικο σίγουρα, τώρα για το άλλο δεν έχω αποφασίσει ακόμη... Γιατί όμως να μην κάνω έστω το 1 30άρι γαριδάδικο? Μια χαρά θα είναι οι γαρίδες σε 30 λίτρα!

:)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Special γαριδαδικο η μονομαχοενυδρειο τα 30λιτ.

Link to comment
Share on other sites

Special γαριδαδικο η μονομαχοενυδρειο τα 30λιτ.

και τα 2 ! :D

Link to comment
Share on other sites

Στο iwagumi τι θα βαλεις?Γαριδες?

Γιατι δεν βαζεις στο 60αρι ευκολα φυτα και μια ομαδα cherry barbs σαν αυτα που εχω κι εγω? http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/

Link to comment
Share on other sites

Στο iwagumi τι θα βαλεις?Γαριδες?

Γιατι δεν βαζεις στο 60αρι ευκολα φυτα και μια ομαδα cherry barbs σαν αυτα που εχω κι εγω? http://www.seriouslyfish.com/species/puntius-titteya/

Στο Iwagumi - αν τελικά γίνει Iwagumi - θα μπουν γαρίδες ναι. Και λέω αν διότι είναι δίκοπο μαχαίρι, όπως μου είχε πει και ο Κώστας (rasta). Από τη μία θέλω γαρίδες, ενώ θα χρειάζεται συστηματική λίπανση και το θέμα είναι ότι ψάρια δεν γίνεται να μπουν..

Το 1 60άρι όπως προείπα θέλω να το αφρικάνικο βιοτοπικό, όμως επειδή το κόβω δύσκολο να βρω τα ψάρια που θέλω, μάλλον θα γίνει βιοτοπικό Αμαζονίου όπως πρότεινε παραπάνω ο Κώστας. Το άλλο θα γίνει φυτεμένο, με κοπαδόψαρα, μιας και θα 'ναι σε μέρος που θα φαίνεται, και θέλω να έχει κίνηση. Ίσως βάλω Cherry Barbs, όμως δεν μου πολυ αρέσουν τα χρώματα τους.. θα προτιμούσα καρδινάλιους!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιναλιοι ειναι φοβερα ομορφα ψαρακια, σχετικα ευκολα αλλα δεν εχουν τρελλη κινηση....

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιναλιοι ειναι φοβερα ομορφα ψαρακια, σχετικα ευκολα αλλα δεν εχουν τρελλη κινηση....

Τι θα μπορούσε να μπει που να έχει κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα οχι σε κοπαδοψαρα του τύπου καρδιναλίοι, ροδοστομοι, αρλεκίνοι, θελουν μεγαλο μήκος ενυδρειου για να κινούνται σαν κοπαδοψαρα μήκος 1 μετρο και πανω, στο λεω γιατι και γω σε 60 λιτρα καποια στιγμη έβαλα αρλεκινους και δεν εκανα τιποτα απλα κάθονταν στο κεντρο.....αν θες κοπαδοψαρο με πολυ κινηση βαλε White Cloud Mountain minnows :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που κανουν για τα λιτρα σου γιατι ειναι πολυ μικρα :)

Έγινε επεξεργασία - hms
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ετοιμάζονται σιγά σιγά τα ενυδρεία!!

DSCN3088.jpg

DSCN3091.jpg

DSCN3089.jpg

DSCN3090.jpg

Αυτό το ενυδρείο είναι μπολιασμένο και έχουν πέσει και βακτήρια, και most likely την Παρασκευή θα φιλοξενεί ένα ζευγάρι kribensis.

DSCN3092.jpg

Γενικά είμαι σε καλό δρόμο!

:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία Νίκο

ειδικά το μικρό

σου φωνάζει οτι θέλει γαρίδες :)

Στο ενυδρείο για τα kribensis

πρόσθεσε καμία καρύδα

για φωλιά

Τι ξύλο ειναι ενα κομμάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...